یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
۲۰:۵۷ - ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۴۹۰
محیط زیست و گردشگری

«محمد درویش» فعال محیط زیست: چرا ایران با سدسازی ترکیه مقابله نمی‌کند؟

محمد درویش,انتقاد محمد درویش از سدسازی ترکیه
سدسازی‌های ترکیه بر روی سرشاخه رودخانه‌های اصلی که از ایران و آذربایجان و ارمنستان می‌گذرند باعث چالش‌های محیط زیستی و اقتصادی عظیمی خواهد شد.

محمد درویش، فعال محیط زیست، درباره علت عدم مقابله ایران با ترکیه در ماجرا سدسازی به انتخاب گفت: من فکر می‌کنم که دلیل این مسئله وابستگی شدید ایران به ترانزیت ترکیه با توجه به تحریم هاست. ایران نگران این است که اعتراض به دولت ترکیه باعث شود مشکلات اقتصادی پیدا کند و این مسئله سبب شده است که آنطور که باید از حقوق اش دفاع نکند؛ بخصوص در ماجرای دجله و فرات ایران خیلی کوتاه آمد. آن موقع نگرانی دیگر این بود که ترکیه به عربستان نزدیک شود، اما آن نگرانی برطرف شده است،

وی افزود: اما الان پروژه داپ که دست کم نود درصد سرشاخه‌های ارس را دارد خطرات خیلی بیشتری ایجاد کرده است. آذربایجان و ارمنستان نیز قربانی سدسازی ترکیه هستند و ایران می‌تواند به عنوان یک منفعت مشترک، اتحادی علیه ترکیه با ارمنستان و آذربایجان ایجاد کند. من اخیرا بازدیدی از رودخانه  ارس داشته ام و دیدم که به صورت محسوس دبی آب کاهش پیدا کرده است. اگر این سد سازی‌ها ادامه یابد شمال غربی ایران دچار مشکل می‌شود. در جمهوری آذربایجان نیز این فاجعه در حال وقوع است. ایران باید تحرکات جدی تری انجام دهد که بلای افغانستان و طالبان بر سر آذربایجان نیاید.

درویش در ادامه نسبت به چالش‌های محیط زیستی و اقتصادی برای شمال غرب ایران افزود: اگر سد میل را رفته باشید روزی که من رفتم ۳۵ مترمکعب آب سمت ایران و آذربایجان می‌رفت برای اینکه آب شرب و کشاورزی را در هر دو کشور تامین کند، این در حالیست که این رقم در گذشته خیلی بیشتر بود. اگر این میزان آب کاهش یابد آب شرب مردم دچار مشکل می‌شود کشت و صنعت مغان نیز با میلیارد‌ها سرمایه گذاری از بین می‌رود و موج بیکاری تشدید پیدا می‌کند.

این فعال محیط زیست سپس درباره رفتار‌های دیپلماتیک برای عبور از این بحران اشاره کرد: جمهوری آذربایجان روابط خوبی با ترکیه دارد و ایران می‌تواند از این منفذ استفاده کند و با کمک آذربایجان به ترکیه فشار بیاورد. الان ارمنستان و ایران رابطه خوبی با ترکیه ندارند، اما جمهوری آذربایجان رابطه خوبی با ترکیه دارد، اما قربانی این ماجراست. الان باید ایران برای مقابله با این رفتار‌های ترکیه اقدام کند تا حق آبه ارس تضمین شود.

درویش در پایان گفت: ترکیه چند پروژه همزمان را اجرا می‌کند؛ اخیرا یک سد را روی رودخانه یوسفعلی زد و این بلا را سر گرجستان آورد. این پروژه داپ نیز شامل ۱۲۰ سد روی ارس است. ترکیه این توان را دارد که ۱۱ برابر آورد ارس مخزن بزند و می‌تواند اجازه ندهد که یک لیتر آب وارد ایران  و آذربایجان نشود. ترکیه این قدرت را دارد.

  • 11
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
کشاورزان مغان الان ۴ساله آب برای کشت تابستان ندارن, پارسال دولت آب کشاورزی رو با نرخ ۴برابر سالهای قبل به کشاورز فروخت در حالی که حتی برای کشت پاییزه هم آب ندادن! با این روند به زودی خاک طلای مغان برای همیشه از بین میره و مردم حتی آب شرب هم نخواهند داشت چه رسد به کشاورزی که اصلی ترین شغل مردم این منطقه هست
جمهوری اسلامی حتی نتوانسته است با طالبان کاری بکند و شما زا مقابله با ترکیه می گویید!!! خدای نکرده خود ابرقدرت پنداری مسئولان به شما سرایت نکرده باشد؟
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش