جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۶:۱۱ - ۰۴ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۱۴۴۳
محیط زیست و گردشگری

مدیرعامل آبفای استان اصفهان:

امسال جیره‌بندی آب نداریم/ آبگیری ۸۰۰ میلیون مترمکعبی سد زاینده رود

هاشم امینی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه فضای ما فضای جیره بندی نیست و با مصرف بهینه می توان تابستان را پشت سرگذاشت، گفت: تابستان امسال جیره بندی آب نخواهیم داشت و کیفیت آب نیز به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد.

به گزارش ایمنا، هاشم امینی ظهر امروز سه شنبه – چهارم تیرماه ۹۸- در نشستی خبری به مناسبت "هفته صرفه جویی در مصرف آب" اظهار کرد: یکم تا هفتم تیرماه هفته مدیریت در مصرف آب است که به تازگی از آن به عنوان هفته سازگاری با کم آبی یاد می شود.

وی تصریح کرد: تابستان سال گذشته نشست های مختلفی با رسانه ها و حتی در حوزه های دانش آموزی شرایط سخت آبی را تشریح کردیم اما امسال خوشبختانه بارش های خوبی را شاهد بودیم به طوری که سد زاینده رود در وضعیت مطلوبی قرار دارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آبگیری شده است.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان با بیان اینکه سال گذشته در بخش مصارف خانگی ۶.۸درصد نسبت به سال ما قبل آن کاهش مصرف و دربخش مصرف غیرخانگی ۷.۱ درصد مدیریت مصرف داشتیم، افزود: در استان اصفهان در حوزه شرب در بخش خانگی و غیرخانگی ۶.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل مدیریت مصرف را شاهد بودیم.

امینی افزود: شاید این سوال مطرح باشد که با شرایط فعلی چرا در سامانه ۵۶ شهر و ۳۰۰ روستا هنوز در سطح شهر افت فشار آب وجود دارد که در پاسخ باید گفت دلیل آن تکمیل نشدن سامانه دوم آب رسانی اصفهان بزرگ است.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه سامانه دوم آب رسانی اصفهان بزرگ باید سال ۸۶ به اتمام می رسید و تحویل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان می شد، تصریح کرد: به دلیل مجوزها و سایر مشکلاتی که نمایندگان مردم اصفهان در مجلس و استاندار اصفهان به آن ها اشاره کرده اند، متأسفانه پروژه به اتمام نرسیده و آب منطقه ایی در حال احداث سد و خطوط آب رسانی است.

وی با تأکید بر اینکه باید هرچه سریعتر سامانه دوم تکمیل شود تا بتوانیم از ظرفیت آن استفاده کنیم، گفت: نگاه به سامانه دوم آبرسانی اصفهان پدافند غیرعامل و مسئله مهم مشکل کمبود آب جمعیت چهار میلیونی در قالب ۱۴ شهرستان است.

فرهنگ مصرف بهینه آب باید از شعار به شعور تبدیل شود

امینی با بیان اینکه کم یا زیاد بودن بارش ها چیزی از مسئولیت شرکت آبفا کم نمی کند، افزود: باید تلاش کنید تا بهینه مصرف کردن آب را به مردم آموزش دهیم و فرهنگ آن را از شعار به شعور تبدیل کنیم. فرهنگ سازی یک موضوع هفتگی، ماهانه، فصلی یا سالانه نیست بلکه رفتار دائمی مدیریت مصرف می تواند کمک کند تا دراقلیم خشک زندگی پایداری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان تصریح کرد: باتوجه به اقدامات انجام شده توسط شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، این شرکت در یکی از رویدادهای وزارت نیرو که درحال برگزاری است، دربخش سازگاری با کم آبی موفق به کسب رتبه برتر در بخش شرب کشور شد.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان ادامه داد: وقتی شهروندان نیاز به آب دارند ناچار هستیم بخشی از آب مورد نیاز را از طریق چاه ها که البته کمتر از یکهزار لیتر در ثانیه است، تأمین کنیم و این عدد در قیاس با ۱۱هزار لیتر مصرف از سامانه اصفهان ناچیز است.

وی با اشاره به حداقل رساندن میزان پرت آب (هدررفت آب) در اصفهان گفت: آب بدون درآمد در حوزه شبکه‌های شهری به جهت فرسودگی شبکه یکی از دغدغه های شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان بود که با اقدامات انجام شده توانستیم درچند سال گذشته میزان آب بدون درآمد که به دلیل انشعابات غیرمجاز، اشتباه قرائت کنتور و پرت شبکه اتفاق می افتاد را به حداقل برسانیم.

عملیاتی شدن استفاده از آب خاکستری در منازل

امینی گفت: آبفای استان اصفهان در حال حاضر با ۱۶.۱ درصد کمترین میزان آب بدون درآمد در کشور را دارد.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۸۵ کیلومتر اصلاح شبکه آب و شش هزار و ۳۳۷ اصلاح و بازسازی انشعاب آب انجام شده است، افزود: عملیات نشت یابی شبکه آب را انجام دادیم که شامل ۲۴۶ کیلومتر شبکه آب و پیمایش ۱۳هزار و۳۳۷ انشعاب بود.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان خاطرنشان کرد: درخصوص بازچرخانی آب خاکستری، تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی استان منعقد کردیم تا استفاده از آب خاکستری را در تمام منازل عملیاتی کنیم و پیرو آن آب شرب با کیفیت در فلاش تانک سرویس های بهداشتی، ظرف شویی ها و روشویی های منازل بازچرخانی شود که این موضوع باید به عنوان مطالبه جدی از نظام مهندسی ساختمان و شهرداری مطرح شود تا این آب های با کیفیت از دست نرود و با طراحی سیستم‌های ویژه این آب ها در فلاش تانک ها استفاده شود.

وی ادامه داد: یکی از گلایه های استان‌های همجوار استفاده صنعت فولاد از آب رودخانه بود، اما امروز باید اعلام کنم خوشبختانه به جهت حضور صنعت فولاد در بخش بازچرخانی آب قراردادی با شرکت فولاد مبارکه منعقد شد تا شبکه فاضلاب را با ظرفیت منابع فولاد در قالب قرارداد بیع ارائه و پساب فاضلاب ۹ شهر ازجمله شهرهای مبارکه، کرکوند، زیباشهر، دیزیچه و پنج شهرازشهرهای لنجان را استفاده کنیم.

امینی خاطرنشان کرد: در ذوب آهن اصفهان نیز سال گذشته قراردادی منعقد شد که براساس آن فاضلاب شهرهای ایمان شهر و فولادشهر را واگذار کنیم تا کمتر از منابع آبی استفاده شود.

وی در خصوص استانی شدن سامانه ۱۲۲ اظهار کرد: تأثیر این حرکت در اقدامات فنی شرکت آن بود که همکاران ما درحوزه تعمیرات و حوادث سریعتر از گذشته به محل حادثه مراجعه می کنند.

وی افزود: روز شنبه هفته جاری درجلسه ایی، استاندار اصفهان تأکید کرد، پیرو تغییر ساعت فعالیت ادارات کارگروهی تشکیل و اقدامات جدی در زمینه مصرف بهینه انرژی انجام شود که در این جلسه شرکت آبفا پیشنهاد کاهش ۲۰درصدی مصرف آب نسبت به سال گذشته را با توجه به اقدامات انجام شده ارائه کرد.

امینی با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد در بخش مدیریت مصرف باشرکت آبفای استان همکاری دارند، افزود: سال گذشته اتفاقات خوبی در حوزه مدیریت مصرف اتفاق افتاد.

پروژه آب رسانی به باغ بهادران دردست اجرا است

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان به پروژه های شرکت آبفا اشاره و تصریح کرد: درحال حاضر پروژه آب رسانی به باغ بهادران دردست اجرا است تا بخشی از روستاهای آن از آب شرب بهداشتی برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه آبرسانی به گلشهرو روستاهای آن هفته گذشته به بهره برداری رسید، افزود: اب رسانی به شهرهای دهاقان، گلشن و روستاهای اطراف آن تاپاییز امسال انجام خواهد شد.

امینی افزود: یکی از مطالبات جدی مردم شهر تودشک آبرسانی به این شهربود که اوایل سال جاری پروژه آبرسانی به این شهر تکمیل و به اتمام رسید.

وی با اشاره به درحال احداث بودن سه تصفیه خانه در اصفهان گفت: در راستای سیاست های دولت درحوزه مباحث بهداشتی و زیست محیطی سه تصفیه خانه درحال احداث است که شامل تصفیه خانه خوانسار(هفته گذشته مورد بهره برداری قرار گرفت)، تصفیه خانه چادگان با بیش از ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی و تصفیه خانه شهر اژیه با ۹۰ درصد پیشرفت است که تصفیه خانه شهراژیه تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه سال گذشته ۲۹۵ کیلومترلوله گذاری آب در استان اصفهان انجام شد، افزود: همچنین ۳۳۱ کیلومتر لوله گذاری فاضلاب و ۱۲هزارمترمکعب مخزن آب در سطح استان اصفهان به بهره برداری رسید و ۷هزار مترمکعب مخزن نیز در حال احداث داریم.

وی ادامه داد: سال گذشته ۱۸هزارو ۲۴۰ فقره انشعاب آب در حوزه شهری و ۲۱هزارو۶۰۰فقره انشعاب فاضلاب واگذار شده است.

۳۳۳ روستا در اصفهان آب شرب بهداشتی و سالم ندارد

امینی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در حوزه روستایی گفت: در استان اصفهان یک هزارو۲۸۶ روستا وجود دارد که تاکنون ۹۵۳روستا تحت پوشش آب شرب بهداشتی و سالم قرار گرفته اند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات و سیاست های جدی وزارت نیرو برای تأمین آب پایدار، ایجاد مجتمع های آبرسانی روستایی است که خوشبختانه ۴۱مجتمع آبرسانی روستایی در سطح استان برنامه ریزی شده و تاکنون ۱۴مجتمع در قالب ۲۱۷روستا به بهره برداری رسیده و ۲۷مجتمع آبرسانی در قالب ۳۵۷روستا نیز درحال احداث است و تاکنون ۴۸درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان خاطرنشان کرد: ۱۳۰میلیارد تومان ازاعتبارات صندوق توسعه ملی و ۸۵ میلیاردتومان از اعتبارات روستایی دراین مجتمع ها هزینه شده و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر مورد نیاز است تا برای تأمین آب پایدار اقدامات اساسی انجام شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته به ۱۷۹روستا آبرسانی سیار انجام شد که این تعداد در سال جاری به ۱۳۵ روستا کاهش پیدا کرده است.

بازسازی شبکه فاضلاب شهراصفهان در دست انجام است

امینی با اشاره به بازسازی شبکه فاضلاب شهر اصفهان گفت: یکی از پروژه های مهم شرکت آبفای استان اصفهان بازسازی شبکه فاضلاب شهراصفهان است و قطعاً به همین دلیل شهروندان ساکن درخیابان‌های میر، نظر، مشتاق، آبشار و کمال اسماعیل از این بابت اذیت می شوند اما بد نیست بدانند که شرکت آبفا با استفاده از ظرفیت فاینانس چین به سختی درحال اجرای این پروژه ها است.

وی افزود: براساس ارز آزاد بازسازی شبکه فاضلاب این نقاط ۴۶ میلیون یورو معادل ۷۳۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که شبکه های قدیمی را جمع آوری و شبکه های جدید فاضلاب ایجاد می کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان خاطرنشان کرد: بخشی از اقدامات آبفا در قالب اصلاح شبکه های آب و فاضلاب ازطریق تبصره سه شورای شهر انجام می شود همچنین در خیابان مشتاق لوله گذاری برای کمک در توزیع بهینه آب در سطح شهراصفهان انجام می شود.

وی تأکید کرد: حتی از ظرفیت تبصره سه می توان برای تکمیل سامانه دوم آبرسانی کمک گرفت.

آغاز حذف قبوض کاغذی

امینی با اشاره به سه اقدام آبفا در راستای دولت الکترونیک گفت: یکی از این اقدامات حذف قبوض کاغذی در استان اصفهان است که استارت آن در سه نقطه شهر زده شده اما کافی نیست.

وی ادامه داد: سالانه هشت میلیون برگه قبض آب در استان اصفهان توزیع می شود که حذف آن باعث صرفه جویی چشمگیری در مصرف کاغذ و کمک به منابع طبیعی کشور، کمک به کاهش مراجعه مأموران و حذف خطاها می شود .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان افزود: دومین اقدام معرفی درگاه جدید USSD است که به واسطه آن شهروندان با ارسال یک شماره قبض قبلی و صورتحساب همچنین استعلام مورد نیاز خود را دریافت می کنند. سومین طرح کاهش مراجعه شهروندان درقالب درگاه ۱۵۲۲ است.

امینی درپاسخ به سوالی مبنی بر جیره بندی آب درتابستان امسال گفت: فضای ما فضای جیره بندی نیست و با مصرف بهینه می توان تابستان را پشت سرگذاشت.

  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش