سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۰۹:۲۴ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۱۲۰۶۴۶۸
سایر اخبار حوادث

حوادث مهم کشور در سال ۹۶

حوادث سال 96,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث امروز
از ابتدای فروردین تا آخرین روزهای پایانی اسفند ماه امسال ۱۴حادثه مهم در کشور اتفاق افتاد که منجر به جان باختن ۸۹۰ تن از هموطنان شد، حوادثی که شاید با اندک پیش بینی یا رعایت اصول ایمنی شاهد آن نبودیم و خانواده های زیادی در سال نو عزادار نبودند.

به گزارش ایرنا، حوادث طبیعی گوناگونی موجب بروز خسارت های جانی و مالی در دنیا و همین طور در کشورمان می شود به اذعان مسئولان ذیربط از ۴۳ حادثه از این دست ۳۴ مورد آن در کشور ما به وقوع می پیوندد.

 

به جزء حوادث طبیعی که شاید گاهی بروز آن از اراده و کنترل انسان خارج است و شاید بتوان با رعایت اصول ایمنی و پیشگیری های قبل از بحران از میزان خسارت های ناشی از آن کاست ،دسته دیگری از حوادث که غیرطبیعی و گاهی دست ساز انسان هستند هم می توان از میزان خسارت آنها کاست یا حتی از بروز آن جلوگیری کرد.

حوادثی که در این مدت به آن پرداخته شده شامل مواردی مهم است که شماری از هموطنان در آن فوت کرده اند و جدا از حوادثی مانند رانندگی یا مسمومیت ها ،حوادث کار،سوء مصرف مواد مخدر ،غرق شدگی ،سوختگی و نزاع است چرا که موارد نامبرده شده خود شمار زیادی از هموطنان را سالیانه به کام مرگ می کشد.

 

سیل آذربایجان

سیلابی از روز ۲۵ فروردین ،چهار استان کشور شامل آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان و زنجان را فرا گرفت که این حادثه موجب بروز خسارات جانی و مالی به این استان ها و شهرستان های متاثر از قبیل مراغه، چارو ایماق، هریف، استان آباد، ورزقان، شبستر، تبریز،عجب شیر، آذرشهر، ولکان، سراب، ارومیه، اشنویه، نقعبه، پیرانشهر، سقز و زنجان شد.

 

به گزارش پزشکی قانونی، در پی وقوع این سیل ۴۶تن از هموطنان جان خود را از دست دادند.

 

واژگونی اتوبوس مسافربری سبزوار

۱۲تن به دلیل واژگونی اتوبوس که ۳۰ فروردین امسال در کیلومتر ۲۵ جاده سبزوار- شاهرود رخ داد، کشته شدند.این اتوبوس با ۳۰ مسافر از مشهد عازم اصفهان بود و مشاهدات اولیه نشان از آن دارد که تغییر مسیر ناگهانی کامیونی که در جلو اتوبوس در حال حرکت بوده است، باعث تصادف و پس از آن واژگونی اتوبوس شده بود.

 

انفجار معدن یورت استان گلستان با ۴۰کشته

زمستان سال گذشته معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر واقع در شرق استان گلستان که بخشی از معادن زغال سنگ البرز شرقی است منفجر شد و در نتیجه آن و بر اساس اعلام پزشکی قانونی ۴۰تن از معدن چیان جان باختند .

 

معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر در فاصله ۹۰ کیلومتری شرق شهر گرگان مرکز استان گلستان بر اثر افزایش گاز متان داخل آن و جرقه حاصل از باتری لوکوموتیو منفجر شد.

 

به گزارش ایرنا ،رئیس دادگستری کل گلستان گفت: براساس جمع بندی و گزارش کمیته حقیقت یاب در حادثه اردیبهشت ماه امسال معدن زمستان یورت آزادشهر در شرق استان، کارفرمای معدن مقصر شناخته شد.

هادی هاشمیان افزود: از آنجائی که کارفرما الزامات قانونی برای ایمنی معدن را انجام نداده بود، مقصر اصلی در این پرونده بود.

 

وی عنوان کرد: بازرس این پرونده شرکت صنعتی و معدنی شمالشرق را به عنوان کارفرمای کارگاه و با توجه به نبود سیستم تهویه مناسب و کافی در تونل، نبود مسیرهای کمکی برای تهویه تونل، ندادن آموزش های لازم و کافی ونبودن نظارت بر کارگران به منظور جلوگیری از ایجاد هرگونه شعله یا جرقه داخل تونل، مجهز نبودن لوکوموتیوها به تجهیزات رادیاتور اگزوز و نبود تشکیلات امداد و نجات و مدیریت بحران در معدن صد درصد مقصر شناخته است.

 

حادثه تروریستی حرم مطهر امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی

به گزارش ایرنا به نقل از سازمان پزشکی قانونی درحادثه تروریستی حرم مطهر امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی که ۱۸ فروردین ماه امسال رخ داد ۱۷ تن جان باختند .

 

در دو حمله تروریستی جداگانه که رخ داد، ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی (ره) هدف تیراندازی پنج تن از مهاجمان انتحاری مسلح قرار گرفت که در نتیجه آن، ۱۷ شهید و ۵۶ نفر مجروح شدند.

 

به گفته منابع امنیتی، با هوشیاری ماموران پلیس حرم مطهر امام خمینی(ره)، یکی از مهاجمان انتحاری قبل از اقدام مورد اصابت گلوله قرار گرفت و فرد انتحاری دیگر نیز خود را منفجر کرد. سه مهاجم به ساختمان مجلس نیز در جریان درگیریها به هلاکت رسیدند.

 

وزارت اطلاعات با افشای هویت و عکس ترویستها اعلام کرد: «تیم عملیاتی داعش که در عملیات تروریستی حرم مطهر و مجلس شورای اسلامی مشارکت داشتند ۵ نفر از عناصر تروریست سابقه دار وابسته به گروه های وهابی و تکفیری بودند که پس از جذب توسط گروهک تروریستی داعش، از کشور خارج شده و در جنایات این گروهک تروریستی در موصل و رقه مشارکت داشتند.»

 

گروهک تروریستی داعش مسئولیت حمله به ساختمان مجلس و حرم امام(ره) را برعهده گرفته بود.

 

واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی

به گزارش سازمان پزشکی قانونی در واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی که اول شهریور ماه سالجاری اتفاق افتاد ۹دانش آموز کشته شدند .

 

حادثه واژگونی دانش آموزان دختر اهل استان هرمزگان در حوالی قلعه بیابان بخش رستاق داراب فارس ۹ کشته و ۳۴ مصدوم به دنبال داشت.این اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی عضو تشکیلات سازمان دانش آموزی بود که با هدف شرکت در اردوی ملی فرزانگان راهی شیراز شده بودند.

 

این حادثه ۳۴ مصدوم نیز داشت که سه نفر آنها با اورژانس هوایی به شیراز و ۲ نفر نیز به فسا اعزام شدند.

براساس گزارش های اولیه پلیس راه استان فارس، خستگی و خواب آلودگی راننده علت واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی که باعث کشته شدن ۹ نفر شده ، بوده است.

 

سقوط اتوبوس مسافربری پل جاجرود با ۱۱کشته

بر اثر سقوط اتوبوس مسافربری در پل جاجرود در ۲۱ شهریور ماه امسال ۱۱تن از هموطنان کشته و ۲۷ نفر نیز به شدت مصدوم شدند.

 

دراین حادثه یک دستگاه اتوبوس بین‌شهری با ۳۹ مسافر در مسیر حرکت به سمت یکی از شهرهای شمالی، به دلایل نامعلومی از مسیر اصلی منحرف و به دره سقوط کرده است.

 

فرمانده پلیس راه شرق استان تهران با اشاره به اینکه براساس بررسی کارشناسان پلیس راهور، عامل سقوط مرگبار اتوبوس مسافربری در دره جاجرود(محور تهران - دماوند) نقص فنی در قسمت ترمز کمکی خودرو بوده گفت: درهمین ارتباط راننده اتوبوس مقصر اصلی وقوع این حادثه مرگبار است.

 

۵آبان حادثه آتش سوزی پالایشگاه تهران

بر اثر وقوع آتش سوزی در ۵ آبان امسال در یکی از واحدهای پالایشگاه نفت تهران، ۶ نفر از مهندسان و تکنسین های این مجتمع کشته و ۲ نفر مصدوم شدند.

 

این حادثه آتش سوزی در یکی از واحدهای در دست تعمیر این پالایشگاه روی داد و بر اثر نشت مواد نفتی، این بخش دچار آتش سوزی شد.

 

واژگونی اتوبوس مسافر بری در محور سوادکوه

شامگاه ۱۵آبان ماه سالجاری، یک دستگاه اتوبوس مسافربری که از تهران به مقصد گرگان در محور سوادکوه در حال تردد بود در منطقه دوگل سوادکوه در دره ای به عمق ۱۵ متر داخل رودخانه واژگون شد که ۱۳نفر کشته و۱۶مجروح برجای گذاشت.

 

رییس پلیس راه استان مازندران در نخستین گمانه زنی ها ،نقص فنی را احتمال واژگونی و سقوط اتوبوس تهران - گلستان به دره در محور سوادکوه اعلام کرد،زیرا ،بررسی اولیه نشان می دهد که کنترل اتوبوس از حدود یک کیلومتر قبل از وقوع حادثه از دست راننده خارج شده بود و این احتمال نقص فنی خودرو را افزایش داده است.

 

زلزله کرمانشاه با ۶۲۰ جان باخته

زلزله ای به بزرگی ۷.۳ ریشتر ساعت ۲۱ و ۴۸ دقیقه شامگاه یکشنبه (بیست و یکم آبان ماه) استان کرمانشاه و مناطقی از عراق را لرزاند.

 

این زلزله در استان کرمانشاه حوالی ازگله در عمق ۱۱ کیلومتری زمین روی داد.

 

شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در بیشتر استان ها و برخی کشورهای منطقه نیز احساس شد.

 

این زلزله به هفت شهرستان و یک هزار و ۹۵۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارده کرده است.

 

به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه، بیش از ۳۱ هزار واحد مسکونی در این زلزله به طور کامل تخریب و یا دچار خسارت کلی و جزیی شده است.

 

آتش سوزی نفتکش سانچی

به گزارش ایرنا، ١٦ دی ماه جاری، کشتی فله بر چینی حامل ۶۴ هزار تن گندم در سواحل شانگهای به نفتکش ایرانی سانچی که حامل بیش از ۱۳۰ هزار تن میعانات گازی بود، برخورد کرد.

 

در این حادثه، نفتکش سانچی با ۳۰ تبعه ایرانی و دو بنگلادشی دچار حریق و انفجارهای سنگین شد که کار امداد رسانی در منطقه را با مشکل مواجه و در برخی مواقع ناممکن کرد.

 

با دستور و تاکید رییس جمهوری ،علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان مسئول ویژه رسیدگی به این واقعه تعیین شد و گروه های کارشناسی و امدادی از جمله تکاوران ارتش به منطقه اعزام شدند تا با هماهنگی مقامات و مسئولان چینی و همکاری برخی کشورهای دیگر کارهای مربوط انجام گیرد، اما اقدام های فوریتی و ضربتی برای خاموش کردن شعله ها و تعیین وضعیت خدمه نفتکش ایرانی به دلیل گستردگی دامنه انفجارها و همچنین دمای بسیار زیاد حاصل از آتش سوزی بی ثمر ماند، زیرا نزدیک شدن به کشتی سانچی و حضور طولانی مدت در آن برای بررسی وضعیت میدانی ناممکن شده بود.

 

سرانجام، در ۲۴ دی ماه خبر جان باختن همه کارکنان و غرق شدن تانکر نفتکش ایرانی «سانچی» اعلام شد.بررسی های کارشناسی در این زمینه با هدف تعیین بروز علل واقعه در دست اقدام است.

 

واژگونی اتوبوس مسافربری شیراز

حادثه واژگونی اتوبوس مسافربری شیراز منجر به کشته شدن ۷ نفر در محور شاهین شهر به مورچه خورت در هشتم بهمن ماه امسال شد.

 

در این حادثه همچنین ۲۱ نفر نیز زخمی شدند و چهار نفر از کشته های این حادثه خانم و سه نفر مرد بودند.۶ نفر از قربانیان در صحنه تصادف در دم جان باختند و یک نفر خانم نیز بعد از انتقال به بیمارستان گلدیس شاهین شهر جان خود را از دست داد.

 

این حادثه ساعت ۲ و ۵۰ دقیقه بامداد در محور شاهین شهر به مورچه خورت در نزدیکی پاسگاه پلیس راه رخ داده است. علت تصادف هم سرعت بالا، عدم توانایی راننده در کنترل خودرو و لغزندگی جاده بوده است.

 

۹کشته و ۳۵ زخمی در واژگونی اتوبوس مسافربری دیهوک

واژگونی اتوبوس در خراسان جنوبی در ساعت ۲:۵۲ بامداد ۲۳ بهمن ماه در سه‌راهی دیهوک نرسیده به فردوس به وقوع پیوست.

 

واژگونی اتوبوس مسافربری تبریز با ۴ کشته

در حادثه واژگونی اتوبوس ساعت ۲:۵۰ دقیقه بامداد ۲۹ بهمن ماه امسال در ۴۰ کیلومتری بستان آباد به هشترود (آزادراه تبریز - تهران) چهار نفر جان باختند.

 

در این حادثه ۲۴ نفر نیز مصدوم شدند ،علت این حادثه تخطی از سرعت مطمئن و لغزندگی جاده اعلام شد.

 

سقوط هواپیمای مسافربری یاسوج

یک فروند هواپیمای مسافری هواپیمایی آسمان صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن ماه در مسیر تهران - یاسوج از صفحه رادار محو شد. گفته شدکه این هواپیما با ۶۶ مسافر و خدمه به علت شرایط نامساعد جوی سقوط کرده است.

 

پرواز شماره ۳۷۰۴ شرکت هواپیمایی آسمان با ۶۰ مسافر و ۶ خدمه پروازی ساعت ۸ صبح روز یکشنبه ۲۹ بهمن ماه تهران را به مقصد یاسوج ترک کرد.

 

این هواپیما از نوع «ای تی آر ۷۲» پس از ۵۵ دقیقه پرواز از صفحه رادار مرکز کنترل خارج می‌ شود و بر اساس اعلام نهادهای ذیربط خبر سقوط آن در منطقه کوهستانی پادنای سمیرم در ۱۴ مایلی فرودگاه یاسوج اتفاق می افتد. این هواپیما هر روز یک پرواز از تهران به یاسوج و یک پرواز بر عکس داشت که به طور میانگین ۵۰ تا ۶۰ مسافر حمل می‌کرد.

 

هواپیمای حادثه دیده از نوع ای تی آر ۷۲- ۲۰۰ بود که شرکت هواپیمایی آسمان از سال ۱۹۹۳ میلادی در اختیار داشت.

 

این هواپیما ۲۵ سال عمر و گنجایش ۷۸ سرنشین با دو خلبان را داشت. تمامی سرنشینان این هواپیما جان باختند.

 

نتیجه گیری

خیلی از این حوادث غیر طبیعی و ناشی از ابزارهای انسان ساخت است که باید با مراقبت های درست و به موقع از وقوع آنها پیشگیری کرد.

 

بسیاری از این حوادث اگر به وقوع نپیوندد به این معنی است که از معلولیت خیلی از افراد جلوگیری شده و این یعنی کاهش خسارات مالی به سیستم درمانی کشور و خانواده بیمار است.

 

هزینه اقدامات پیشگیری از حوادث، خیلی کمتر از هزینه عوارض و پیامدهای وقوع این حوادث است از این رو همواره باید جامعه راه های پیشگیری را بیشتر از مساله امداد رسانی و کمک به مجروحان این حوادث در دستور کار خود قرار دهد.

 

 

  • 41
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
همش دروغ چنوبرابر این ادم مرده شما چن درصدی از تلفاتو میگین
برای سال ۹۷ رو هم بذارید
خیلی خوب
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش