۰۷:۲۳ - ۱۷ آبان ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۸۰۴۱۶۵
اخبار علمی و پژوهشی

بررسی دلایل اُفت ریاضیات در ایران

خانه‌های ریاضیات,اخبار علمی,خبرهای علمی,پژوهش
مدیر خانه ریاضیات استان یزد با بیان اینکه «خانه ریاضیات استان یزد یک موسسه تقریبا خودگردان است»، گفت: بیشتر افرادی که در این جا مشغول به کار هستند، از دبیران بازنشسته هستند و ما نیروی استخدامی نداریم که لازم باشد حقوق ثابت پرداخت کنیم. ما بارها با ارگان‌ها از جمله شهرداری یزد صحبت کردیم که بتوانیم مانند خانه ریاضیات اصفهان کمک مالی بگیریم، ولی تاکنون موفق نشده‌ایم.

صفا احراری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به «درآمدزا نبودن کلاس‌هایی که درخانه ریاضیات برگزار می‌شود» اظهار کرد: کلاس‌ها برای خانه ریاضیات درآمدزایی ندارد، زیرا هزینه‌ای که گرفته می‌شود، کم‌تر از حد معمول است و تعدادی از دانش‌آموزان هم از طرف موسسات خیریه از جمله محک، بهزیستی و کمیته امداد معرفی می‌شوند که به صورت رایگان در کلاس‌ها شرکت می‌کنند. بعضی از دانش‌آموزان هم با بیان اینکه وضعیت مالی مناسبی ندارند شامل تخفیف ۵۰ درصدی برای حضور در کلاس‌ها می‌شوند. البته باید توجه داشت که همکاران مدرس ما نیز چندان چشم‌داشتی به حق‌الزحمه تدریسشان ندارند. در حقیقت هزینه‌ها و درآمدها پایاپای است.

 

وی درباره هزینه‌هایی که برای مسابقات مختلف از داوطلبان گرفته می‌شود، گفت: هزینه‌هایی که برای مسابقات مختلف از داوطلبان می‌گیریم نیز به گونه‌ای است که صرف هزینه‌های طرح سوال، تصحیح، برگزاری مسابقه و در نهایت برگزاری جشنواره و اهدای جوایز می‌شود. در حقیقت هر ساله گردش مالی ما به صفر می‌رسد و دوباره آغاز می‌کنیم و هر زمان که گردش مالی کم‌تری داشته باشیم، به همکارانی که در شورای علمی و اجرایی هستند، هیچ حق‌الزحمه‌ای پرداخت نمی‌کنیم؛ البته آن‌ها هم هیچ انتظاری ندارند و می‌توان گفت که همه فقط با عشق به علم ریاضی در اینجا جمع شده‌اند.

 

احراری یکی از راه‌های ارتقای وضعیت خانه ریاضیات استان یزد را کمک‌های مالی افراد خیر و کارخانجات دانست و گفت: هم‌چنین افرادی که خود به کارهای علمی مشغولند و وضعیت مالی خوبی دارند، می‌توانند بخشی از پول خود را صرف موسسات NGO کنند؛ ولی در یزد تاکنون این اتفاق نیفتاده است. ما در حد توانمان تلاش کردیم که از حمایت صنعت برخوردار شویم، ولی صنایع برای تبلیغ خود به سراغ جاهایی می‌روند که مخاطب زیادی داشته باشد. ما اگر بخواهیم نمایشگاه ریاضی هم برگزار کنیم، به سختی می‌توانیم اسپانسر بیابیم. اسپانسرها به دنبال برنامه‌هایی هستند که در نهایت برایشان سودآوری داشته باشد.

 

وی با اشاره به همکاری خوب اداره‌ کل آموزش‌وپرورش یزد با خانه ریاضیات این استان، افزود: ما از طریق گروه‌های آموزشی دوره متوسطه، تمام برنامه‌ها و فعالیت‌هایمان را به تمام آموزشگاه‌ها و مدارس می‌فرستیم و مدارس با ما همکاری خوبی دارند و هر وقت مشکل مالی داشته باشیم از امکانات آموزش و پرورش استفاده می‌کنیم. خوشبختانه مسئولان اداره کل آموزش و پرورش یزد پشتیبان معنوی ما هستند، کمک می‌کنند که ما جایگاه خوبی از لحاظ روحی داشته باشیم و برای ما احترام خاصی قائل هستند.

 

مدیر خانه ریاضیات استان یزد با بیان اینکه استقبال از برنامه‌های خانه ریاضیات در گذشته بیشتر بوده و دانش‌آموزان و دانشجویان به کارهای پژوهشی و تحقیقاتی اهمیت بیشتری می‌دادند، خاطرنشان کرد: در روزهای اولیه بازگشایی خانه ریاضیات تعداد زیادی از دانش‌آموزان و دانشجویان از برنامه‌های خانه استقبال کردند. در سال‌های اولیه هنوز قشر دانشجو به دنبال تحقیق و پژوهش بود و دانش‌آموزان هم کم‌تر درگیر کنکور و تست زدن بودند و علاقه زیادی به کارهای پژوهشی و تحقیقاتی نشان می‌دادند. ثمره فعالیت‌های اولیه خانه ریاضیات‌، برگزاری اولین نمایشگاه ریاضی در سطح کشور در یزد شد که بسیار مورد استقبال همه قشرها قرار گرفت؛ ولی هر سال که می‌گذرد دانش‌آموزان و دانشجویان کم‌تری به اینجا می‌آیند که یکی از دلایل آن بی‌انگیزگی و مسائل مالی است؛ البته هر روز تعدادی از فارغ‌التحصیلان رشته ریاضی به این جا مراجعه می‌کنند ولی همه تقاضای تدریس کلاس‌های عمومی و خصوصی دارند؛ حتی وقتی در مورد برنامه‌های دیگر خانه صحبت می‌کنیم، ظاهراً علاقه نشان می‌دهند ولی پیگیر نیستند، البته شاید هم توان انجام طرح‌ها و برنامه‌های نوآورانه ندارند.

 

احراری با بیان اینکه ارائه طرح‌های جدید می‌تواند به مرور درآمدزا باشد، گفت: جامعه‌ ما هم‌اکنون دنبال طرح جدید و نو است. خانواده‌ها دنبال راهکارهای جدیدی برای آموزش ریاضی فرزندان خود هستند و به سوی هر طرحی که جدید باشد، می‌روند. به عنوان مثال، آموزش چرتکه در تمام شهرهای ایران هم‌اکنون متقاضی دارد و فکر می‌کنند یکی از مسیرهای صحیح آموزش ریاضی، آموزش چرتکه است؛ هر چند که چرتکه می‌تواند قسمتی از محاسبات را برای دانش‌آموز تسهیل کند ولی نمی‌توان همه‌ آموزش ریاضی را به چرتکه منحصر کرد.

 

احراری درباره نوآوری این مرکز علمی در طراحی مسابقات جدید ریاضی گفت: ما در خانه ریاضیات یزد یک مسابقه تیمی ریاضی به نام "تورنی‌تیم ریاضی" طراحی کردیم که حدود ۱۰ سال است این مسابقه در یزد برگزار می‌شود و دانش‌آموزان از پایه چهارم ابتدایی تا سال یازدهم در این مسابقه به صورت تیم‌های سه نفره شرکت می‌کنند. این مسابقه دو مرحله‌ای است و سوالات به صورت تشریحی است. تمام سوالات "تورنی‌تیم" توسط شورای علمی خانه ریاضیات طرح می‌شود و تصحیح برگه نیز در خانه انجام می‌گیرد. سوالات "تورنی‌تیم" به گونه‌ای است که با سوالات کلیشه‌ای امتحانات فرق دارد و علاوه‌ بر به چالش کشیدن دانش‌آموزان، معلمان نیز درگیر حل آن می‌شوند و این مهم، توانسته سطح علمی ریاضی را در مدارس بالا ببرد.

 

وی از مسابقه "رنگین‌کمان" به عنوان یکی دیگر از مسابقات  طراحی شده در خانه ریاضیات استان یزد نام‌ برد و افزود: در سال جاری یک مسابقه هفت مرحله‌ای به نام رنگین کمان طراحی کردیم که همه ابعاد ذهنی بچه‌ها را درگیر می‌کند. از سوالات درسی تا بازی‌های فکری و کامپیوتری و از کار عملی (ورزشی) تا دست ورزی ریاضی و حتی پرتاب دارت و حلقه در این مسابقه گنجانده شده است. مسابقه رنگین کمان هم به صورت تیم‌های سه‌نفره اجرا می‌شود. هدف از برگزاری مسابقات به صورت تیمی، بالا بردن روحیه همکاری و تعاون بین دانش‌آموزان است. در مسابقات گروهی بچه‌ها یاد ‌می‌گیرند چگونه با هم تعامل کنند و درمی‌یابند که تبادل افکار حل‌مساله را آسان‌تر می‌کند.این مسابقه اولین  بار در تیرماه سال جاری بین دانش‌آموزانی که در مسابقه تورنی‌تیم ریاضی برتر شناخته شده بودند، برگزار شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

 

احراری درباره مسابقات کشوری و بین‌المللی‌ای که خانه ریاضیات یزد مجری برگزاری آن‌هاست، گفت: مسابقات دیگری هم در خانه ریاضیات برگزار می‌شود که کشوری و بین‌المللی است؛ از جمله "تورنمنت شهرها"، "کانگورو"، "الیمپیاد"، "روز حل مسأله" و ... . در چند سال گذشته که مسابقه "تورنمنت شهرها" را (مسابقه‌ای است که طراح آن کشور روسیه است و تیم‌های برتر با انتخاب کشور روسیه به آنجا اعزام می‌شوند) برگزار کردیم، دو بار و هر بار یک تیم ۳ نفره از یزد برای شرکت در اردوی علمی "تورنمنت شهرها" به روسیه اعزام شده‌اند. مسابقه دیگری که در خانه ریاضیات یزد برگزار می‌شود، مسابقه "الیمپیاد" است که طراح آن موسسه فرودنتال هلند است. این مسابقه پروژه محور است و با هدف افزایش قدرت تفکر، یادگیری تکنیک‌های مدل‌سازی ریاضی، کار گروهی، تمرین نوشتن یافته‌های علمی و جمع‌بندی و ارائه مطالب طراحی شده است. مسابقه "الیمپیاد" در حقیقت طرح یک مساله واقعی از زندگی است، البته از این مسابقه استقبال چشم‌گیری نمی‌شود؛ چون نوع سوالات به گونه‌ای نیست که دانش‌آموزان در مدارس تجربه کرده‌اند و به نظر دانش‌آموزان سوالات سنگین هستند. دانش‌آموزان یزدی تاکنون به اردوی هلند راه نیافته‌اند.

 

احراری با اشاره به این‌که یکی دیگر از برنامه‌های خانه ریاضیات استان یزد برگزاری جلسات مشاوره ریاضی است، افزود: هر ساله دانش‌آموزانی از طریق مدارس یا خانواده‌ها به خانه ریاضیات معرفی می‌شوند که سطح یادگیری ریاضی بالا یا خیلی پایینی دارند. ما در جلسات مشاوره ریاضی با طرح سوالات گوناگون کاربردی از بطن زندگی روزمره آن‌ها، پی می‌بریم که سطح توانایی آن‌ها در چه درجه‌ای از یادگیری ریاضی است و به دانش‌آموزان کمک می‌کنیم تا در مسیر درستی قرار گیرند تا بتوانند از استعداد و توانایی خود به نحو مطلوب بهره ببرند. ‌همچنین در این جلسات توصیه‌هایی در مورد آموزش ریاضی به والدین دانش‌آموزان می‌کنیم. همچنین دانش‌آموزانی را که در سطح بالایی از توانایی‌های ریاضی باشند و علاقه‌مند به فعالیت بیش‌تر هستند، تشویق می‌کنیم که به حل سوالات هوشی بپردازد.

 

مدیر خانه ریاضیات یزد درباره کارگاه‌هایی که در این مرکز علمی‌ - آموزشی برگزار می‌شود، گفت: هر سالی که کتاب‌های درسی تغییر کنند، در خانه ریاضیات کارگاه‌های آموزشی رایگان برای معلمان برگزار می‌کنیم، داوطلبان در این جلسات حضور پیدا می‌کنند و درباره کتاب‌های تازه تالیف شده بحث می‌کنند؛ ‌هم‌چنین معلمان در این جلسات می‌توانند طرح‌های نوآورانه خود را ارائه دهند، البته متاسفانه به دلیل این‌که امروزه رسانه‌های اجتماعی در دسترس همه قرار دارد، برنامه‌های حضوری دچار اختلال شده و افراد سوالات و اشکالات خود را در پیام‌رسان‌ها مطرح می‌کنند و پاسخ‌های متنوعی در شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنند.

 

وی در پایان با بیان اینکه اعضای خانه ریاضیات یزد در حد توان و امکانات خود و با نهایت تلاش توانسته‌اند کارهای بسیار مثبتی انجام دهند، افزود: بدیهی است که شأن مردم استان یزد خیلی بیشتر از اینهاست، چنانچه بودجه و امکانات لازم در اختیار خانه ریاضیات یزد قرار گیرد، از نظر طرح و برنامه و توانمندی‌­های اجرایی آمادگی کامل وجود دارد تا بتوانیم کارهای خوبی در شأن مردم قهرمان‌پرور استان یزد انجام دهیم.

 

 

  • 25
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 29 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
علیرضا طلیسچی,بیوگرافی علیرضا طلیسچی,عکسهای علیرضا طلیسچی بیوگرافی علیرضا طلیسچی + عکسهای فوق‌العاده جذاب او

نام کامل: علیرضا طلیسچی

تاریخ تولد: ۷ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

فعالیت:خواننده، ترانه سرا و آهنگساز

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم عمران و لیسانس موسیقی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
آناهیتا درگاهی,بیوگرافی آناهیتا درگاهی,عکسهای آناهیتا درگاهی بیوگرافی آناهیتا درگاهی + ماجرای طلاق جنجالی‌اش

نام کامل: آناهیتا درگاهی

تاریخ تولد: ۷ بهمن ۱۳۶۵

زمینه فعالیت: نقاشی، بازیگری، تهیه کنندگی

تحصیلات: فوق لیسانس رشته نقاشی

همسر: اشکان خطیبی

همسر سابق: محمد پروین

ادامه
بهنام صفوی,بیوگرافی بهنام صفوی,عکس‌های بهنام صفوی بیوگرافی بهنام صفوی + عکس همسر و پسرش

نام کامل: بهنام صفوی

تاریخ تولد: ۱۵ تیرماه ۱۳۶۲

محل تولد: شیراز

تحصیلات: مدرک کارشناسی رشتهٔ مهندسی عمران

فعالیت: خوانندگی، نوازندگی،تنظیم کننده و آهنگساز

سبک موسیقی: پاپ

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
میلاد کی‌مرام,بیوگرافی میلاد کی‌مرام,عکس های میلاد کی‌مرام بیوگرافی میلاد کی‌مرام + مصاحبه و عکس‌های جدید

نام کامل: میلاد کی مرام

تاریخ تولد: ۴ اردیبهشت ۱۳۶۵ 

زادگاه: بندر انزلی، گیلان 

سال های فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون 

مدرک تحصیلی: مهندس الکترونیک 

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
بهنام بانی,بیوگرافی بهنام بانی,عکس‌های بهنام بانی بیوگرافی بهنام بانی + رمز موفقیت او در عرصه موسیقی

نام کامل: بهنام بانی

تولد: ۱۱ مهر ۱۳۶۶  

ملیت: ایران

سبک‌: پاپ

حرفه: خوانندگی

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
فاطمه گودرزی,بیوگرافی فاطمه گودرزی,عکس فاطمه گودرزی بیوگرافی فاطمه گودرزی + مصاحبه

نام کامل: فاطمه گودرزی

تاریخ تولد:۱۳۴۲/۴/۱۹

محل تولد:تهران

تحصیلات: دیپلم اقتصاد

فعالیت: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

همسر:عبدالرضا گنجی

ادامه
بیوگرافی شهره سلطانی,شهره سلطانی,عکس‌های شهره سلطانی بیوگرافی شهره سلطانی + ماجرای کافه پر حاشیه‌اش

نام کامل: شهره سلطانی

سال تولد: ۱۳۴۸

محل تولد :بجنورد

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، خواننده، نوازنده سنتور و پیانو

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
بهنوش بختیاری,بیوگرافی بهنوش بختیاری,عکس بهنوش بختیاری بیوگرافی بهنوش بختیاری + جزئیاتی از زندگی شخصی

نام: بهنوش

نام خانوادگی: بختیاری

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۲/۲۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس زبان فرانسه

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
الیزابت دوم,ملکه سلطنتی بریتانیا,ملکه انگلیس الیزابت دوم (ملکه انگلیس)

نام کامل: الیزابت الکسندرا مری

سلطنت: ۶ فوریه ۱۹۵۲ – تاکنون

تاجگذاری: ۲ ژوئن ۱۹۵۳

همسر: شاهزاده فیلیپ، دوک ادینبرو

پدر: جرج ششم

 

ادامه
اندیشه فولادوند,بیوگرافی اندیشه فولادوند,عکس های اندیشه فولادوند بیوگرافی اندیشه فولادوند + مصاحبه

نام کامل: اندیشه فولادوند

تاریخ تولد: ۷ /۷/ ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگر، شاعر، موسیقی‌دان

مدرک تحصیلی: لیسانس فلسفه 

نام پدر: فرهاد فولادوند (شاعر)

ادامه
پرستو صالحی,بیوگرافی پرستو صالحی,عکس‌های جدید پرستو صالحی بیوگرافی پرستو صالحی + عکس‌های جدید

نام: پرستو صالحی

نام اصلی: الهام صالحی سیاوشانی

تاریخ تولد: ۹/۹/۱۳۵۶

محل تولد: تهران

زمینه فعالیت: بازیگری

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته نمایش

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید