چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۲۰:۵۵ - ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۱۲۹۲
محیط زیست و گردشگری

سلاجقه: محیط زیست کشور به جایی رسیده که با یک تلنگر فرو می‌ریزد

علی سلاجقه,رئیس سازمان محیط زیست
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: محیط زیست دیگر تاب تحمل ندارد و با تعطیلی مدارس، آموزش و زیرساخت‌های کشور در حال از بین رفتن است بنابراین آخرین گزینه باید تعطیلی باشد در حالی که اکنون نخستین گزینه تعطیلی است.

به گزارش ایسنا، علی سلاجقه در مراسم روز جهانی تالاب‌ها که امروز (۱۳ بهمن‌ماه) در اهواز برگزار شد، با انتقاد از برگزار نشدن این مراسم در یکی از تالاب‌های خوزستان و برگزاری مراسم در تالار شرکت نفت اظهار کرد: محیط زیست کشورمان شرایط مناسبی ندارد؛ خوزستان اصلا شرایط مناسبی ندارد. همیشه به یاد آلام و مرارت‌های مردم شریف این استان در ابعاد مختلف از جمله گرد و غبار، سیلاب‌ها، فرسایش خاک و آتش‌سوزی‌ها هستیم اما چه کسی ایران و این نظام را به این شرایط رسانده است؟

وی افزود: آموزه‌های دینی و دانش بومی ما سرشار از حفظ محیط زیست است اما دنیا به کجا رسیده و ما به کجا رسیده‌ایم؟

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان کرد: در نیویورک تمام ابر صنایع را از کشور خارج کرده و آلودگی را به جای دیگر منتقل کرده‌اند. آن‌ها دارند با محیط زیست، سیاسی برخورد می‌کنند و انسان‌ها را استعمار و استثمار می‌کنند. آن‌ها بخش سخت کار را بیرون می‌فرستند و نرم پول در می‌آورند و فکر می‌کنند آقای دنیا هستند ولی ما با اندیشه‌های دینی‌مان چه کرده‌ایم؟ چرا اینقدر به دین‌مان ظلم کرده‌ایم؟ چرا برای دنیا یک کلیدواژه نساخته‌ایم؟

محیط زیست کشور به جایی رسیده که با یک تلنگر فرو می‌ریزد

سلاجقه بیان کرد: محیط زیست کشور به جایی رسیده است که با یک تلنگر فرو می‌ریزد؛ اگر بارش‌های خوزستان بسیار کمتر از میانگین شود، فعالیت همه منشاءها و چشمه‌های گرد و غبار خوزستان آغاز می‌شود، هر چند بیش از ۹۵ درصد منشاء گرد و غبارهای خوزستان در خارج از کشور است.

وی تصریح کرد: خوزستان دیگر صنعت سخت را تحمل نمی‌کند و تنها صنعتی که با روح انسان عجین باشد را تحمل می‌کند.

سلاجقه با بیان اینکه محیط زیست محیط ایست نیست، افزود: باید فرهنگ مسئولان کشور نسبت به محیط زیست تغییر کند. سازمان حفاظت محیط زیست محکم جلوی متعرضان و متخلفان می‌ایستد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: چرا متناقض صحبت می‌شود؟ سازمان حفاظت محیط زیست تکلیف دارد همه دستگاه‌های اجرایی را مدیریت کند. این دولت متعهد شده است شاخصه‌های محیط زیست را در تراز دنیا ارتقاء دهد.

خسارت فعالیت‌های نفتی در محیط زیست باید جبران شود

وی بیان کرد: خوزستان نعمت‌های خدادادی دارد و باید از نفت نیز به نحو مطلوب استفاده شود اما باید به همان نحو که به طبیعت خسارت وارد می‌شود، این خسارت باید جبران شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: توسعه در خور باید انجام شود در حالی که باید محیط زیست نیز حفظ شود. امروز کشوری پیشرفته است که محیط زیست سالم داشته باشد.

سلاجقه افزود: سراسر کشور در همه زمینه‌ها از خوزستان استفاده می‌کند اما باید به همین نسبت نیز برای طبیعت احترام قائل شویم.

هشدار روشن شدن دوباره فلرها با افزایش تولید نفت

وی با بیان اینکه وزارت نفت مکلف است به تدریج در خوزستان فلرها را خاموش کند، تصریح کرد: فکر می‌کنم اگر مجددا استخراج نفت بیش از این شود، مجددا همه فلرها روشن خواهند شد اما اجازه نمی‌دهیم این اتفاق بیفتد؛ هر چند باید به حدی فلر وجود داشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: شرکت نفت باید مسئولیت‌های اجتماعی خود در خوزستان را به نحو مطلوب انجام دهد. در اهواز معابری توسط دستگاه‌ها ایجاد شده‌اند که منشاء گرد و غبار در شهر شده‌اند بنابراین دستگاه‌ها باید با ایجاد پوشش گیاهی و روش‌های دیگر، این شرایط را بهبود ببخشند.

اولویت تامین حق‌آبه تالاب‌ها بعد از آب شرب

سلاجقه با بیان اینکه بعد از شرب، اولویت دوم با تامین حق‌آبه تالاب‌ها است، افزود: وزارت نیرو مکلف است حق‌آبه تالاب‌ها را بر اساس آنچه مشخص شده است، تامین کند.

وی بیان کرد: سعی می‌شود مسائل دولت را در دولت حل کنیم. دنبال حل مشکل هستیم اما باید اجازه داده شود بارگذاری سرزمین به خوبی انجام شود.

خواسته ایجاد صنایع باید منطبق با شرایط محیط زیست باشد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش تالاب‌ها در محیط زیست و وجود بیش از ۴۰ درصد تنوع زیستی در تالاب‌های ایران گفت: تالاب بین‌المللی شادگان ۴ میلیارد مترمکعب آب را به مردم تحویل داد و با این وجود، در کنار تالاب شادگان دنبال ایجاد صنایع هستیم. هر چند باید اجازه داده شود کار صنایع انجام شود اما باید خواسته‌ها، منطبق با شرایط باشند. ما در خدمت نمایندگان در بحث توسعه هستیم و جایی که توسعه در خور باشد کنارشان هستیم اما جاهایی که ضوابط تعیین شده است، باید قبل و حین و بعد از اجرای پروژه‌ها، پایش را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: تاکنون چه کسی کشور را در بحث‌های مختلف اداره کرده است و چه کسی وی را در آن قسمت گذاشته است؟ فشارها چگونه بوده است؟ در نتیجه به نوعی همه در آنچه اتفاق افتاده دخیل بوده‌ایم اما اکنون باید به نوعی تدبیر کنیم.

تعطیلی مدارس باید آخرین گزینه باشد

سلاجقه افزود: راهی که رفته‌ایم خطا بوده است و دیگر وقت آزمون و خطا نیست. محیط زیست دیگر تاب تحمل ندارد و با تعطیلی مدارس، آموزش و زیرساخت‌های کشور در حال از بین رفتن است بنابراین آخرین گزینه باید تعطیلی باشد در حالی که اکنون نخستین گزینه تعطیلی است.

وی عنوان کرد: این دولت، مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه در کنار ما هستند و برای هیچکس عذری نمی‌گذارند اما چه چیزی ما را به اینجا رسانده است؟ در ۴۴ سال انقلاب اسلامی ایران، صنعتی ایجاد شده است و باید ببینیم چه کسی چانه ایجاد آن را زده و آیا مبتنی بر آمایش سرزمین و داشته‌های طبیعی بوده است؟

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش صنایع آلاینده در آلودگی محیط زیست افزود: در شهرستان ماهشهر یک لوله گاز به عنوان ماده اولیه وارد شهر می‌شود و از آن طرف یک لوله به جوی و یک لوله به آب و خاک می‌رود و آب و خاک را از بین می‌برد و هیچکس پاسخگو نیست. در نهایت چند بار پرونده به دادگاه می‌رود و پس از آن ۴ میلیون تومان جریمه می‌شوند در حالی که این مساله، دهن‌کجی به محیط زیست و شأنیت کشور است.

ایجاد سازمان منطقه‌ای حفاظت از محیط زیست در ایران

وی با اشاره به اقدامات در حال انجام در حوزه حفاظت محیط زیست گفت: تالاب هورالعظیم در حال ثبت در کنوانسیون رامسر است.

سلاجقه با اشاره به اقدامات در حوزه کنترل گرد و غبار نیز بیان کرد: سازمان منطقه‌ای حفاظت از محیط زیست، دبیرخانه منطقه‌ای و صندوق آن در کشور در حال راه‌اندازی است. ۱۵ کشور را آوردیم و مرتب در حال مراوده هستیم تا منشاء گرد و غبار در این کشورها کنترل شود تا خوزستان با این مکافات مواجه نشود.

وی افزود: باید منشاء گرد و غبار در این کشورها بررسی و راهکارها در این زمینه ارائه و مشکلات رفع شوند؛ با تصویب سازمان ملل، سال آینده نشست جهانی مقابله با گرد و غبار در ایران برگزار می‌شود. همه این موارد نشان از این است که عزم دولت برای حل مشکل مردم است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای نخستین بار در این دولت نقشه آمایش سرزمین مبنای بودجه‌ریزی در سال ۱۴۰۱ قرار گرفت؛ هر چند نقشه آمایش مشکل دارد اما این گام بزرگی است.

  • 17
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش