یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۰۸ - ۰۵ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۰۲۴۶
سایر اخبار حوادث

مرگ ٢ کودک در بوستان زیتون در منطقه ۲۱ تهران/ شهرداری: پیمانکار مقصر است

بوستان زیتون,مرگ تلخ 2 کودک در حوضچه بوستان زیتون
دو پسر بچه که برای تفریح و بازی به همراه خانواده‌هایشان به بوستانی در غرب تهران رفته بودند در مخزن آب این بوستان غرق شدند.

شهرما نوشت: دو روز از فوت ۲ کودک در یکی از بوستان های تهران گذشت و همشهری روزنامه رسمی شهرداری تهران که به کوچکترین انتقادها به مدیریت شهری پاسخ می داد، در دو روز گذشته حتی یک خط به آن اختصاص نداد!

دو پسر بچه که برای تفریح و بازی به همراه خانواده‌هایشان به بوستانی در غرب تهران رفته بودند در مخزن آب این بوستان غرق شدند. این دو پسر بچه ۸ و ۱۱ ساله که پسرخاله بودند عصر پنج‌شنبه همراه خانواده‌هایشان برای گردش و تفریح به بوستان زیتون در منطقه ۲۱ رفته بودند.

ناصر امانی عضو شورای شهر تهران در این خصوص گفت: دو خانواده که با هم فامیل بودند از شهرک قدس برای تفریح به پارک زیتون می‌روند و کودکان‌شان در محوطه پارک مشغول بازی می‌شوند. آن دو به انتهای پارک که مخزن آبی قرار داشته می‌روند. براساس گزارشی که منطقه به ما داده توپ آنها داخل مخزن می‌افتد و یکی از کودکان برای برداشتن توپ به داخل مخزن می‌رود و غرق می‌شود. احتمالاً کودک دوم هم برای نجات کودک اول به داخل مخزن رفته بود که او هم غرق شده است.

امانی اضافه کرد: شهرداری منطقه با پیگیری اعضای شورا این اتفاق را تأیید کرده و گفته شده دور مخزن تا دو متر فنس‌کشی شده است، اینکه چطور این کودکان از فنس بالا رفته و داخل مخزن افتاده‌اند را باید بررسی کنیم، خودم و چند نفر از اعضای شورای شهر به این بوستان می‌رویم و ابعاد حادثه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۱ تهران نیز در پی حادثه بوستان زیتون محله وردآورد، توضیحاتی ارائه کرد: عصر پنج‌شنبه، دوم شهریورماه، دو کودک در بوستان زیتون محله وردآورد در حال بازی بودند که توپ آنها داخل حوضچه آب خام افتاده و با وجود محصور بودن حوضچه، قفل بودن در ورودی و وجود علائم هشداردهنده عدم ورود به محوطه و شنا کردن، اقدام به بالارفتن از فنس‌ها برای برداشتن توپ از آب، می‌کنند. پس از بی‌توجهی به موارد فوق و ورود به محوطه، کودکان با بی‌احتیاطی وارد حوضچه می شوند که در محوطه آب گیر می‌افتند. برخی حاضران در محل حادثه، از فنس عبور کرده و با حضور عوامل آتش‌نشانی و کندن بخشی از فنس‌ها، کودکان را از آب بیرون می‌آورند.

بر اساس این گزارش، کودکان پس از بیرون آورده شدن، از طریق نیروهای اورژانس به بیمارستان منتقل می‌شوند اما شنیده‌ها حاکی است در این حادثه، متأسفانه دو کودک جان خود را ازدست داده‌اند.

شهرداری: مخزن بوستان تا ارتفاع ۲.۵ متر فنس داشته/ پیمانکار مقصر است

شهردار منطقه ۲۱ تهران با بیان اینکه در ۲۹ خردادماه بازدید از بوستان زیتون شکل گرفت، گفت: در هفت تیرماه و ۲۶ مردادماه نیز بازرسی‌های HSE از این بوستان صورت گرفته و هیچگونه عدم انطباقی در این بوستان دیده نشده است.
 

محمدرضا پوریافر در یکصد و هفتاد و سومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص حادثه سقوط دو کودک در حوضچه ای در بوستان زیتون، اظهار کرد: بوستان زیتون در وردآورد و در سال ۱۳۹۵ افتتاح شده و مخزن موجود در آن ۲۰ در ۲۰ متر وسعت دارد و عمق آن چهار متر است که نیمی از آن آب داشته است.

وی با بیان اینکه ارتفاع فنس دور این مخزن ۲.۵ متر است، یادآور شد: پیمانکار طبق پیمان سال ۱۴۰۲ و مفاد این پیمان مسئولیت نگهداری از بوستان و مخزن موجود در آن را دارد و طبق تبصره چهار ماده سه این پیمان، هرگونه مسئولیت حوادث در این بوستان بر عهده پیمانکار است و هیچ گونه مسئولیتی بر عهده کارفرما نیست. هرگونه خسارت جانی و مالی متوجه پیمانکار خواهد بود و کارفرما هیچ گونه مسئولیتی نخواهد داشت.

پوریافر با تأکید بر اینکه رعایت اصول ایمنی و نصب تابلوهای راهنما بر عهده پیمانکار خواهد بود، خاطرنشان کرد: پاسخگویی حقوقی در مراجع قضایی نیز بر عهده پیمانکار است.

شهردار منطقه ۲۱ با اشاره به آماده شدن تیم هایی برای بررسی بوستان ها از لحاظ ایمنی در مدت اخیر، تصریح کرد: بر اساس بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که باید اقدامات جدی در حوزه HSE شکل بگیرد تا پایان فصل تابستان وضعیت بوستان ها مطلوب شود. ما به صورت هفتگی جلسه برگزار کردیم و موارد عدم انطباق صورت گرفت.

وی با بیان اینکه در ۲۹ خردادماه بازدید از بوستان زیتون شکل گرفت، گفت: در هفت تیرماه و ۲۶ مردادماه نیز بازرسی های HSE از این بوستان صورت گرفته و هیچگونه عدم انطباقی در این بوستان دیده نشده است.

پوریافر با تأکید بر اینکه مخزن موجود با فنس پوشیده شده بود، خاطرنشان کرد: پس از بازدیدهای نیروهای آتش نشانی پس از حادثه، هیچ گزارشی از مشکل در فنس به ما نرسیده است. فنس ها کاملاً ایمن و محکم است و بر اساس تصاویری که بازرس HSE  در بررسی ها ثبت کرده، مشکلی وجود نداشته است.

وی ادامه داد: متأسفانه دو خانواده از قشر کارگر که یکی از آنها صاحب فرزند دو قلو و دیگری صاحب یک فرزند بوده در این بوستان حضور داشتند و این سه کودک در بوستان مشغول بازی بودند که توپ آنها وارد محوطه می شود و تمام تلاش خود را انجام می دهند تا توپ خود را بردارند.

شهردار منطقه ۲۱ با بیان اینکه کودک اول برای برداشتن توپ به سمت فنس رفته و کودک دوم نیز برای انجام کودک اول از فنس می پرد و دچار حادثه می شوند، خاطرنشان کرد: کودک سوم به خانواده خبر می دهد و با حضور اهالی و حاضران در بوستان با آتش نشانی تماس گرفته می شود و پس از حضور آتش نشانان و بریدن فنس ها، کودکان از آب خارج می شوند و بعد از انتقال به بیمارستان؛ متاسفانه یکی از کودکان با وجود اندک علائم حیاتی در ابتدای امر اما جان خود را از دست می دهد.

وی اضافه کرد: تیم دادستانی، تیم آتش نشانی و HSE سازمان مدیریت بحران در حال بررسی موضوع هستند و طبق نظرات کارشناسی با خاطیان در این زمینه برخورد جدی خواهد شد.

پوریافر در پاسخ به پرسش اعضای شورا با بیان اینکه کمیته ایمنی بازرسی های مستمر را انجام می دهد و این گزارشات مورد ارزیابی قرار می گیرد، تأکید کرد: اینکه پروتکل ها ایراد دارد، بحث دیگری است.

وی افزود: بنده همان لحظه ای که از حادثه مطلع شدم، با خانواده تماس گرفتم و اعلام کردم هر اقدامی نیاز باشد انجام می دهیم. چون این خانواده ها مشغول امور پزشکی قانونی بودند، روز گذشته کنار آنها قرار گرفتیم. فضای این خانواده فضای پذیرش بود و این یعنی برخورد ما مناسب بوده است. ما اعلام کردیم که نگران چیزی نباشند و شهرداری در کنار آنها خواهد بود.

شهردار منطقه ۲۱ تهران گفت: بنده از قول شهردار تهران و رئیس شورای شهر تهران به خانواده پیام همدردی را منتقل کردم. در این حادثه با قشر فرهیخته‌ای رو به رو شدم و هیچ تنشی وجود نداشت و فارغ از علت حادثه، یک رویکرد همراه با فرهیختگی را از سوی این خانواده شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه تیم HSE مدیریت بحران و آتش نشانی در محل حادثه حضور داشتند، گفت: همانطور که گفتیم تیم دادستانی نیز موضوع را بررسی می کند.

پوریافر با اعلام اینکه ما اطلاع رسانی های لازم را انجام داده ایم، تصریح کرد: بنده پیگیری مخازن دفنی را دنبال می کنم تا استخر روباز نداشته باشیم؛ همین امروز هم به هیچ عنوان مخزن روباز ایجاد نمی کنیم.

شهردار منطقه ۲۱ با بیان اینکه جدی گرفتن HSE به معنای عمل کردن است، خاطرنشان کرد: همانطور که برای حمل و نقل بودجه خوبی در نظر می گیریم باید برای HSE نیز بودجه و برنامه کلان پیش بینی شود، تقاضای بنده این است که در اولویت قرار بگیرد چراکه پیش از این بنابه دلایلی تعدیل شده است.

وی افزود: برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را برای منطقه ۲۱ پیش بینی و در برنامه سال بعد نیز لحاظ می کنیم تا شاهد چنین حوادثی نباشیم.

  • 13
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش