جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲
۱۴:۲۰ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۲۰۸۳۵۴
محیط زیست و گردشگری

تعطیلات بی‌خطر برای مسافران نوروزی

مسافران نوروزی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست

همه‌ساله با شروع تعطیلات نوروزی و افزایش سفرهای برون‌شهری، آمار تصادفات جاده‌ای و تلفات رانندگی در کشور افزایش می‌یابد. نوروز گذشته به واسطه ثبت ۱۲هزار فقره تصادف رانندگی و مرگ دلخراش یکهزار نفر از مسافران ،خاطره خوبی برای شروع سال ۹۷ به جای نماند. ولی اینک همگان امیدوارند با رعایت نکات ایمنی و نظارت گسترده پلیس بر نحوه آمد وشد خودروها سال جدید را با سفری ایمن آغاز کنند.

 

اهمیت رعایت نکات ایمنی و نظارت جدی مسئولان سفرهای جاده‌ای بر نحوه رفت و‌آمد خودروها باعث شده تا دولت نیز نسبت به ضرورت حفظ سلامت مردم در تعطیلات نوروز برنامه‌ریزی ویژه‌ای کند تا جاییکه «حجت‌الاسلام والمسلمین دکترحسن روحانی» رئیس‌جمهوردیروز در خاتمه آخرین نشست هیات‌وزیران در سال ۹۷ از همه مردم ایران خواست سفرهای نوروزی را با ایمنی شروع کنند. تاکید ویژه رئیس جمهوری بر حفظ سلامت عامه مردم در تعطیلات نوروزی حکایت از آن دارد که افزایش تصادفات رانندگی به‌ویژه در تعطیلات نوروزی به تدریج به یکی از دغدغه‌های جدی دولت تبدیل شده است. رئیس‌جمهوری همانطور که مردم را به رعایت ایمنی برای حفظ سلامت خود توصیه کرد از تمامی مسئولان و دست‌اندرکاران سفرهای نوروزی خواست به‌طور ویژه ایمنی سفرهای نوروزی را پایش و رصد کنند.

 

در همین ارتباط نیز عبدالهاشم حسن‌نیا رئیس سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای نیز به «آرمان» گفت: طرح نوروزی ۹۸ از شنبه ۲۵ اسفندماه شروع شده و تا ۱۷ فروردین‌ماه ۹۸ به مدت ۲۲ روز اجرا می شود. اصلی‌ترین هدف سازمان، دستیابی به رضایتمندی حداکثری کاربران و مسافران جاده‌ای با بهبود ایمنی و ارتقای سطح خدمات سفرهاست.

 

پیش‌بینی رشد ۸ تا ۱۰‌درصدی تردد در نوروز امسال

رئیس سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای همچنین از خدمت‌رسانی سالن‌های عملیات ۳۲ شعبه مرکز مدیریت راه‌های کشور و سامانه های هوشمند حمل‌و‌نقل جاده ای در طول طرح نوروزی ۹۸ خبر داده و می‌گوید: این شعب ۲۴ ساعته خدمات رسانی می کنند. در عین حال، برای طرح نوروزی، ۱۸۲ تابلو پیام متغیر، ۷۷۱ دوربین نظارت تصویری، ۱۱۷۲ سامانه ثبت تخلف، ۲۳۰۰ دستگاه تردد شما برخط، ۳۵ سامانه توزین در حال حرکت، سامانه بلوتوث ثبت زمان سفر در ۳۸ محور، ۵۳۳۳ دستگاه بیسیم و تجهیز بیش از ۷۳۰۰ خودروی راهدای به ردیاب برخط به‌صورت شبانه‌روزی محورهای کشور را رصد می کنند و اطلاعات لازم در لحظه از طریق سامانه ۱۴۱ به مردم اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

در عین‌حال، حسن‌نیا پیش‌بینی می‌کند که تردد در جاده‌های کشور نسبت به سال گذشته رشد ۱۰‌درصدی خواهند داشت و می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود، ترددها در هفته دوم نسبت به هفته اول تعطیلات، همزمان با موج بازگشت سفرها و تمركز سفرهای بازگشتی در روزهای یك شنبه و دوشنبه ۱۱ و ۱۲ فروردین و بخش عمده آن‌ها در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه ۱۴، ۱۵و ۱۶ فروردین بیشتر باشد و ادامه موج بازگشتی سفرها تا روز شنبه ۱۷ فروردین ادامه یابد.

 

آمادگی کامل برای سفرهای ایمن

حسن نیا در عین حال یادآوری می‌کند که تمامی برنامه‌ها و تمهیدات با هماهنگی و همکاری نزدیک و تنگاتنگ با ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، هماهنگی ستادی و استانی با شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت كشور، شبكه بهداشت، شبكه بانكی(بانك ملی)، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونتهای انسانی نیروهای مسلح، پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، مراكز مخابراتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تهیه و تدوین شده است. همچنین به گفته این مقام مسئول، با كاروان‌های راهیان نور و همكاری و مساعدت شده است تا نظارت لازم به منظور به كارگیری ناوگان دارای استاندارد فنی و ایمنی فراهم شود.

 

وضعیت تردد محورهای مهم در نوروز ۹۸

در عین حال بر اساس اعلام سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده ای وضعیت تردد محورهای پر اهمیت در تعطیلات نوروز ۹۸ نیز اعلام شد. بر همین اساس، محور رودهن-آمل (هراز)، روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند از ساعت ۱۶ و روزچهارشنبه ۲۹ اسفند از ساعت ۱۲ از سمت رودهن به آب اسک به‌صورت یک‌طرفه می شود. همچنین، محوررودهن-آمل (هراز) درروزهای ۱۵ و ۱۶فروردین از ساعت ۱۶محور آمل-رودهن از آب اسک به رودهن به‌صورت یک‌طرفه می شود. بر اساس این گزارش، محور کرج-چالوس در روزهای ۲۸ اسفند و ۷ و ۸ فروردین از ساعت ۱۷ و چهارشنبه ۲۹ فروردین نیز از ساعت ۱۳ محور کرج-چالوس به‌صورت یک‌طرفه خواهد شد. همچنین، محور چالوس-کرج برای پیشگیری از قفل شدن جریان ترافیك در روزهای ۴ ، ۱۲ و ۱۴ فروردین از ساعت ۱۷ و در روزهای ۱۵و ۱۶ فروردین از ساعت ۱۳ محور مرزن‌آباد به کرج به‌صورت یک‌طرفه می‌شود.

 

تمهیدات جاده‌ای سفرهای نوروزی

در همین ارتباط نیز پیش‌تر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی از نصب ۲۰‌هزار تابلو و علائم آشکارساز برای نقاط پرحادثه در ایام نوروز خبر داده و تشکیل ستاد نوروزی در معاونت حمل ونقل وزارتخانه راه و شهرسازی را از جمله اقدامات مهم برای ایمنی و پایش سفرهای نوروزی برشمرده بود. اسلامی گفته بود: این ستاد به‌منظور هماهنگی بین تمامی شقوق حمل‌ونقلی در این ایام تشکیل‌شده و باعث می‌شود تا یک نظارت عالیه و همه‌جانبه در ایام نوروز بر سیستم حمل‌ونقل به وجود آید تا مسائل مربوط به مردم و تمامی بخش‌های حمل‌ونقلی کشور مدیریت و کنترل شود.

 

بر اساس آخرین گزارش ها، تاکنون ۳‌هزار و ۳۰۰ نقطه حادثه‌خیز در کشور شناسایی شده‌اند. اسلامی همچنین یکی از آیتم‌هایی که در راستای برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز به نتیجه رسیده است را احداث باند دوم برای بسیاری از نقاط اولویت‌دار برشمرد و تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌ها ۸۰۰ کیلومتر باند دوم برای برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز لازم بوده که ۳۰۰ کیلومتر آن تا امروز افتتاح‌شده و ۵۰۰ کیلومتر در دست آماده‌سازی است و ۳۰۰ کیلومتر نیز تا شب عید افتتاح می‌شود. وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه برای برطرف کردن نقاط حادثه‌خیز جاده‌ها نهضت اصلاح به‌صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت است تا علائم نصب و خط‌کشی‌ها انجام و جاده‌ها ترمیم شوند، افزود: علاوه بر این برخی از نقاط حادثه‌خیز تقاطع‌های غیرهم‌سطح هستند که یا به‌صورت نیمه‌کاره رهاشده‌اند و یا باید برای رفع این نقاط احداث شوند و مهم‌ترین مشکل در این حوزه مسائل مالی است.

 

نصب ۲۰‌هزار تابلو در نقاط حادثه‌خیز

نصب ۲۰‌هزار تابلو و علائم آشکارساز برای کلیه نقاط حادثه‌خیز با کمک پلیس راه از دیگر اقداماتی است که امسال برای ایمنی سفرهای نوروزی انجام شده است. گفته می‌شود با توجه به اینکه بیشترین حوادث جاده‌ای مربوط به ۳۰ کیلومتری شهرهاست امسال پیش‌بینی شده است تا با محوریت استانداران و فرمانداران و دستور ویژه وزیر کشور با به کارگیری امکانات محلی شهر و روستاهای اطراف جاده، ایمنی مسیرهای پرحادثه بیش از پیش شود. همچنین با تمهیداتی که در نظر گرفته شده است امسال برای افزایش ایمنی سفرها با حمل‌و‌نقل عمومی جاده ای تمامی اتوبوس‌ها به سیستم سپهتن مجهز شده‌اند و در همه آنها دوربین نصب شده و هر ۱۵ دقیقه یکبار از راننده عکس گرفته می‌شود تا به وسیله این اقدامات رفتار رانندگان، قبل، حین و بعد از سفر مورد ارزیابی برخط قرار بگیرد. در عین حال، امسال نظارت بر مراکز معاینه فنی نیز تشدید شده است و مسئولان فنی مستقر در پایانه‌ها نیز موظف شده‌اند تا معاینه فنی اتوبوس را با معاینه‌های فیزیکی و میدانی مطابقت دهند.

 

 

armandaily.ir
  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش