چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۳۵

بیوگرافی شهید احمد کشوری بهمراه وصیت نامه اش (+ تصاویر)

احمد کشوری,بیوگرافی شهید احمد کشوری,شهید احمد کشوریاحمد کشوری در سال ۱۳۵۳ در آموزشگاه خلبانى هوانيروز ثبت‏ نام كرد
شهید احمد کشوری در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان خلبان بالگرد با درجهٔ سرگرد، فعالیت داشت. او در هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران، خلبان بالگردهای بل- ۲۰۶آ جت رنجر و بل ای اچ- ۱ کبرا بود که به مقام شهادت در جنگ ایران و عراق نائل آمد. پس از این که احمد کشوری شهید شد؛ درجهٔ او به سرلشکر ارتقا یافت. در این مطلب از سرپوش با بیوگرافی شهید احمد کشوری آشنا خواهید شد.

چکیده ای از بیوگرافی شهید احمد کشوری

نام کامل:احمد کشوری

لقب:شهید کشوری

تاریخ تولد:تیر ۱۳۳۲

محل تولد:کیاکلا قائم شهر، ایران

تاریخ کشته شدن :۱۵ آذر ۱۳۵۹

محل کشته شدن :تنگه میناب، میمک، ایران

شهید احمد کشوری

اح‍م‍د ک‍ش‍ور ی، متولد ت‍ی‍ر م‍‍اه ۱۳۳۲، در خ‍‍ان‍و اده ای م‍ت‍وس‍ط در ف‍ی‍روزک‍وه ب‍ود. اصلیت خانواده او از بروجرد بودند درحالیکه پدرش( غلامحسین) ژاندارم بود و دائماً از شهرى به شهر دیگر بخاطر شغلش نقل مكان مى‏ كردند. شهید احمد کشوری در زمانی که خانواده اش به شهر كیاكلاء مازندران، نقل مکان کردند؛ دوران کودکی خود را سپری کرد.

تحصیلات احمد کشوری

شهید احمد کشوری، تحصیلات اول ابتدایى تا سوم متوسطه خود را در كیاكلاء گذراند و در دبیرستان قناد شهرستان بابل، سه سال آخر متوسطه را بعنوان شاگرد ممتاز بود. وى فعالیتهاى هنرى دیگری را در کنار تحصیل انجام میداد که از آن ها می توان به نقاشى، خطاطى و صنایع دستى اشاره کرد و تنها مشوق او در در این راه، مادرش بود. او توانست مقام نخست را در مسابقه طراحى كشور برای یک مرتبه بدست آورد. او فعالیت مذهبى خود را بهمراه دو تن از دوستانش در سال آخر دبیرستان آغاز كرد. او همچنین با صدایى خوش به مرثیه خوانى در مراسم و مجالس مذهبى مى ‏پرداخت و مدیریت مراسم را با جدیت بسیار به عهده مى ‏گرفت.

وقتی که احمد کشوری، مدرک دی‍پ‍ل‍م خود را گرفت؛ برای تحصیل در دان‍ش‍گ‍‍اه، آماده ش‍د ولی به ع‍ل‍ت ف‍ق‍ر م‍‍ال‍‍ی و ه‍زی‍ن‍ه س‍ن‍گ‍ی‍ن دان‍ش‍گ‍‍اه، از ورود ب‍ه آن ب‍‍ازم‍‍ان‍د.

احمد کشوری که بود,احمد کشوری,احمد کشوری زندگینامهشهید احمد کشوری کار و فعالیت را عبادت می دانست

ازدواج احمد کشوری

در سال ۱۳۵۵ شهید احمد کشوری متاهل شد و زندگی مشترکی را تشکیل داد. ثمره ی ازدواج این زوج، یک دختر و یک پسر می باشد. همسر وى به امور مذهبى گرایش داشت و همین امر باعث تسریع در روند فعالیتهاى او در این خصوص شد.

فعالیت های احمد کشوری

شهید احمد کشوری در آموزشگاه خلبانى هوانیروز در سال ۱۳۵۳ ثبت‏ نام كرد و به مدت یك سال و نیم، دوره خلبانى چرخ بال( هلیكوپتر) كبرى را در اصفهان گذراند. سپس دوره پیاده نظام را به مدت شش ماه در شیراز طى كرد و بعد از آن به اصفهان سفر کرد.

پس از منتقل شدن شهید احمد کشوری به كرمانشاه در سال ۱۳۵۵، فعالیتهاى سیاسى و مذهبى را با همكارى سرهنگ خلبان على سعدى در پایگاه كرمانشاه انجام داد. او در راه شناخت دین اسلام از حجةالاسلام سید موسى موسوى و برادرش دكتر سید رضا موسوى در طول اقامتش در كرمانشاه بهره‏ مند شد.

شهید احمد کشوری در این ایام به طور جدى در ادیان، مطالعه و تحقیق کرد. لذا طبق عقیده ی او، مسلمان نباید شناسنامه‏ اى باشد. سپس فعالیت خود را با سفر به ‏تهران با جدیت بیشترى ادامه داد و اعلامیه در پایگاههاى ارتش، پخش کرد. نیروهاى امنیتى، چندین مرتبه او را بازجویى کردند.

او چ‍ن‍دی‍ن مرتبه در ر اه دف‍‍اع از آرم‍‍ان ه‍‍ای ام‍‍ام ع‍زی‍ز، مورد ضرب و شتم قرار گرفت ام‍‍ا از آن ب‍‍ا اف‍ت‍خ‍‍ار ی‍‍اد م‍‍ی ک‍رد و م‍‍ی گ‍ف‍ت:ای‍ن ب‍‍اطوم‍‍ی ک‍ه م‍ن خ‍وردم، به این علت ش‍ی‍ری‍ن ب‍ود که ب‍رای خ‍دا ب‍ود. م‍ن از بابت ق‍دم گذاشتن در ر اه ان‍ق‍لاب، خ‍وش‍ح‍‍ال‍م که پ‍روردگ‍‍ار، چنین ت‍وف‍ی‍ق و س‍‍ع‍‍ادت‍‍ی را شامل حال من کرده است.

خاطراتی از ش‍‍ه‍ی‍د س‍رل‍ش‍گ‍ر خ‍ل‍ب‍‍ان اح‍م‍د ک‍ش‍ور ی

مجلات در زمانیکه شهید احمد کشوری، مقطع دوم راهنمایى را می گذراند؛ عكس مبتذل چاپ مى كردند و این عكس ها را بر روى در و دیوار آرایشگاه، فروشگاه و حتى مغازه ها نصب مى كردند و احمد با دیدن این عكس ها، آن ها را پاره مى كرد. صاحب مغازه یا فروشگاه، به خاطر این کار احمد شکایت میکرد. به دلیل این که پدر احمد در سمت رئیس پاسگاه فعالیت داشت، كسى حق حرف زدن به احمد به حرمت پدرش را نداشت.

شهید احمد کشوری، مجله ى چاپ شده با عكس هاى مبتذل را از هر كیوسك روزنامه اى مى خرید. هر دفعه پس از جمع کردن پول تو جیبى اش، ۲۰ مجله از چند روزنامه فروش مى خرید تا جاییکه نمیتوانست آن ها را در دست بگیرد. این مجلات را درون باغچه مى انداخت و با نفت، همه را آتش مى زد. علت سوزاندن عكس ها این بود که ذهنیت جوانان، خراب نشود.

اظهارات حمید رضا آبی درباره ی شهید احمد کشوری

کار و فعالیت از نظر شهید احمد کشوری، نوعی عبادت محسوب میشد. او در همه وقت در این فکر بود که انجام وظیفه کند. او درخصوص میزان علاقه به فرزندانش می گفت:« آن ها را به اندازه ای که جای خدا را نگیرند؛ دوست می دارم.» شهید احمد کشوری همواره در تلاش برای وحدت و انسجام دو قشر ارتشی و پاسدار بود، چنان که هماهنگی و حفظ غرب کشور از نظر مسؤولان، مرهون تلاش او بود.

شهید احمد کشوری می گفت:« برای اسلام عزیز و اطاعت از ولایت فقیه تا آخرین قطره ی خونم میجنگم و انتقامم را از این مزدوران کثیف که سرهای مبارک عزیزانم( پاسداران) را نامردانه بریدند؛ میگیرم.» او امام( قدس سره) را دوست داشت.

شهادت سرتیب احمد کشوری,امیر سرلشکر خلبان احمد کشوری,احمد کشوری چگونه شهید شدشهید احمد کشوری در سال ۱۳۵۱ وارد ارتش شاهنشاهی ایران شد

وصیت نامه شهید احمد کشوری

بسم الله الرحمن الرحیم

خدایا شیطان را از ما دور کن در مسلخ عشق جز نکو را نکشند روبه صفتان زشت خو را نکشند

پایان زندگی هر کسی به مرگ اوست جز مرد حق که مرگش آغاز دفتر اوست.

هر روز از این آسمان، ستاره ای به سمت پائین می کشند ولی با این وجود، آسمان پر از ستاره است. این بار نیز دریایی خروشان از داوطلبین در پی امر امام، به طرف جبهه های حق علیه باطل روان شد و من قطره ای از این دریایم و نسبت به این مسأله آگاهید که این اقیانوس بی پایان است و هر بار زیادتر می شود. ادامه دهنده ی راه شهیدان باشید که آن ها نظاره گر شما می باشند مواظب ستون پنجم باشید که در داخل شما هستند. در مقابل حرف های منحرف، بی تفاوت نباشید. امام را مانند مردم کوفه تنها نگذارید. در راهپیمایی ها بیشتر از پیش شرکت کنید. دعای کمیل بخوانید. فرزندانتان را به فعالیت در راه خدا تشویق و آگاه کنید.

وصیت به پدر و مادرم

پدر و مادرم! با وجود صبور بودنتان هم چنان از خدا می خواهم صبر بیشتری به شما عطا کند. در راه خدا به فعالیت های بیشتری مشغول شوید. در عزای من ننشینید، اگر خواستید گریه کنید اما نه برای من بلکه به یاد امام حسین( علیه السّلام) و کربلا و پدر و مادرانی که پنج فرزندشان شهید شده اند که اگر گریه های امام حسین و تاسوعا و عاشورایی نبود، اکنون یادی از اسلام نبود. تلاش کنید که هیچگاه پشت جبهه برای منافقین و ضد انقلاب، خالی نماند. شما با شرکت بیشتر در مراسم عزاداری به یاد شهیدان می افتید و یاد شهیدان باعث منقلب شدن یاد مردم میشود. امام را تنها نگذارید. همیشه بدانید که شهیدان بر کارهای شما نظارت دارند. ما زنده به آنیم که آرام نگیریم.

موجیم که آسودگی ما عدم ماست

والسلام قطره ای از دریای خروشان حزب الله احمد کشوری

شهادت احمد کشوری

در تاریخ ۱۵ آذر سال ۱۳۵۹، ش‍‍ه‍ی‍د س‍رل‍ش‍کر خ‍ل‍ب‍‍ان اح‍م‍د ک‍شور ی در ی‍ک م‍‍ام‍وری‍ت ب‍س‍ی‍‍ار م‍ش‍ک‍ل، پ‍ی‍روز شد و م‍زدور ان ب‍‍ع‍ث‍‍ی در حال بازگشتش در ای‍لام( م‍ن‍طق‍ه م‍ی‍م‍ک- دره ب‍ی‍ن‍‍ا) به او ح‍م‍ل‍ه کردند و با وجود سوختن ه‍ل‍ی‍ک‍وپ‍ت‍رش در اث‍ر اص‍‍اب‍ت ر اک‍ت ه‍‍ا ی دو ف‍رون‍د م‍ی‍گ ع‍ر اق‍‍ی، آن ر ا ت‍‍ا م‍و اض‍‍ع خ‍ود ی ه‍د ای‍ت ک‍رد و در خ‍‍اک وطنش س‍ق‍وط ک‍رد و ش‍رب‍ت ش‍‍ه‍‍ادت ر ا م‍رد ان‍ه س‍رک‍ش‍ی‍د.

پس از انتقال پ‍ی‍ک‍ر پ‍‍اک این شهید ب‍ه ت‍‍ه‍ر ان، او را در م‍زار ش‍‍ه‍ی‍دان( ب‍‍ه‍ش‍ت ز ه‍ر ا) دفن ک‍ردند. شهرت ش‍‍ه‍ی‍د س‍رل‍ش‍کر خ‍ل‍ب‍‍ان اح‍م‍د ک‍ش‍ور ی ب‍ه ع‍ق‍‍اب ت‍ی‍ز پ‍رو از ج‍ب‍‍ه‍ه ه‍‍ای ج‍ن‍گ، به خاطر دلاوری ه‍‍ای‍ش بود.

امیر سرلشکر خلبان احمد کشوری,احمد کشوری چگونه شهید شد,بیوگرافی شهید احمد کشوریمحل دفن شهید کشوری در بهشت زهرای تهران میباشد

نشانی مزار شهید احمد کشوری

بهشت زهرا( س)/ قطعه:۲۴/ ردیف:۸۲/ شماره:۵

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
عالی بود
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش