۱۶:۱۵ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۵۶۰۳
رفاه و آسیب های اجتماعی

جولان روانشناسان قلابی در فضای مجازی

روانشناسان قلابی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی

با استفاده روزافزون از شبکه‌های اجتماعی شاهد رشد قارچ‌گونه روانشناسان قلابی نیز هستیم؛ عده‌ای که تنها ادعای آگاهی و آشنایی نسبت به این امر را دارند و در عمل نظراتی غیرکارشناسی‌شده ارائه می‌دهند که این خود می‌تواند بعضا عاملی برای کاهش اعتماد مردم به روانشناسان واقعی و متعهد شود.

چه‌بسا به‌دليل رهنمودهاي اشتباه روانشناسان قلابي افراد با مشکلات عديده‌اي مواجه شوند. بيماري‌هاي رواني نيز مانند بيماري‌هاي جسمي نياز به درمان دارند، چراکه در غير اين صورت به‌يقين پيامدهاي منفي جبران‌ناپذيري گريبانگير فرد بيمار خواهد شد. از اين‌رو برخي از افراد براي رهايي از بيماري‌هاي خود به مشاوران قلابي در فضاي مجازي روي مي‌آورند، چراکه ديگر نه هزينه‌اي پرداخت مي‌کنند و نه نياز به حضور در کلينيک و يا مطب‌هاي روانشناسان وجود دارد!

وضعيت اقتصادي و معيشتي

امروزه متاسفانه در برخي از موارد شاهد افزايش ويزيت مشاوران و يا روانشناسان هستيم که اين خود با توجه به افزايش مشکلات معيشتي براي بسياري از مردم سخت و چه‌بسا غيرقابل‌پرداخت ‌باشد و همچنين برخي نيز تمايل چنداني به حضور در مطب‌هاي روانشناسان و روانپزشکان ندارند چراکه بر اين گمان نادرست هستند که از قضاوت‌هاي ديگران هراس دارند؛ به‌گونه‌اي که طبق بررسي‌هاي صورت گرفته بسياري از بيماران روحي و رواني و يا همراهان آنها تنها به دليل ترس از ليبل‌زني از مراجعه به روانپزشک واهمه دارند که اين خود نياز به بررسي و آسيب‌شناسي دقيق دارد.

تبليغات اغواکننده

با نگاهي گذرا به تبليغات به نسبت گسترده مشاوران و روانشناسان قلابي و غيرمتخصص در فضاي مجازي، به‌راحتي مي‌توان به اين مهم دست يافت که اين دسته از افراد براي جذب هرچه بيشتر بيماران و افرادي که با مشکلات روحي و رواني مواجه هستند از تبليغات اغواکننده و خيره‌کننده بسيار متنوعي استفاده مي‌کنند؛ تبليغاتي که مي‌تواند تمام افراد را حتي براي ثانيه‌اي جذب خود کند، به‌عنوان مثال «درمان وسواس فکري تنها در چند روز»، «بهبود روابط زن و مرد طي يک‌جلسه» و موارد ديگر که هر يک به‌تنهايي مي‌تواند براي افرادي که با اين مشکلات مواجه هستند بسيار جالب به نظر برسد، چراکه در حال حاضر براي از بين بردن مشکلات خود با استفاده از مشاوره و روانشناس متخصص نياز به گذشت زمان به نسبت طولاني دارند که اين مهم در تبليغات زرد و فضاي مجازي ديگر به چشم مي‌خورد.

بنابراين به‌راحتي مي‌توان اين ادعا را داشت که افراد غيرمتخصص تنها براي جذب هرچه بيشتر بيماران روحي و رواني و کسب درآمد، نقاط ضعف روند درمان بيماري‌هاي روحي و رواني را نشانه گرفته‌اند تا جايي که از اين طريق افراد بيشتري را نيز توانسته‌اند جذب خود کنند که اين خود جاي بسي تأمل دارد. به اظهارنظر کارشناسان انجام اين روند مي‌تواند مبين اعتماد بيش از اندازه افراد به فضاي مجازي داشته باشد؛ اعتمادي که بدون هيچ‌گونه علم و يا بررسي صورت مي‌گيرد.

تب بالاي مدرک‌گرايي

تب بالاي مدرک‌گرايي را مي‌توان يکي ديگر از دلايل افزايش مشاوران و روانشناسان غيرمتخصص دانست، چراکه امروزه به دليل کيفيت پايين آموزش در برخي مراکز آموزشي افراد فارغ‌التحصيل از علم چنداني برخوردار نيستند که اين خود تاثير بسزايي در کم‌سوادي افراد فارغ‌التحصيل دارد به‌گونه‌اي که بسياري از اين افراد تنها براي کسب درآمد از طريق روش‌هاي ساده و بدون دردسر و يا تحت‌تاثير افراد سودجو اقدام به ارائه مشاوره‌هاي غير کارشناسي مي‌کنند که اين خود مي‌تواند باعث افزايش مشکلات روحي و رواني در ميان افراد جامعه باشد. به عبارت ساده‌تر هرگاه در جامعه‌اي سلامت روحي و رواني افراد تامين نشود به‌يقين آسيب‌ها و مشکلات اجتماعي در آن جامعه نيز روزبه‌روز افزايش خواهد يافت تا جايي که اعتماد در آن جامعه به‌طرز معناداري کاهش پيدا مي‌کند.

عدم توجه افراد به مدرک تحصيلي مشاوران و روانشناس‌نماها خود در زمره مهمترين دلايل افزايش آنها در فضاي مجازي شده است، چراکه متاسفانه در حال حاضر بسياري از افرادي که نيازمند به خدمات مشاوره و يا روانشناس هستند تنها به عکس‌ها و متن‌هاي منتشرشده در فضاي مجازي اکتفا مي‌کنند و ديگر به دنبال مدرک تحصيلي اين افراد نيستند که اين خود مي‌تواند تاثير بسزايي در افزايش فعاليت اين‌گونه افراد سودجو داشته باشد. هرچند در اين فرصت بايد يادآور شد که متاسفانه برخي از افراد با ارائه مدارک تقلبي نيز سعي بر گمراه‌کردن افراد و ارائه مشاوره‌هاي غيرکارشناسي‌شده دارند که مي‌تواند سلامت جامعه را تحت‌تاثير قرار دهد.

معضل مشاوره‌هاي تلفني بدون مجوز

متاسفانه طي سال‌هاي اخير شاهد افزايش مشاوره‌هاي تلفني بدون مجوز هستيم که اين خود بساط سودجويي افراد فرصت‌طلب را گسترده‌تر کرده است، چراکه با نگاهي گذرا به شبکه‌هاي اجتماعي و تبليغات پيامکي و يا فضاي مجازي به‌راحتي مي‌توان به اين مهم دست يافت که امروزه افرادي که خود را به‌عنوان مشاور و يا روانشناس معرفي مي‌کنند و با راه‌اندازي خطوطي به ارائه خدمات مشاوره‌اي به افراد از طريق تماس‌هاي تلفني دارند که اين خود مي‌تواند باعث جذب هرچه بيشتر افراد نيازمند به اين‌گونه خدمات شود، اين در حالي است که بنا به اظهارنظر مسئولان تا حد امکان استفاده از خدمات مشاوره‌اي تلفني به هيچ‌عنوان توصيه نمي‌شود و در صورت لزوم نيز افراد بايد با شماره‌هاي رسمي اعلام شده از سوي سازمان‌هاي ذي‌ربط در تماس باشند و در غير اين صورت با هرگونه شماره‌اي که قصد ارائه مشاوره‌هاي تلفني دارند تماسي برقرار نکنند، چراکه متاسفانه در بسياري از موارد نه‌تنها مشکل فرد حل نشده است بلکه مورد سوءاستفاده نيز قرار گرفته که اين خود مي‌تواند تبعات منفي بسياري را نيز به دنبال داشته باشد.

در نهايت...

حذف تدريجي موازي‌کاري حاميان سازمان‌هاي ذي‌ربط براي ارائه پروانه کار مشاوره و يا روانشناسان خود مي‌تواند تاثير بسزايي در کاهش چشمگير روانشناس‌نماها داشته باشد، چراکه امروزه به دليل بوروکراسي اداري پيچيده افراد سودجو از شرايط موجود نهايت سوءاستفاده را دارند که اين خود مي‌تواند سلامت روان جامعه را تحت‌تاثير قرار دهد.

armanm​eli.‎​ir
  • 18
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید