سه شنبه ۰۱ فروردین ۱۴۰۲
۲۰:۵۵ - ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۱۲۹۲
محیط زیست و گردشگری

سلاجقه: محیط زیست کشور به جایی رسیده که با یک تلنگر فرو می‌ریزد

علی سلاجقه,رئیس سازمان محیط زیست
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محیط زیست دیگر تاب تحمل ندارد و با تعطیلی مدارس، آموزش و زیرساخت‌های کشور در حال از بین رفتن است بنابراین آخرین گزینه باید تعطیلی باشد در حالی که اکنون نخستین گزینه تعطیلی است.

به گزارش ایسنا، علی سلاجقه در مراسم روز جهانی تالاب‌ها که امروز (۱۳ بهمن‌ماه) در اهواز برگزار شد، با انتقاد از برگزار نشدن این مراسم در یکی از تالاب‌های خوزستان و برگزاری مراسم در تالار شرکت نفت اظهار کرد: محیط زیست کشورمان شرایط مناسبی ندارد؛ خوزستان اصلا شرایط مناسبی ندارد. همیشه به یاد آلام و مرارت‌های مردم شریف این استان در ابعاد مختلف از جمله گرد و غبار، سیلاب‌ها، فرسایش خاک و آتش‌سوزی‌ها هستیم اما چه کسی ایران و این نظام را به این شرایط رسانده است؟

وی افزود: آموزه‌های دینی و دانش بومی ما سرشار از حفظ محیط زیست است اما دنیا به کجا رسیده و ما به کجا رسیده‌ایم؟

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: در نیویورک تمام ابر صنایع را از کشور خارج کرده و آلودگی را به جای دیگر منتقل کرده‌اند. آن‌ها دارند با محیط زیست، سیاسی برخورد می‌کنند و انسان‌ها را استعمار و استثمار می‌کنند. آن‌ها بخش سخت کار را بیرون می‌فرستند و نرم پول در می‌آورند و فکر می‌کنند آقای دنیا هستند ولی ما با اندیشه‌های دینی‌مان چه کرده‌ایم؟ چرا اینقدر به دین‌مان ظلم کرده‌ایم؟ چرا برای دنیا یک کلیدواژه نساخته‌ایم؟

محیط زیست کشور به جایی رسیده که با یک تلنگر فرو می‌ریزد

سلاجقه بیان کرد: محیط زیست کشور به جایی رسیده است که با یک تلنگر فرو می‌ریزد؛ اگر بارش‌های خوزستان بسیار کمتر از میانگین شود، فعالیت همه منشاءها و چشمه‌های گرد و غبار خوزستان آغاز می‌شود، هر چند بیش از ۹۵ درصد منشاء گرد و غبارهای خوزستان در خارج از کشور است.

وی تصریح کرد: خوزستان دیگر صنعت سخت را تحمل نمی‌کند و تنها صنعتی که با روح انسان عجین باشد را تحمل می‌کند.

سلاجقه با بیان اینکه محیط زیست محیط ایست نیست، افزود: باید فرهنگ مسئولان کشور نسبت به محیط زیست تغییر کند. سازمان حفاظت محیط زیست محکم جلوی متعرضان و متخلفان می‌ایستد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چرا متناقض صحبت می‌شود؟ سازمان حفاظت محیط زیست تکلیف دارد همه دستگاه‌های اجرایی را مدیریت کند. این دولت متعهد شده است شاخصه‌های محیط زیست را در تراز دنیا ارتقاء دهد.

خسارت فعالیت‌های نفتی در محیط زیست باید جبران شود

وی بیان کرد: خوزستان نعمت‌های خدادادی دارد و باید از نفت نیز به نحو مطلوب استفاده شود اما باید به همان نحو که به طبیعت خسارت وارد می‌شود، این خسارت باید جبران شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: توسعه در خور باید انجام شود در حالی که باید محیط زیست نیز حفظ شود. امروز کشوری پیشرفته است که محیط زیست سالم داشته باشد.

سلاجقه افزود: سراسر کشور در همه زمینه‌ها از خوزستان استفاده می‌کند اما باید به همین نسبت نیز برای طبیعت احترام قائل شویم.

هشدار روشن شدن دوباره فلرها با افزایش تولید نفت

وی با بیان اینکه وزارت نفت مکلف است به تدریج در خوزستان فلرها را خاموش کند، تصریح کرد: فکر می‌کنم اگر مجددا استخراج نفت بیش از این شود، مجددا همه فلرها روشن خواهند شد اما اجازه نمی‌دهیم این اتفاق بیفتد؛ هر چند باید به حدی فلر وجود داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: شرکت نفت باید مسئولیت‌های اجتماعی خود در خوزستان را به نحو مطلوب انجام دهد. در اهواز معابری توسط دستگاه‌ها ایجاد شده‌اند که منشاء گرد و غبار در شهر شده‌اند بنابراین دستگاه‌ها باید با ایجاد پوشش گیاهی و روش‌های دیگر، این شرایط را بهبود ببخشند.

اولویت تامین حق‌آبه تالاب‌ها بعد از آب شرب

سلاجقه با بیان اینکه بعد از شرب، اولویت دوم با تامین حق‌آبه تالاب‌ها است، افزود: وزارت نیرو مکلف است حق‌آبه تالاب‌ها را بر اساس آنچه مشخص شده است، تامین کند.

وی بیان کرد: سعی می‌شود مسائل دولت را در دولت حل کنیم. دنبال حل مشکل هستیم اما باید اجازه داده شود بارگذاری سرزمین به خوبی انجام شود.

خواسته ایجاد صنایع باید منطبق با شرایط محیط زیست باشد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش تالاب‌ها در محیط زیست و وجود بیش از ۴۰ درصد تنوع زیستی در تالاب‌های ایران گفت: تالاب بین‌المللی شادگان ۴ میلیارد مترمکعب آب را به مردم تحویل داد و با این وجود، در کنار تالاب شادگان دنبال ایجاد صنایع هستیم. هر چند باید اجازه داده شود کار صنایع انجام شود اما باید خواسته‌ها، منطبق با شرایط باشند. ما در خدمت نمایندگان در بحث توسعه هستیم و جایی که توسعه در خور باشد کنارشان هستیم اما جاهایی که ضوابط تعیین شده است، باید قبل و حین و بعد از اجرای پروژه‌ها، پایش را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: تاکنون چه کسی کشور را در بحث‌های مختلف اداره کرده است و چه کسی وی را در آن قسمت گذاشته است؟ فشارها چگونه بوده است؟ در نتیجه به نوعی همه در آنچه اتفاق افتاده دخیل بوده‌ایم اما اکنون باید به نوعی تدبیر کنیم.

تعطیلی مدارس باید آخرین گزینه باشد

سلاجقه افزود: راهی که رفته‌ایم خطا بوده است و دیگر وقت آزمون و خطا نیست. محیط زیست دیگر تاب تحمل ندارد و با تعطیلی مدارس، آموزش و زیرساخت‌های کشور در حال از بین رفتن است بنابراین آخرین گزینه باید تعطیلی باشد در حالی که اکنون نخستین گزینه تعطیلی است.

وی عنوان کرد: این دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه در کنار ما هستند و برای هیچکس عذری نمی‌گذارند اما چه چیزی ما را به اینجا رسانده است؟ در ۴۴ سال انقلاب اسلامی ایران، صنعتی ایجاد شده است و باید ببینیم چه کسی چانه ایجاد آن را زده و آیا مبتنی بر آمایش سرزمین و داشته‌های طبیعی بوده است؟

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش صنایع آلاینده در آلودگی محیط زیست افزود: در شهرستان ماهشهر یک لوله گاز به عنوان ماده اولیه وارد شهر می‌شود و از آن طرف یک لوله به جوی و یک لوله به آب و خاک می‌رود و آب و خاک را از بین می‌برد و هیچکس پاسخگو نیست. در نهایت چند بار پرونده به دادگاه می‌رود و پس از آن ۴ میلیون تومان جریمه می‌شوند در حالی که این مساله، دهن‌کجی به محیط زیست و شأنیت کشور است.

ایجاد سازمان منطقه‌ای حفاظت از محیط زیست در ایران

وی با اشاره به اقدامات در حال انجام در حوزه حفاظت محیط زیست گفت: تالاب هورالعظیم در حال ثبت در کنوانسیون رامسر است.

سلاجقه با اشاره به اقدامات در حوزه کنترل گرد و غبار نیز بیان کرد: سازمان منطقه‌ای حفاظت از محیط زیست، دبیرخانه منطقه‌ای و صندوق آن در کشور در حال راه‌اندازی است. ۱۵ کشور را آوردیم و مرتب در حال مراوده هستیم تا منشاء گرد و غبار در این کشورها کنترل شود تا خوزستان با این مکافات مواجه نشود.

وی افزود: باید منشاء گرد و غبار در این کشورها بررسی و راهکارها در این زمینه ارائه و مشکلات رفع شوند؛ با تصویب سازمان ملل، سال آینده نشست جهانی مقابله با گرد و غبار در ایران برگزار می‌شود. همه این موارد نشان از این است که عزم دولت برای حل مشکل مردم است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای نخستین بار در این دولت نقشه آمایش سرزمین مبنای بودجه‌ریزی در سال ۱۴۰۱ قرار گرفت؛ هر چند نقشه آمایش مشکل دارد اما این گام بزرگی است.

  • 17
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش