یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
۰۹:۱۶ - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۲۳۷۳
حقوقی، قضایی و انتظامی

واکنش شرکت ملی نفتکش: ادعای وکيل ۱۰ خدمه سانچی کذب است

شرکت ملی نفتکش,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

شرکت ملي نفتکش در واکنش به جوابيه‌اي که با عنوان «لطفا عکس واقعي منتشر کنيد» منتشر شد، جوابيه‌ ديگري را مجددا به روزنامه ارسال کرده است که متن آن در ادامه مي‌آيد:

وکيل چند خانواده معترض شهداي سانچي در جوابيه‌اي که در پاسخ به مطلب منتشرشده توسط شرکت در شماره ۳۷۱۰ مورخ ۱۴ ارديبهشت روزنامه «شرق» منتشر شد، جوابيه‌اي در شماره ۳۷۱۸ مورخ ۲۳ ارديبهشت مجددا در روزنامه «شرق» منتشر کرد که به جز اينکه نشر اکاذيب به شمار مي‎رود، تحريف مطالب مطرح‌شده اين شرکت در مقاطع مختلف نيز محسوب می‌شود. در اين راستا، توضيحات ذيل در پاسخ به اين مطلب قابل ذکر است:

۱- وکيل خانواده‌هاي معترض در اين مطلب عنوان کرده است که ابلاغيه دادگاه فدرال آمريکا به مسئول حقوقي شرکت ملي نفتکش ارائه شده که نامبرده از گرفتن آن خودداري کرده است و سپس اوراق ابلاغيه ازطريق مرسوله به مديرعامل اين شرکت در تاريخ ۲۸/۱۱/۹۸ تحويل شده است. اين شرکت ضمن تکذيب اين ادعا شايان ذکر مي‎داند که اولا هيچ مراجعه‌اي به مسئول حقوقي شرکت براي ابلاغ اوراق دعواي دادگاه فدرال آمريکا نشده است، ثانيا، محتواي مرسوله‌اي که وکيل اين خانواده‌ها مدعي ارسال آن به اين شرکت است، به‌هيچ‌وجه اوراق قضائي دادگاه فدرال آمريکا نبوده است بلکه محتويات آن تصوير مطالب منتشرشده در روزنامه‌ها راجع‌به واقعه سانچي مربوط به سال‌هاي ۹۶ و ۹۷ بوده است. ثالثا فراتر از اين، مطابق با مقررات حقوقي، اساسا يکي از اصحاب دعوا نمي‎تواند به‌عنوان مأمور ابلاغ، اوراق قضائي مربوط به يک دادگاه را به طرف دعواي خود ابلاغ کند.

۲- وکيل خانواده‌ها در ادامه ادعاهاي خود حتي مطلب چاپ‌شده اين شرکت در شماره ۳۷۱۰ مورخ ۱۴ ارديبهشت روزنامه شرق را قلب کرده و اظهار اين شرکت مبني‌بر عمل‌کردن به تکليف قانوني مندرج در ماده ۲۶ قانون ثبت‌احوال را به عمل‌نکردن به اين ماده قانوني تغيير داده است که ديگر نيازي به پاسخ‌گويي نيست، زيرا با مطالعه متن پاسخ اين شرکت، کذب‌بودن اين ادعا مشخص مي‌شود.

۳- وکيل مزبور در بخش ديگري از اکاذيب خود مدعي شده که شرکت ملي نفتکش ايران مستمري و بيمه خانواده‌هاي معترض را قطع يا به حداقل رسانده است. اين در حالي است که حتي با اندک سواد عمومي مي‌توان دريافت که پرداخت مستمري و بيمه تأمين اجتماعي صرفا توسط سازمان تأمين اجتماعي انجام مي‌شود و کارفرما پس از فوت مستخدم خود و به‌لحاظ قطع رابطه استخدامي ديگر هيچ‌چيز تحت عناوين حقوق، مستمري و... به بازماندگان مستخدم پرداخت نمي‌کند و پرداخت مستمري از تکاليف سازمان تأمين اجتماعي يا صندوقي است که مستخدم تحت پوشش آن قرار گرفته است. از اين‌رو به‌منظور تشحيذ ذهن وکيل محترم و ارائه مشاوره در اين زمينه ابتدايي حقوقي، به نامبرده توصيه مي‌شود موکلان خود را به سازمان تأمين اجتماعي جهت دريافت مستمري ارجاع دهند تا اين مشکل خانواده‌هاي محترم که ناشي از عدم تسلط وکيل و مشاور حقوقي ايشان به قوانين است، برطرف شود.

۴- درخصوص مسائل فني و ادعاهاي مطرح‌شده ازقبيل قايق نجات سمت راست کشتي، ترکيب محموله سوخت کشتي، مبالغ صرف‌شده توسط بيمه بين‌المللي از آغاز فرايند سانحه سانچي تاکنون و... باتوجه به عدم تخصص وکيل پرونده در مسائل دريايي و باتوجه به پاسخ‌هاي متعددي که اين شرکت طي دو سال و نيم گذشته ارائه کرده و آخرين مورد هم در شماره ۱۴ ارديبهشت روزنامه شرق منعکس شده است، اين شرکت وکيل محترم را به مطالعه گزارش صادره توسط کميته تخصصي سازمان جهاني دريانوردي (متشکل از ۵ کشور دخيل در سانحه) دعوت مي‌کند. اميد است پس از مطالعه ايشان، برداشت‌هاي عاميانه وکيل محترم از سانحه کاملا برطرف شود.

شرکت ملی نفتکش,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

۵- برخلاف ادعاي مطرح‌شده در مطالب وکيل اين گروه از خانواده‌ها، مبالغي که از آغاز فرايند سانحه سانچي در خصوص خسارت‌هاي مختلف و ازجمله عمليات امداد و نجات، ربات زيرآبي و خروج سوخت صرف شده و شامل ۵۲ ميليون يورو تاکنون است، همه توسط شرکت بيمه‌گر بين‌المللي پرداخت شده و از منابع اين شرکت و يا بيت‌المال و يا هر ارگان ديگر ايراني تاکنون در اين خصوص هزينه‌اي انجام نشده است.

۶- ادعاي عجيب مطرح‌شده از زبان وکيل اين دسته از خانواده‌ها در خصوص امکان پرداخت بيش از مبلغ غرامت داده شده به خانواده‌هاي شهداي سانچي، لازم است متکي به اسناد و دلايل قانوني باشد، چراکه همان‌گونه که به دفعات در برهه‌هاي قبلي عنوان شد، ميزان غرامت پرداختي به دريانوردان تابع قرارداد پيمان جمعي منعقد‌شده فيمابين نماينده دريانوردان و نماينده کارفرما و همچنين قرارداد منعقده فيمابين دريانورد و کارفرما ‎است و شرکت ملي نفتکش بسيار فراتر از تعهدات قانوني خود نسبت به پرداخت غرامت و مساعده اقدام کرده است.

لازم به ذکر مجدد است که آنچه در اين ارتباط انجام شده است در تطابق کامل با کنوانسيون کار دريايي بوده است که قراردادهاي استخدامي شهداي گرانقدر سانچي نيز بر همان مبنا بوده است. بنابراين اين شرکت براساس مقررات دريايي به هر خانواده ۱۰۵۲۰۹ دلار (صدوپنج‌هزار‌ودويست‌ونه دلار) و براي هر فرزند صغير ۱۹۳۸۲ دلار (نوزده‌هزاروسيصدوهشتادودو دلار) علاوه بر مبلغ فوق براساس گواهي حصر وراثت و به‌صورت اسکناس ارزي غرامت پرداخت کرده است. به‌طور متوسط هر خانواده ۱۲۰ هزار دلار غرامت دريافت کرد (با دلار نرخ امروز حدود دو ميليارد تومان). معلوم نيست ذکر مبالغ خيالي ۲۵۰ هزار دلار غرامت بر چه اساس و مبنايي توسط اين وکيل مطرح شده است!

در پايان ضمن دعوت مجدد وکيل اين خانواده‌ها به طرح مطالب کارشناسي‌شده و پرهيز از ذکر موارد عاميانه حوزه تخصصي دريايي و حتي حوزه حقوق داخلي و بين‌المللي، به نحوي که در شأن مطبوعات کشور بوده و انتشار آنها ملازم با افزايش دانش در اين زمينه‌ها باشد، شرکت ملي نفتکش ايران اين حق را براي شکايت از نامبرده به جرم نشر اکاذيب متعدد و افترا به اين شرکت و کارشناسان و پرسنل زحمتکش آن محفوظ مي‌دارد. 

sharghdaily.com
  • 10
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش