دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
۱۱:۳۵ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۰۲۸۳
حقوقی، قضایی و انتظامی

مسئولیت حادثه ریزش ساختمان متروپل برعهده کیست؟ / پاسخ نعمت احمدی حقوقدان

ریزش متروپل,ساختمان متروپل حسین عبدالباقی

ريزش ساختمان ۱۰ طبقه نوساز در آبادان و کشته شدن چند نفر و زخمي شدن دهها نفر و زير آوار ماندن افرادي که در لحظه ريزش ساعت ۱۲ و ۳۰ دقيقه در محل حضور داشتند، اين سوال را پيش مي‌آورد که مسئوليت چنين وقايعي برعهده کيست؟ اينکه پيمانکار و مالک ساختمان را بازداشت کنيم، آيا به وظيفه قانوني خود عمل کرده‌ايم؟ فرماندار آبادان مي‌گويد اين ساختمان ۱۰ طبقه هنوز به بهره‌برداري نرسيده بود. نمي‌دانم منظور فرماندار از به بهره‌برداري نرسيدن در حادثه تلخ ريزش ساختمان ۱۰ طبقه در آبادان چيست. اگر اين ساختمان هنوز به بهره‌برداري نرسيده، مسئوليت انبوه جمعيتي که در ساعت دوازده و نيم در گرماي اين روزهاي آبادان در داخل ساختمان بودند، برعهده کيست؟

 به چه منظوري در اين ساعت اين جمعيت در ساختماني که هنوز به بهره‌برداري نرسيده، حضور داشتند. آيا شهرداري استفاده از ساختماني که به گفته فرماندار هنوز به بهره‌برداري نرسيده است را داده؟ پايان کار اين ساختمان صادر شده است؟ آيا در ساخت اين ساختمان مقررات ملي ساختمان يعني ضوابط فني، اجرايي و حقوقي در طراحي، نظارت و اجراي عمليات ساختماني رعايت شده است؟ تصاويري که از محل ساختمان در فضاي مجازي پخش شده است نشان مي‌دهد که اين بنا در منطقه‌اي پرجمعيت احداث شده است و قبلا بنايي در محل وجود داشته. آيا مقررات مربوط به تخريب، نوسازي، توسعه بنا، تغيير کاربري و بهره‌برداري از ساختمان رعايت شده است؟

 هر ساختمان مهندس ناظري دارد که وظايف او جنبه کنترلي دارد و از زمان صدور پروانه ساختمان توسط مرجع صدور پروانه آغاز و با صدور گواهي پايان کار خاتمه مي‌يابد. در طول عمليات ساختماني، مهندسان ناظر بايد به وظايف کنترلي خود عمل کنند. شرح خدمات مهندسان ناظر در قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان مصوب سال ۷۴، گواهينامه اجرايي آن مصوب سال ۷۵ آمده است.

در ماده ۲، ۴ قانون فوق در شرح وظايف مهندسان ناظر آمده است: وظايف مهندسان ناظر جنبه کنترلي دارد و در صورت عدم انطباق کار در حال اجرا با نقشه‌ها و مشخصات مصوب، الزامات قانوني مقررات ملي ساختمان و ساير ضوابط لازم الاجرا مکلفند ضمن تذکر کتبي به سازنده و صاحب کار مراتب را به مرجع صدور پروانه ساختمان اعلام و حَسَب مورد درخواست اصلاح يا توقف عمليات اجرايي و الزام سازنده و صاحب‌کار به رعايت ضوابط لازم الاجرا را بنمايند. همچنين تصوير گزارش خود را به سازمان استان تحويل دهند. 

ریزش متروپل,ساختمان متروپل حسین عبدالباقی

حال پرسش اين است ساختماني که به گفته فرماندار آبادان هنوز بهره‌برداري از آن شروع نشده و بالطبع پايان کار آن صادر نگرديده، آيا مهندس ناظر مقرراتي که در بالا ذکر کردم را رعايت کرده است؟ يعني مطابق با ضوابط مقررات ملي ساختمان اين بنا احداث شده است؟ چرا و چگونه در اين مرحله با آواري اين‌چنيني روبه‌رو شد.

در اينجا وظيفه شهرداري، وظيفه مهندس ناظر و ديگر مقاماتي که ناظر بر ساخت و ساز چنين بنايي که ظاهرا برجي دوقلو و هر واحد آن ۱۰ طبقه است و در آبادان بايد ساختمان بلندمرتبه‌اي باشد، چيست؟ متاسفانه ساخت و سازهاي بي‌قاعده را مي‌توان در گوشه و کنار کشور ديد و مختص آبادان هم نيست. کافي است در همين تهران از بزرگراه‌هاي همت و حکيم تا کرج گشت و‌گذاري داشته باشيم. ساختمان‌هاي قارچ گونه در اطراف بزرگراه‌هاي فوق سر برآورده‌اند. آيا از نظر شهرسازي تيپ مورد توافقي در صدور پروانه‌ها نبايد رعايت شود؟ مجموعه‌اي از ساختمان‌هايي که از نظر مهندسي شباهتي با يکديگر ندارند. 

سازمان‌ها و نهادهاي مختلف، خصوصا بانک‌ها که وارد صنعت پرسود ساختمان سازي شده‌اند، چون نيازي به فروش ساختمان احداثي ندارند و ارزش افزوده و گران شدن ساختمان به ثروت بادآورده آنها اضافه مي‌نمايد. خبري دو، سه روز پيش وضع اسفناک مسکن را اينگونه تشريح کرد: با پول پيش پرداخت اجاره که امسال مالکين طلب مي‌کنند، سه سال پيش مي‌شد همين خانه را خريد. بايد از حادثه آوار ساختمان ۱۰ طبقه آبادان درس عبرتي گرفت و از دولت آقاي رئيسي خواست مقوله مسکن و ساخت و ساز آن را مورد توجه قرار دهد. 

ساختمان‌هايي که سرمايه ملي هستند و ساخته مي‌شوند و بايد مورد استفاده قرار گيرند، در گوشه و کنار شهرها رها مي‌شوند بدون اينکه هزينه‌اي براي سازنده آن داشته باشند، روز به روز قيمت آن بالا و بالاتر مي‌رود تا جايي که با پول وديعه ساختمان در سال ۱۴۰۱ مي‌شد در سال ۱۳۹۹ همان بنا را خريداري کرد.

اين ارزش افزوده کاذب به جيب چه کساني مي‌رود. اين عدد فروش و خالي گذاشتن بنا جز حبس سرمايه ملي و پرشدن جيب سازندگان و ضرر طبقه محروم و مستضعف چه فايده‌اي دارد. قصه پرغصه ساختمان فروريخته آبادان بايد آغازي باشد بر نظارت کلي تا همه دست اندرکاران ساخت و ساز بنا از شهرداري تا مهندسين ناظر و پيمانکاران پاي ميز محاکمه بنشينند تا ساخت و سازهايي از اين دست وسيله قتاله‌اي نباشد که خانواده‌هايي را عزادار کند. بايد با کساني که از بدو درخواست پروانه، ارائه نقشه، صدور پروانه، ساخت و ساز تا امروز در اين ساختمان و ساختمان‌هاي مشابه آن دست داشته‌اند، برخورد قاطع قضائي صورت گيرد تا درس عبرتي باشد براي ديگران.

armanmeli.ir
  • 16
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش