۱۰:۲۹ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۷۵۷۳
حقوقی، قضایی و انتظامی

نماینده دادستان در دهمین جلسه دور سوم رسیدگی به پرونده بانک سرمایه:

در پرونده بانک سرمایه ۳۰ کارشناس رسمی دادگستری گزارش خلاف واقع ارائه کردند

دادگاه پرونده بانک سرمایه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
نماینده دادستان تهران گفت: در پرونده صندوق فرهنگیان و بانک سرمایه حدود ۳۰ کارشناس رسمی دادگستری تفهیم اتهام شدند یا در آستانه تفهیم اتهام و صدور کیفرخواست هستند.

به گزارش ایسنا، قاضی مسعودی مقام در ابتدای دهمین جلسه از سومین مرحله رسیدگی به پرونده بانک سرمایه ضمن تفهیم مفاد مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آئین دادرسی کیفری به متهمین، اظهار کرد: در جلسه گذشته بخشی از مطالب نماینده دادستان در قالب کیفرخواست تنظیمی بیان و بخشی از آن باقی ماند. ایشان مابقی بیانات خود را مطرح می‌کنند و پس از آن وکیل متهم دفاعیات خود را بیان می‌کنند.

نماینده دادستان با اذن قاضی خواست تا نماینده بانک سرمایه مطالب خود را بیان کند.

نماینده بانک سرمایه پس از حضور در جایگاه با بیان اینکه در جلسه گذشته آقای خانی مطالبی را مطرح کردند که لازم است در مورد آن توضیحاتی ارائه شود، گفت: ایشان مطالبی را در رابطه با اعتبارسنجی مشتریان اعتباری گفتند. اعتبار سنجی توسط شعبه انجام می‌شود و هر کدام از ستون‌ها سقف تسهیلات دارند و بالاترین سطح تسهیلات سه میلیارد تومان آن هم برای وثایق منقول است. اینکه ایشان می‌گویند با پیشنهاد شعبه تصمیم می‌گیرند اینطور نیست اگر اینطور باشد چند کارگر از خیابان می‌آوریم و به آنها می‌گوئیم بنویسید مشروط به ارزیابی یا بر اساس مقررات و ضوابط.

وی عنوان کرد: وظیفه هیئت مدیره نظارت و کنترل است. هیئت مدیره گلوگاه و فیلتر رفع فساد است. در همه گزارش کارشناسی‌ها مخالفت ارائه می‌شود ولی بعد از آن تصویب می‌شوند. ذات پیشنهاد، مثبت است. نمی‌توان در مورد چیزی که پیشنهاد شده نظر مخالف داد. پیشنهاد امری فرمایشی است. روند اعتبار سنجی در بانک به این شکل است که مشتری اعتبار سنجی طی یک سال شناسایی می‌شود، پس از شناسایی به اداره اعتبارات فرستاده می‌شود و در نهایت آنجا گزارش داده می‌شود.

نماینده بانک سرمایه در رابطه با ادعای خانی در خصوص مصوبه‌ای که به موجب آن ۴۶ درصد از سهام میبد به موجب بدهی در اختیار ریخته گران قرار گرفته است، عنوان کرد: این میزان در ازای تهاتر آقای ریخته گران پرداخت شده است. ریخته گران ۱۷۰ میلیارد از بانک سرمایه گرفتند اما یک ریال از آن تسویه نشده است. هیچ ملکی بابت ۲۸۰ میلیاردی که به بانک تجارت دادیم دریافت نکردیم. ایشان در مورد شرکت تجارت قشم گفتند آنجا کسی را نمی‌شناختند. آقای خانی! شما دیروز فرمودید شرکت‌ها را به شرکت تجارت قشم معرفی می‌کنیم. شما چطور معرفی کردید که حتی مدیرعامل شرکت را نمی‌شناختید؟

وی افزود: آقای خانی شما در دانشگاه تدریس کردید و می‌دانید وثیقه عقد رهن است و ما نمی‌توانیم وثیقه‌ای را رهن بگذاریم. در جلسه گذشته نماینده دادستان در مورد ملک سوهانک و پرونده کلاهدوزان صحبت کردند. این املاک فروخته شده اما ما یک ریال از شرکت ساختمانی نگرفتیم. بخش نظارت کجا رفته است؟ در مورد افزایش سرمایه گفتند از هتل باران استفاده کردیم. در صورتی که تنها ۱۵ درصد از مبلغ برای هتل باران مصرف شده بود. ملکی در سعادت آباد معرفی شد، ۸۳ میلیارد به امامی و ۴ میلیارد به خانم کلاهدوزان داده شد.

نماینده بانک سرمایه عنوان کرد: با توجه به مصوبات هیئت مدیره وقت ۱۷۵ میلیارد تومان افزایش سرمایه و پول به شرکت سایه‌گستر و ۴۰ میلیارد به حلما گستر تزریق شد. شرکتی تأسیس نشد و سایه‌گستر دو سال است که به دنبال پول است. ۵۰ میلیارد هم برای خرید ملک هزینه شده است. آقای خانی با افتخار می‌گویند که پول را به یک شرکت هواپیمایی دادیم و هواپیما خریدیم. آقای خانی شما مدعی هستید با اعتبارسنجی شعبه تصمیم گرفتید. شعبه در پیشنهاد خود به بدهی‌ها، انبوه چک‌های برگشتی آقای خدادادی، مسدود بودن حساب‌ها و … اشاره کرده است. در زمان آقای خانی وثیقه هم ترهین نشده است و یک سال هواپیماها در رهن بانک قرار گرفته است.

وی افزود: وثیقه ملکی صرف گرفتن در بانک ملاک اعطای تسهیلات نیست. اهلیت و اعتبار شرکت اعتبارسنجی می‌شود. در مورد شرکت افرای طوس نداشتن گواهی سلامت پیمانکاری و کارت بازرگانی، فاقد فعالیت در سال ۹۴، عدم ارائه اظهار نامه مالیاتی و غیرقابل اتکا بودن صورت‌های مالی گزارش داده شده و این گزارش‌ها نشان می‌دهد معلوم است که پول برنمی گردد. در مورد دو شرکت نبینا ۱۸ میلیارد تسهیلات پرداخت شد و ۳ سال است پول ما را نمی‌دهند و درخواست خرید سهام ما را مطرح می‌کنند.

نماینده بانک سرمایه تصریح کرد: آخرین مطلب در مورد فیدار پارس الوند در شعبه کریمخان است که این شعبه با پرداخت تسهیلات مخالفت می‌کنند. ۶ شرکت به شعبه کریمخان ارجاع می‌شود و به صورت فرمایشی گفته می‌شود برای اداره اعتبارات پیشنهاد بفرستید حتی درخواست از حوزه مدیریت ارسال می‌شود. فردی که نام مشخصی ندارد و حتی نتوانستیم کارت ملی از او اخذ کنیم و ما آقای اکبری صدایش می‌کردیم و در شعبه حسنی خطاب می‌شد همه این کارها را انجام می‌داد و کارها را پیگیری می‌کرد. این شرکت هنوز در کریمخان حساب ندارد.

نماینده بانک سرمایه افزود: قرار بود به ۶ شرکت هرکدام به مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان داده شود. این در حالی بود که مدیران شرکت‌ها افراد کم توان مالی و زنان خانه دار بودند. صوری بودن شرکت‌ها مشخص می‌شود به نوعی که حتی روزنامه رسمی کردن شرکت‌ها هم صوری بوده است. آفای خانی حضوری به شعبه می آیند و رئیس شعبه را بازخواست می‌کنند و پرونده‌ها به شعبه اکباتان ارجاع می‌شود. در این میان ۳۰ میلیارد تسهیلات به شرکت فیدار الوند اختصاص داده می‌شود.

پس از پایان اظهارات نماینده بانک سرمایه، قهرمانی نماینده دادستان با حضور در دادگاه اظهار کرد: با توجه به جلسات قبل و دغدغه رئیس قوه قضائی در پیشگیری از جرایم لازم است مقدماتی را بیان کنم. حساب شرکت‌های پایه گستر و پایدار قشم از حساب‌های داخلی بانک پرداخت شده است. سوال اینجاست مدیران بانک مرکزی که این وضعیت بانک سرمایه را می‌دانند چه اقدامی در این زمینه انجام دادند. اگر پاسخی دارند به دادگاه بیایند و به پیشگاه ملت توضیح دهند که چرا اقدامی نکردند.

۳۰ کارشناس رسمی دادگستری متهم شدند / ‏ارائه‬ ۳۰ گزارش خلاف واقع در پرونده بانک سرمایه

وی افزود: در پرونده صندوق فرهنگیان و بانک سرمایه حدود ۳۰ کارشناس رسمی دادگستری یا تفهیم اتهام شدند یا در آستانه تفهیم اتهام و صدور کیفرخواست هستند. به کانون کارشناسان دادگستری اعلام می‌کنم ضمن قدردانی از زحمات شما، اینکه در یک پرونده بانک سرمایه ۳۰ کارشناس گزارش خلاف واقع ارائه کردند باید به مردم توضیح دهید و راه‌های پیشگیری را بررسی کنند.

قهرمانی گفت: سمیرا سادات غفوری از کارکنان بانک سرمایه و رئیس حوزه مدیریت دوره خانگی بوده است و جز از آقای خانی دستور نمی‌گرفته است.

ادامه دارد…

  • 16
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 20 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید