یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹
۱۱:۵۲ - ۰۹ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۵۸۸
طبیعت و محیط زیست

مهار آتش سوزی جنگل‌های لوداب بویراحمد پس از ۶ شبانه روز

ادامه اطفای حریق در جنگل‌های ایران با بیل و کلنگ/ آتش در منطقه بوزین و مره‌خیل کرمانشاه ادامه دارد

آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست
با توجه به وقوع بیش از ۱۱۰۰ فقره آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال جاری و تلاش نیروهای مردمی برای اطفای آن، یک عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور می‌گوید: سازمان‌های ذی‌ربط باید نیروهای مردمی را سازماندهی کنند و آموزش‌ دهند تا این نیروها هنگام وقوع آتش‌سوزی از آمادگی لازم برای اطفای حریق برخوردار باشند اما متاسفانه مردم و سازمان‌های مردم نهاد با ابتدایی‌ترین وسایل مانند بیل و کلنگ وارد عمل می‌شوند که در برخی موارد منجربه مصدومیت یا مرگ هموطنان می‌شود.

احمد رحمانی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه مردم ما دلسوز طبیعت هستند و اگر به‌خاطر سازمان‌های مردم‌نهاد نبود، حجم خسارات وارد شده به طبیعت بیش از این بود، اظهارکرد: در این شرایط لازم است نیروهای مردمی از امکانات، تجهیزات، تخصص و آموزش‌های لازم در زمینه اطفای حریق برخوردار باشند.

این عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور تاکید کرد: نیروهای مردمی نیز باید مسائل ایمنی را هنگام کمک به اطفای حریق رعایت کنند. از این رو آموزش و آمادگی مردم برای اقدام اطفای حریق اهمیت زیادی دارد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های متولی باید در مدیریت و اطفای آتش‌سوزی‌های جنگلی بزرگ‌مقیاس نقش پررنگ‌تری از مردم داشته باشند، مدعی شد: سازمان‌هایی مانند سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری باید با امکانات و تجهیزات لازم وارد عمل شوند اما ما این امکانات را نداریم و مردم دلسوز، سازمان‌های مردم نهاد و مردم محلی با کمترین امکانات  در اطفای حریق کمک می‌کنند.

رحمانی وظیفه اصلی مردم را هنگام وقوع آتش‌سوزی گزارش به نهادهای متولی دانست و اظهار کرد: وظیفه مردم در وهله اول این است که به محض مشاهده آتش‌سوزی آن را به مسئولان و شماره‌های اعلام شده اطلاع دهند تا مسئولان وارد عمل شوند و اقدام به اطفای حریق کنند.

این عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در ادامه با تاکید بر لزوم سازماندهی و آموزش مردم در زمینه اطفای حریق جنگل‌ها گفت:  سازمان‌های ذی‌ربط باید نیروهای مردمی را سازماندهی کنند و آموزش‌ دهند تا این نیروها هنگام وقوع آتش‌سوزی از آمادگی لازم برای اطفای حریق برخوردار باشند اما متاسفانه مردم و سازمان‌های مردم نهاد با ابتدایی‌ترین وسایل وارد عمل می‌شوند که در برخی موارد منجربه مصدومیت یا مرگ هموطنان می‌شود. برخی از مردم داوطلب در مخمصه‌ و محاصره آتش می‌افتند و در نهایت دچار آتش‌سوزی می‌شوند، چنین حوادثی خسارت‌های جبران ناپذیری مانند درگذشت «البرز زارعی» را به‌همراه دارد.

رحمانی تصریح کرد: مهار آتش در لحظات اولیه وقوع آتش‌سوزی می‌تواند از گسترش آن جلوگیری کند و باعث کاهش هزینه اطفای حریق و خسارت‌های وارد شده به محیط زیست شود بنابراین ضرورت دارد که ستاد مدیریت بحران آتش‌سوزی تشکیل شود تا با مدیریتی واحد تمام نیروهای مردمی و سازمان‌های متولی از جمله حفاظت محیط زیست، جنگل‌ها و مراتع، آتش‌نشانی و برنامه و بودجه را برای مقابله با آتش‌سوزی‌های جنگل‌ها سازماندهی کند. در این شرایط عملیات اطفای حریق می‌تواند به‌درستی انجام شود و در زمان‌هایی که نیاز باشد این ستاد از نیروهای مردمی استان‌های دیگر درخواست کمک می‌کند تا هیچ کس بدون برنامه و خودسرانه اقدام به اطفای حریق نکند.

این عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود افزایش پوشش گیاهی کشور در سال جاری و گرم شدن هوا را از عوامل موثر در گسترش سطح آتش‌سوزی‌ها دانست و گفت: احتمال می‌رود طی دو ماه آینده شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های بیشتری در سطح کشور باشیم.

رحمانی در پایان با اشاره به اتخاذ نشدن برخی تمهیدات برای پیشگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع در سال جاری علیرغم افزایش میزان بارندگی‌ها و پوشش گیاهی گفت: امسال به‌ دلیل بارندگی‌های زیادی که در فصل بهار داشتیم شرایط پوشش گیاهی مقداری متفاوت از سال‌های گذشته است. همچنین سال‌های قبل تمهیداتی برای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی اجرا می‌شد از جمله شخم زدن پوشش‌های گیاهی بین درختان اما متاسفانه به ‌دلیل کمبود بودجه و مسائل دیگر امسال شاهد اجرای عملیات پیشگیرانه از سوی متولیان و شهرداری‌ها در عرصه‌های طبیعی، پارک‌ها و بوستان‌های شهری نبوده‌ایم.

مهار آتش سوزی جنگل‌های لوداب بویراحمد پس از ۶ شبانه روز

بخشدار لوداب از توابع شهرستان بویراحمد از مهار و خاموش شدن آتش جنگل‌ها و مراتع ارتفاعات این بخش پس از ۶ شبانه روز خبر داد.

آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور,اخبار علمی,خبرهای علمی,طبیعت و محیط زیست

«جمال روحانی» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه این آتش سوزی در چند مرحله مهار و دوباره شعله ور می شد، گفت: آتش جنگل‌ها و مراتع روستای"عزیزی" در این بخش که از ساعت  ۲ بامداد روز سوم تیرماه آغاز شده بود ساعت ۱۷ عصر روز یکشنبه هشتم تیرماه با تلاش نیروهای منابع طبیعی لوداب، استان کهگیلویه و بویراحمد، دهیار و نیروهای مردمی مهار و خاموش شده است.

وی اظهارکرد: براساس برآوردهای اولیه در پی این آتش سوزی بیش از ۲۰۰هکتار جنگل و مرتع منطقه در آتش سوخت.

بخشدار لوداب در خصوص علت این آتش سوزی تصریح کرد: علت آتش سوزی عامل انسانی بوده اما عمدی یا سهوی بودن آن مشخص نیست و در حال بررسی است.

روحانی بیان کرد: هم اکنون نیروها در حال پایش منطقه جهت اطمینان از خاموشی و سرد شدن کامل آتش سوزی هستند.

مدیرکل محیط زیست استان:آتش منطقه بوزین و مره‌خیل کرمانشاه هنوز اطفا نشده است

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه آتش منطقه بوزین و مره‌خیل هنوز اطفا نشده، از نیروهای مردمی که برای کمک به مهار آتش می‌آیند درخواست کرد خودسرانه دست به اقدامی نزنند که جان آنها را به خطر بیندازد.

فریدون یاوری در گفت و گو با ایسنا، با ابراز تاسف از فوت سه نفر از فعالین محیط زیست در جریان اطفا حریق این منطقه در غروب روز گذشته(هشتم تیر)، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل وزش باد و دره‌ای بودن منطقه، جمعی از دوست‌داران محیط زیست که برای مهار اتش تلاش می‌کردند در آتش محاصره شدند که تعدادی از آنها توانستند خود را نجات دهند، اما سه نفر هم متاسفانه جان خود را از دست دادند.

وی گفت: بر اساس گزارش‌های رسیده هیچکس زخمی نشده است.

با بیان اینکه عملیات اطفا حریق در منطقه بوزین  و مره‌خیل همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: هم اکنون نیروهای یگان حفاظت محیط زیست که از شب گذشته(یکشنبه) تا ساعتی از بامداد پای کار بودند دوباره در حال حرکت به سمت منطقه از سمت باینگان هستند.

وی ادامه داد: آتش در این منطقه دو روز قبل به صورت کامل مهار شد، اما می‌توان گفت صبح روز گذشته (یکشنبه) یک آتش‌سوزی جدید داشتیم که دوباره بوزین و مره‌خیل را در برگرفت.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه هنوز برآورد دقیقی از وسعت مناطق سوخته در دست نیست، یادآور شد: آنچه که تا پایان دو روز قبل برآورد کردیم حدود ۴۲۰ هکتار بود، اما وسعت آتش روز گذشته هنوز مشخص نیست.

 یاوری گفت: اگرچه منطقه بوزین و مره‌خیل هم پوشش جنگلی و هم مرتعی دارد، اما عمده آسیب به پوشش مرتعی وارد شده و درختان کمتر آسیب دیده‌اند.

وی اظهار کرد: هم اکنون نیروهای محیط زیست  و منابع طبیعی به همراه اکیپ‌های مردمی پای کار هستند و از تمام تجهیزات و امکاناتی که در اختیار داریم مانند دستگاه‌های دمنده و ... استفاده می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه درباره پرواز بالگرد برای کمک به اطفا حریق نیز اظهار کرد: صعب‌العبور بودن و شیب تند دره در این منطقه کار را بسیار دشوار کرده است.

یاوری از ادامه تلاش‌ها برای مهار آتش یاد کرد و گفت: اگرچه همه باید برای مهار آتش کمک کنند، اما از نیروهای مردمی تقاضا داریم حتما جانب احتیاط را به طور کامل رعایت کنند.

یاوری از افراد خواست به هیچ عنوان برای اطفا حریق بصورت خودسرانه عمل نکنند و حتما با همکاری نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی که آموزش‌های لازم را دیده اند، پای کار بیایند.

وی در خصوص علت این آتش سوزی نیز تاکید کرد: هنوز علت دقیق وقوع آتش‌سوزی مشخص نیست و نیازمند بررسی دقیق‌تر است.

 آتش‌سوزی منطقه بوزین و مره‌خیل از ظهر روز پنجشنبه( پنجم تیر) آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

بوزین و مره‌خیل یکی از مناطق حفاظت شده استان کرمانشاه با وسعت نزدیک به ۲۵ هزار هکتار است که پوشش گیاهی و جانوری غنی دارد.

  • 9
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش