شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۲۰ - ۰۳ آبان ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۸۰۰۶۵۲
رفاه و آسیب های اجتماعی

جامعه شناسی خودمانی کشی

نخبه کشی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

پلان ١: حسنک را سوي دار بردند و به جايگاه رسانيدند. بر مرکبي که هرگز ننشسته بود، نشانيدند و جلادش استوار ببست و رسن‌ها فرود آورد و آواز دادند که سنگ زنيد. هيچ‌کس دست به سنگ نمي‌کرد و همه زار مي‌گريستند، خاصه نشاپوريان. پس مشتي رند را زر دادند که سنگ زنند و مرد خود مرده بود که جلادش رسن به گلو افکنده بود و خبه کرده. اين‌ است حسنک و روزگارش و گفتارش... اين داستاني است با بسيار عبرت (بيهقي ص ٢٢١-٢٣٦)

 

پلان ٢، ٣، ٤ و...: قائم‌مقام را توطئه‌گران دربار قاجار و محمدشاه به کمک ايادي بيگانگان کشتند. قتل اميرکبير را به همين شکل و به روزگار ناصرالدين‌شاه نسبت مي‌دهند. مصدق نيز ٤٠ سال تبعيد و زندان را مديون سازمان سيا و حکومت پهلوي است و... .

 

پلان بعد: دکتر مريم ميرزاخاني رياضي‌دان ايراني- آمريکايي و استاد دانشگاه استنفورد بود. ميرزاخاني در سال ٢٠١٤ به‌خاطر کار بر روي «ديناميک و هندسه سطوح ريماني و فضاهاي پيمانه‌اي آنها» برنده مدال فيلدز شد که بالاترين جايزه در رياضيات است. او تنها زن و تنها ايراني برنده مدال فيلدز است.

 

ميرزاخاني دوره کارشناسي را در دانشگاه صنعتي شريف گذراند و سپس به دانشگاه هاروارد رفت و سرانجام در سال ٢٠٠٤ از دانشگاه هاروارد دکترا گرفت. او در ٤٠سالگي و در ٢٣ تير ١٣٩٦ در بيمارستاني در کاليفرنيا درگذشت. پس از درگذشتش تمام ايران عزادار شد و ميرزاخاني عکس پروفايل بسياري از ايرانياني شد که پيش از اين، اسم او را نيز نشنيده بودند.

 

پلان بعدتر: فرض کنيم اسم دکتر اردکانيان، کارشناس مهندسي عمران از دانشگاه شريف و ارشد و دکتراي مديريت منابع آب از دانشگاه مک‌مستر کانادا، امروز به‌جاي اينکه پيشنهادي براي سکانداري وزارت نيرو به‌عنوان پر‌چالش‌ترين وزارتخانه کشور باشد، منقش بر يکي از تابلوهاي بهشت‌زهرا مي‌شد!

 

چقدر نوشته‌هاي ما سوزناک مي‌شد در فقدان مردي که انستيتو دانشگاه سازمان ملل متحد (UNU-Flores) را در زمينه مديريت به‌هم‌پيوسته منابع زيست‌محيطي (آب، خاک و پسماند) در شهر درسدن آلمان تأسيس كرده است و برنامه دهه بين‌المللي آب (UN-Water) را در شهر بن آلمان شکل داده است. (UNW-DPC) و يک چهره مطرح بين‌المللي در زمينه آب محسوب مي‌شده است. چقدر مرثيه مي‌خوانديم که در وضعيت بحراني امروز آب کشور ببينيد چگونه مغزهايمان فراري شده‌‌اند و آب در کوزه بوده و ما گرد جهان مي‌گرديده‌ايم!‌و... .

 

امروز خوشبختانه اين اتفاق نيفتاده است و مردي پيشنهاد مسئوليت حوزه‌اي را پذيرفته است که از کاربلدترين‌هاي اين حوزه است و ما ملتي که تاکنون صوفي‌وار فکر فرداي آب کردن از شرط طريقمان نبوده است، امروز بيش از هر زمان ديگري به حضور و تلاش چون اويي نيازمنديم؛ کسي که از افقي کلان و با رويکرد و نگاهي انتقادي به گذشته مي‌نگرد و به‌صراحت اذعان مي‌کند که پارادايم‌هاي مديريت منابع آب در جهان امروز، بر پيچيده و انطباقي‌بودن سيستم‌هاي آبي و ابعاد اجتماعي، اقتصادي، سياسي و محيط‌زيستي آنها تأکيد مي‌کنند.

 

اين متخصص خودماني به‌خوبي تمام موفقيت‌ها و کاميابي‌ها را به همراه کاستي‌ها و تهديدها مي‌شناسد و براي حل آنها تجربه عملي دارد. او تمام مختصات پارادايم‌هاي جديد را مي‌شناسد و خود مجري آنها بوده است.

 

پلان آخر: در اواسط دهه ٧٠ شمسي، علي رضاقلي کتابي نوشت به نامه جامعه‌شناسي نخبه‌کشي تا بگويد ما غالبا در بررسي انحطاط اجتماعي و بلاهاي سياسي، فکري و اقتصادي‌اي که دچارش مي‌شويم و قرباني‌شدن نخبگان صادق و پاک‌دستمان، تنها به علل خارجي و عوامل بيروني توجه داريم؛ در‌حالي‌که علت‌العلل همه حوادث مثبت و منفي در تاريخ يا اجتماع را بايد در درون جست. چهار سال بعد حسن نراقي در جامعه‌شناسي خودماني برخي از اين علت‌هاي دروني را برشمرد.

 

اگر مي‌خواهيم دچار خودماني‌کُشي و زایل‌کننده فرصت‌هاي بيشتر نشويم، هريک از ما که مي‌خواهيم تيغي بر کف بگيريم، خوب است که يک بار اين کتاب‌ها را ورقي بزنيم. اين توصيه بالاخص براي کساني مفيد خواهد بود که برنامه ناخوانده و سخن ناشنيده، چوب تخريب بر کف گرفته‌‌اند و در حال سوزاندن يک به يک سرمايه‌هاي اين مملکت پرتوفان و پربلا‌هستند.

 

جلال‌الدين حجتي

 

 

sharghdaily.ir
  • 15
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش