دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۳۰۱۰۰۱۸

متن و معنی صلوات خاصه امام زمان (عج) همراه با فضایل آن

صلوات خاصه امام زمانصلوات خاصه امام زمان
یکی از دعاهایی که در بخش صلوات بر حجج طاهره ذکر شده است؛ صلوات خاصه امام زمان (عج) می باشد که توصیه های بسیاری برای خواندن به شیعیان شده است. در ادامه این مقاله از سرپوش به این صلوات خاصه و فضایل آن اشاره می شود.

صلوات خاصه امام زمان (عج)

اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلَىٰ وَلِيِّكَ وَابْنِ أَوْلِيائِكَ الَّذِينَ فَرَضْتَ طاعَتَهُمْ، وَأَوْجَبْتَ حَقَّهُمْ، وَأَذْهَبْتَ عَنْهُمُ الرِّجْسَ وَطَهَّرْتَهُمْ تَطْهِيراً. اللّٰهُمَّ انْصُرْهُ وَانْتَصِرْ بِهِ لِدِينِكَ، وَانْصُرْ بِهِ أَوْلِياءَكَ وَأَوْلِياءَهُ وَشِيعَتَهُ وَأَنْصارَهُ وَاجْعَلْنا مِنْهُمْ .

خدایا درود فرست بر دوستت و فرزند دوستانت، آنان‌ که فرمان‌برداری از آن‌ها را واجب کردی و حقّشان را لازم قرار دادی و پلیدی را از آن‌ها بردی و پاکشان نمودی، پاک‌کردنی درخور و شایسته.

اللّٰهُمَّ أَعِذْهُ مِنْ شَرِّ كُلِّ باغٍ وَطاغٍ، وَمِنْ شَرِّ جَمِيعِ خَلْقِكَ، وَاحْفَظْهُ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ وَعَنْ يَمِينِهِ وَعَنْ شِمالِهِ، وَاحْرُسْهُ وَامْنَعْهُ أَنْ يُوصَلَ إِلَيْهِ بِسُوءٍ، وَاحْفَظْ فِيهِ رَسُولَكَ وَآلَ رَسُولِكَ، وَأَظْهِرْ بِهِ الْعَدْلَ، وَأَيِّدْهُ بِالنَّصْرِ، وَانْصُرْ ناصِرِيهِ، وَاخْذُل خاذِلِيهِ،

خدایا یاری‌اش کن و به وسیله او برای دینت یاری رسان و به دست او یاری فرما دوستانت و دوستانش و شیعیان و یاورانش را و ما را از آنان قرار ده؛ خدایا به او پناه ده، از شرّ هر متجاوز و سرکش و از شرّ همه آفریدگانت و او را حفظ کن، از پیش رویش و از پشت سرش و از جانب راستش و از طرف چپش و نگهبانی‌اش کن و بازدار او را از اینکه پیش‌آمد بدی به او رسد و پیامبرت و خاندان پیامبرت را در وجود او حفظ فرما و عدالت را به او آشکار کن و وی را با پیروزی حمایت کن، یاورش را یاری ده و دریغ کننده از یاری‌اش را خوار گردان

وَاقْصِمْ بِهِ جَبابِرَةَ الْكُفْرِ، وَاقْتُلْ بِهِ الْكُفَّارَ وَالْمُنافِقِينَ وَجَمِيعَ الْمُلْحِدِينَ حَيْثُ كانُوا مِنْ مَشارِقِ الْأَرْضِ وَمَغارِبِها، وَبَرِّها وَبَحْرِها، وَامْلَأْ بِهِ الْأَرْضَ عَدْلاً، وَأَظْهِرْ بِهِ دِينَ نَبِيِّكَ عَلَيْهِ وَآلِهِ السَّلامُ، وَاجْعَلْنِي اللّٰهُمَّ مِنْ أَنْصارِهِ وَأَعْوانِهِ وَأَتْباعِهِ وَشِيعَتِهِ، وَأَرِنِي فِي آلِ مُحَمَّدٍ مَا يَأْمُلُونَ، وَفِي عَدُوِّهِمْ مَا يَحْذَرُونَ، إِلٰهَ الْحَقِّ آمِينَ.

و به دست او گردنکشان کفر را درهم شکن و کافران و منافقان و تمام بی‌دینان را به قتل برسان، هر کجا که هستند، در مشرق‌های زمین و مغرب‌هایش، در خشکی‌ها و دریاهایش و به وسیله او زمین را از عدالت پر کن و دین پیامبرت (بر او و خاندانش درود باد) را به او آشکار ساز و قرار ده مرا خدایا از یاران و مددکاران و پیروان و شیعیانش و درباره خاندان محمّد به من بنمایان، آنچه را که آرزو دارند و درباره دشمنانشان آنچه را که بیم دارند، ای معبود حق آمین.

متن صلوات خاصه امام زمانمتن صلوات خاصه امام زمان

فضایل صلوات خاصه امام زمان (عج)

این دعا از هرنظر دارای ثواب و فضیلت است به خصوص برای سلامتی امام زمان بسیار موثر خواهد بود. در ادامه به چند مورد از فضایل مربوط به صلوات خاصه امام زمان اشاره می شود:

قربت الی الله:

صلوات خاصه امام زمان می تواند موجب نزدیکی و کسب رضایت خداوند شود، درباره این موضوع امام صادق (ع) می فرمایند:

 «هر کس بر قائم آل محمد(عج) صلوات بفرستد، خداوند به او می فرماید: ای بنده من، به عزت و جلالم سوگند که تو را به بهشت برین وارد می کنم.»

صلوات خاصه امام زمان برای ظهور آقافضیلت صلوات خاصه امام زمان

برآورده شدن حاجات:

امام رضا درباره تاثیر صلوات خاصه امام زمان بر برآورده شدن حاجات و دفع بلا می فرمایند: 

«هر کس بر قائم آل محمد (عج) صلوات بفرستد، خداوند به او می فرماید: ای بنده من، هر حاجتی که داری از من بخواه که برآورده می کنم.»

امام رضا (ع) فرمودند: «هر کس هر روز بر قائم آل محمد (عج) صلوات بفرستد، خداوند به او می فرماید: ای بنده من، هر حاجتی که داری از من بخواه که برآورده می کنم.»

فضیلت صلوات خاصه امام زماننزدیکی به خدا با صلوات خاصه امام زمان

تعجیل در فرج:

صلوات خاصه بر امام زمان سبب تعجیل در فرج ایشان و درنهایت برقراری عدل و عدالت جهانی خواهد شد. امام صادق (ع) درباره این فضیلت می فرمایند: 

 «هر کس بر قائم آل محمد (عج) صلوات بفرستد، خداوند به او می فرماید: ای بنده من، تو را به قدر صلواتی که بر قائم آل محمد (عج) فرستاده ای، در فرج او کمک می کنم.»

رفع گرفتاری ها:

صلوات خاصه بر امام زمان می تواند گرفتاری و مشکلات را برطرف کرده و مومنان را آرام سازد. امام رضا درباره این موضوع می فرمایند: 

«هر کس در گرفتاری و مشکلی باشد و بر قائم آل محمد(عج) صلوات بفرستد، خداوند گرفتاری او را برطرف می کند.»

ثواب صلوات خاصه امام زمانثواب صلوات خاصه امام زمان

پاکسازی گناهان:

صلوات خاصه بر امام زمان می تواند گناهان را پاک کرده و سبب آمرزش الهی شود. امام صادق درباره این موضوع می فرمایند: 

«هر کس بر قائم آل محمد (عج) صلوات بفرستد، خداوند گناهان او را می آمرزد، حتی اگر به اندازه کف دریا گناه داشته باشد.»

علاوه بر این، صلوات بر امام زمان (عج) موجب زنده نگه داشتن یاد آن حضرت در دل منتظران می شود و آنها را به عهد و پیمان با امام زمان(عج) پایبند می کند.

بنابراین، صلوات بر امام زمان (عج) یکی از اعمالی است که منتظران آن حضرت باید به آن اهتمام ورزند. با فرستادن صلوات بر امام زمان (عج)، می توان به ایشان ارادت و محبت خود را نشان داد و از برکات و ثواب های فراوان آن بهره مند شد.

گردآوری: بخش اعمال و مناسک حج سرپوش

  • 10
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش