چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۱۹ - ۲۱ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۲۱۳۱
اخبار افغانستان

حصاری که برای زنان افغانستان تنگ‌تر شد

گسترش تفکرات طالبانی؛ وورد زنان به پارک ممنوع، نصب دو هزار دوربین مداربسته به هزینه مردم در کابل

محدودیت های طالبان برای زنان,حصار برای زنان در افغانستان
طالبان جلوی پارک‌ها می‌ایستند و به زنان اجازه نمی‌دهند به پارک وارد شوند. پیش‌تر زنان می‌توانستند دو روز در هفته بدون مردان به پارک بروند، اما اکنون درهای اماکن تفریحی کاملا به روی زنان و به تبع آنان فرزندانشان بسته شده است، در حالی که قبلا استفاده از پارک‌ها در روزهای هفته میان زنان و مردان تقسیم شده بود.

به گزارش شرق، شاید بهترین توصیف برای شرایط امروز افغانستان یادآوری این نکته باشد که «طالبان» از ایجاد یک حکومت فراگیر، پاسخ‌گو و مشروع ناتوان است و از سوی دیگر آنان برای رسیدگی به بحران‌های موجود هیچ راهکاری ندارند و فقط حقوق زنان و دختران را نقض می‌کنند. طالبان در حالی که اجازه ورود زنان را به پارک‌ها سلب کرده است، در عین حال دستور داده به بهانه تأمین امنیت بیش از دو هزار دوربین مداربسته به هزینه مردم در کابل نصب شود. از نظر سخنگوی پلیس «مصارف نصب دوربین‌ها کم است و فایده آن زیاد».

 قرار است تعداد دوربین‌ها را در هر منطقه‌ کابل و هر خانه گسترش دهند؛ به‌طوری‌که هر خانه دو، سه‌طبقه مجبور است دوربین نصب کند. این دوربین‌های مداربسته در پارک‌‌‌های تفریحی و ساختمان‌های بزرگ نصب می‌شوند تا به تأمین امنیت کمک کنند. از سوی دیگر نقض حقوق زنان به شکل‌های گوناگون ادامه دارد.

«بلال کریمی»، معاون سخنگوی طالبان، در مصاحبه با رویترز تأیید کرده است در ادامه محدودیت‌های جدید برای زنان، ورود آنان به پارک‌های تفریحی نیز ممنوع شد و وزارت امر به معروف طالبان در یک دستور شفاهی، ورود زنان به پارک‌ها و اماکن تفریحی در سراسر افغانستان را قدغن کرد. این محدودیت‌ها عبارت‌اند از بسته‌شدن حمام‌های عمومی زنانه، منع ورود به پارک‌های تفریحی، چه انفرادی و چه با خانواده و حتی منع استفاده از باشگاه‌های ورزشی ویژه زنان. 

به گزارش رسانه‌ها، طالبان جلوی پارک‌ها می‌ایستند و به زنان اجازه نمی‌دهند به پارک وارد شوند. پیش‌تر زنان می‌توانستند دو روز در هفته بدون مردان به پارک بروند، اما اکنون درهای اماکن تفریحی کاملا به روی زنان و به تبع آنان فرزندانشان بسته شده است، در حالی که قبلا استفاده از پارک‌ها در روزهای هفته میان زنان و مردان تقسیم شده بود. طالبان قراری برای پاسخ‌گویی ندارند و در حال حاضر توضیح بیشتری نداده‌اند که منظورشان از «فراهم‌شدن شرایط مناسب» برای اینکه این مکان‌ها به روی زنان باز شود چه زمانی خواهد بود.

البته برخی دستورها معلوم نیست از چه جهت داده می‌شود؛ مثلا اینکه در ۱۶ آبان، به دستور مأموران امر به معروف و نهی از منکر طالبان، تمامی حمام‌های زنانه در استان بادغیس تعطیل شدند و دیگر حق فعالیت ندارند و پس از این نباید زنان را در حمام‌ها بپذیرند. البته برای مردان پیش‌تر محدودیت گذاشته شده بود؛ به‌طوری‌که بر اساس دستور طالبان، مردان حق نداشتند در استخرهای عمومی با مایو کوتاه حضور یابند و باید از تنبان‌های محلی که از قوزک پا تا کمر را می‌‌پوشاند، استفاده کنند؛ چراکه «برهنه»بودن مردان هم مجوز شرعی ندارد.

اما شاید این روزها مهم‌ترین مسئله تحصیل زنان باشد. چند روز پیش چهلم قربانیان مرکز آموزشی کاج برگزار شد و دانش‌آموزان زخمی در کنکور شرکت کردند و شمار زیادی از آنان توانستند به دانشگاه راه پیدا کردند.

آموزشگاه کاج در منطقه هزاره‌نشین غرب کابل، روز هشتم مهر، هدف حمله مرگبار انتحاری قرار گرفت. در این حادثه حدود ۶۰ دانش‌آموز، اغلب دختر، کشته و بیش از صد نفر دیگر زخمی شدند. یکی از آن دختران اینک هم گوش و هم چشم خود را از دست داده است. رسانه‌ها اعلام کردند در آزمون کنکور سراسری امسال افغانستان که یک سال پس از ممنوعیت ادامه تحصیل دوره متوسطه و دبیرستانی دختران برگزار شد، دختران کمتری شرکت کردند.

 در فهرست ۱۰ نفر برتر کنکور امسال نیز برخلاف سال‌های پیش، نام هیچ دختری وجود نداشت. یک ماه پیش بود که نصیراحمد فائق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد در نیویورک، در نشست شورای حقوق بشر این سازمان گفت: «در بیش از یک‌ سال سلطه طالبان بر افغانستان، در این کشور آپارتاید جنسیتی (تجرید جنسی) جریان دارد و طالبان با صدور فرمان‌های محدودکننده برای حذف زنان از صحنه جامعه و فعالیت‌های اجتماعی تلاش می‌کنند». این در حالی است که جهان در برابر دفاع مردم افغانستان در برابر ظلم‌های طالبان ناتوان است.

حتی تلاش‌هایی که سازمان ملل انجام می‌دهد، با موافقت همه کشورها روبه‌رو نمی‌شود. نمونه آن عدم حمایت تمام کشورها از مصوبه جدید سازمان ملل متحد در به رسمیت نشناختن طالبان به عنوان یک «دولت» است. بر اساس این قطع‌نامه، گروه طالبان به نقض حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان و دختران، ناتوانی از تشکیل یک دولت فراگیر و فروبردن افغانستان به باتلاق شرایط وخیم اقتصادی، انسانی و اجتماعی و اعمال خشونت شدید علیه مردم متهم شده است. هرچند ناظران امیدوار بودند همه اعضای مجمع عمومی که شامل ۱۹۳ کشور جهان است به آن رأی مثبت بدهند، اما فقط ۱۱۶ کشور به آن رأی مثبت دادند. شاید تنها نکته امیدوارکننده درباره این قطع‌نامه این باشد که هرچند الزام‌آور نیست، اما نشان‌دهنده اجماع جهانی در مورد یک مسئله است.

  • 16
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش