پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۲۰ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۳۸۴
طبیعت و محیط زیست

دایناسورها توانایی دیدن با جشم را داشتند؟

دایناسور,توانایی دیدن توسط دایناسور
یک مطالعه جدید توسط جانورشناسان شناختی از دانشگاه لوند در سوئد این ایده را به چالش می کشد که پستانداران اولین موجوداتی بودند که توانایی های شناختی پیشرفته را توسعه دادند.

به گزارش سیناپرس، مشاهدات محققان از تمساح ها و پرندگان نشان می دهد: چشم انداز بصری که انسان در حدود دو سالگی یاد می گیرد، امکان دارد ۶۰ میلیون سال قبل از دایناسورها منشا گرفته باشد.

به گفته محققان، فقط تعداد کمی از گونه های دیگر از جمله میمون ها، گرگ ها و سگ ها و برخی از گونه های پرندگان، دیدگاه های بصری را نشان داده اند و اطلاعات زيادي در مورد چگونگی تکامل آن در دست نیست.

از آنجایی که پستانداران و پرندگان در تکامل ۳۲۵ میلیون سال از یکدیگر جدا شده اند، ولی توانایی های شناختی مشابهی بطور مستقل تکامل یافته و دیدگاه بصری در گونه های کمی مشاهده شده است که محققان پیش بینی کردند که ممکن است چندین بار تکامل یافته باشد.

در این مطالعه، این تیم تحقیقاتی پالئوگنات ها یعنی پرندگانی که مغزشان بیشتر شبیه دایناسورهای اجدادی شان است را با کروکودیل ها مقایسه کردند. پرندگان و کروکودیل ها تنها نمایندگان زنده آرکوسورها هستند، دسته ای که شامل پتروسورها و دایناسورهای غیر پرنده می شود.

استفان ربر (Stephan Reber) دانشمند شناختی در دانشگاه لوند و پژوهشگر این مطالعات توضیح می دهد: تمساح ها مدل های ایده آلی برای مطالعه منشأ تکاملی ظرفیت های شناختی در پرندگان هستند. آنچه که آنها به اشتراک می گذارند احتمالاً در جد مشترک دایناسورها و تمساح ها وجود داشته است.

او می افزاید: اگر تمساح ها فاقد توانایی پرندگان باشند، احتمالاً پس از تقسیم در دودمان دایناسورها تکامل یافته اند که این رویکرد به ما امکان می دهد تا شناخت گونه های منقرض شده را مطالعه کنیم.

در این مطالعه، سه آزمایش تعقیب نگاه توانایی حیوانات را برای دنبال کردن نگاه ها به بالا، به پهلو و از نظر هندسی پشت یک مانع آزمایش کردند. گاهی آزمایش ها شامل یکی از هم نوعانشان بعنوان نمایشگر می شد که باید نگاهش را دنبال کنند، گاهی نه، و بدون محرکی به شکل یک توپ لاستیکی آبی یا یک نقطه لیزری آزمایش می شدند.

تمساح ها پرسپکتیو بصری نشان نمی دادند، اگرچه نگاه تظاهرگر خود را به مکان هایی که می توانستند ببینند دنبال می کردند. با این حال، همه گونه های پرنده آزمایش شده به وضوح پرسپکتیو بصری را نشان دادند که با توانایی آن ها در عبور از یک مانع برای مشاهده محرک از طریق چشمان پرنده، نشان داده شد.

کلودیا زیترگ (Claudia Zeiträg) نویسنده اول این مطالعه و جانورشناس شناختی دانشگاه لوند، می گوید:پرندگان معمولاً در مورد مهارت های شناختی آنها نادیده گرفته می شوند. یافته های ما نشان می دهد که آنها نه تنها چندین مهارت شناختی مشابه با میمون ها دارند، بلکه پیشینیان آن ها به احتمال زیاد این مهارت ها را مدتها قبل از تکامل در پستانداران داشته اند.

با توجه به شباهت های مغزی این پرندگان و اجداد غیر پرنده آنها، دانشمندان می گویند که این موضوع بدان معناست که مهارت پرسپکتیو بصری می توانست حتی زودتر در دودمان دایناسورها توسعه یافته باشد.

محققان همچنین مشاهده کردند که گونه های پرنده رفتاری به نام بازبینی انجام می‌دهند که طی آن به چشم های تظاهرکننده نگاه می کنند تا نگاه خود را دوباره بررسی کنند. تنها حیواناتی که در تحقیقات قبلی این رفتار را از خود نشان دادند، انسان و میمون (Monkey) هستند.

شرح کامل این تحقیق در مجله Science Advances منتشر شده است.

  • 9
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش