چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
۱۶:۱۵ - ۰۱ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۰۲۱۴
رفاه و آسیب های اجتماعی

«گُل» از حشیش خطرناک تر است؛ نام گُل را برایش انتخاب کرده اند تا جوانان ذهنیت و حس خوبی به آن داشته باشند

خطرات مصرف ماده مخدر گل,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر می‌گوید عوارض و خطرات مصرف ماده مخدر گل بیشتر از مواد مخدری مانند حشیش است و جوانان فریب نام گُل را خورده‌اند.

ارسطو ترکمان‌منش با اشاره به شیوع مواد مخدر جوان پسند اظهار کرد: نام گُل به این دلیل برای این مواد مخدر انتخاب شده تا ذهنیت و حس خوبی که مردم به گل دارند باعث رواج آن و استفاده بیشتر از آن شده، در حالی که گل از حشیش بسیار خطرناک تر است ولی مردم فکر می کنند چون ریشه گیاهی دارد شاید خطرناک نباشد. درست است که ریشه گیاهی دارد اما با تغییر ژنتیک و اضافه کردن مواد مخدر شیمیایی به آن شده است که باعث شده خطرات و عوارض زیادی داشته باشد.

وی با بیان اینکه بیشتر جامعه هدف مصرف مواد مخدر جدید جوانان هستند، افزود: انتخاب جوان ها به این خاطر است که مصرف این مواد به صورت جمعی است و توسط بیش از یک نفر و در قالب سیگار مصرف می شود. معمولا جوانان علاقه مند هستند که در پارک ها و دورهمی های جمعی از این مواد استفاده کنند، به این شکل که توتون سیگار را تخلیه و کاغذ آن را از پودر گل پر می‌کنند و یک سیگار را ۴ یا ۵ نفر می تواند استفاده کند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر بیان کرد: عوارض و خطرات گل بیشتر از بقیه مواد مخدر است و جوانان فریب نام گل را خوردند و فکر می‌کنند که خطر و عوارضی برای آنها ندارد در حالی که ترک کردن گل خیلی خطرناک پر زحمت و پر هزینه تر از بقیه مواد مخدر است و درمان آن نیز به سختی انجام می‌شود چون اثرات روحی و روانی زیادی دارد و مراکز درمانی نیز اکثرا درمان جسمی را انجام می‌دهند و درمان روحی آن نیاز به کار مشاوره ای و روانشناسی مداوم دارد.

دروازه‌های ورود به اعتیاد

ترکمان منش خاطرنشان کرد: به غیر از گل، "ماری‌جوانا" که شیوه مصرف آن مانند گل است نیز از دیگر مواد مخدر جوان پسند است و در کنار این دو ماده "ناس" که ریشه گیاهی دارد و البته جزو مواد خانواده مواد مخدر نیست اما اعتیاد آور بوده و به شکل زیر زبانی استفاده و تفاله آن دور ریخته می شود. ناس مانند قلیان یک دروازه ورود به مواد مخدر و اعتیاد است، که قبلاً ویژه افغان‌های مقیم ایران بود ولی الان می بینیم که مشتری ایرانی هم پیدا کرده است.

وی با اشاره به آمار کشفیات مواد مخدر در سال جاری گفت: در مدت هفت ماهه سال جاری کل کشفیات مواد مخدر ۱۳ تن و ۵۰۰ کیلوگرم بوده که از این مقدار ۸۱ کیلو مواد مخدر مواد صنعتی روانگردان "شیشه" بوده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بوشهر عنوان کرد: کشفیات شیشه در کل سال گذشته مجموعا ۱۸ کیلوگرم بوده، که در ۷ ماهه امسال نسبت به کل مدت سال گذشته حدود ۳۵۰ درصد رشد داشته است.

این مسئول به خانواده‌ها توصیه کرد: همه مواد روانگردان شیشه‌ای که وارد استان شده مصرف استان نبوده و به مقصد خارج از استان و کشورهای عربی نیز انتقال یافته است، ولی به خاطر ناخالصی های بالا و آلودگی که دارد باعث مسمومیت شدید مصرف کنندگان مواد مخدر و روان گردان ها می شود.

ناخالصی با سُرب برای سود بیشتر

ارسطو ترکمان منش ادامه داد: در بین کشفیات موادمخدر استان تاکنون سابقه کشفیات ماده روانگردان "شیشه افغانی" نداشته‌ایم. مواد مخدر از نوع افغانی نسبت به مواد روانگردان قبلی ناخالصی بسیاری دارد و به دلیل اینکه بتوانند آن را ارزان‌تر به فروش برسانند ناخالصی ها را بیشتر کرده اند.

وی تاکید کرد: خیلی از مواد مخدر و روانگردان ها را به سُرب که مسمومیت شدیدی دارد آغشته می کنند تا وزن بیشتری داشته باشد و درآمد بیشتری را نصیب قاچاقچیان کند. آلودگی و مسمومیت مصرف ماده سرب بسیار بالا است و هر کسی که مصرف کند دچار مسمومیت شدید مواد مخدر می شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بوشهر به خانواده‌ها توصیه کرد: درمان شیشه به سختی انجام می‌شود و بسیار پرهزینه است، ترک کردن اعتیاد به شیشه هم بسیار کار مشکلی است لذا خانواده ها و جوانان مراقب باشند که کسی یک بار مصرف را هم تجربه نکند. تجربه مصرف مواد مخدر و روانگردان ها حتی برای یک بار موجب آسیب های زیادی می‌شود، در بررسی سوابق مصرف کنندگان دیده شده است که خیلی از این افراد تصور می کردند با یک بار مصرف معتاد نمی شوند در صورتی که امروز بدون اینکه خودشان متوجه شوند که روز اول تنها قصد تجربه مصرف را داشتند و قصد ادامه نداشتند ولی به دام اعتیاد گرفتار شده‌اند.

از عدم تمرکز حواس تا افسردگی و خودکشی

مصرف گُل آثار سوء جسمانی و روانی فراوانی دارد. سرشاخه‌های گلدار گیاه شاهدانه را که حاوی مقادیر بالای THC است ماری‌جوانا می‌نامند که این ماده در کشورمان بیشتر به اسم «گل» شناخته می‌شود.

ماری‌جوانا جزو دسته مواد توهم‌زا دسته‌بندی می‌شود و در این حالت، احساسات فرد به طور غیرطبیعی تغییر پیدا می‌کند. افزایش ضربان قلب، قرمزی چشم، خشک شدن دهان و گلو، خنده‌های بی‌مورد و ریسه رفتن، گیجی و عدم تمرکز حواس، از دست دادن هماهنگی و تعادل، پراشتهایی، فراموشی و خواب آلودگی، بیان حرف‌های نامفهوم و بی ربط، گوشه گیری، خستگی و افسردگی از نشانه‌های مصرف گل می‌باشد. از آثار طولانی مدت مصرف گل نیز میتوان به کاهش حافظه کوتاه مدت، افت تحصیلی، تغییر در عادات خوردن و خوابیدن، کاهش بازداری اجتماعی در رفتار و درگیری و خشونت و سندرم بی‌انگیزگی اشاره کرد. مصرف گل رفتارهای پرخطر در رانندگی را نیز افزایش می‌دهد و با توجه به توهم در حس بینایی و عدم هماهنگی و کاهش تمرکز در رانندگی، احتمال تصادف را افزایش می‌دهد.

همچنین مصرف گل زمینه ساز بروز انواعی از اختلالات روان شناختی از جمله اضطراب، افسردگی، روان پریشی و خودکشی است. ماری‌جوانا عمدتاً به بخش‌های در حال رشد مغز صدمه می‌زند، این بخش‌ها شامل نورون‌های چند کاره‌ای هستند که در قسمت‌های مشخص از مغز وجود دارند و کنترل رفتارهای اجتماعی فرد و حافظه کوتاه مدت را بر عهده دارند. مصرف درازمدت ماری‌جوانا به بی‌انگیزگی مزمن می‌انجامد و فرد نسبت به همه اهداف و آرزوها خود بی‌انگیزه می‌شود.

isn​a.‎​ir
  • 15
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
ویژه سرپوش