شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۱۵:۰۷ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۵۰۲۱۸۹
سایر حوزه های اجتماعی

عالیه شکربیگی، جامعه شناس تشریح کرد؛

ازدواج موقت؛ معضل یا راه حل؟

اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,جامعه,ازدواج موقت
عالیه شکر بیگی، دکترای جامعه‌شناسی و مدیر انجمن مطالعات خانواده هزاره، علت عمده انجام ازدواج موقت را، وجود دو مسئله تغییر نگرش در خانواده‌ها و مشکلات اقتصادی دانست.

به گزارش ایلنا، ازدواج موقت، پدیده‌ای است که در سال‎های اخیر به ویژه با همه‌گیر شدن شبکه‌های مجازی و ارایه سرویس‎هایی از طریق این شبکه‌ها به طور مشخص در تلگرام اخیرا روند رو به رشدی داشته است و برخی کانال‌هایی که به صورت علنی در این رابطه فعال هستند گاهی چندین هزار عضو دارند.

 

این نوع ازدواج اگرچه به گفته برخی، از فساد جلوگیری کرده و آمار روابط نامشروع را کاهش می‌دهد، اما مضراتی را به دنبال دارد که در ساختار جامعه، اختلال ایجاد می‌کند.

 

اما این مضرات و عدم نظارت صحیح بر ارایه خدمات ازدواج موقت در شبکه‌های اجتماعی به طور کلی به دلیل اینکه از مبنای اسلامی برخوردار است مقابله با آن را تا حدودی سخت کرده است.

 

تمایل به ازدواج موقت ممکن است، برای فرار از مسئولیت و تعهد، مشکلات اقتصادی و فشارهای مالی ناشی از ازدواج شکل گیرد و یا به‌این‌علت که ثبت ازدواج موقت، ضروری و اجباری نیست اتفاق بیفتد.

 

برخی افراد برای مشروعیت بخشیدن به روابط خود به سمت این نوع ازدواج می‌روند، درحالی‌که عقد موقت، برای شرایط ضروری است و نه ابزاری برای هوسرانی!

 

از دیگر دلایل گرایش به ازدواج موقت زنان، در میان کسانی است که پیش‌ازاین، ازدواج ناموفقی داشته‌اند و نمی‌خواهند مجدداً در موقعیت مشابه قرار گیرند، اما از طرفی نیازمند تکیه‌گاه و حامی هستند.

 

تنوع‌طلبی جنسی، گرایش به رفتارهای جنسی نامتعارف و در موارد بیشتر، کمبودهای عاطفی، در میان افراد متأهل، از مواردی است که آن‌ها را به سمت انجام ازدواج موقت سوق می‌دهد. چراکه با این کار ازنظر هزینه‌ای و مشروعیت عمل، در نفع بیشتری قرار می‌گیرند و به‌نوعی، بی‌دردسرتر است.

 

دوگانه‌ای به نام ازدواج موقت

ازدواج موقت، دوگانه‌ای است که به‌زعم برخی، معضل و به گمان برخی دیگر یک‌راه‌حل است.

 

عالیه شکر بیگی، دکترای جامعه‌شناسی و مدیر انجمن مطالعات خانواده هزاره، در گفت‌وگو رویداد۲۴ در رابطه با علت شیوع این نوع ازدواج‌ها گفت: «در حقیقت ساده‌ترین دلیل در ایجاد این اتفاق، دو مسئله است که باید در نظر بگیریم. اولین دلیل، تغییر نگرش‌های افراد جوان در دهه‌های مختلف نسبت مقوله ازدواج است و دوم،  بحث اقتصاد خانواده‌ها است.»

 

او افزود: «برای بسیاری از افراد امکانات ازدواج از طریق شرایط نرمال وجود ندارد و گاهی تامین هزینه‌ها بسیار دشوار است. به نظر من، این دو دلیل، دلایل اصلی روی آوردن افراد به ازدواج موقت است.»

 

عده‌ای با استفاده از پوشش مشروعیت، جزو موافقین این امر هستند و درواقع با شرایطی در جامعه رو به می‌شویم که اگرچه ازدواج موقت ازلحاظ شرعی، درست و قانونی است، اما عرف جامعه ظرفیت پذیرش بی‌رویه این مسئله را ندارد و به نظر می‌رسد بعضی از افراد، با شرعی دانستن این امر به سوءاستفاده‌های مالی و تجاری روی آورده‌اند.

 

این فعال حقوق زنان در این رابطه اظهار داشت: «این دوگانگی در دیدگاه جامعه وجود دارد و اگرچه ازدواج موقت فرم دیگری از ازدواج به لحاظ مشروع است، اما در عرف خانواده‌ها پذیرفته نیست. در جلسه‌ای که مدتی پیش درباره ازدواج سفید در انجمن جامعه‌شناسی برگزار کردیم، می‌توانم بگویم که پرمخاطب‌ترین جلسه انجمن بود و افرادی که در آن شرکت داشتند، اغلب تیپ جوان و دانشگاهی بودند.

 

در این جلسه، کسی مطرح کرد که برای مشروعیت بخشیدن به ازدواج سفید، در قالب صیغه آن را مطرح کنیم. اکثریت جمع شرکت‌کننده در جلسه، با آن فرد برخورد کردند و از اینکه برچسب صیغه به آن‌ها بخورد، اظهار ناخشنودی کردند؛ یعنی حرف من این است که آن افراد حاضر بودند در قالب ازدواج سفید زندگی کنند اما برچسب صیغه روی آن‌ها نباشد.»

 

او ادامه داد: «حتی یادم است اولین بار بحث ازدواج موقت در ایران را، چندین سال پیش، مرحوم آیت‌الله هاشمی، در همایش نماز مطرح کردند و گفتند که ازدواج موقت، تنها برای پیرمردها نیست و جوان‌ترها نیز می‌توانند آن را انجام دهند. در همان جلسه هم موجی از مخالفت و برخورد مردم با این نظر مطرح شد. البته عده‌ای موافق ازدواج موقت هستند که درصدی را تشکیل می‌دهند، اما نمی‌توانم این را به‌کل جامعه تعمیم دهیم.»

 

شکر بیگی، در پایان و در پاسخ به این مسئله که ازدواج موقت، معضل است و یا یک‌راه‌حل  اجتماعی گفت:«در رابطه با مسئله ازدواج موقت، گروهی معتقدند که اگر قرار است برای مشکل ازدواج پاسخی درخور مطرح کنیم، باید به سمت ازدواج موقت برویم و با رویکرد دینی به آن مشروعیت دهیم؛ اما نمی‌توانیم نام «راه‌حل» را روی این رویکرد بگذاریم. ما نمی‌توانیم چیزی را به‌عنوان راه‌حل و راهکارهای ایجابی به جامعه تجویز کنیم چون جامعه، راه‌حل مناسب خودش را پیدا می‌کند.»

 

او در خاتمه گفت: «جامعه ما هنوز به انسجام نرسیده و مسئولان ما باید بدانند که راهکارها و راه‌حل‌های بالا به پایین جواب نمی‌دهد. ما باید در بستر اعتمادسازی جلو برویم و راهکارها را بر اساس اصل اعتماد مطرح کنیم تا جامعه خودش تصمیم بگیرد.»

 

 

  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش