جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۱۰۹

حکم شرعی ژلیش ناخن، طبق فتوای مراجع تقلید چیست؟

حکم شرعی ژلیش ناخن,حکم شرعی لاک ناخن,حکم شرعی ژلیش ناخن پاحکم شرعی ژلیش ناخن با لاک ناخن مشترک است
از نظر احکام شرعی ، برخی از لوازم آرایشی و بهداشتی را نباید استفاده کرد و بهتر است حکم شرعی آنها را قبل از استفاده بدانید. بنابراین ژلیش ناخن و لاک ناخن ، یکی از این موارد میباشد که دارای احکام خاصی است. در این مطلب از سرپوش حکم شرعی ژلیش ناخن و لاک آورده شده است.

حکم شرعی ژلیش ناخن

اصلی ترین شرط صحت وضو، عدم وجود مانع برای رسیدن آب به اعضای وضو می باشد. اگر بر روی اعضای وضو چیزی چسبیده باشد اما در مورد رسیدن یا نرسیدنش در تردید هستید، باید نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید یا به هر طریقی آب را به زیر آن برسانید.

ژلیش ناخن با لاک ناخن ، حکم شرعی مشترکی دارند. با توجه به اینکه ژلیش ناخن به اینصورتست که یک لایه روی ناخن اضافه می کنند از رسیدن آب به اعضای وضو جلوگیری می کند، بسیاری از افراد در چنین شرایطی در مورد صحت وضویشان تردید دارند. از این رو باید به نظر مرجع تقلید خود در مورد حکم ژلیش ناخن مراجعه کنید.

در نظر داشته باشید که حکم شرعی ژلیش نسبت به حکم شرعی لاک ناخن دست و پا فرق دارد. انجام مسح پا برای یک ناخن پا، از نظر اکثر مراجع تقلید کفایت میکند. بنابراین اگر در زمان وضو گرفتن ، بقیه ی ناخن های پایتان لاک یا ژلیش داشته باشد؛ اشکالی ندارد.

>> حکم شرعی ژلیش ناخن آیت الله خامنه ای:

کاشت ناخن فی نفسه بلامانع است و با فرض صدق زیبایی و زینت، پوشاندن آن از نامحرم، امری الزامیست. شما باید در صورت کاشت ناخن، موانع را برای وضو و غسل با پرداخت هزینه ای برطرف کنید. در صورتیکه برطرف کردن آن، امری غیرممکن است و یا رفع آن با مشقت، همراه است؛ باید وضو و غسل را در وقت نماز انجام دهید و در نهایت ، غسل و وضوهای بعدی خود را به صورت جبیره انجام دهید( یعنی با مرطوبی دست مانع را مسح کند.) همچنین اگر  امکان برطرف کردن آن ـ ولو در روز‌های بعد ـ باشد و برطرف نکند، وضو و غسل جبیره باطل خواهد بود.

>> حکم شرعی ژلیش ناخن مکارم شیرازی:

شما باید تمام موانع را در غسل برطرف کنید و انگشتان دستتان نباید در حین وضو گرفتن ، لاک داشته باشد ولی اگر یکی از انگشتان پا( جز انگشت کوچک) خالی از لاک باشد و بر روی آن مسح بکشید، صحیح است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که صرفا ناخن کوچک پا کافی نیست ولی سایر انگشتان به تنهایی اکتفاء میکند.

حکم شرعی ژلیش ناخن آیت الله نوری همدانی,آیا با ژلیش ناخن می توان نماز خواند,حکم شرعی ژلیش ناخنحکم شرعی ژلیش ناخن دست و پا متفاوت است

>> حکم شرعی ژلیش ناخن آیت الله نوری همدانی:

انجام ژلیش ناخن برطبق فتوای آیت الله نوری همدانی، جایز نیست.

>> حکم شرعی ژلیش ناخن آیت الله صافی گلپایگانی:

کاشتن ناخن در صورتی اشکال دارد که نتوانید برای وضو و غسل، آنرا بردارید. کسی که مرتکب این عمل شده است، اگر امکان دارد ناخن مصنوعی را بردارد و به نحو معمول، وضو و غسلش را انجام شود ولی چنانچه نمیتواند آن را بردارد باید وضو و غسلش را بعنوان جبیره انجام دهد و بنابر احتیاط، تیمم هم کند.

>> حکم شرعی ژلیش ناخن آیت الله وحید خراسانی:

حکم شرعی ژلیش ناخن از نظر آیت‌الله وحید خراسانی این است که چون آب به زیر ناخن مصنوعی نمی رسد، غسل و وضو باطل شده و این عمل، جایز نیست.

>> حکم شرعی ژلیش ناخن آیت الله سیستانی:

از نظر آیت الله سیستانی، غسل و وضو با ژلیش ناخن، صحیح نیست؛ چون آب به اعضای وضو نمیرسد و چنین شخصی موظف است که آن ها را برای انجام غسل و وضوی صحیح، زایل و پاک کند و قصد آرایش، مجوّز چنین کاری نمی شود. مسح بر ناخنی که جرم، یعنی لاک یا ژلیش دارد صحیح نیست ولی اگر یک ناخن فاقد لاک یا ژلیش در بین ناخن های پا باشد، می توان بر آن مسح کرد و وضو نیز صحیح است ولی به این نکته توجه کنید که باید برای غسل کردن به تمامی ناخن هایتان آب برسد و حتی نقطه ای خشک نماند.

>> حکم شرعی ژلیش ناخن آیت الله صانعی:

آیت الله صانعی در خصوص حکم شرعی ژلیش ناخن میگوید که وضوی جبیره نیز جایز است. هدف دین اسلام ، ایجاد رفاه و آسایش برای مردم می باشد. مردم باید بتوانند از طریق دین، راحت تر زندگی کنند؛ نه این که سدی برای آن ها بوجود آید.

نحوه ی غسل جبیره برای ژلیش ناخن,حکم شرعی ژلیش ناخن آیت الله صانعی,حکم شرعی ژلیش ناخن امام خمینیبرای اطلاع از حکم شرعی ژلیش ناخن باید به نظر مرجع تقلید خود مراجعه کنید

>> حکم شرعی ژلیش ناخن امام خمینی:

با توجه به این که که کاور و کاشت ناخن در سال های اخیر، رواج پیدا کرده است ، امام خمینی( س) فتوایی تحت این عنوان نداده اند ولی مواردی در فتاوای امام خمینی وجود دارد که از آن میتوان نسبت به حکم کاور و کاشت ناخن، مطلع شد؛ مثلا عقیده ی امام خمینی درباره ی عمل زیبایی بینی اینست که اگر جرّاح زن باشد و ضرری بوجود نیاید؛ بلامانع است و یا وصل کردن زن موی دیگری بر موی خویش را جایز دانسته است.

بنابر چنین مواردی، ایجاد مانع در اعضای غسل و وضو از نظر امام خمینی( س)، جایز است با این که بدون ضرورت و از روی اختیار باشد اما وظیفه ی چنین شخصی برای وضو و غسل به شرح زیر میباشد :

۱. در صورتی که نتوان کاور و یا ناخن مصنوعی را برداشت یا همراه با مشقتی غیر قابل تحمل باشد و یا به بدن شخص، ضرر و اسیب برساند؛ حکم جبیره جاری است و وی می تواند غسل و وضوی جبیره انجام دهد. بنابر احتیاط، توصیه میشود که علاوه بر وضو و غسل جبیره ای، تیمم نیز به جا آورد.

اگر مانعی مثل قیر و مانند آن بر روی پوست بدن باشد و امکان از بین بردن آن نباشد، کافیست که روی آن دست بکشید و این دست کشیدن، بنابر احتیاط مستحب بگونه ای باشد که حداقل مصداق شستن حاصل شود و احتیاط بیشتر، آن است که نیز تیمم به جا آورد.

۲. اگر آسیبی به بدن شخص در اثر برداشتن ناخن مصنوعی اش وارد نشود و یا چنین کاری بدون مشقت باشد، هرچند برداشتن آن با صرف هزینه ای، برای تحصیل طهارت لازم است؛ انجام غسل و وضوی جبیره ای باطل است.

نحوه ی غسل جبیره برای ژلیش ناخن

ژلیش، غسل را باطل میکند؛ به همین خاطر، جایز نیست. بنابراین باید آنرا برای انجام غسل برطرف کنید و سپس غسلتان را انجام دهید. در صورت تنگ بودن وقت برای پاک کردن ژلیش ناخن و انجام وضو یا غسل، میتوانید غسل جبیره انجام دهید.

تمامی قسمت های بدن که مانعی روی آن وجود دارد را باید در غسل جبیره بشویید؛ به گونه ای که آب به همه ی قسمت ها برسد. لذا پس از رسیدن به عضوی که مانع بر روی آن است، باید با دست خیس خود بر روی همه ی قسمت های جیبره مسح بکشید و مرطوب کنید. غسل جیبره را باید حتماً به صورت ترتیبی انجام دهید. البته اگر می توانید آن را برطرف کنید ولی در انجام آن کوتاهی کنید، وضو و غسل جیبره ی شما باطل است.

آیا با ژلیش ناخن می توان نماز خواند؟

امکان نماز خواندن با ژلیش ناخن وجود دارد ولی در صورتی که قبل از انجام چنین کاری وضو بگیرید وگرنه طبق نظرات مراجع، وضو باطل است و نماز نیز باطل می شود. بنابراین درصورت وضو گرفتن ، قبل از ژلیش ناخن، لاک و ژلیش در حین نماز خواندن، بلامانع است.

حکم ژلیش ناخن پا برای غسل,حکم ژلیش ناخن دست برای وضو و غسلژلیش ناخن باعث باطل شدن غسل می‌شود

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش