یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
۰۹:۴۳ - ۱۴ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۳۳۴۴
حقوقی، قضایی و انتظامی

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور:

یکصد هزار معتاد خیابانی داریم

اسکندر مؤمنی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی
آمارهای رسمی از وجود ۴ میلیون معتاد در کشور خبر می‌دهد که از این تعداد ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار مصرف‌کننده دائمی و یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر آنها مصرف‌کننده تفننی هستند. سن معتادان بین ۱۵ تا ۶۵ سال است و این آمار یعنی حدود ۵ درصد جامعه درگیر اعتیاد هستند.

به‌ گزارش ایران، صبح دیروز ششمین جلسه بررسی وضعیت طرح پاکسازی، ترمیم و تثبیت مناطق شوش، هرندی، مولوی و بازار از حضور خرده‌فروشان، توزیع‌کنندگان و معتادان متجاهر با حضور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله، معاون قضایی دادستان کل کشور و رئیس شورای شهر تهران برگزار شد

جمع آوری معتادان

در این نشست اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با بیان آمار فوق از اعتیاد در کشور اظهار داشت: حدود یکصد هزار معتاد متجاهر در کشور داریم و مناطق شوش، هرندی و فرحزاد دارای بیشترین معتادان متجاهر است اما حق معتادان نیست که در زیر پل‌ها و در کنار جوی آب باشند. البته حق مردم هم نیست که با این معتادان  چهره به چهره مواجه شوند. انسان شخصیت و کرامت دارد و باید سرپناهی برای آنها ایجاد شود. در گزارش دو ماه پیش سازمان ملل از اقدامات صورت گرفته برای ایجاد سرپناه معتادان از ما تشکر و تقدیر کردند و ما وظیفه انسانی خود را در این خصوص انجام داده‌ایم و نیازی به تشکر نیست.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفت: اعتیاد بیشترین آسیب‌های اجتماعی را به‌دنبال دارد و در حال حاضر ۵۵ درصد طلاق‌ها مربوط به اعتیاد می‌شود و بسیاری از جرایم خرد و خشن ناشی از مصرف مواد مخدر است و در حال حاضر ظرفیت‌ها در خصوص مبارزه با مواد مخدر افزایش یافته است. مؤمنی افزود: معتادان متجاهر بعد از جمع‌آوری ۳ تا ۶ ماه نگهداری می‌شوند که این مدت زمان کمی برای ترک اعتیاد آنها است و حداقل زمان یک تا دو سال باید باشد تا یک فرد معتاد بتواند مهارت و شغلی یاد بگیرد که پس از یک دوره ۶ ماهه دوباره به اعتیاد رو نیاورد.

وی گفت: قانون ما در حوزه ستاد مبارزه با مواد مخدر نیاز به روزآمدی دارد. همچنین ما باید ضربه به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان مواد مخدر بزنیم تا دیگر نتوانند نسبت به تأمین و توزیع مواد مخدر اقدام کنند.

پلمب ۹۵ خانه پلاک قرمز

در ادامه این نشست سرهنگ محمد بخشنده رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ نیز اظهار داشت: از ۹ بهمن سال گذشته به پاکسازی محلات پرخطر از لوث وجود خرده‌فروشان، توزیع‌کنندگان و معتادان متجاهر اقدام کرده‌ایم و تا به امروز ۵ هزار و ۵۳۶ خرده‌فروش بازداشت شدند که ۸۰ درصد آنها روانه زندان شدند و ۲۰ درصد دیگر نیز با قرار وثیقه آزاد هستند. همچنین ۱۵ باند تهیه و توزیع مواد مخدر در منطقه شناسایی و ۴۶ قاچاقچی را دستگیر کرده‌ایم. ۲۵ هزار و ۴۲۰ نفر از معتادان جمع‌آوری و تحویل مراکز بازپروری شده‌اند. پلمب ۹۵ باب پلاک قرمز را تاکنون داشته‌ایم که آب و برق و گاز را قطع کرده‌ایم تا نتوان در آن خانه‌ها زندگی کرد و استقرار شبانه‌روزی نیروی انتظامی موجب تثبیت پاکسازی این محلات شده است.

سرهنگ بخشنده افزود: ۲ هزار نفر از معتادان متجاهر به‌دلیل مشکلات روحی، روانی و معلولیت‌های حرکتی و همین‌طور بیماری‌های حاد منع پذیرش دارند که باید فکری به حال آنها شود و پیشنهاد داده‌ایم که طرح تفصیلی منطقه ۱۲ را شهرداری در اولویت قرار دهد و یک ساختمان مناسب نیز به پایگاه‌ پلیس مبارزه با مواد مخدر داده شود تا بتوانیم فعالیت بهتری داشته باشیم.

پاکسازی ۲۶ کیلومتر در تهران

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ نیز در این نشست گفت: یکی از دغدغه‌های ما نگهداری معتادان متجاهر بوده است که این اقدام توسط تمامی دستگاه‌ها و با همراهی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر و پیگیری بی‌وقفه آن و همین‌طور همکاری سپاه، سازمان زندان‌ها و نیروی انتظامی به ثمر رسیده است.

 در بحث بازپروری نیز همکاران بهزیستی اقدامات خوبی را انجام دادند و مرکز زیادیان و سروش مهر به نگهداری این معتادان اقدام کرده است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: با گذشت چند ماه از سال‌جاری منطقه‌ای به وسعت بیش از ۲۶ کیلومتر و محل زندگی ۳۰۰ هزار نفر پاکسازی شده و امروز وضع‌مان بهتر از قبل شده است و دیگر شاهد این نخواهید بود که از میان بوته‌ها معتادان خارج شوند و معتاد متجاهر نیز کم‌تر در سطح پایتخت خواهید دید. دستگاه قضایی پا به پای ما همراه بودند و توانستیم موضوع نگران‌کننده حضور معتادان متجاهر در تهران را حل کنیم.

سردار یزدی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ نیز گفت: در حال حاضر تعدادی از معتادان متجاهر در اردوگاه زیادیان نگهداری می‌شوند و حدود ۷ ماه از نگهداری این افراد می‌گذرد که حدود ۲۵ درصد آنها در حال حاضر اشتغال دارند و علاوه بر اینکه از نظر جسمی این افراد سم‌زدایی شده‌اند بلکه کارهای روانکاوی و روانشناسی لازم نیز صورت گرفته و در حال حاضر ۶۰ درصد از کسانی که در اردوگاه زیادیان سم‌زدایی شده‌اند امروز به جامعه برگشته‌اند. تعدادی از آنها حتی ۸ سال با خانواده‌های خود هیچ ارتباطی نداشته‌اند و در آبان امسال نیز پارک جدیدی در اردوگاه زیادیان ایجاد می‌کنیم. در ادامه عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور اظهار داشت: در سه سال اخیر رهبر معظم انقلاب توجه ویژه‌ای به معتادان متجاهر داشته‌اند و تأکید داشتند که این معضل و مشکل باید حل شود. وی افزود: باید این معتادان از سطح شهر جمع‌آوری شوند و یک فضایی برای آنها ایجاد شود تا بتوانند غذایی بخورند و نسبت به درمان آنها نیز اقدام شود.

۵ درصد مردم معتادند

محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نیز در این جلسه اظهار داشت: آلودگی هوا، ترافیک و مشکلات حمل‌ونقل عمومی در اولویت نخست مردم قرار دارد و اولویت دوم که ۸۳ درصد از مردم به آن رأی داده‌اند بحث آسیب‌های اجتماعی است که معتادان متجاهر نیز جزئی از آن محسوب می‌شود و برخورد با آن اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که جامعه را به شکل بدی نشان می‌دهد. هاشمی خاطرنشان کرد: ۸ تا ۱۰ درصد جمعیت ما به‌عنوان معتاد مطرح می‌شوند ولی آمار دقیق‌تر این را نشان می‌دهد که در کشور ۵ درصد از مردم معتاد هستند.

در خصوص معتادان متجاهر در شوش، مولوی و هرندی اقدامات خوبی از سوی شهرداری صورت گرفته است و بافت فرسوده و ساختمان‌هایی که در این منطقه و محلات قرار دارد اجازه می‌دهد که چنین آسیب‌هایی شکل بگیرد و نکته مهم در اجرای طرح پاکسازی مناطق بازسازی بافت‌های فرسوده است و دولت نیز در این خصوص علاقه‌مند انجام اقدامات لازم است.

  • 14
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش