۰۹:۳۶ - ۰۴ آبان ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۰۷۰۱۰۳۳
اخبار افغانستان

سازمان ملل اعلام کرد

افزایش ۱۰ درصدی کشت تریاک در افغانستان

اخبار افغانستان,خبرهای افغانستان,تازه ترین اخبار افغانستان,کشت تریاک در افغانستان
   دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده است که کشت تریاک در افغانستان در سال جاری میلادی ۱۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش  فارس، در ادامه هشدارها درباره تداوم تولید و انتقال مواد مخدر در افغانستان، حالا سازمان ملل در تازه‌ترین گزارش خود از رشد ۱۰ درصدی کشت تریاک در این کشور خبر داده است.

 

در حالی که از سال ۲۰۰۱ و اشغال افغانستان توسط آمریکا و متحدانش، این کشور جنگ زده همچنان با ناامنی و بی ثباتی دست و پنجه نرم می‌کند.

 

یکی از بزرگترین مشکلات این کشور جنگ زده و اشغال شده، تولید مواد مخدر و انتقال و ترانزیت آن به کشورهای دیگر به ویژه همسایگان آن بوده است.

 

یکی از قربانیان بزرگ تولید مواد مخدر در افغانستان، ایران بوده است؛ کشوری که در مسیر ترانزیت مواد مخدر به دیگر کشورها قرار دارد و در راه مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر، هزینه‌های جانی و مالی فراوانی داده است.

 

حالا امروز دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل اعلام کرده که کشت تریاک در افغانستان طی سال جاری میلادی ۱۰ درصد افزایش داشته است.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کشت تریاک در افغانستان در سال گذشته میلادی به دلیل شرایط خشکسالی کاهش یافته بود اما به طور کلی طی یک دهه اخیر کشت تریاک در این کشور رشد داشته است.

 

دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل اعلام کرد: «کشت(تریاک) در سال جاری ۱۰ درصد در قیاس با سال ۲۰۱۵ افزایش یافته و از ۱۸۳ هزار هکتار به ۲۰۱ هزار هکتار رسیده است».

 

به گفته سازمان ملل، «۹۳ درصد» کشت تریاک افغانستان در بخش‌های جنوبی، شرقی و غربی این کشور انجام شده است. بیشترین کشت تریاک در هلمند، بادغیس، قندهار، اورزگان، ننگرهار و فرح انجام شده است.

 

ولایت‌هایی که شاهد بیشتر کشت تریاک در افغانستان بوده، درگیری‌های شدیدی بین نیروهای دولت افغانستان و طالبان در آنها وجود داشته است.

 

 

  • 14
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید