شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳
۱۸:۵۷ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۴۸۳
محیط زیست و گردشگری

تالاب گاوخونی صد در صد خشک شد

تالاب گاوخونی,خشکسالی صد درصدی تالاب گاوخونی
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: بر اساس تصاویر ماهواره ای، تالاب گاوخونی صد در صد خشک است و شاید دو یا سه درصدِ قسمت شمالی آن کمی مرطوب باشد.

به گزارش ایرنا، حسین اکبری روز چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته محیط زیست در اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان برگزار شد، افزود: رهاسازی آبی که در بهمن ماه سال گذشته صورت گرفت ،موجب شد بین ۶ تا هفت درصد این تالاب مرطوب شود ولی چون این جریان آب استمرار نداشت و با فصل گرما روبه رو شدیم، در عمل این رهاسازی هم بی نتیجه بود.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست مطالبه‌گری حق آبه‌های تاریخی و قانونی محیط زیست را در دستور کار قرار داده است، گفت: با وجود همه پیگیری‌های که تاکنون در سطح ملی و استانی انجام شده است، تالاب گاوخونی حقابه خودش را دریافت نکرده است.

اکبری با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱، در مجموع حدود ۱۵ میلیون مترمکعب آب و پساب به تالاب رسیده است که برای شرایط گاوخونی غیر موثر است، گفت: در سال ۱۴۰۱ از اول تا ۳۰ فروردین هیچ گونه رهاسازی حقابه به سوی تالاب نداشتیم و تنها به صورت میانگین حدود ۲۵۰ لیتر در ثانیه زهاب و پسابِ پایین دست به تالاب رسید که این میزان مجموعا حدود هفت میلیون مترمکعب بوده است.

وی افزود: همچنین از هشتم تا سی ام بهمن ماهِ ۱۴۰۱ دو بار به صورت کوتاه مدت و موقت آب به سمت تالاب گاوخونی رهاسازی شد که در مجموع هشت مییلون مترمکعب آب به تالاب رسیده است.

اکبری مطالعه بهینه سازی نیاز آبی تالاب گاوخونی را یکی از برنامه های معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان خواند و گفت: همیشه وزارت نیرو و آب منطقه ای اصفهان گفته اند که ۱۷۶ میلیون مترمکعب، حق آبه تالاب گاوخونی و ۳۱۳ میلیون مترمکعب، حقابه زاینده رود نبوده و از این رو مطالعه جامعی در این خصوص عقد قرار داد شده است تا هرگونه شک و شبهه ای در رابطه با این موضوع برطرف شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان همچنین گسترش معادن را چالشی جدی برای پایداری و انسجام تنوع زیستی خواند و افزود: در استان اصفهان بیش از هزار معدن ثبت شده یا در حال فعالیت وجود دارد که کماکان این روند هم ادامه دارد.

اکبری خاطرنشان کرد: برای ۲۰ معدن مجوز بهره برداری داشته ایم و با ۶۱ مورد آن مخالفت کرده ایم که این موارد در داخل مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست هستند و بر اساس ضوابط با آنها مخالت می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: این تنها مواردی است که در مناطق تحت حفاظت، از محیط زیست استعلام می‌شود اما در مورد معادن، یک مشکل اساسی این است که در خارج از مناطق چهارگانه، از حفاظت محیط زیست استعلام نمی شود و بعضا مشکلات اجتماعی و مشکلات خاص خودش را از نظر زیست محیطی در زیستگاه های آزاد دارد.

اکبری با بیان اینکه در سطح گستره استان اصفهان بیش از هزار معدن وجود دارد که بخشی از آنها فعال و بخشی در حال اکتشاف هستند، تاکید کرد: ما با عرصه‌های وسیعی از معادن روبه رو هستیم که اگر توجه و همکاری بین بخشی به این موضوع نشود، می‌تواند انسجام و پایداری تنوع زیستی استان را با چالش جدی مواجه کند.

نشست رسانه ای اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، امروز چهارشنبه در سالن اجتماعات این اداره کل و به مناسبت هفته محیط زیست (۱۷ تا ۲۳ خرداد ماه) برگزار شد.

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش