۱۶:۱۵ - ۰۱ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۰۲۱۴
رفاه و آسیب های اجتماعی

«گُل» از حشیش خطرناک تر است؛ نام گُل را برایش انتخاب کرده اند تا جوانان ذهنیت و حس خوبی به آن داشته باشند

خطرات مصرف ماده مخدر گل,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,آسیب های اجتماعی
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر می‌گوید عوارض و خطرات مصرف ماده مخدر گل بیشتر از مواد مخدری مانند حشیش است و جوانان فریب نام گُل را خورده‌اند.

ارسطو ترکمان‌منش با اشاره به شیوع مواد مخدر جوان پسند اظهار کرد: نام گُل به این دلیل برای این مواد مخدر انتخاب شده تا ذهنیت و حس خوبی که مردم به گل دارند باعث رواج آن و استفاده بیشتر از آن شده، در حالی که گل از حشیش بسیار خطرناک تر است ولی مردم فکر می کنند چون ریشه گیاهی دارد شاید خطرناک نباشد. درست است که ریشه گیاهی دارد اما با تغییر ژنتیک و اضافه کردن مواد مخدر شیمیایی به آن شده است که باعث شده خطرات و عوارض زیادی داشته باشد.

وی با بیان اینکه بیشتر جامعه هدف مصرف مواد مخدر جدید جوانان هستند، افزود: انتخاب جوان ها به این خاطر است که مصرف این مواد به صورت جمعی است و توسط بیش از یک نفر و در قالب سیگار مصرف می شود. معمولا جوانان علاقه مند هستند که در پارک ها و دورهمی های جمعی از این مواد استفاده کنند، به این شکل که توتون سیگار را تخلیه و کاغذ آن را از پودر گل پر می‌کنند و یک سیگار را ۴ یا ۵ نفر می تواند استفاده کند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر بیان کرد: عوارض و خطرات گل بیشتر از بقیه مواد مخدر است و جوانان فریب نام گل را خوردند و فکر می‌کنند که خطر و عوارضی برای آنها ندارد در حالی که ترک کردن گل خیلی خطرناک پر زحمت و پر هزینه تر از بقیه مواد مخدر است و درمان آن نیز به سختی انجام می‌شود چون اثرات روحی و روانی زیادی دارد و مراکز درمانی نیز اکثرا درمان جسمی را انجام می‌دهند و درمان روحی آن نیاز به کار مشاوره ای و روانشناسی مداوم دارد.

دروازه‌های ورود به اعتیاد

ترکمان منش خاطرنشان کرد: به غیر از گل، "ماری‌جوانا" که شیوه مصرف آن مانند گل است نیز از دیگر مواد مخدر جوان پسند است و در کنار این دو ماده "ناس" که ریشه گیاهی دارد و البته جزو مواد خانواده مواد مخدر نیست اما اعتیاد آور بوده و به شکل زیر زبانی استفاده و تفاله آن دور ریخته می شود. ناس مانند قلیان یک دروازه ورود به مواد مخدر و اعتیاد است، که قبلاً ویژه افغان‌های مقیم ایران بود ولی الان می بینیم که مشتری ایرانی هم پیدا کرده است.

وی با اشاره به آمار کشفیات مواد مخدر در سال جاری گفت: در مدت هفت ماهه سال جاری کل کشفیات مواد مخدر ۱۳ تن و ۵۰۰ کیلوگرم بوده که از این مقدار ۸۱ کیلو مواد مخدر مواد صنعتی روانگردان "شیشه" بوده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بوشهر عنوان کرد: کشفیات شیشه در کل سال گذشته مجموعا ۱۸ کیلوگرم بوده، که در ۷ ماهه امسال نسبت به کل مدت سال گذشته حدود ۳۵۰ درصد رشد داشته است.

این مسئول به خانواده‌ها توصیه کرد: همه مواد روانگردان شیشه‌ای که وارد استان شده مصرف استان نبوده و به مقصد خارج از استان و کشورهای عربی نیز انتقال یافته است، ولی به خاطر ناخالصی های بالا و آلودگی که دارد باعث مسمومیت شدید مصرف کنندگان مواد مخدر و روان گردان ها می شود.

ناخالصی با سُرب برای سود بیشتر

ارسطو ترکمان منش ادامه داد: در بین کشفیات موادمخدر استان تاکنون سابقه کشفیات ماده روانگردان "شیشه افغانی" نداشته‌ایم. مواد مخدر از نوع افغانی نسبت به مواد روانگردان قبلی ناخالصی بسیاری دارد و به دلیل اینکه بتوانند آن را ارزان‌تر به فروش برسانند ناخالصی ها را بیشتر کرده اند.

وی تاکید کرد: خیلی از مواد مخدر و روانگردان ها را به سُرب که مسمومیت شدیدی دارد آغشته می کنند تا وزن بیشتری داشته باشد و درآمد بیشتری را نصیب قاچاقچیان کند. آلودگی و مسمومیت مصرف ماده سرب بسیار بالا است و هر کسی که مصرف کند دچار مسمومیت شدید مواد مخدر می شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بوشهر به خانواده‌ها توصیه کرد: درمان شیشه به سختی انجام می‌شود و بسیار پرهزینه است، ترک کردن اعتیاد به شیشه هم بسیار کار مشکلی است لذا خانواده ها و جوانان مراقب باشند که کسی یک بار مصرف را هم تجربه نکند. تجربه مصرف مواد مخدر و روانگردان ها حتی برای یک بار موجب آسیب های زیادی می‌شود، در بررسی سوابق مصرف کنندگان دیده شده است که خیلی از این افراد تصور می کردند با یک بار مصرف معتاد نمی شوند در صورتی که امروز بدون اینکه خودشان متوجه شوند که روز اول تنها قصد تجربه مصرف را داشتند و قصد ادامه نداشتند ولی به دام اعتیاد گرفتار شده‌اند.

از عدم تمرکز حواس تا افسردگی و خودکشی

مصرف گُل آثار سوء جسمانی و روانی فراوانی دارد. سرشاخه‌های گلدار گیاه شاهدانه را که حاوی مقادیر بالای THC است ماری‌جوانا می‌نامند که این ماده در کشورمان بیشتر به اسم «گل» شناخته می‌شود.

ماری‌جوانا جزو دسته مواد توهم‌زا دسته‌بندی می‌شود و در این حالت، احساسات فرد به طور غیرطبیعی تغییر پیدا می‌کند. افزایش ضربان قلب، قرمزی چشم، خشک شدن دهان و گلو، خنده‌های بی‌مورد و ریسه رفتن، گیجی و عدم تمرکز حواس، از دست دادن هماهنگی و تعادل، پراشتهایی، فراموشی و خواب آلودگی، بیان حرف‌های نامفهوم و بی ربط، گوشه گیری، خستگی و افسردگی از نشانه‌های مصرف گل می‌باشد. از آثار طولانی مدت مصرف گل نیز میتوان به کاهش حافظه کوتاه مدت، افت تحصیلی، تغییر در عادات خوردن و خوابیدن، کاهش بازداری اجتماعی در رفتار و درگیری و خشونت و سندرم بی‌انگیزگی اشاره کرد. مصرف گل رفتارهای پرخطر در رانندگی را نیز افزایش می‌دهد و با توجه به توهم در حس بینایی و عدم هماهنگی و کاهش تمرکز در رانندگی، احتمال تصادف را افزایش می‌دهد.

همچنین مصرف گل زمینه ساز بروز انواعی از اختلالات روان شناختی از جمله اضطراب، افسردگی، روان پریشی و خودکشی است. ماری‌جوانا عمدتاً به بخش‌های در حال رشد مغز صدمه می‌زند، این بخش‌ها شامل نورون‌های چند کاره‌ای هستند که در قسمت‌های مشخص از مغز وجود دارند و کنترل رفتارهای اجتماعی فرد و حافظه کوتاه مدت را بر عهده دارند. مصرف درازمدت ماری‌جوانا به بی‌انگیزگی مزمن می‌انجامد و فرد نسبت به همه اهداف و آرزوها خود بی‌انگیزه می‌شود.

isn​a.‎​ir
  • 15
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید