شنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۰
۰۹:۵۴ - ۰۲ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۰۱۱۷
اخبار افغانستان

تخت روانچی:طالبان با خروج نیروهای خارجی هیچ بهانه‌ای برای توسل به زور ندارد| احتمال تغییر طرح عقب‌نشینی نیروهای آمریکا از افغانستان

گروه تروریستی طالبان,
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد وضعیت امنیتی افغانستان را منبع نگرانی جدی دانست و گفت: همزمان با خروج نیروهای خارجی باید از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان حمایت موثری شود و جمهوری اسلامی ایران از تمام طرفها می خواهد منافع همه مردم افغانستان را بالاتر از منافع دیگران قرار دهند.

به گزارش ایلنا، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نشست روز سه شنبه شورای امنیت درباره افغانستان اظهار داشت: با خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، این کشور بر سر یک دو راهی قرار گرفته است: اگر همه طرفها توافق کنند که گفتگو کرده و به دهه ها خونریزی پایان دهند، می تواند در مسیر آشتی پیش برود و اگر یک طرف بخواهد با زور دیگران را به پذیرش صلح وادارد، می تواند در مسیر درگیری سقوط کند. جامعه بین المللی نباید اجازه دهد که دومین گزینه اتفاق بیافتد چون این صلحی واقعی نخواهد بود و در نتیجه پایدار نخواهد ماند.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل افزود: در واقع یک افغانستان امن‌تر، با ثبات‌تر و مرفه‌تر، در صلح با خود و همسایگانش، به نفع همه افغان ها، منطقه و جهان است. برعکس، یک افغانستان ناامن و ناپایداری که خواستگاه افراط گرایی خشونت آمیز، تروریسم و جرایم سازمان یافته از جمله تولید و قاچاق مواد مخدر باشد، تهدیدی برای خود افغان ها و همچنین صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است.

تخت روانچی تصریح کرد: بنابراین مقابله با چنین تهدیداتی و ساختن یک افغانستان امن تر و مرفه تر به نفع همه است و به همین دلیل همه باید در مرحله کنونی که فرصت رسیدن به آن اهداف مشترک وجود دارد، بطور جدی با یکدیگر همکاری کنند.

سفیر ایران در سازمان ملل اظهار داشت: تحقق این امر مستلزم آغاز یک روند صلح همه جانبه بین الافغانیِ تسهیل شده توسط سازمان ملل است که باید مبتنی بر این اصل اساسی باشد که راه رسیدن به یک صلح پایدار، در درجه اول، از یک گفتگوی داخلی واقعی با مشارکت گسترده همه افغان ها از تمام گروه های سیاسی، قومی و مذهبی از جمله طالبان، بر اساس روح همکاری، تفاهم و آشتی عبور می کند.

وی افزود: در جامعه ای متنوع مانند افغانستان، هیچ گروهی، هر قدر هم که از نظر نظامی قدرتمند باشد، نمی تواند برای تسلط بر دیگران به زور و خشونت متوسل شود و بنابراین ایجاد یک دولت مشروع تنها از طریق یک روند جامع سیاسی و راه های دموکراتیک امکان پذیر است.

طالبان با خروج نیروهای خارجی هیچ توجیه و بهانه‌ای برای توسل به زور ندارد

تخت روانچی گفت: با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، طالبان برای توسل به زور هیچ توجیه و بهانه ای ندارد. بنابراین، باید خشونت را متوقف کند؛ نشان دهد می خواهد به جای منطق زور با استفاده از نیروی منطق به تعامل با هموطنانش بپردازد؛ و با استفاده از این فرصت بی سابقه از راههای سیاسی برای کمک صادقانه به برقراری صلح پایدار در کشور کمک کند.

سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان ملل تصریح کرد: در سال های گذشته شاهد از دست رفتن فرصت های زیادی برای نیل به صلح بوده ایم و موج جدید احتمالی خشونت و برادرکشی در افغانستان تنها می تواند به چرخه جدیدی از ناامنی و بی ثباتی منجر گردد که دیگر این کشور، منطقه و جهان تحمل آن را ندارد.

وی با تاکید بر اینکه در این مقطع بحرانی، مطالبات جدی مردم افغانستان برای استقرار صلح باید شنیده شود و به طور موثر مورد حمایت قرار گیرد، اظهار داشت: حفظ دستاوردهای گذشته مردم و حکومت افغانستان، از جمله قانون اساسی، حقوق اقلیت های قومی و مذهبی و زنان، حق تعیین سرنوشت مردم از طریق انتخابات، نهادهای ایجاد شده طبق قانون اساسی و همچنین تعهد به مبارزه با تروریسم باید یکی از عناصر اصلی هر روند صلح باشند.

  هر روند صلحی که سایر بازیگران غایب باشند، نتیجه نخواهد داد

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل افزود: موفقیت هر روند صلح و گام های بعدی آن منوط به برخورداری از حمایت قوی همه افغان ها است. بعلاوه، هر روند صلحی در افغانستان که تنها توسط یک بازیگر، هرچند قدرتمند، هدایت و مدیریت شود، و سایر بازیگران از جمله از منطقه غایب باشند و مهم تر از آن، سازمان ملل در کمترین حد ممکن در آن دخیل باشد، نتیجه نخواهد داد.

تخت روانچی گفت: موقعیت قابل توجه و ظرفیت بالای سازمان ملل در سازماندهی و تسهیل روند صلح در افغانستان و همچنین حمایت و تضمین اجرای کامل و موثر هر گونه توافق صلح آینده غیر قابل جایگزین بوده و از حمایت کامل ما برخورداراست. ایران همچنان خواستار نقش محوری، و تعامل بیشتر و ماهوی سازمان ملل در یک روند صلح بین‌الافغانی است.

وی اضافه کرد: وضعیت امنیتی افغانستان کماکان منبع نگرانی جدی است. تعداد رو به رشد اقدامات تروریستی مرگبار داعش در افغانستان، از جمله با هدف قرار دادن اقلیت های مذهبی و قومی خاص و همچنین  زنان و دختران، که ما آن را به شدیدترین لحن ممکن محکوم می کنیم، شدت تهدید آنها برای افغانستان و منطقه را نشان می دهد.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل تصریح کرد: این گونه حملات نشان دهنده آسیب پذیری اقلیت های قومی و مذهبی و زنان در افغانستان و نیاز جدی به حفظ موثر حقوق آنهاست. چنین حملات تروریستی همچنین بر نیاز به ادامه تلاش در مبارزه با تروریسم در آن کشور تأکید می کند.

تخت روانچی تاکید کرد: همزمان با خروج نیروهای خارجی، باید از نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان حمایت موثری شود و ظرفیت آنها در مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر که منبع تأمین مالی تروریسم و جرایم دیگر است، تقویت شود.

ایران در کنار افغانستان ایستاده است

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل با بیان اینکه در حالی که تلاش برای نیل به صلح بادوام باید کماکان در اولویت باشد، ولی دنیا نباید از نیاز جدی به توسعه اقتصادی افغانستان که رکن مهم تداوم صلح نیز هست، غافل گردد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر از تمام طرف ها در افغانستان از جمله طالبان می خواهد که منافع همه مردم افغانستان را بالاتر از منافع دیگر قرار دهند.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اضافه کرد: ایران، از جمله با میزبانی از میلیون ها نفر از پناهندگان افغان و ایجاد ارتباط این کشور بسته با دریاهای آزاد از طریق بندر چابهار و با اروپا از طریق راه آهن خواف ـ هرات، ثابت کرده است که برای ایجاد یک کشور امن و با ثبات، دموکراتیک و مرفه، در کنار دولت و مردم افغانستان ایستاده است و به این همکاریها ادامه خواهد داد.

 سخنگوی پنتاگون خبر داد:احتمال تغییر طرح عقب‌نشینی نیروهای آمریکا از افغانستان

سخنگوی پنتاگون با اشاره به تحرکات اخیر شبه‌نظامیان طالبان و تسلط آنها بر گذرگاه اصلی میان افغانستان و تاجیکستان، اعلام کرد که این تحولات ممکن است، طرح عقب‌نشینی نیروهای آمریکا از افغانستان را تغییر دهد.

گروه تروریستی طالبان,

به گزارش ایلنا، «جان کربی» سخنگوی پنتاگون با اشاره به تحرکات اخیر شبه‌نظامیان طالبان و تسلط آنها بر گذرگاه اصلی میان افغانستان و تاجیکستان، اعلام کرد که این تحولات ممکن است، طرح عقب‌نشینی نیروهای آمریکا از افغانستان را تغییر دهد.

وی گفت که هر چند دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا به تکمیل روند خروج نیروهای این کشور از افغانستان در موعد مقرر پایبند است، ولی در صورت تغییر شرایط در افغانستان ممکن است این طرح نیز با تغییر رو‌به‌رو شود.

مقام‌های افغانستان روز گذشته -سه‌شنبه- اعلام کردند که شیرخان‌بندر، گذرگاه مرزی اصلی میان افغانستان با تاجیکستان توسط طالبان سقوط کرده است.

این مهمترین تحرک نظامی طالبان از زمان آغاز مرحله نهایی خروج نیروهای آمریکایی از این کشور در ماه می بوده است.

  • 16
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
خسرو پرویز و شیرین,بیوگرافی خسرو پرویز,خسرو پرویز زندگینامه خسرو پرویز پادشاه ساسانی ایران

زاده:۵۷۰ م.

ملیت:ایرانی

دین و مذهب:مزدیسنا

خاندان:خاندان ساسان

درگذشته:فوریهٔ ۶۲۸ م.

ادامه
نظریۀ موج توماس یانگ,نظریه توماس یانگ,زندگی نامه توماس یانگ زندگینامه توماس یانگ فیزیکدان معروف قرن هجدهم و نوزدهم (+ تصاویر)

زاده: ۱۳ ژوئن ۱۷۷۳

زادگاه: میلورتون، سامرست،  انگلستان

درگذشت: ۱۰ مهٔ ۱۸۲۹ 

دین: کواکر

ملیت: انگلستانی

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
عکس های شخصی جواد نکونام,جواد نکونام و همسرش,فرزند جواد نکونام بیوگرافی جواد نکونام مربی معروف فوتبال کشور (+ تصاویر)

محل تولد:شهر ری

تاریخ تولد:۱۶ شهریور ماه ۱۳۵۹

پست:هافبک

فعالیت فعلی:سرمربی نساجی مازندران

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش