جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
۲۱:۳۹ - ۲۶ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۲۷۹۳
محیط زیست و گردشگری

وضعیت خطرناک فرونشست زمین در مناطق ۱۸ و ۱۹ تهران

نشست زمین در تهران,فرونشست زمین در تهران
نایب رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ضمن خطرناک توصیف کردن وضعیت فرونشست زمین در مناطق ۱۸ و ۱۹ پایتخت گفت: در حال تدوین طرحی در شورای شهر تهران هستیم که براساس آن شهرداری ملزم خواهد شد که برای مصارف شهری آب از جمله آبیاری فضای سبز، حتما از بازچرخانی آب‌های سطحی استفاده کند. اجرای این طرح، قطعا می‌تواند تا حد زیادی منجر به کاهش برداشت از منابع آب زیرزمینی پایتخت شود و نرخ فرونشست زمین در تهران را کاهش دهد.

به گزارش ایلنا، فرونشست زمین پدیده‌ای است که مثل بمب ساعتی در کمین زیرساخت‌های شهری بسیاری از کلانشهرهای کشور از جمله تهران قرار گرفته است؛ به نحوی که به گفته کارشناسان شهری، اگر فکری به حال جلوگیری از تشدید نرخ فرونشست تهران نشود، در آینده‌ای نه چندان دور شاهد بروز فروچاله‌های ناگهانی در سطح شهر و آسیب دیدن تاسیساتی نظیر تیرهای چراغ برق، خطوط قطارهای برون شهری و درون شهری، آسفالت خیابان‌ها و بسیاری دیگر از زیرساخت‌های شهری پایتخت خواهیم بود.

کارشناسان شهری همچنین معتقدند که پدیده فرونشست زمین می‌تواند با آسیب زدن به پی ساختمان‌ها، مقاومت بناهای سطح شهر را در برابر وقوع زلزله کاهش دهد. ضمن این که فرونشست تهران می‌تواند در بلندمدت آسیب‌های فراوانی را به خطوط انتقال آب، گاز و برق شهری وارد کند و سبب بروز مشکلاتی نظیر قطعی برق، ترکیدگی لوله آب یا نشست گاز از لوله‌های داخل زمین شود. این در حالی است که تبعات فرونشست زمین به سادگی قابل جبران نیست و برآوردهای زمین‌شناسی نشان می‌دهد که حداقل ۵۰ هزار سال طول می‌کشد تا دشتی که دچار فرونشست شده است، احیا شود.

در این میان با وجود این که نرخ فرونشست زمین در سطح شهر و دشت‌های اطراف تهران بسیار متفاوت است، اما آخرین آمارهای رسمی سازمان زمین‌شناسی کشور نشان می‌دهد که نرخ فرونشست در دشت‌های اطراف تهران بین ۱۷ تا ۲۴ سانتی متر در سال است. اگرچه نرخ فرونشست در سطح شهر به خصوص مناطق مرکزی و شمالی تهران کمتر از این مقدار است.

کدام مناطق بیش از همه در معرض فرونشست هستند؟

نکته مهم دیگر این که عمده فرونشست زمین در دشت‌های اطراف پایتخت بخصوص در بخش جنوب غربی تهران بزرگ رخ داده و سرایت این فرونشست به سطح شهر تهران باعث شده است که بعضی مناطق جنوب غربی پایتخت نیز در معرض این پدیده شوم قرار داشته باشند؛ به نحوی که پژوهش‌های سازمان زمین‌شناسی نشان می‌دهد که مناطقی از جمله جنوب شهریار، شرق شهریار، جنوب شرق شهریار، اطراف اسلام شهر، اطراف احمدآباد مستوفی، جنوب تهرانسر، جنوب شهرک استقلال و اطراف نسیم شهر از جمله مهمترین مناطق حاشیه تهران بزرگ هستند که بالاترین نرخ فرونشست را ثبت کرده‌اند.

در همین راستا، مهدی بابایی، نایب رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ضمن تایید بالا بودن نرخ فرونشست زمین در جنوب غرب تهران به خبرنگار ایلنا گفت: بیشترین نرخ فرونشست زمین در محدوده جنوب غربی تهران بزرگ یعنی در حریم شهر تهران و در مجاورت شهریار اتفاق افتاده که بعضا فرونشست بالای ۲۰ سانتی متر در سال در این منطقه ثبت شده است، اما در سطح شهر تهران به دلیل کوهپایه‌ای بودن بافت خاک پایتخت، نرخ فرونشست زمین کمتر از این مقدار است.

وی افزود: با توجه به این که نرخ فرونشست زمین در جنوب غرب تهران بزرگ که در حریم شهر تهران قرار گرفته، از سایر مناطق حاشیه‌ای پایتخت بیشتر است، در داخل شهر تهران هم بیشترین نرخ فرونشست در جنوب غرب پایتخت یعنی در مناطق ۱۸ و ۱۹ رخ داده است؛ به نحوی که وضعیت فرونشست زمین در این مناطق تهران خطرناک ارزیابی می‌شود، ولی ما هنوز شاهد وضعیت خطرناکی از فرونشست زمین در سایر مناطق داخل محدوده شهری تهران نیستیم.

لزوم بازچرخانی آب‌های سطحی برای کاهش نرخ فرونشست زمین در تهران

بابایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب برای جلوگیری از تشدید نرخ فرونشست زمین در تهران گفت: با توجه به اینکه بخشی از آب شرب پایتخت و آب مورد نیاز مصارف شهری از منابع زیرزمینی تامین می‌شود، قطعا ما هرچقدر بیشتر بتوانیم در مصرف آب شرب یا بهره برداری از آب چاه‌های پایتخت برای اموراتی مثل آبیاری فضای سبز صرفه جویی کنیم، میزان برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی کاسته خواهد شد و نرخ فرونشست تهران نیز پایین‌تر می‌آید.

نایب رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران ادامه داد: در حال تدوین طرحی در شورای شهر تهران هستیم که براساس آن شهرداری ملزم خواهد شد که برای مصارف شهری آب از جمله آبیاری فضای سبز، حتما از بازچرخانی آب‌های سطحی استفاده کند، زیرا اکنون مقدار زیادی از آب‌هایی که در جوی‌ها و رودخانه‌های تهران جریان دارد، صرفا به خارج از شهر هدایت می‌شود و ما عملا هیچ استفاده مفیدی از آن‌ها انجام نمی‌دهیم.

وی در ادامه تاکید کرد: طرح الزام شهرداری به استفاده از آب‌های سطحی تهران تا یک ماه آینده در صحن علنی شورای شهر مطرح خواهد شد. ما معتقدیم که با اجرای این طرح، قطعا بخش زیادی از مصارف آب زیرزمینی در امورات شهری پایتخت کمتر می‌شود که این مساله می‌تواند به کاهش نرخ فرونشست زمین در تهران کمک کند؛ زیرا اگر این طرح تصویب شود، شهرداری ملزم می‌شود بخشی از آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز را با استفاده از فرآیند بازچرخانی تامین کند و به این صورت، برداشت آب از چاه‌های تهران به شکل محسوسی کمتر می‌شود.

لزوم مدیریت مصارف آبی بخش کشاورزی در جنوب پایتخت

بابایی درباره دیگر فواید طرح الزام شهرداری به بازچرخانی آب‌های سطحی تهران توضیح داد: در حال حاضر شهرداری تهران برای آبیاری فضای سبز از آب تصفیه خانه‌هایی استفاده می‌کند که با برداشت آب از چاه ها، آب تصفیه شده را با استفاده از یک شبکه لوله کشی عظیم به فلکه‌های مخصوصی می‌رسانند که آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز تهران را تامین می‌کنند. اما اگر شهرداری بتواند آب مورد نیاز برای آبیاری فضای سبز را از طریق بازچرخانی آب‌های سطحی تامین کند، ضمن کاهش هزینه‌های انتقال آب در شبکه لوله کشی، تصفیه خانه‌های اطراف پایتخت می‌توانند حجم بیشتری از آب تولیدی خود را به بخش کشاورزی اختصاص دهند. به این صورت، برداشت آب کشاورزی از چاه‌های مجاز و غیرمجاز واقع در دشت‌های بحرانی حاشیه تهران نیز کمتر شود.

وی در پایان تصریح کرد: با توجه به این که برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی در بخش کشاورزی جنوب و جنوب غرب تهران نقش مهمی در تشدید نرخ فرونشست زمین در حریم شهری پایتخت دارد، مدیریت منابع آبی مورد استفاده کشاورزان این منطقه و کاهش حجم برداشت مستقیم آن‌ها از چاه‌های کشاورزی می‌تواند تا حد زیادی به کاهش نرخ فرونشست تهران کمک کند.

  • 13
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش