دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
۱۶:۵۸ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۳۱۳۲۸
شهری و روستایی

بحران آب و برق در اصفهان اوج مي گيرد| اصفهاني ها ۱۵ ليتر کمتر آب مصرف کنند

اصفهان  شهر بي آب و بی برق,بحران در اصفهان
حالا ديگر اين فرضيه که يک روز صبح از خواب بيدار شويد و ببينيد نه آبي در کار است و نه برقي، کم کم دارد صورت واقعي به خودش مي گيرد.

به گزارش نصف جهان، روز چهارشنبه سخنگوي صنعت برق استان اصفهان احتمال داد خاموشي‌ها در هفته آينده بيشتر شود و گزارش رسانه هاي محلي حاکي است که « اصفهاني‌ها از قطعي و افت شديد فشار آب گلايه دارند و نگران جيره‌بندي هستند.»

همزمان، مسئولان هر دو صنعت آب و برق هشدار مي دهند که وضعيت وخيم است و بايد صرفه جويي کرد؛ هر دو هم روي يک عدد تاکيد دارند: ۱۵ در صد صرفه جويي الزامي است.

 شهر بي آب

روز چهارشنبه خبرگزاري «ايسنا» در گزارشي که منتشر کرد به بررسي هاي خبرنگارش از نقاط مختلف اصفهان پرداخت که نشان مي دهد آب در بعضي نقاط قطع و در بعضي نقاط با افت فشار همراه شده است.

به نوشته اين خبرگزاري، اهالي خيابان کاوه واقع در شمال شهر اصفهان از افت شديد فشار آب حتي در طبقات پايين گلايه دارند. يکي از ساکنين اين منطقه مي گويد: امسال حتي آب به طبقه پايين هم نمي رسد و در برخي ساعات روز، فشار آب طبقه اول به اندازه شير سماور است و بدون پمپ امکان زندگي نداريم. يکي از اهالي منطقه آتشگاه اصفهان نيز با اشاره به قطعي چند ساعته آب در اين منطقه مي گويد: حتي بعد از وصل شدن آب، شاهد افت شديد فشار آن هستيم و براي خورد و خوراک و برخي موارد ناچار به ذخيره آب در منزل هستيم.

برخي از ساکنان خيابان چهارباغ بالا اصفهان نيز از افت فشار آب گلايه دارند که بدون استفاده از پمپ، آب آنها قطع مي شود. اهالي بهارستان اصفهان نيز اگرچه مي گويند با قطعي طولاني مدت آب مواجه نشده اند، اما از افت فشار آب گلايه دارند و اگر پمپ آب نداشته باشند، کمتر طعم بي آبي را تجربه مي کنند.

يکي از ساکنان خيابان ملاصدرا اصفهان نيز از افت شديد فشار آب اين محله مي گويد که فشار آب آنقدر اندک است که آب به کولر نمي رسد و حتي در برخي ساعات پمپ آب هم جوابگو نيست.

يکي از اهالي خيابان حمزه اصفهان، با اشاره به اينکه از حدود دو هفته پيش فشار آب اين منطقه افت پيدا کرد و ديگر همانند قبل نشد مي گويد: به نظر مي رسد فشار آب اين محله را کم کرده باشند، البته فشار آب همانند شير سماور نيست، اما به پرفشاري قبل هم نشده است.

يکي از ساکنان شاهين شهر اصفهان نيز از قطعي چند روزه آب در اين منطقه ب مي گويد که در اين شرايط ناچار شده اند به منزل پدر و مادر خود به اصفهان بيايند.

بررسي هاي ميداني ايسنا حکايت از اين دارد که منطقه وليعصر، خيابان‌هاي مدرس، سروش، بزرگمهر، پروين، دشتستان، ميدان قدس، شهدا با قطعي آب مواجه هستند و اهالي ميرداماد و ملک شهر نيز افت شديد فشار آب را تجربه مي کنند.

اصفهاني ها ۱۵ ليتر کمتر آب مصرف کنند

در همين حال مدير دفتر بهره برداري و کاهش آب بدون درآمد آبفاي استان اصفهان خواستار صرفه جويي ۱۵ ليتري مصرف آب در شبانه روز توسط شهروندان اصفهاني شد.

سيدمحمدحسين صالح با اشاره به اين که در حال حاضر سرانه مصرف آب مشترکين شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان ۱۵۷ ليتر در شبانه روز است گفت: اگر هر شهروند فقط ۱۵ ليتر صرفه جويي کرده و مصرف خود را به ۱۴۲ ليتر برساند مي توان تابستان گرم امسال را بدون دغدغه و با آرامش پشت سر گذاشت.

وي با بيان اين که گرم شدن زودهنگام هوا موجب افزايش مصرف و افت شديد فشار آب شبکه در روزهاي اخير شده است گفت: هرچند تصفيه خانه آب باباشيخعلي با ظرفيت ۱۱۵۰۰ ليتر در ثانيه در حال فعاليت است اما به دليل اين که چاه هاي فلمن در حاشيه زاينده رود به کلي خشک شده و ميزان آبدهي چاه هاي متفرقه نيز ۵۰ درصد کاهش يافته است، در حال حاضر به ميزان ۳۰۰۰ ليتر در ثانيه کمبود آب داريم که اثر خود را به صورت افت شديد فشار آب شبکه نشان داده است.

مدير دفتر بهره برداري و کاهش آب بدون درآمد آبفاي استان اصفهان از افزايش ۲۰۰ تا ۳۰۰ ليتر در ثانيه اي مصرف آب به ازاي هر درجه گرم تر شدن هوا در ۵۷ شهر و ۳۸۰ روستاي تحت پوشش طرح آبرساني اصفهان بزرگ خبر داد و گفت: در صورتي که سامانه دوم آبرساني به اصفهان وارد مدار نشود، کمبود آب در هفته هاي آينده به ۴۳۰۰ ليتر در ثانيه خواهد رسيد.

برق هم نخواهيم داشت!

اما در سوي ديگر، وضعيت برق هم بهتر از آب نيست. آن طور که اعلام شده است، روزسه شنبه مصرف برق در اصفهان از مقدار توليد بيشتر و رکورد مصرف در اصفهان شکسته شد.

همچنين مطابق اظهارات سخنگوي صنعت برق استان اصفهان، اگر همکاري مردم در کاهش مصرف برق کمرنگ شود، با توجه به افزايش دماي هوا و گرما از اواخر اين هفته احتمال خاموشي ها طي هفته آينده در اصفهان بيشتر مي شود.

محمدرضا نوحي با اشاره به اينکه مطابق پيش بيني هواشناسي از اواخر اين هفته و هفته آينده دماي هواي اصفهان افزايش مي يابد، اظهار کرد: اگر همکاري ها ادامه يابد، خاموشي نخواهيم داشت، اما اگر همکاري مردم در کاهش مصرف برق کمرنگ شود، با توجه به افزايش دماي هوا و گرما احتمال خاموشي ها در هفته آينده بيشتر مي شود.

سخنگوي صنعت برق استان اصفهان درباره اينکه طي دو هفته گذشته ميزان خاموشي ها کمتر شده بود، اظهار کرد: سال هاي گذشته، نيروگاه ها معمولا از ابتداي تير ماه تعميرات اساسي آنها به اتمام مي رسيد، اما امسال با توجه به گرماي زودرس، بسياري از واحدهاي نيروگاهي تعميرات اساسي خود را زودتر انجام دادند و در خرداد ماه به کمک شبکه سراسري برق آمدند.

وي با بيان اينکه همچنين نيروگاه اتمي هزار مگاواتي بوشهر به شبکه سراسري برق اضافه شد، ادامه داد: از سوي ديگر با توجه به دستور رئيس جمهور برق تمام رمز ارزهاي مجاز قطع شد که اين اقدام بيش از ۳۰۰ مگاوات به شبکه برق کمک کرد.

نوحي با اشاره به اينکه هفته گذشته نيز مکاني در اصفهان با ۵۰۰ دستگاه ماينر کشف شد که برق آن معادل يک تا يک و نيم مگاوات است، تاکيد کرد: مجموعه اين عوامل موجب کمرنگ شدن خاموشي ها شده است.

وي گفت: البته بيشترين عامل موثر در کاهش خاموشي ها در اين مدت مربوط به همکاري مشترکين صنعتي و از سوي ديگر صرفه جويي هاي مردم اصفهان با شرکت توزيع برق بوده است.

  • 11
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
ویژه سرپوش