صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳
sarpoosh
کافه اسپرت > باشگاه لاتزیو

باشگاه لاتزیو

باشگاه لاتزیو

درباره باشگاه لاتزیو

باشگاه فوتبال لاتزیو (به ایتالیایی: Sociata Sportiva Lazio) معروف به S.S.Lazio یا بطور ساده Lazio یک باشگاه حرفه‌ای ورزشی در ایتالیاست که بیشتر بخاطر تیم فوتبالش شناخته می‌شود. لاتسیو در مجموع ۳۷ زیرمجموعه ورزشی دارد که بیشتر از هر انجمن ورزشی دیگر در اروپا است.

 

فوتبالیست‌های مجموعه ورزشی لاتسیو که در پیراهن آبی آسمانی و شرت ورزشی سفید بازی می‌کنند تاکنون دو بار سری آ را فتح کرده‌اند، اولین بار در فصل ۷۴–۱۹۷۳ و بار دیگر در فصل۲۰۰۰–۱۹۹۹. همچنین ۴عنوان کوپا ایتالیا و فتح UEFA Cup Winners' Cup و UEFA Super Cup هر دو در سال ۱۹۹۹ از دیگر افتخارات باشگاه می‌باشد. لاتسیو بیشتر تاریخ خود را در سطح بالای فوتبال ایتالیا سپری کرده‌است، جایی که هم‌اکنون مشغول بازی در فصل ۲۰۱۷/۱۸ است.

 

بازی‌های خانگی در ورزشگاه المپیک رم که بطور مشترک با رقیب باشگاه یعنی آ. اس. رم استفاده می‌شود، برگزار می‌گردد. ورزشگاهی با ظرفیت بالای ۷۲٫۰۰۰ نفر که پس از سن سیرو بزرگترین در ایتالیا می‌باشد.

 

لاتزیو تاکنون دو عنوان قهرمانی سری آ و شش عنوان قهرمانی کوپا ایتالیا و یک قهرمانی یوفا و جام در جام اروپا را تا به امروز کسب کرده‌است.

 

تاریخچه باشگاه لاتزیو

لاتسیو این دهه را با درخشانی با بردن Italian Super Cup و کسب رتبه سوم در لیگ آغاز کرد اما عزیمت سون یوران اریکسون نزول باشگاه را تسریع کرد. با به آخر رسیدن پول، یا هدر دادن آن برای خریدهای شکست خورده‌ای مثل گایزکا مندیتا با ۲۸ میلیون یورو، لاتسیو شرایط حضور در UEFA Champions League در فصل ۲۰۰۱/۲۰۰۲ را از دست داد و فصل را با رتبه ناامیدکنندهٔ ششم به پایان رساند.

 

با رسوائی مالی که Cragnotti و کارخانجات زنجیره‌ای او به نام Cirio را درگیر می‌کرد، وی مجبور شد باشگاه را در ۲۰۰۲ ترک کند و لاتسیو تا ۲۰۰۴ با سرپرستی مالی مدیران و شرکای بانکی کنترل شد. این مسئله باشگاه را مجبور کرد تا بازیکنان ستاره و حتی نماد باشگاه -کاپیتان تیم آلساندرو نستا را به سرعت بفروشد. متعاقباً لاتسیو به Claudio Lotito که هم‌اکنون بزرگترین سهامدار باشگاه است، فروخته شد.

 

در آن تابستان، ستارهٔ سابق ۳۶ سالهٔ لاتسیو، پائولو دی کانیو موافقت کرد به باشگاه بپیوندد. در فصل ۲۰۰۶–۲۰۰۵ لاتسیو بسیاری از بازیکنان قدیمی مثل فرناندو کوتو ، و پائولو نگرو و جولیانو جانیکدا که حاضر نشده بودند دستمزد خود را کاهش دهند و از طرف باشگاه اجازهٔ خروج دریافت کرده بودند، را از دست داد. فصل ۲۰۰۶–۲۰۰۵ تحت مربیگری Delio Rossi، لاتسیو با تیمی متشکل از قدیمی‌های باقی‌مانده مثل آنجلو پروتزی و هافبک‌های محبوب طرفداران، فابیو لیورانی و Ousmane Dabo و با تزریق بازیکنان با انگیزه با دستمزد پائین‌تر، بالاتر از انتظارات ظاهر شد. ثابت شد که این خط مشی موفقیت‌آمیز است چرا که باشگاه جواز حضور در UEFA Cup ردر فصل ۰۷–۲۰۰۶ را بدست آورد.

 

در ۱۴ ژوئیه، اعلام شد که لاتسیو بخاطر شرکت در رسوائی تعیین نتیجهٔ مسابقات از پیش (match-fixing scandal)، با ۷ امتیاز منفی به رقابت‌های Serie B فرستاده شده‌است. درخواست استیناف باشگاه موفقیت‌آمیز بود و دادگاه در ۲۵ ژوئیه، جریمهٔ لاتسیو را به ۱۱ امتیاز منفی در فصل آتی Serie A (که چندی بعد به ۳ امتیاز کاهش یافت) و کسر ۳۰ امتیاز در فصل قبلی Serie A کاهش داد که باعث شد لاتسیو فرصت حضور در UEFA Cup را از دست دهد.

 

با وجود این، لاتسیو به عنوان سوم لیگ در فصل ۲۰۰۶/۲۰۰۷ دست یافت و چیزی نمانده بود که رکورد بردهای متوالی باشگاه را بشکند. تیم فعلی ۸ برد متوالی کسب کرد که قابل مقایسه با ۹ برد متوالی تیم برندهٔ Scudetto در ۲۰۰۰ بود.


نشان ها و القاب باشگاه لاتزیو

رنگ های سفید آبی آسمانی لاتزیو از نشان ملی یونان الهام گرفته شده است، ناشی از این حقیقت که لاتزیو یک باشگاه ورزشی مخلوط است که در به رسمیت شناختن بازی های المپیک باستانی و اینکه سنت ورزش کردن در اروپا به یونان پیوند یافته است، ایجاد شده است.

 

لاتزیو در اصل یک پیراهن که به بخش های آبی آسمانی و سفید تقسیم می شد، با شرت و جوراب سیاه می پوشید. بعد از یک مدت در قدیم آسمانی راه راه پوشیده است، اما معمولاً لباس لاتزیو آبی آسمانی با تزئینات سفید با شرت و جوراب سفید بوده است. رنگ های باشگاه لقب ایتالیائی باشگاه، بیانکوکلستی را بوجود آورده است.

 

سمبل و نشان سنتی باشگاه لاتزیو عقاب است، که توسط لوئجی بیگارلی عضو تاسیس کننده ی باشگاه انتخاب شد و تصدیقی است بر نشان سپاه امپراطوری روم که به عنوان آکویلا شناخته شده است. سپاه روم این نشان را زمانی که به رزم می رفت با خود حمل می کرد. استفاده ی لاتزیو از این نماد دو لقب برای باشگاه بوجود آورده است: (عقاب های جوان) و  (عقاب ها) . نماد فعلی باشگاه یک عقاب طلائی را بالای یک سپر سفید با حاشیه ی آبی، درون سپر نام باشگاه و یک سپر سه جزئی کوچکتر با رنگ های باشگاه را نمایان می سازد.

 

افتخارات تیم لاتزیو در اروپا :
جام برندگان اروپا : ۱ قهرمانی در سال ۱۹۹۸-۱۹۹۹


سوپر کاپ اروپا : ۱ بار در سال ۱۹۹۹


جام دل آلپی: ۱ بار ۱۹۷۱

 

 

 

 

 

 

سایر مطالب درباره باشگاه لاتزیو