۱۲:۵۰ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۷۲۰۷
حقوقی، قضایی و انتظامی

نعمت احمدی: نجفی می توانست از پشت تیر اندازی کند/داشتن سلاح جزو ملزومات مسئولین است!

نعمت احمدی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

“اشتباهم این بود که شب قبل اسلحه را مسلح کرده بودم” جمله ای که شهردار سابق تهران در برابرقاضی پرونده گفت. محمد علی نجفی که بهار ۹۷ را با جنجال استعفا از سمت خویش در شهرداری آغاز کرد در آخرین ماه بهار ۹۸ با شلیک تنها چند گلوله به عمر سیاسی خود پایان داد،وزیر اسبق آموزش و پروش و سرپرست وزارت علوم دولت یازدهم  ضمن اعتراف به قتل همسر دوم خود در نامه ای وی را مرتبط با وزارت اطلاعات و سپاه بر شمرده واز اختلافات خانوادگی بعنوان انگیزه قتل یاد کرده .

تا چند ساعت پیش گفته می شد نجفی دارای مجوز حمل سلاح بوده ولی همین امروز عصر بود که  فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد وی با توجه به مسئولیتی که در گذشته داشت در جایگاه داشتن محافظ نبودند و سلاح حمل می‌کردند اما باید گفت از سال ۹۴ تاکنون مجوز سلاح وی باطل شده و سلاح وی غیرقانونی و فاقد مجوز بوده است.

روز گذشته در فضای مجازی عکس هایی ازگرمی رفتار فرمانده آگاهی با متهم منتشر شده که در این خصوص هم سردار رحیمی گفت:در همان لحظه  نجفی به سمت سردار لطفی برای دست دادن دست دراز کرد و سردار لطفی نیز پاسخ وی را داد. فرمانده پلیس پایتخت در خصوص تصاویر صرف چای  قبل از افطار نیز گفت :در لحظه‌ای که افطار شد علاوه بر ماموران برای وی هم چای آوردیم اما شرایطی ایجاد کردند که قبل از افطار پذیرایی از ایشان انجام شد.

در آخر این مقام انتظامی پایتخت تاکید کرداین فرد در جایگاه قاتل است و برای پلیس فرقی ندارد.از سوی دیگر اصول گرایانِ خرسند از این ماجرا هم بی کار ننشسته و این اتفاق را مستمسکی برای عقده گشایی و حمله به اردوگاه اصلاح طلبان قرارداده اند،از تیتر های آنچنانی روزنامه های وابسته تا اظهار نظر های آنچنانی.هر چه هست باید اندکی درنگ کرد و دید آیا نتیجه بررسی کارشناسان اسلحه و بازسازی صحنه آیا خواهد توانست صحت درگیری مَد نظر نجفی را تایید کند یا خیر .

امری که می تواند در تصمیم گیری قاضی برای قصاص تاثیر به سزایی داشته باشد .در همین خصوصآرمان شرق به سراغ دکتر نعمت احمدی وکیل سابق محمد علی نجفی رفت و ماجرا از دید ایشان مورد واکاوی قرار داد.

پس از اینکه آقای نجفی خود را به اداره آگاهی معرفی کردند در فضای مجازی وتلوزیون نحوه تعامل با ایشان در اداره آگاهی تا صرف چای و مصاحبه به نمایش گذاشته شد .نقش این نوع برخورد را در روند رسیدگی به پرونده ایشان چگونه می بینید ؟.

این شیوه برخورد به ضررآقای نجفی است ،نه قانون اساسی ونه قانون کیفری اجازه نمی دهد که قبل از قطعیت جرم بیایند این انبوه ازمطالب مربوط به متهم را در تلوزیون به نمایش بگذارند .در گذشته متهمان را با اسامی اختصاری معرفی می کردند ولی الان رسیدیم به اینکه از مرحله مقدماتی واز درب اداره آگاهی تا پذیرش و غیره به صورت علنی انجام می شود در حالی که مرحله تحقیق مقدماتی مرحله ای محرمانه است و نباید به این صورت عمل شود .این احترام به نجفی نیست و در واقع این عملکرد باعث شده که قبل ازاینکه حکم قطعی باشد هم قانون اساسی زیر پا گذاشته شود و هم آرای کیفری و هم حقوق متهم در مرحله تحقیق  مقدماتی .

به نظر شما اولا چرا باید آقای نجفی که در حال حاضر سمت دولتی ندارند  اسلحه داشته باشند و دوم اینکه آن نهادی که مجوز حمل سلاح را به ایشان داده در این رابطه نباید پاسخگو باشد ؟

حفظ امنیت مسئولین از یک درجه ای با یک نهادی ویا پلیس امنیتی است ،بعضی از افراد یا باید محافظ داشته باشند و یا اگر محافظ ندارند داشتن سلاح جزو ملزومات است و اسلحه جزئی از امنیت آنهاست واز این بایت مسئله ای نیست .

صرف نظر از برخوردی که با آقای نجفی در اداره آگاهی شد آیا در ادامه بحث قضا مانند یک فرد معمولی برخورد خواهد شد و در نهایت اینکه آیا ایشان محکوم به قصاص خواهند شد؟

از نظر جرم شناسی می گویم ،آنجا منزل آقای نجفی است وایشان مجوز حمل سلاح هم داشته اند .اگر ایشان به قصد کشتن می رفت در ابتدا یک یا دو تیر شلیک می کرد وکار تمام می شد ،اما الان ۵ تیر شلیک شده که سه تای آن به در و دیوار خورده و کمانه کرده و از این رو پیداست این قتل با تصمیم نبوده و می خواسته بترساند .از آنجا که درگیری به وجود می آید مهم است و باید بررسی شود تا ببینیم نقش قاتل و مقتول در ایجاد این درگیری چه بوده .ایشان مجوز سلاح را داشته و این نبوده که قبل از قتل سلاح را تامین کرده باشد ،از طرفی ایشان برای کشتن چرا باید از ۵ تا تیراستفاده کند .وی می توانست از یک یا دو تیر آن هم از فاصله دو متری استفاده کند .

به نظر شما در اینجا عدم مهارت نقشی نداشته ؟

اینجا بحث عدم مهارت نیست چرا که به کسی که سلاح می دهند یا سربازی رفته و یا اگر هم نرفته کارکرد با سلاح را به وی آموزش می دهند و این از ملزومالت داشتن سلاح است .مضافا اینکه اگر بخواهد فرد را در یک فضای دو متری بکشد که دیگر مهارت نمی خواهد .یعنی اگر به قصد کشتن رفته بود از پشت شلیک می کرد یا یکی دوتیر بیشتر شلیگ نمی شد نه اینکه ۵ تا تیر شلیک شود.لذا به نظر من باید نزاعی در گرفته باشد ،حالا کارشناسان اسلحه باید با توجه به خروجی این تیرها که به بدن مقتول نخورده و جایشان هم هست بازسازی صحنه کنند ودر موردنزاع و میزان دخالت مقتول  به نتیجه برسند .

پس بااین وجود آقای نجفی می توانند به عدم قصاص امیدوار باشند ؟

اگر در نزاع باشند و قتل فرد را در ایجاد آن حالت و درگیری و شلیک شدن ها درنظر بگیریم بله نمی تواند قتل عمد باشد .

هم صدا و سیما و هم اصولگرایان با شنیدن این ماجرای قتل جشن گرفتند،این نوع برخوردرا صحیح می دانید؟

انگار همه بسیج شده بودند .کجای دنیا دیده اید که خبرنگار برود در اداره آگاهی و انقدر امین باشد تا اسلحه را به دست گیرد و خشاب را در آورد و شروع به شمردن کند .من بعد از ۴۲ سال کار وکالت و حضور ۵۰ ساله در دادگستری و دانشگاه ها واین قضایا برای اولین بار م یبینم که اینکار از فرم عادی خارج است ،حتی در نوع گزارش .آقای نجفی در گزارش آرامش عجیبی داشت .

در خصوص تله و تور و پرستوی امنیتی چه نظری دارید ؟

من آقای نجفی را از نزدیک می شناسم ،ایشان آرام ترین آدمی بود که در عمرم دیده ام .شاید در ادب ،تواضع و خوش قلبی کسی را هم پایه ایشان نمی دیدم .ایشان سال ها وزیر آموزش و پرورش و آموزش عالی بودند ،سالها هم استاد دانشگاه بودند و شاگردهایی مثل مریم میزاخانی داشت .منتهی لغزیدن آقای نجفی و نوع عملکرد ایشان و حرف و حدیث ها وتهدید ها نشان می دهد که این ازدواج یک ازدواج نا خواسته بوده.

به اینها می گویند پرستو ،از منظر من آقای نجفی به سمت این ازدواج هول داده شد و یا کشیده شد .حالا اگردام بود دام گستر خوب عمل کرد و اگر هم دام نبود آقای نجفی بد داخل تار و پود این افتاد و مرگ یک آدم را رقم زد .آقای نجفی چه قصاص شود و چه نه این پایان عمر سیاسی ایشان است .

arm​anshargh.‎​ir
  • 11
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید