۱۶:۱۱ - ۰۴ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۱۴۴۳
محیط زیست و گردشگری

مدیرعامل آبفای استان اصفهان:

امسال جیره‌بندی آب نداریم/ آبگیری ۸۰۰ میلیون مترمکعبی سد زاینده رود

هاشم امینی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه فضای ما فضای جیره بندی نیست و با مصرف بهینه می توان تابستان را پشت سرگذاشت، گفت: تابستان امسال جیره بندی آب نخواهیم داشت و کیفیت آب نیز به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد.

به گزارش ایمنا، هاشم امینی ظهر امروز سه شنبه – چهارم تیرماه ۹۸- در نشستی خبری به مناسبت "هفته صرفه جویی در مصرف آب" اظهار کرد: یکم تا هفتم تیرماه هفته مدیریت در مصرف آب است که به تازگی از آن به عنوان هفته سازگاری با کم آبی یاد می شود.

وی تصریح کرد: تابستان سال گذشته نشست های مختلفی با رسانه ها و حتی در حوزه های دانش آموزی شرایط سخت آبی را تشریح کردیم اما امسال خوشبختانه بارش های خوبی را شاهد بودیم به طوری که سد زاینده رود در وضعیت مطلوبی قرار دارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب آبگیری شده است.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان با بیان اینکه سال گذشته در بخش مصارف خانگی ۶.۸درصد نسبت به سال ما قبل آن کاهش مصرف و دربخش مصرف غیرخانگی ۷.۱ درصد مدیریت مصرف داشتیم، افزود: در استان اصفهان در حوزه شرب در بخش خانگی و غیرخانگی ۶.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل مدیریت مصرف را شاهد بودیم.

امینی افزود: شاید این سوال مطرح باشد که با شرایط فعلی چرا در سامانه ۵۶ شهر و ۳۰۰ روستا هنوز در سطح شهر افت فشار آب وجود دارد که در پاسخ باید گفت دلیل آن تکمیل نشدن سامانه دوم آب رسانی اصفهان بزرگ است.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه سامانه دوم آب رسانی اصفهان بزرگ باید سال ۸۶ به اتمام می رسید و تحویل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان می شد، تصریح کرد: به دلیل مجوزها و سایر مشکلاتی که نمایندگان مردم اصفهان در مجلس و استاندار اصفهان به آن ها اشاره کرده اند، متأسفانه پروژه به اتمام نرسیده و آب منطقه ایی در حال احداث سد و خطوط آب رسانی است.

وی با تأکید بر اینکه باید هرچه سریعتر سامانه دوم تکمیل شود تا بتوانیم از ظرفیت آن استفاده کنیم، گفت: نگاه به سامانه دوم آبرسانی اصفهان پدافند غیرعامل و مسئله مهم مشکل کمبود آب جمعیت چهار میلیونی در قالب ۱۴ شهرستان است.

فرهنگ مصرف بهینه آب باید از شعار به شعور تبدیل شود

امینی با بیان اینکه کم یا زیاد بودن بارش ها چیزی از مسئولیت شرکت آبفا کم نمی کند، افزود: باید تلاش کنید تا بهینه مصرف کردن آب را به مردم آموزش دهیم و فرهنگ آن را از شعار به شعور تبدیل کنیم. فرهنگ سازی یک موضوع هفتگی، ماهانه، فصلی یا سالانه نیست بلکه رفتار دائمی مدیریت مصرف می تواند کمک کند تا دراقلیم خشک زندگی پایداری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان تصریح کرد: باتوجه به اقدامات انجام شده توسط شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، این شرکت در یکی از رویدادهای وزارت نیرو که درحال برگزاری است، دربخش سازگاری با کم آبی موفق به کسب رتبه برتر در بخش شرب کشور شد.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان ادامه داد: وقتی شهروندان نیاز به آب دارند ناچار هستیم بخشی از آب مورد نیاز را از طریق چاه ها که البته کمتر از یکهزار لیتر در ثانیه است، تأمین کنیم و این عدد در قیاس با ۱۱هزار لیتر مصرف از سامانه اصفهان ناچیز است.

وی با اشاره به حداقل رساندن میزان پرت آب (هدررفت آب) در اصفهان گفت: آب بدون درآمد در حوزه شبکه‌های شهری به جهت فرسودگی شبکه یکی از دغدغه های شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان بود که با اقدامات انجام شده توانستیم درچند سال گذشته میزان آب بدون درآمد که به دلیل انشعابات غیرمجاز، اشتباه قرائت کنتور و پرت شبکه اتفاق می افتاد را به حداقل برسانیم.

عملیاتی شدن استفاده از آب خاکستری در منازل

امینی گفت: آبفای استان اصفهان در حال حاضر با ۱۶.۱ درصد کمترین میزان آب بدون درآمد در کشور را دارد.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۸۵ کیلومتر اصلاح شبکه آب و شش هزار و ۳۳۷ اصلاح و بازسازی انشعاب آب انجام شده است، افزود: عملیات نشت یابی شبکه آب را انجام دادیم که شامل ۲۴۶ کیلومتر شبکه آب و پیمایش ۱۳هزار و۳۳۷ انشعاب بود.

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان خاطرنشان کرد: درخصوص بازچرخانی آب خاکستری، تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی استان منعقد کردیم تا استفاده از آب خاکستری را در تمام منازل عملیاتی کنیم و پیرو آن آب شرب با کیفیت در فلاش تانک سرویس های بهداشتی، ظرف شویی ها و روشویی های منازل بازچرخانی شود که این موضوع باید به عنوان مطالبه جدی از نظام مهندسی ساختمان و شهرداری مطرح شود تا این آب های با کیفیت از دست نرود و با طراحی سیستم‌های ویژه این آب ها در فلاش تانک ها استفاده شود.

وی ادامه داد: یکی از گلایه های استان‌های همجوار استفاده صنعت فولاد از آب رودخانه بود، اما امروز باید اعلام کنم خوشبختانه به جهت حضور صنعت فولاد در بخش بازچرخانی آب قراردادی با شرکت فولاد مبارکه منعقد شد تا شبکه فاضلاب را با ظرفیت منابع فولاد در قالب قرارداد بیع ارائه و پساب فاضلاب ۹ شهر ازجمله شهرهای مبارکه، کرکوند، زیباشهر، دیزیچه و پنج شهرازشهرهای لنجان را استفاده کنیم.

امینی خاطرنشان کرد: در ذوب آهن اصفهان نیز سال گذشته قراردادی منعقد شد که براساس آن فاضلاب شهرهای ایمان شهر و فولادشهر را واگذار کنیم تا کمتر از منابع آبی استفاده شود.

وی در خصوص استانی شدن سامانه ۱۲۲ اظهار کرد: تأثیر این حرکت در اقدامات فنی شرکت آن بود که همکاران ما درحوزه تعمیرات و حوادث سریعتر از گذشته به محل حادثه مراجعه می کنند.

وی افزود: روز شنبه هفته جاری درجلسه ایی، استاندار اصفهان تأکید کرد، پیرو تغییر ساعت فعالیت ادارات کارگروهی تشکیل و اقدامات جدی در زمینه مصرف بهینه انرژی انجام شود که در این جلسه شرکت آبفا پیشنهاد کاهش ۲۰درصدی مصرف آب نسبت به سال گذشته را با توجه به اقدامات انجام شده ارائه کرد.

امینی با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد در بخش مدیریت مصرف باشرکت آبفای استان همکاری دارند، افزود: سال گذشته اتفاقات خوبی در حوزه مدیریت مصرف اتفاق افتاد.

پروژه آب رسانی به باغ بهادران دردست اجرا است

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان به پروژه های شرکت آبفا اشاره و تصریح کرد: درحال حاضر پروژه آب رسانی به باغ بهادران دردست اجرا است تا بخشی از روستاهای آن از آب شرب بهداشتی برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه آبرسانی به گلشهرو روستاهای آن هفته گذشته به بهره برداری رسید، افزود: اب رسانی به شهرهای دهاقان، گلشن و روستاهای اطراف آن تاپاییز امسال انجام خواهد شد.

امینی افزود: یکی از مطالبات جدی مردم شهر تودشک آبرسانی به این شهربود که اوایل سال جاری پروژه آبرسانی به این شهر تکمیل و به اتمام رسید.

وی با اشاره به درحال احداث بودن سه تصفیه خانه در اصفهان گفت: در راستای سیاست های دولت درحوزه مباحث بهداشتی و زیست محیطی سه تصفیه خانه درحال احداث است که شامل تصفیه خانه خوانسار(هفته گذشته مورد بهره برداری قرار گرفت)، تصفیه خانه چادگان با بیش از ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی و تصفیه خانه شهر اژیه با ۹۰ درصد پیشرفت است که تصفیه خانه شهراژیه تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه سال گذشته ۲۹۵ کیلومترلوله گذاری آب در استان اصفهان انجام شد، افزود: همچنین ۳۳۱ کیلومتر لوله گذاری فاضلاب و ۱۲هزارمترمکعب مخزن آب در سطح استان اصفهان به بهره برداری رسید و ۷هزار مترمکعب مخزن نیز در حال احداث داریم.

وی ادامه داد: سال گذشته ۱۸هزارو ۲۴۰ فقره انشعاب آب در حوزه شهری و ۲۱هزارو۶۰۰فقره انشعاب فاضلاب واگذار شده است.

۳۳۳ روستا در اصفهان آب شرب بهداشتی و سالم ندارد

امینی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده در حوزه روستایی گفت: در استان اصفهان یک هزارو۲۸۶ روستا وجود دارد که تاکنون ۹۵۳روستا تحت پوشش آب شرب بهداشتی و سالم قرار گرفته اند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات و سیاست های جدی وزارت نیرو برای تأمین آب پایدار، ایجاد مجتمع های آبرسانی روستایی است که خوشبختانه ۴۱مجتمع آبرسانی روستایی در سطح استان برنامه ریزی شده و تاکنون ۱۴مجتمع در قالب ۲۱۷روستا به بهره برداری رسیده و ۲۷مجتمع آبرسانی در قالب ۳۵۷روستا نیز درحال احداث است و تاکنون ۴۸درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان خاطرنشان کرد: ۱۳۰میلیارد تومان ازاعتبارات صندوق توسعه ملی و ۸۵ میلیاردتومان از اعتبارات روستایی دراین مجتمع ها هزینه شده و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر مورد نیاز است تا برای تأمین آب پایدار اقدامات اساسی انجام شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته به ۱۷۹روستا آبرسانی سیار انجام شد که این تعداد در سال جاری به ۱۳۵ روستا کاهش پیدا کرده است.

بازسازی شبکه فاضلاب شهراصفهان در دست انجام است

امینی با اشاره به بازسازی شبکه فاضلاب شهر اصفهان گفت: یکی از پروژه های مهم شرکت آبفای استان اصفهان بازسازی شبکه فاضلاب شهراصفهان است و قطعاً به همین دلیل شهروندان ساکن درخیابان‌های میر، نظر، مشتاق، آبشار و کمال اسماعیل از این بابت اذیت می شوند اما بد نیست بدانند که شرکت آبفا با استفاده از ظرفیت فاینانس چین به سختی درحال اجرای این پروژه ها است.

وی افزود: براساس ارز آزاد بازسازی شبکه فاضلاب این نقاط ۴۶ میلیون یورو معادل ۷۳۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که شبکه های قدیمی را جمع آوری و شبکه های جدید فاضلاب ایجاد می کند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان خاطرنشان کرد: بخشی از اقدامات آبفا در قالب اصلاح شبکه های آب و فاضلاب ازطریق تبصره سه شورای شهر انجام می شود همچنین در خیابان مشتاق لوله گذاری برای کمک در توزیع بهینه آب در سطح شهراصفهان انجام می شود.

وی تأکید کرد: حتی از ظرفیت تبصره سه می توان برای تکمیل سامانه دوم آبرسانی کمک گرفت.

آغاز حذف قبوض کاغذی

امینی با اشاره به سه اقدام آبفا در راستای دولت الکترونیک گفت: یکی از این اقدامات حذف قبوض کاغذی در استان اصفهان است که استارت آن در سه نقطه شهر زده شده اما کافی نیست.

وی ادامه داد: سالانه هشت میلیون برگه قبض آب در استان اصفهان توزیع می شود که حذف آن باعث صرفه جویی چشمگیری در مصرف کاغذ و کمک به منابع طبیعی کشور، کمک به کاهش مراجعه مأموران و حذف خطاها می شود .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان افزود: دومین اقدام معرفی درگاه جدید USSD است که به واسطه آن شهروندان با ارسال یک شماره قبض قبلی و صورتحساب همچنین استعلام مورد نیاز خود را دریافت می کنند. سومین طرح کاهش مراجعه شهروندان درقالب درگاه ۱۵۲۲ است.

امینی درپاسخ به سوالی مبنی بر جیره بندی آب درتابستان امسال گفت: فضای ما فضای جیره بندی نیست و با مصرف بهینه می توان تابستان را پشت سرگذاشت.

  • 11
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید