چهارشنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۰
۱۶:۵۸ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۳۱۳۲۸
شهری و روستایی

بحران آب و برق در اصفهان اوج مي گيرد| اصفهاني ها ۱۵ ليتر کمتر آب مصرف کنند

اصفهان  شهر بي آب و بی برق,بحران در اصفهان
حالا ديگر اين فرضيه که يک روز صبح از خواب بيدار شويد و ببينيد نه آبي در کار است و نه برقي، کم کم دارد صورت واقعي به خودش مي گيرد.

به گزارش نصف جهان، روز چهارشنبه سخنگوي صنعت برق استان اصفهان احتمال داد خاموشي‌ها در هفته آينده بيشتر شود و گزارش رسانه هاي محلي حاکي است که « اصفهاني‌ها از قطعي و افت شديد فشار آب گلايه دارند و نگران جيره‌بندي هستند.»

همزمان، مسئولان هر دو صنعت آب و برق هشدار مي دهند که وضعيت وخيم است و بايد صرفه جويي کرد؛ هر دو هم روي يک عدد تاکيد دارند: ۱۵ در صد صرفه جويي الزامي است.

 شهر بي آب

روز چهارشنبه خبرگزاري «ايسنا» در گزارشي که منتشر کرد به بررسي هاي خبرنگارش از نقاط مختلف اصفهان پرداخت که نشان مي دهد آب در بعضي نقاط قطع و در بعضي نقاط با افت فشار همراه شده است.

به نوشته اين خبرگزاري، اهالي خيابان کاوه واقع در شمال شهر اصفهان از افت شديد فشار آب حتي در طبقات پايين گلايه دارند. يکي از ساکنين اين منطقه مي گويد: امسال حتي آب به طبقه پايين هم نمي رسد و در برخي ساعات روز، فشار آب طبقه اول به اندازه شير سماور است و بدون پمپ امکان زندگي نداريم. يکي از اهالي منطقه آتشگاه اصفهان نيز با اشاره به قطعي چند ساعته آب در اين منطقه مي گويد: حتي بعد از وصل شدن آب، شاهد افت شديد فشار آن هستيم و براي خورد و خوراک و برخي موارد ناچار به ذخيره آب در منزل هستيم.

برخي از ساکنان خيابان چهارباغ بالا اصفهان نيز از افت فشار آب گلايه دارند که بدون استفاده از پمپ، آب آنها قطع مي شود. اهالي بهارستان اصفهان نيز اگرچه مي گويند با قطعي طولاني مدت آب مواجه نشده اند، اما از افت فشار آب گلايه دارند و اگر پمپ آب نداشته باشند، کمتر طعم بي آبي را تجربه مي کنند.

يکي از ساکنان خيابان ملاصدرا اصفهان نيز از افت شديد فشار آب اين محله مي گويد که فشار آب آنقدر اندک است که آب به کولر نمي رسد و حتي در برخي ساعات پمپ آب هم جوابگو نيست.

يکي از اهالي خيابان حمزه اصفهان، با اشاره به اينکه از حدود دو هفته پيش فشار آب اين منطقه افت پيدا کرد و ديگر همانند قبل نشد مي گويد: به نظر مي رسد فشار آب اين محله را کم کرده باشند، البته فشار آب همانند شير سماور نيست، اما به پرفشاري قبل هم نشده است.

يکي از ساکنان شاهين شهر اصفهان نيز از قطعي چند روزه آب در اين منطقه ب مي گويد که در اين شرايط ناچار شده اند به منزل پدر و مادر خود به اصفهان بيايند.

بررسي هاي ميداني ايسنا حکايت از اين دارد که منطقه وليعصر، خيابان‌هاي مدرس، سروش، بزرگمهر، پروين، دشتستان، ميدان قدس، شهدا با قطعي آب مواجه هستند و اهالي ميرداماد و ملک شهر نيز افت شديد فشار آب را تجربه مي کنند.

اصفهاني ها ۱۵ ليتر کمتر آب مصرف کنند

در همين حال مدير دفتر بهره برداري و کاهش آب بدون درآمد آبفاي استان اصفهان خواستار صرفه جويي ۱۵ ليتري مصرف آب در شبانه روز توسط شهروندان اصفهاني شد.

سيدمحمدحسين صالح با اشاره به اين که در حال حاضر سرانه مصرف آب مشترکين شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان ۱۵۷ ليتر در شبانه روز است گفت: اگر هر شهروند فقط ۱۵ ليتر صرفه جويي کرده و مصرف خود را به ۱۴۲ ليتر برساند مي توان تابستان گرم امسال را بدون دغدغه و با آرامش پشت سر گذاشت.

وي با بيان اين که گرم شدن زودهنگام هوا موجب افزايش مصرف و افت شديد فشار آب شبکه در روزهاي اخير شده است گفت: هرچند تصفيه خانه آب باباشيخعلي با ظرفيت ۱۱۵۰۰ ليتر در ثانيه در حال فعاليت است اما به دليل اين که چاه هاي فلمن در حاشيه زاينده رود به کلي خشک شده و ميزان آبدهي چاه هاي متفرقه نيز ۵۰ درصد کاهش يافته است، در حال حاضر به ميزان ۳۰۰۰ ليتر در ثانيه کمبود آب داريم که اثر خود را به صورت افت شديد فشار آب شبکه نشان داده است.

مدير دفتر بهره برداري و کاهش آب بدون درآمد آبفاي استان اصفهان از افزايش ۲۰۰ تا ۳۰۰ ليتر در ثانيه اي مصرف آب به ازاي هر درجه گرم تر شدن هوا در ۵۷ شهر و ۳۸۰ روستاي تحت پوشش طرح آبرساني اصفهان بزرگ خبر داد و گفت: در صورتي که سامانه دوم آبرساني به اصفهان وارد مدار نشود، کمبود آب در هفته هاي آينده به ۴۳۰۰ ليتر در ثانيه خواهد رسيد.

برق هم نخواهيم داشت!

اما در سوي ديگر، وضعيت برق هم بهتر از آب نيست. آن طور که اعلام شده است، روزسه شنبه مصرف برق در اصفهان از مقدار توليد بيشتر و رکورد مصرف در اصفهان شکسته شد.

همچنين مطابق اظهارات سخنگوي صنعت برق استان اصفهان، اگر همکاري مردم در کاهش مصرف برق کمرنگ شود، با توجه به افزايش دماي هوا و گرما از اواخر اين هفته احتمال خاموشي ها طي هفته آينده در اصفهان بيشتر مي شود.

محمدرضا نوحي با اشاره به اينکه مطابق پيش بيني هواشناسي از اواخر اين هفته و هفته آينده دماي هواي اصفهان افزايش مي يابد، اظهار کرد: اگر همکاري ها ادامه يابد، خاموشي نخواهيم داشت، اما اگر همکاري مردم در کاهش مصرف برق کمرنگ شود، با توجه به افزايش دماي هوا و گرما احتمال خاموشي ها در هفته آينده بيشتر مي شود.

سخنگوي صنعت برق استان اصفهان درباره اينکه طي دو هفته گذشته ميزان خاموشي ها کمتر شده بود، اظهار کرد: سال هاي گذشته، نيروگاه ها معمولا از ابتداي تير ماه تعميرات اساسي آنها به اتمام مي رسيد، اما امسال با توجه به گرماي زودرس، بسياري از واحدهاي نيروگاهي تعميرات اساسي خود را زودتر انجام دادند و در خرداد ماه به کمک شبکه سراسري برق آمدند.

وي با بيان اينکه همچنين نيروگاه اتمي هزار مگاواتي بوشهر به شبکه سراسري برق اضافه شد، ادامه داد: از سوي ديگر با توجه به دستور رئيس جمهور برق تمام رمز ارزهاي مجاز قطع شد که اين اقدام بيش از ۳۰۰ مگاوات به شبکه برق کمک کرد.

نوحي با اشاره به اينکه هفته گذشته نيز مکاني در اصفهان با ۵۰۰ دستگاه ماينر کشف شد که برق آن معادل يک تا يک و نيم مگاوات است، تاکيد کرد: مجموعه اين عوامل موجب کمرنگ شدن خاموشي ها شده است.

وي گفت: البته بيشترين عامل موثر در کاهش خاموشي ها در اين مدت مربوط به همکاري مشترکين صنعتي و از سوي ديگر صرفه جويي هاي مردم اصفهان با شرکت توزيع برق بوده است.

  • 11
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ابراهیم رئیسی,سید ابراهیم رئیسی ساداتی,فرزندان سید ابراهیم رئیسی بیوگرافی ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ آذر ۱۳۳۹

زادگاه:مشهد، ایران

دین:اسلام

ملیت:ایرانی

رشتهٔ تحصیلی:فقه و حقوق خصوصی

ادامه
صابر کاظمی,فعالیت های ورزشی صابر کاظمی,صابر کاظمی و افراد پشت خط زن بیوگرافی صابر کاظمی بازیکن والیبال (+جدیدترین تصااویر)

تاریخ تولد:  ۳ دی ماه سال ۱۳۷۷

محل تولد: شهرستان آق قلای استان گلستان

قد ۲:  متر و ۵ سانتی متر 

وزن: ۸۷ کیلوگرم 

پست:پشت خط زن

ادامه
سیامک خرمی,زندگینامه سیامک خرمی,عکسهای سیامک خرمی بیوگرافی سیامک خرمی بوکسور ایرانی + تصاویر

شروع فعالیت:سال ۱۳۶۲

پیشه:بوکسور 

ملیت:ایرانی

دانشگاه محل تحصیل:دانشگاه نپا

تحصیلات:دکترای تربیت بدنی و علوم ورزش

ادامه
امین رستمی,البوم امین رستمی,عکس امین رستمی خواننده بیوگرافی امین رستمی خواننده ی سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۶  شهریور۱۳۵۹

زادگاه: اصفهان

پیشه: خواننده

ملیت: ایرانی

رشته تحصیلی:زیست شناسی بیوشیمی

ادامه
کمال کامیابی نیا,زندگی نامه کمال کامیابی نیا,کمال کامیابی نیا و همسرش بیوگرافی کمال کامیابی نیا بازیکن فوتبال کشور (+ تصاویر)

زادروز:۲۸ دی ۱۳۶۷

زادگاه:تهران

قد:۱٫۷۷ متر

پست:هافبک دفاعی

ملیت:ایرانی

ادامه
باران کوثری,فیلمهای باران کوثری,تصاویری از باران کوثری بیوگرافی باران کوثری بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

نام خانوادگی: کوثری

تاریخ تولد:۲۵ مهر ۱۳۶۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: دانش آموختهٔ رشته نمایش از هنرستان سوره

ملیت: ایرانی

ادامه
آتوسا,زندگی نامه آتوسا,آتوسا دختر کوروش بیوگرافی آتوسا دختر کوروش کبیر و مادر خشایارشا

زادروز:۵۵۰ (پیش از میلاد)

زادگاه:پاسارگاد

مرگ:۴۷۵ (پیش از میلاد)

محل مرگ:پارسه

آرامگاه:نقش رستم در کنار داریوش بزرگ

دودمان:هخامنشی

ادامه
امانوئل سویدنبرگ,تصاویر امانوئل سویدنبرگ,عکسهای امانوئل سویدنبرگ زندگینامه امانوئل سویدنبرگ فیلسوفی باهوش تر از انیشتین (+تصاویر)

زاده:۲۸ ژانویهٔ ۱۶۸۸

زادگاه:استکهلم،  امپراتوری سوئد

دوره:فلسفه قرن هجدهم

علایق اصلی:الهیات, علم, فلسفه

درگذشت:۲۹ مارس ۱۷۷۲ 

ادامه
آریا برزگر,بازیهای لیگ برتر آریا برزگر,بازی های تیم ملی آریا برزگر بیوگرافی آریا برزگر بازیکن فوتبال ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۸ مهر ۱۳۸۱   

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پست:مهاجم

قد:۱٫۸۹ متر

ادامه
ویژه سرپوش