یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
۰۷:۴۱ - ۱۸ آذر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۹۰۴۵۵۲
سایر اخبار حوادث

٩ کوهنورد در ارتفاعات اشترانکوه گرفتار کولاک شدند؛

گرفتار در قله جنون

, کوهنوردان,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث امروز

نیروهای هلال احمر تاکنون پیکر دو نفر از کوهنوردان را پیدا کرده اند عملیات نجات با تاریک شدن هوا موقتا به پایان رسید و از صبح امروز دوباره آغاز می شود

 

 ریزش بهمن و کولاک شدید در ارتفاعات اشترانکوه لرستان حادثه دلخراشی را رقم زد. حادثه‌ای که در آن ٧نفر از اعضای یک تیم کوهنوردی مفقود شدند. این تیم ١٤نفره از مشهد به قصد فتح قله جنون ارتفاعات اشترانکوه به این منطقه آمده بودند که همراه با یک راه‌بلد در مسیر بازگشت از قله گرفتار کولاک و بهمن شدند. تاکنون جسد دونفر از اعضای این تیم پیدا شده است. هرچند احتمال زنده‌بودن ٧مفقود دیگر این حادثه بسیار ناچیز است، اما تلاش‌ها برای یافتن رد و نشانی از آنها همچنان ادامه دارد. در میان افراد ناپدیدشده، نام دو زن و یکی از نیروهای امدادونجات کوهستان هلال‌احمر مشهد هم دیده می‌شود. ٦ نفر دیگر از اعضای این گروه هم با تلاش نیروهای هلال‌احمر نجات پیدا کردند که حال عمومی همه آنها مساعد است. هرچند شرایط نامساعد جوی و سرمای شدید هوا کار را برای نیروهای امدادی مشکل کرده است، اما بنا بر اعلام نیروهای هلال‌احمر لرستان این عملیات تا پیداشدن همه مفقودان این حادثه ادامه دارد.

 

کشف دو جسدو ادامه تلاش‌ها برای یافتن ٧ کوهنورد دیگر

با اعلام خبر این حادثه، نیروهای هلال‌احمر به منطقه اعزام شدند که تا ساعت ٤بعدازظهر جمعه موفق شدند ٦نفر از اعضای این گروه کوهنوردی را نجات دهند. همچنین در جست‌وجو‌ها جسد دو نفر از مفقودشدگان این حادثه کشف شد که تاکنون هویت یکی از آنها به نام «علیرضا عامری» ٢٣ساله شناسایی شده است. اینها را علی عزیز امرائی، مسئول کنترل عملیات جمعیت هلال‌احمر استان لرستان به «شهروند» می‌گوید.

 

به گفته او، خبر سقوط بهمن و گرفتار شدن ١٥نفر از اعضای یک تیم کوهنوردی حوالی ساعت ٣بامداد جمعه به پایگاه اباذر، نزدیک‌ترین مقر امدادی هلال‌احمر به ارتفاعات اشترانکوه اعلام شد و بلافاصله نیروهای امدادی در قالب ٣ تیم از الیگودرز، ٢تیم از ازنا و یک تیم آنست به محل حادثه اعزام شدند. امرائی درباره جزییات این حادثه و چگونگی نجات تعدادی از حادثه‌دیدگان توضیح داد: «سه روز پیش ۱۴ کوهنورد مشهدی به قصد عزیمت به اشترانکوه وارد استان لرستان ‌شدند. این گروه به همراه یک جوان الیگودرزی به‌عنوان بلد راه در مسیر برگشت از قله گرفتار بهمن شدند. ٦نفر از اعضای این گروه خودشان را به پناهگاهی رسانده بودند که صبح جمعه به کمک نیروهای امدادونجات به پایگاه اباذز هلال‌احمر منتقل شدند.

 

همزمان جست‌وجو برای یافتن افراد مفقودشده در چند نقطه ارتفاعات آغاز شد و پس از دقایقی پیکر یکی از این کوهنوردان به نام «علیرضا عامری» کشف شد. حوالی ساعت ٣بعدازظهر هم جسد مرتضی غلامپور کشف شد. همچنین تاکنون ٣ کوله‌پشتی پیدا شده که یکی از آنها متعلق به «سید علی حسینی» یکی از نیروهای امدادونجات کوهستان هلال‌احمر مشهد است.» امرائی ادامه داد: «نیروهای امدادی این سازمان با دو فروند بالگرد در منطقه حضور دارند و تیم‌های امدادونجات از طریق راه‌های زمینی و هوایی با بالگرد همچنان درحال جست‌وجو برای یافتن ۷مفقودی دیگر در میان بهمن هستند.» در همین‌حال سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان هم طی تماسی با استاندار لرستان در جریان آخرین وضع عملیات نجات کوهنوردان گمشده در اشترانکوه قرار گرفت. او همچنین در تماس‌هایی جداگانه با مدیر کل ورزش و جوانان و رئیس فدراسیون کوهنوردی، پیگیر وضع کوهنوردان شد و دستورات لازم را در این‌خصوص صادر کرد. گفتنی است، در این حادثه ناصر اکبری، اکرم حقانی، مهشید جوانمحمدی، علی قاسم‌زاده، مجید زاده تراب، سید علی حسینی و امان‌الله جوکار مفقود شده‌اند.

 

روایت یکی از نجات‌یافتگان از ٢٢ساعت سرمای کشنده

حدود ساعت ٦صبح به سمت قله حرکت کردیم. طبق برنامه قرار بود تا ساعت ١٠ به قله برسیم. همه چیز براساس برنامه پیش رفت. قله جنون را زدیم، اما در مسیر برگشت شرایط به هم ریخت. بارش شدید برف و کولاک کار را سخت کرد. هوا به‌قدری خراب شد که یک‌متری خودمان را نمی‌دیدیم. بلد راه مسیر برگشت را پیدا نمی‌کرد. درنهایت مجبور شدیم مسیر را برخلاف برنامه قبلی تغییر دهیم. اینها بخشی از صحبت‌های محسن اشرفی، یکی از اعضای این تیم کوهنوردی است. او که ١٦‌سال است به‌صورت حرفه‌ای کوهنوردی می‌کند، درباره جزییات این حادثه به «شهروند» می‌گوید: «ما مجبور شدیم مسیر بازگشت را تغییر دهیم. خودمان را برای چندساعت سخت آماده کردیم. به هرحال باید از ارتفاع ٣٨٠٠متری در آن شرایط خراب جوی پایین می‌آمدیم. شیب تند و کولاک شدید کار را برای ما سخت کرده بود. تنها امید ما رسیدن به پناهگاهی بود که ٣ نفر از بچه‌ها به توصیه سرپرست تیم در آن‌جا مانده بودند، اما در مسیر رسیدن به آن چند آبشار یخی وجود داشت که عبور از آن نیاز به امکانات و ایجاد کارگاه داشت.

 

به همین دلیل ما دو گروه شدیم. من همراه سه نفر دیگر به‌عنوان تیم پیشرو برای شناسایی مسیر جلوتر حرکت کردیم و ٨ نفر دیگر هم پشت سر ما بودند. چند ساعت از حرکت ما گذشت، شرایط خیلی سخت بود، به کُندی حرکت می‌کردیم که ناگهان صدای ریزش بهمن را شنیدیم. بچه‌ها به احتمال زیاد درون یکی از آبشارهای یخی که عبور از آن فوق‌العاده سخت و دشوار بود با مشکل سقوط بهمن مواجه شده‌اند. مهشید و اکرم هم بین آن ٨ نفر بودند. حدود ساعت ٨شب بود که چراغ پناهگاه را دیدیم، وقتی به آن‌جا رسیدیم، متوجه شدیم، علیرضا همراه ما نیست. من دیگر توان بازگشت نداشتم. یکی دیگر از بچه‌های تازه‌نفس با لباس و امکانات مناسب بالای سر او رفت و لباس‌های او را تعویض کرد. اما او در این سرما دوام نیاورد.» اشرفی در پاسخ به این سوال که چرا علیرضا را با خودشان به داخل پناهگاه نیاورده‌اند، می‌گوید: «٢٢ساعت کوهنوردی در آن شرایط سخت، همه توان آدم را می‌گیرد.

 

ارتفاع برف به بیش از ٢متر رسیده بود. حرکت‌کردن در چنین شرایطی واقعا سخت بود. تنها امید ما دوام آوردن علیرضا بود. ما از داخل پناهگاه موضوع را به هلال‌احمر اطلاع دادیم، اما وقتی ساعت ٧صبح نیروهای هلال‌احمر به ما رسیدند، علیرضا از سرما یخ زده بود.» به گفته اشرفی «سیدعلی حسینی» هم در بین همان گروه مفقودشده است: «٥‌سال است که حسین عضو باشگاه ما شده. او کوهنوردی حرفه‌ای بود، حتی صبح پنجشنبه قبل از حرکت به سمت قله، سرپرست گروه به ما اعلام کرد که هوا خراب می‌شود، اما در تیم‌های حرفه‌ای تصمیم نهایی با سرپرست و مسئول فنی گروه است که البته این دو نفر هم در بین مفقودشدگان این حادثه هستند.»

 

 

 

 

shahrvand-newspaper.ir
  • 11
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش