دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۰۱۵

بیوگرافی شهید علی ‌اصغر وصالی و ماجرای شهادتش (+ تصاویر)

شهید علی اصغر وصالی,شهید علی اصغر وصالی تهرانی فرد,زندگینامه شهید علی اصغر وصالیشهید علی ‌اصغر وصالی فرد
شهید علی اصغر وصالی در جبهه بعنوان پاسدار شرکت کرد. وی با سمت فرمانده در تاریخ بیست و هشتم آبان ۱۳۵۹، در گیلانغرب فعالیت میکرد که بر اثر اصابت گلوله به سر توسط نیروهای عراقی به شهادت رسید. هم اکنون پیکر وی در بهشت زهرای تهران دفن شده است.

چکیده ای از بیوگرافی شهید علی اصغر وصالی

نام:علی اصغر وصالی طهرانی فرد

زاده:سال ۱۳۲۹

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

مذهب:شیعه

وضعیت تاهل:متاهل

بیوگرافی شهید علی اصغر وصالی

علی اصغر وصالی طهرانی فرد( اصغر وصالی) متولد سال ۱۳۲۹ در منطقه دولاب تهران می باشد. نام پدرش حسن بود و مادر این شهید، کلثوم نام داشت.

تحصیلات شهید علی اصغر وصالی

شهید علی اصغر وصالی در مقطع دوم متوسطه در رشته علوم تجربی، ترک تحصیل کرد.

شهادت شهید علی اصغر وصالی,زندگینامه شهید علی اصغر وصالی,همسر شهید علی اصغر وصالیشهید وصالی در سال ۱۳۵۸ با ‌مریم کاظم‌زاده ازدواج کرد

فعالیت های شهید علی اصغر وصالی

وی با سازمان مجاهدین خلق ایران در دوران جوانی ارتباط برقرار کرد و پس از خروج از ایران، در میان مبارزان فلسطینی دوره های چریکی را طی کرد. سپس با سفر به ایران، به زندگی خود در ارتباط با سازمان مجاهدین خلق ایران بطور مخفیانه ادامه داد ولی عوامل رژیم پهلوی، او را بازداشت کردند. در ابتدا وصالی طهرانی فرد را محکوم به اعدام کردند ولی بعد با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شد. این حکم، پس از گذشت مدتی مجددا تغيير کرد و مدت حبسش به ۱۲ سال کاهش یافت. سرانجام پس از پنج سال و نیم حبس، در اواخر سال ۱۳۵۶ از زندان ازاد شد. وصالی، دیگر بعداز آن با سازمان مجاهدین خلق ایران رابطه نداشت و از این سازمان خارج شد.

علی اصغر وصالی که اهل زورخانه بود به سبب شکنجه های ساواک که در زندان تحمل میکرد ملقب به« اصغر پررو» بود.

علی اصغر وصالی با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، اقدام به تشکیل انتظامات زندان قصر کرد و به تشکیلات نوپای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۹ رفت و به یکی از بنیان گذاران اصلی بخش اطلاعات سپاه تبدیل شد و در بخش اطلاعات خارجی به عنوان فرمانده فعالیت میکرد. او پس از مدتی، دیگر در ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی فعالیت نکرد و برای مقابله با حمله عراق به غرب کشور عزیمت کرد.

گروه دستمال سرخ ها

اصغر وصالی در یک گروه ۳۰- ۴۰ نفر بود و ۵۰ نفر در پاوه حضور داشتند که اکثرشان به شهادت رسیدند، آن ها اسم گروه را به یاد دوستانی که آن دستمال قرمز را به گردنشان بسته بودند، دستمال سرخ ها می گذارند و یک سمبل تعهد می شود ولی اصغر وصالی از چنین دستمالی استفاده نمیکرد که متهم به تک روی نشود.« گروه دستمال سرخ ها»، نام نیروهای تحت امر علی اصغر وصالی بود که بر گردن هایشان دستمال سرخ می بستند.

درواقع نام این گروه، براساس شهادت یکی از اعضای جوان آن انتخاب شد. او لباس سرخی در هنگام شهادت، بر تن داشت که همرزمانش تکه هایی از لباس او را بعنوان یادبود وی، بر گردن بستند و عهد کردند که آنرا تا زمان گرفتن انتقامش، از خود جدا نکنند.

خاطرات همسر شهید علی اصغر وصالی

یکی از خبرنگاران دوران دفاع مقدس به نام مریم کاظم زاده بود که با شهید وصالی اشنا شد و در برخوردهای اول، جرو بحث هایی با هم داشتند و ماجراهای جالبی پس از خواستگاری غیر منتظره شهید وصالی از ایشان، اتفاق افتاد.

همسر شهید وصالی می گوید:« یک بار، یکی از فرماندهان سپاه به نام شهید اصغر وصالی، مرا دید و گفت که شما خبرنگاران در شهر پشت میز می نشینید و درخصوص جنگ می نویسید راوی جنگ باید در صحنه باشد، نه اینکه خیلی شجاعت به خرج دهد! و چند عکس جنگی، پس از عملیات بگیرد!»

همین حرف شهید وصالی باعث شد که خانم کاظم زاده به جبهه های کردستان و جنوب بیاید؛ شهید وصالی، معیار جالبی برای خواستگاری از خانم کاظم زاده داشت:« من برای ادامه راه، همراه می خواهم و تو نشان دادی که با حضورت در شرایط سخت کردستان می توانی همراه من باشی.» روز تاسوعا بهمراه آقای بزرگ( فرمانده سپاه گیلانغرب) از سرپل ذهاب به گیلانغرب رفتیم.

عکس علی اصغر وصالی,عکس همسر علی اصغر وصالی,بیوگرافی شهید علی اصغر وصالیدر سال ۱۳۵۷، علی اصغر وصالی انتظامات زندان قصر را تشکیل داد

در سال ۱۳۵۸ شهید وصالی با مریم کاظم زاده، زندگی مشترکی را تشکیل داد. مریم کاظم زاده می گوید:« آن روزها به دنبال خواسته هایمان نبودیم. هر کدام از ما در ابتدای انقلاب میخواستیم که بیشتر از دیگری خدمت رساني کنیم؛ کاری که ثمره داشته باشد. من پس از پذیرفیتن کار ایشان، می دانستم که مسئولیتش سنگین است. هیچ وقت از او نخواستم که برای من بیشتر، وقت بگذارد و از خدمت بزند. آن روزها همیشه در پی تکامل بودیم.

فیلم سینمایی چ

فیلم ایرانی چ، محصول سال ۱۳۹۲ بود که ابراهیم حاتمی کیا بعنوان کارگردان آن محسوب میشد. این فیلم، بیانگر ۲ روز از زندگی مصطفی چمران به همراه علی اصغر وصالی در پاوه بود. بابک حمیدیان در این فیلم، نقش علی اصغر وصالی را بازی میکرد که در شهر پاوه بعنوان فرمانده پاسداران حاضر بود.

مستند دستمال سرخ ها

در سال ۱۴۰۰ مستند دستمال سرخ ها به نویسندگی و کارگردانی حنظله تاج الدینی رابری ساخته شد. ماجرای این مستند به داستان علی تیموری، فرمانده اش( علی اصغر وصالی) و گروه دستمال سرخ ها اشاره دارد.

متن وصیت نامه شهید« اصغر وصالی تهرانی فرد» فرمانده دستمال سرخ ها

انا لله وانا الیه راجعون

من اصغر وصالی تهرانی سرباز الله بسوی محارب، دشمن خدا عازم غرب میشوم و وصیت من به تمامی مسلمین اینست كه از راه اسلام، حتی برای یك لحظه غافل نشوید و همواره به یاد امام امت خمینی كبیر باشید و یك سوم از مال دنیوی مرا صرف نماز و روزه ام کنید كه قضا شده است.

سرباز الله اصغر وصالی تهرانی فرد

شهادت شهید علی اصغر وصالی

نیروهای تحت امر علی اصغر وصالی، ملقب به« گروه دستمال سرخ ها» بر گردن هایشان دستمال سرخ می بستند. روز تاسوعای سال ۱۳۵۹( بیست و هفتم آبان ماه ) تصمیم گرفته شد که برای روز عاشورا عملیاتی تدارک دیده شود. علی اصغر وصالی حوالی ظهر عاشورا، در تنگه حاجیان در نزدیکی گیلان غرب، مورد اصابت گلوله از ناحیه سر قرار گرفت و پس از این که او را به بیمارستان اسلام آباد غرب منتقل کردند؛ عمل جراحی مغز برایش انجام دادند ولی متأسفانه بر اثر جراحت شهید شد. هم اکنون پیکر پاک این شهید را در کنار برادرش در قطعه ۲۴ بهشت زهرای تهران دفن کرده اند.

مزار شهید علی اصغر وصالی,شهید علی اصغر وصالی فرد,آدرس مزار شهید علی اصغر وصالیشهید علی ‌اصغر وصالی در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد

نشانی مزار شهید علی اصغر وصالی

بهشت زهرا( س)/ گـلزار شهدا/ قطعه:۲۴/ ردیف:۵۱/ شماره:۳۴

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
هادی کاظمی بیوگرافی هادی کاظمی بازیگر مردمی ایران

تاریخ تولد: ۱۳ آبان ۱۳۵۵

محل تولد: تهران، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: از سال ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته بازیگری از دانشگاه آزاد

همسر: سمانه پاکدل، بازیگر

ادامه
معین زد بیوگرافی معین زد، خواننده و ترانه سرای ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۷۰

محل تولد: همدان

حرفه: خواننده 

سبک موسیقی: خواننده و ترانه سرا

شروع فعالیت: پاپ، رپ

ادامه
ویژه سرپوش