جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲
۰۸:۳۶ - ۱۵ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۳۶۸۴
جرم و جنایت

تعرض به ۱۲ زن و کودک تنها در خانه (+فیلم)

آزار جنسی و سرقت,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,جرم و جنایت
شرور سابقه‌دار که ۱۵ بار به اتهام جرایم مختلف به زندان افتاده بود وقتی چند ماه قبل برای آخرین بار آزاد شد این بار به شکار کودکان و زنان رفت. این مرد شیطان صفت با ورود به خانه ۱۲ زن و کودک آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده بود.

۷ دی مأموران کلانتری ۱۳۰ نازی‌آباد در جریان آزار و اذیت دختر ۸ ساله‌ای در خانه‌اش قرار گرفتند. باتوجه به حساسیت موضوع پرونده در اختیار کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت قرار گرفت.دختر کوچولو در تحقیقات گفت: در حال تماشای تلویزیون بودم که چندین بار زنگ خانه به صدا درآمد. کسی خانه نبود. وقتی دیدم زنگ‌ها ادامه دارد آیفون را جواب دادم. مرد ناشناسی پشت در از من سراغ پدرم را گرفت. به او گفتم که پدرم خانه نیست.

 

بعد از آن سراغ مادرم را گرفت که گفتم او هم نیست. پس از چند دقیقه دوباره زنگ خانه به صدا درآمد همان مرد ناشناس بود. گفت دوست پدرم است و مقداری پول برای پدرم آورده است. او از من خواست در را باز کنم تا پول را داخل آسانسور بگذارد. من هم همان کاری که او خواست انجام دادم بعد مقابل در آسانسور رفتم تا پول‌ها را بردارم.

 

اما به محض این‌که در آسانسور باز شد همان مرد با چاقو به من حمله کرد و از من خواست حرفی نزنم. بعد مرا آزار و اذیت کرد و بعد از آن دست و پای مرا با طناب بست و داخل اتاق برد. بعد از آن هم حدود ۲۰ میلیون تومان طلاها و پول‌هایی که در خانه‌مان بود را به سرقت برد.

 

 

بیشتر بخوانید:

 

شکایت‌های سریالی

به دنبال اعلام این خبر تحقیقات از سوی کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت آغاز شد. در ادامه کارآگاهان با شکایت‌های مشابه در مناطق خانی‌آباد، نازی‌آباد، منیریه، فلاح و مولوی مواجه شدند. شکایت‌هایی که در تمامی آنها مرد ناشناسی با معرفی خود به عنوان یکی از دوستان خانوادگی به سراغ کودکان ۵ تا ۱۳ ساله‌ای که در خانه تنها بوده رفته و آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده و بعد از بستن دست و پای کودکان از خانه آنها سرقت کرده بود.

 

اما در بین شاکی‌ها دو زن ۲۵ و ۳۰ ساله نیز بودند که توسط مرد ناشناس به همان شیوه و شگرد مورد آزار و اذیت قرار گرفته بودند.

 

با توجه به حساسیت پرونده، تیم ویژه‌ای تشکیل شد و با بازبینی دوربین مداربسته اطراف خانه‌های قربانیان آنها موفق شدند چند تصویر از متهم بدست آورند.

 

مجرم سابقه‌دار

کارآگاهان با بهره‌گیری از تصاویر به دست آمده از دوربین‌های مداربسته، انجام چهره‌نگاری و استفاده از بانک اطلاعات مجرمین سابقه‌دار سرانجام موفق به شناسایی هویت متهم شدند. عارف، ۳۲ ساله یکی از متهمان سابقه‌دار اداره آگاهی بود.

 

در بررسی سوابق عارف مشخص شد که وی از سال ۸۰ بیش از ۱۵ بار به اتهام ارتکاب جرایمی از جمله سرقت، مزاحمت برای نوامیس، شرب خمر، اخلال در نظم و آسایش عمومی، تهدید و فحاشی، آزار و اذیت، نگهداری ومصرف شیشه، تخریب اماکن عمومی، ایراد ضرب و جرح با سلاح سرد(چاقو) دستگیر و روانه زندان شده و آخرین بار اوایل امسال از زندان آزاد شده بود. همچنین در بررسی سوابق دیگر اعضای خانواده عارف نیز مشخص شد که پدر وی در حدود ۳۰ سال پیش هنگام ارتکاب سرقت و تلاش برای فرار از دست مأموران پلیس هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده است. این درحالی بود که عارف پس از آزادی از زندان اعتیاد شدیدی به شیشه پیدا کرده بود.

 

دستگیری در مخفیگاه

با شناسایی دقیق مخفیگاه متهم درمنطقه جوادیه راه‌آهن، کفتار سیاه ساعت ۱۰ شب چهارشنبه ۱۲ دی دستگیر شد و در بازرسی از مخفیگاهش طلاهای مسروقه به همراه سلاح سرد مورد استفاده در سرقت‌ها کشف شد.

 سردار لطفی، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام خبر دستگیری این متهم گفت: وی در همان تحقیقات اولیه در اداره شانزدهم آگاهی به آزار و اذیت ۱۰ کودک و نوجوان ۵ تا ۱۳ ساله و همچنین آزار و اذیت دو خانم جوان و سرقت از خانه‌ها اعتراف کرد. بنابراین طی هماهنگی با سرپرست دادسرای ناحیه ۲۷ تهران و با قرار قانونی برای شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار اداره شانزدهم پلیس آگاهی قرار گرفت.

 

نگاه کارشناس

جای خالی لایحه حمایت از حقوق کودکان

کودکان یکی از آسیب پذیرترین گروه‌ها در جامعه هستند و برخی از مجرمان به لحاظ ضعیف بودن کودکان، آنها را برای رسیدن به اهداف شوم خود در ارتکاب جرایم انتخاب می‌کنند. قانون برای پیشگیری از این آسیب اجتماعی و حفظ و صیانت از کودکان و نوجوانان، وظایفی را بر عهده والدین و مسئولان گذاشته است. یکی از مهمترین اقدامات پیشگیرانه در خصوص بزه دیدگی این گروه حساس در جامعه، آموزش‌های همگانی است که از طریق شیوه‌های مختلف از سوی والدین، معلمان و مربیان باید به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود اما نباید این آموزش ها باعث ایجاد ترس و ناامنی در آنان شود و از سوی دیگر راهکار‌های نحوه مواجهه با مجرمان و فریب نخوردن مقابل آنان را بیاموزند.

 

در صورت قربانی شدن کودکان وارد مرحله‌ای به نام (پسا جرم) می‌شویم که برای والدین و نهاد‌های درگیر انتظامی و قضایی شرایط سختی را ایجاد می‌کند؛ چرا که سلامت روانی کودک مخدوش و در مواردی نیز به سلامت جسمانی وی آسیب وارد می‌شود.

 

این مرحله را می‌توان به دو فرآیند سیر تحقیقی و تعقیبی متهم تا دستگیری و اقدامات رسیدگی و محاکمه‌ای پس از دستگیری تقسیم کرد.  در فرآیند تحقیقی، کودک شوکه شده از جرم، بسیار آشفته حال است و  نقش روانی و حمایتی والدین و دیگر اعضای خانواده یا کسانی که کودک، علاقه عاطفی به آنان دارد در ترمیم این وضعیت تأثیر بسزایی دارد. عدم سرزنش کودک و آرام‌سازی محیط خانواده و همین طور پرهیز از هرگونه جدال و مقصر خواندن اعضا، از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

حضور سریع نیرو‌های پلیس در محل جرم و نحوه رفتار با بزه دیده که موجب تسکین کودک شود و اطمینان بخشی به خانواده از این‌که اقدامات شناسایی و دستگیری در سریعترین زمان انجام می‌گیرد از مؤلفه‌هایی است که باعث کمک روانی به کودک و خانواده وی، پس از متضرر شدن از جرم می‌شود.

 

فرآیند دیگر این مرحله به دستگیری و محاکمه متهم متعرض به کودک مربوط می‌شود. کودک نیز به عنوان یک بزه دیده، حقوقی دارد که قانونگذار درقوانین به آن اشاره کرده است. در لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، به پیشگیری، رسیدگی متقن و نیز تحکیم حقوق این گروه در مواد مختلف اشاره شده که امید است با تصویب نهایی و اجرایی شدن آن، گام‌های مؤثری را شاهد باشیم.

وحید سلطانی پاجی جرم شناس

 

iran-newspaper.com
  • 29
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۵
جدیدترین
قدیمی ترین
در کشور ما بخاطر رافت اسلامی و مجازات نکردن این افراد تاوان این کم کاری را مردمان بیگناه و ابرومند میدهند تخم مرغ دزد شاه دزد میشود
بنظر من باید این فرد را زند بگور کرد تا درس عبرتی برای دیگران بشود وکسی که یک بار جنایت می کنند نباید اورا رها کرد که دست به جنایت های بعدی بزند
چرا خانواده ها تربیت درستی برای فرزندانشان در نظر نمی گیرند
چرا کسی که ده بار رفته زندان باید به این راحتی ازاد بشه بابا زندانی های سیاسی رو کمتر کنید و این آشغالها رو بفرستید زندا و قرنطینه
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش