۱۰:۴۰ - ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۱۰۴۱۳۵
رفاه و آسیب های اجتماعی

رویای برق دارشدن حاشیه‌نشینان چابهاری ‌

کودکان قربانیان سیم‌های لخت برق + عکس

روستاهای چابهار,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
نصف جمعیت شهر چابهار با ۵۶ هزار نفر در مناطق حاشیه‌نشین، فاقد برقرسانی مناسب و استاندارد وزارت نیرو هستند و خانه‌هایشان را با سیم‌های نامناسب، ناایمن و خطرناک خودشان، برقدار کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، ۵۶ هزار نفر از مردم شهر چابهار برق ندارند؛ این شاه‌بیت صحبت‌های اخیر نماینده مردم چابهار در نطق میان دستور مجلس شورای اسلامی است که هر خواننده‌ای را تکان می‌دهد؛ برق در میان حاشیه‌نشینان چابهاری یک رویا است.

 

چابهار به گواه سازمان ملی زمین و مسکن، بیشترین نسبت جمعیت حاشیه‌نشینی ایران را در خود جای داده است و از جمعیت حدودا ۱۲۰ هزار نفری شهر چابهار، نصف آن یعنی ۵۶ هزار نفر در سکونتگاه‌های غیر رسمی حاشیه شهر زندگی می‌کنند.

 

حاشیه‌نشینی ۵۶ هزارنفری که نماینده از آن صحبت می‌کند، همه مناطق حاشیه چابهار از جمله کمب، مرادآباد، میرآباد، جنگلوک، عثمان آباد و رمین را شامل می‌شود که همگی محروم از برق‌رسانی استاندارد هستند. همه مناطق حاشیه چابهار فاقد شبکه منظم و استاندارد برق‌رسانی‌اند و مردم سیم‌هایی را به‌صورت غیراستاندارد از دستگاه‌های ترانسفورماتور خیابان‌های اطراف برای روشنایی اندک در شب و خلاصی از گرمای طاقت فرسا در روز به خانه‌های خود کشیده‌اند. در میان این مناطق حاشیه‌نشین، کمب با ۲۳ هزارنفر جمعیت بزرگ‌ترین منطقه حاشیه نشین چابهار و به گواه آمار کشور است و وضع به‌مراتب بدتری را در برق‌رسانی تجربه می‌کند.

 

روستاهای چابهار,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

 

اداره برق پول گرفته، برقرسانی نکرده

در کوچه‌ها و خیابان‌های کمب سیم‌ها به‌صورت‌ غیراستاندارد و خطرناک از زمین و هوا به دستگاه‌های ترانسفورماتور وصل شده‌اند. دهیار روستای حاشیه‌نشین کمب می‌گوید: در کل کمب از ۱۰ سال پیش تاکنون به‌دلیل منع قانونی در خدمت‌رسانی دولت به حاشیه‌، هیچ دستگاه ترانسفورماتور جدید و یا شبکه‌ی جدیدی ایجاد نشده است‌.

 

محمد زیندینی در گفت وگو با ایسنا می‌افزاید: سال ۸۵ کمب حدودا ۵ هزار نفر جمعیت داشته و با وجود آنکه مردم از ۹ دستگاه ترانسفورماتور موجود در خیابان‌های کمب برای خود به‌صورت غیراستاندارد برق کشیدند اما این برق‌رسانی غیراستاندارد هرچند خطرناک اما کفاف برق‌رسانی کژدار مریض به مردم حاشیه کمب را می‌داده است.

 

وی تصریح می‌کند: از حدود ده‌سال پیش تاکنون که به جمعیت حاشیه‌نشینان کمب ۵ برابر افزوده شده است، هم‌چنان همان ۹ دستگاه ترانس وظیفه برقرسانی غیراستاندارد را دارند؛ ۲۳ هزار نفر جمعیت برای خلاصی از گرما از هرکجا رسیدند از خانه‌های کپری خود به این دستگاه‌ها سیم کشیدند تا یک لامپ یا پنکه‌ای را روشن کنند. به‌دلیل فشار جمعیت بر شبکه نامنظم توزیع برق و تعداد محدود ترانس‌ها، ما هرروز در کمب قطعی‌های سراسری برق داریم، مردم با پول خودشان سیم پارگی‌های غیراستاندارد ناشی از فشار بر شبکه و گرمای شرجی هوا را تعمیر می‌کنند و دوباره روز بعد سیم پاره می‌شود.

 

روستاهای چابهار,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

 

دهیار کمب می‌گوید: شورای تامین پس‌از بررسی‌های زیاد و طولانی، مجوز تشکیل دهیاری در کمب را داد، مقدمات خدمت‌رسانی فراهم شد و از اوایل ۹۶ شرکت برق مامور شد به مردم کمب برقرسانی کند. شرکت برق به‌دلیل برقرسانی غیراستاندارد و به قول‌ آن‌ها غیرقانونی مردم از دستگاه‌های ترانسفورماتور، علاوه‌بر پول امتیاز برق، حاشیه‌نشینان را مجبور کرده یک میلیون و اندی بابت جریمه هم به این شرکت پرداخت کنند.

 

زیندینی ادامه می‌دهد: مردم حاشیه‌نشین چابهار چاره‌ای جز پرداخت پول برای خلاص شدن از بی‌برقی، قطعی سراسری برق، گرمای طاقت‌فرسا و سیم پاره‌گی های مکرر را ندارند؛ با آن وضع زندگی فلاکت بارشان به‌هزار زحمت ‌ از این در و آن در هم پول امتیاز را دادند و هم پول جریمه را، اما از ۹۶ تاکنون هنوز همچنان همان ۹ دستگاه ترانس برقرسانی کژدار مریض را انجام می‌دهند.

 

روستاهای چابهار,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

 

دهیار تاکید می‌کند: باآنکه شرکت برق، پول از مردم گرفته و مردم هم داده‌اند اما هنوز برقرسانی را تکمیل نکرده است، باآنکه دستگاه‌های جدید ترانسفورماتور نصب شدند اما شبکه به آن‌ها وصل نشده و شرکت برق هرروز امروز و فردا می‌کند؛ ماهم در دهیاری هرروز مراجعه کننده داریم که چرا پول گرفته شده و برقرسانی این قدر به‌تاخیر افتاده؛ باورکنید گرمای چابهار گاهی غیرقابل تحمل می‌شود و همان پنکه کوچک در کپرها هم قطع می‌شود.

 

کودکان قربانی سیم‌های کشی‌های غیراستاندارد

 

روستاهای چابهار,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

 

سیم‌کشتی‌های غیراستاندار در کوچه‌های کمب قربانی‌هایی هم داشته، عمدتا کودکان درحال بازی؛ یکی از اهالی می‌گوید: یادم هست چندسال پیش پای یکی از کودکان درحال بازی در کوچه به سیم‌های برق گیر کرد،چون بعد از ظهر بود و دو مرکز بهداشتی کمب بسته ‌بودند تا آمادیم کودک را به بیمارستان شهر برسانیم، کودک فوت شد.

 

امان‌الله آبادیان می‌گوید: یک بچه‌ی دو سه‌ ساله از کجا می‌داند این سیم روی زمین برق دارد و نباید نزدیک برود، توپش در سیم‌ها گیر می‌کند؛ سیم‌ها هم لخت است، زمانی که می‌رود توپش را آزاد کند دچار برق‌گرفتگی می‌شود؛ فاصله کمب هم تا شهر زیاد است، ساکنان هم وسیله‌ی درست و درمانی ندارد تا خانواده می‌فهمند، ماشین جور می‌کنند و خود را به شهر می‌رسانند دیگر جانی برای کودک نمی‌ماند.

 

هیچ توجیهی ندارد ۵۶ هزارنفر برق نداشته باشند

عبدالغفور ایرانژاد نماینده مردم چابهار هم به خبرنگار ما می‌گوید: هیچ‌ توجیهی ندارد، ۵۶ هزار نفر سال‌ها از خدمت‌رسانی ‌های اولیه دولت از جمله برقرسانی برخوردار نشوند؛ بعد مجوز برقرسانی برایشان صادر شود، با آن وضعشان پول بدهند، اما هنوز همان سیم‌کشی‌های غیراستاندارد برق داشته باشند و عزیزانشان را هم به‌خاطر بی‌تدبیری‌ها و تاخیرها در برقرسانی از دست بدهند.

 

وی می‌افزاید: از حدود چهار سال قبل سه هزار و ۹۱ پرونده برای خرید انشعاب برق تشکیل و از اهالی روستای کمب هزینه دریافت شده اما تاکنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

 

روستاهای چابهار,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

 

نماینده مردم چابهار در مجلس می‌گوید: اداره برق به ما گفته ۵۳ دستگاه ترانسفرماتور جدید در کمب نصب کرده، ترانسی که به شبکه وصل نیست به چه درد می‌خورد؛ کاملا به وضع کمبی‌ها و دیگر مناطق حاشیه آگاهی داریم و پگیر مسائلشان هستیم. امیدواریم بتوانیم برای سایر حاشیه‌نشیان در غیر از کمب هم مجوز برقرسانی بگیریم .

 

کمبی‌ها تا پایان سال برقرسانی می‌شوند؛ سایرین منتظر بمانند

امیدرضا مشهدی مدیر اداره برق چابهار اما روند طولانی اصلاح شبکه برق و برقرسانی مطلوب به کمب را ناشی از زمانبر شدن بازگشایی معابر و ایجاد تاسیسات برقرسانی می‌داند و می‌گوید: شرکت توزیع برق در حال نصب تمامی تجهیزات و تاسیسات بر اساس طرح ساماندهی و اخذ حریم در معابر بازگشایی شده است و در صورت همراهی مردم، اعضای شورای اسلامی روستا، دهیاری و همچنین بازگشایی معابر تا پایان سال‌جاری عملیات ساماندهی و برقرسانی به طور کامل به اتمام برسد.

 

وی درباره برقرسانی به بقیه حاشیه‌نشیان چابهار غیراز کمب نیز می‌گوید: فعلا به ما مجوز برقرسانی به کمب را دادند؛ در صورتی که به سایر مناطق حاشیه‌نشین هم مجوز برقرسانی دهند ما مشکلی نداریم.

 

هرچه باشد برق مناسب در کمب و دیگر مناطق حاشیه‌ی چابهار در قرن بیست و یک و در چابهاری که می‌خواهد قطب اقتصاد ایران در استراتژیک‌ترین طرح‌ توسعه‌ای تاریخ ایران یعنی طرح توسعه سواحل مکران شود؛ هم‌چنان یک رویاست.

 

سید امیرحسین عظیمی

 

  • 10
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.2 stars from 12 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید