پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
۱۷:۳۷ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۵۰۷۸۵
اخبار افغانستان

افغانستان:تنگ شدن محاصره۳ شهر توسط طالبان

شکنجه خبرنگار کشته شده رویترز و اعدام افسر راهنمایی و رانندگی به دست طالبان(تصاویر +۱۶)

تروریستهای طالبان,اعدام افسر راهنمایی و رانندگی به دست طالبان
در شهر هرات درگیری‌ها میان نیروهای طالبان و سربازان دولتی شدت یافته است. به گزارش تلویزیون طلوع، طالبان وارد بخش‌های جنوبی شهر شده‌اند و گزارش‌ها از نبرد در پنج نقطه مختلف این شهر حکایت دارد.

به گزارش ایسنا، از زمان اعلام خروج همه نیروهای خارجی تا ماه سپتامبر از افغانستان، نیروهای طالبان در مناطق روستایی به‌سرعت پیشروی کرده‌اند. اما بنابر این گزارش، سرنوشت سه شهر عمده‌ای که اکنون نبرد بر سر تصرف آن‌ها جریان دارد، حیاتی خواهد بود.

روشن نیست نیروهای دولت چه مدت بتوانند در برابر حملات طالبان تاب بیاورند. در عین حال، بیم از وقوع بحران انسانی در افغانستان بالا گرفته است.

گل احمد کمین، یک نماینده پارلمان افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که قندهار در خطر سقوط است و هزاران نفر آواره شده‌اند. اوضاع هر ساعت بدتر می‌شود، و شدت نبرد در داخل شهر، در ۲۰ سال گذشته سابقه نداشته است. قندهار از دید طالبان نقشی اساسی دارد، زیرا آن را به عنوان پایتخت موقت خود در نظر گرفته‌اند. در صورت سقوط قندهار، پنج یا شش ولایت آن منطقه نیز از دست خواهد رفت.

نیروهای آمریکا هنوز برای پشتیبانی از دولت افغانستان، از راه هوا به طالبان حمله می‌کنند.

اما امروز گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه خبرنگار هندی رویترز ، دانش صدیقی که در افغانستان کشته شد، توسط طالبان شکنجه شده بود.

این خبرنگار هندی ۳۸ ساله که برای خبرگزاری رویترز کار می‌کرد، ‌۱۶ ژوئیه سال جاری میلادی و حین پوشش خبری درگیری‌ها بین نیروهای ارتش افغانستان و طالبان در ناحیه "اسپین بولدک"، در ولایت قندهار کشته شد.

بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، جسد این روزنامه نگار برنده جایزه معتبر پولیترز ظاهرا سالم به نیروهای صلیب سرخ تحویل داده شد. اما یکی از مقام‌های افغان گفته که بر روی جسد این مرد آثاری از چندین گلوله وجود داشت و حتی روی صورت و قفسه سینه‌اش آثار و رد لاستیک خودرو دیده می‌شود به طوریکه یکی از مقام‌های بهداشت در قندهار اعلام کرد صورت این خبرنگار غیر قابل تشخیص بود.

طالبان این اقدامات را رد کرد و گفت که آنها دستور دارند تا با اجساد به احترام رفتار کنند.

۱۳ ژوئیه، صدیقی در توئیتی نوشت که خودروی ارتش که با آن در حرکت بود هدف حمله سه نارنجک قرار گرفت.

در پی این گزارش‌ها در تاریخ ۱۶ ژوئیه، طالبان هویت صدیقی را پیش از کشتنش تایید کرد.

وقتی که نیروهای افغان از سوی طالبان هدف حمله قرار گرفته بودند، این خبرنگار در یک مسجد پناه گرفته بود. پس از آنکه خبری درباره حضور یک خبرنگار در مسجد اعلام شد، طالبان به مسجد حمله کرد و او را کشت.

صدیقی شب ۱۸ ژوئیه در یک قبرستان در دانشگاه "جماعت ملی اسلامی" که از آن فارغ‌التحصیل شده بود، دفن شد.

دانش صدیقی در طول ۱۵ سال فعالیت حرفه‌ای خود در چندین درگیری حضور داشت که شامل نبرد موصل در ۲۰۱۵، زمین‌لرزه خانمان برانداز ۲۰۱۵ نپال، اعتراضات هنگ کنگ و شورش‌های ۲۰۲۰ دهلی‌نو می‌شود.

در تحولی دیگر، روز شنبه،کاخ ریاست جمهوری افغانستان شاهد گردهمایی بزرگی از رهبران و سیاسیون افغان بود. آنان در آن نشست حمایت خود را از نظام موجود و دستاوردهای چندین دهه گذشته جامعه افغانستان و نظامیان آن اعلام کردند.

رهبران افغان صلح و آشتی ملی را خواست همگانی و اولویت مردم آن کشور خواندند و تاکید کردند که به روند صلح و تلاش برای دست‌یابی به راه‌حل سیاسی برای بحران موجود در میهن‌شان متعهدند و در آن زمینه تلاش می‌کنند.

شرکت‌کنندگان در آن نشست تاکید کردند که از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی، مبارزات نظامیان افغان، دستاوردهای چندین دهه گذشته و استقلال افغانستان حمایت و دفاع می‌کنند و اجازه نخواهند داد که افغانستان بار دیگر تجربه تلخ و دردناک گذشته را شاهد باشد و به گذشته تاریک و قهقرا برگردد.

در پایان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به‌ نمایندگی از دولت دفاع از جان و مال مردم، استقلال و تمامیت ارضی، نهادهای ملی، ارزش‌های مشترک، حقوق زنان، و سایر حقوق و آزادی‌هایی که در قانون اساسی کشور مسجل شده است را وظیفه دولت خود دانست و تاکید کرد که در برابر هر گونه تعرض ایستادگی خواهد کرد.

(تصاویر +۱۶) اعدام افسر راهنمایی و رانندگی به دست طالبان

خبر حضور داعش در شمال افغانستان و کشتن یک پلیس شهروندان افغانستان را سخت نگران کرده است هر چند که پلیس قندوز این قتل را کار داعش نمی‌داند و معتقد است که طالبان دست به چنین کاری زده است.

تروریستهای طالبان,اعدام افسر راهنمایی و رانندگی به دست طالبان

از روز گذشته خبرهایی منتشر می‌شود مبنی بر اینکه عناصر گروه تکفیری داعش در شمال افغانستان فعالیت‌های تروریستی انجام می‌دهند و در تازه‌ترین موارد یک افسر راهنمایی و رانندگی قندوز را به ضرب گلوله از بین برده‌اند.

به گزارش فرارو، خبر‌ها از حضور داعش در شمال افغانستان و کشتن یک پلیس به دست افراد این گروه در استان قندوز در حالی شنیده می‌شود که تصویری تازه منتشرشده نشان می‌دهد یک مرد با سر و صورت پوشیده با دستمال و اسلحه به دست در یک مکان آزاد یک پلیس راهنمایی و رانندگی افغان را به قتل می‌رساند.

تروریستهای طالبان,اعدام افسر راهنمایی و رانندگی به دست طالبان

این خبر و انتشار تصویر آن نشان می‌دهد که این پلیس به دست فردی که در آبدان استان قندوز سر و صورتش را پوشانده و با نام گروه داعش است کشته شده است.

خبر حضور داعش در شمال افغانستان و کشتن یک پلیس شهروندان افغانستان را سخت نگران کرده است هر چند که پلیس قندوز این قتل را کار داعش نمی‌داند و معتقد است که طالبان دست به چنین کاری زده است.

تروریستهای طالبان,اعدام افسر راهنمایی و رانندگی به دست طالبان

مرادی سخنگوی مقام ولایت قندوز، کشتن این پلیس به دست داعشیان را رد کرد و گفت: این پلیس راهنمایی و رانندگی در ابتدا به دست طالبان ربوده شد و بعدا جسدش در ساحه آبدان قندوز پیدا شد. تحقیقات نشان می‌دهد که این کار طالبان بوده نه داعش، زیرا هیچ نشانه‌ای از حضور داعش در استان قندوز به چشم نمی‌خورد، خبر‌هایی که در این زمینه منتشر شده دروغ محض است.

قتل یک افسر پلیس در شمال افغانستان در حالی شنیده می‌شود و باعث افزایش نگرانی‌های مردم این کشور شده است که دو سال پیش دولت افغانستان اعلام کرد که در این کشور داعش به طور کامل نابود شده و دیگر جایی برای حضور آن‌ها باقی نمانده است.

تروریستهای طالبان,اعدام افسر راهنمایی و رانندگی به دست طالبان

  • 17
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ویژه سرپوش