دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۸۰۰۰۴۰

دلایل اصلی خروج آب از اگزوز و نکاتی درخصوص آن

خروج آب از اگزوز,نشانه خروج آب از اگزوز,علت اصلی خروج آب از اگزوزبعد از مشاهده خروج آب از اگروز در ابتدا باید نوع آن مایع را تشخیص دهید 
خروج آب از اگزوز خودرو در هنگامی که هوا سرد است (زمستان) نباید منجر به ایجاد نگرانی شود و عیبی ندارد و تنها زمانی که این اتفاق در هوای گرم رخ می دهد باید علل ان را بررسی نمود. علل معدودی میتواند سبب خروج مایع هایی مانند آب یا بنزین از لوله اگزوز خودروی شما شوند که بعضی از آنها مشکلی نبوده و بعضی دیگر میتوانند نشان از مشکل جدی در خودرو باشند.

خروج آب از اگزوز

یکی از پرسش های متداول رانندگان این است که دلایل خروج آب از اگزوز خودرو چیست و چه عواملی در این باره موثرند. بطور کلی چکه کردن آب از اگزوز خودرو میتواند دلایل زیادی داشته باشد. اول بهتر است بدانید منظور از خروج آب از اگزوز، خروج مقداری زیادی آب به شکلی واضح نیست یعنی منظور از خروج آب از اگزوز را میتوان همان چکه کردن آب در نظر گرفت که در بعضی موارد همین چکه کردن آب میتواند آسیب های زیادی را به خودرو وارد نماید و نشانگر خرابی بعضی از قطعه های موتور خودرو باشد. اگر شما به یکی از این مشکلات در خودروی خود مشکوک شدید، چک کردن خودرو به وسیله یک مکانیک حرفه ای بسیار مهم و ضروری است. این مسائل مشکلات بسیار جدی هستند که در صورت اهمیت داده نشدن میتوانند سبب ایجاد مشکلات بزرگتری شوند که تعمیر آنها بسیار پرهزینه تر است.

علت اصلی خروج آب از اگزوز خودرو

۱. رطوبت هوا

خروج آب از اگزوز اگر در فصل زمستان اتفاق بیفتد، میتواند مسئله ای عادی باشد که برای تمامی خودرو ها در فصل زمستان رخ می دهد. خروج آب از اگزوز در زمستان به این علت است که هنگامی که خودرو در حالت خاموش باشد برای مدت زمان چند ساعت، اگزوز خودرو سرد می شود و هنگامی که خودرو روشن می شود در محفظه تولید نیروی خودرو، گرما تولید شده و از طریق اگزوز خارج می شود.

زمانی که گرما از اگزوز سرد خودرو عبور می کند به علت رطوبتی که در هوا وجود دارد و همچنین رطوبتی که وارد اگزوز خودرو شده، عمل میعان (تبدیل گاز به مایع) اتفاق می افتد و سبب خروج آب از اگزوز خودرو می گردد ولی بعد از گذشت چند دقیقه این عمل میعان متوقف شده و دیگر آبی از اگزوز خودرو خارج نمی شود.

۲. ایجاد مشکل در سر سیلندر، واشر سر سیلندر و محفظه احتراق

علت دیگری که میتواند سبب خروج آب از اگزوز خودرو شود، ایجاد مشکل در واشر سر سیلندر، سر سیلندر و محفظه احتراق خودروست که حتماً باید به آن رسیدگی شود. زمانی که واشر سر سیلندر می سوزد، سبب ورود آب به سر سیلندر خودرو شده که بسیار آسیب رسان است و باید حتماً تعویض شود.

همینطور سر سیلندر خودرو درصورتی که دچار شکستگی یا ترک شده باشد سبب ورود آب به سر سیلندر خودرو می شود که آن عامل هم باعث خروج آب از اگزوز می شود که باید سر سیلندر خودرو توسط مکانیک حتماً بررسی شده و تعویض و در صورت امکان تعمیر شود. محفظه احتراق خودرو نیز اگر آسیب دیده باشد، سبب ورود هوا به محفظه می شود که در اثر عمل احتراق، آب تولید شده و از اگزوز خودرو خارج می گردد و باید سریعا تعمیر شود. توجه کنید در تمامی این موارد باید از این موضوع مطمئن شد که مایع خروجی از اگزوز خودرو، «آب» است، درصورتی که بنزین یا روغن باشد حتماً علت دیگری دارد.

خروج آب از اگزوز خودرو,خروج آب از اگزوز,خروج آب از اگزوز نشانه چیستیکی از علل خروج آب از اگزوز، ایجاد مشکل در سر سیلندر خودروست

۳. تشخیص مایع خروجی از اگزوز ماشین

یکی از برترین راهها برای تشخیص خروج آب از اگزوز یا ماده دیگر، این است که رنگ دود خروجی از اگزوز خودرو را به دقت مشاهده کنیم. دود سفید خروجی نشانگر آب است. دود آبی یا خاکستری نشانگر روغن در سیستم احتراق خودرو است و دود سیاه نشانگر نرسیدن هوا به محفظه احتراق و انجام نشدن عمل احتراق است. البته در فصل های سرد، زمان روشن کردن خودرو، دود سفید خروجی از اگزوز خودرو به شما کمک می کند تا مشکل را راحت تر تشخیص داده و با توجه به آن تعمیر کنید و در کل وجود دود سفید از این لحاظ خوب است.

خوشبختانه در اکثر مواقعی که دود سفید از لوله اگزوز بیرون می آید مشکلی نیست، به دلیل آن که دود سفید، خروجی آب چگالش شده بوده که در سیستم اگزوز به وجود می آید و این پدیده معمولاً در روزهای سرد صورت می گیرد. شما میتوانید این موضوع را در صورتی که دود سفید خروجی از اگزوز شبیه به بخار باشد تائید کنید. این مسئله به راحتی با چند دقیقه درجا کار کردن موتور قابل حل بوده و دود خروجی باید بی رنگ شود و چنانچه با این روش مشکل حل شد نیازی به نگرانی نیست. از سوی دیگر اگر دود سفید خروجی پس از چند دقیقه کار کردن موتور محو نشده و با حجم بالا تولید شود میتواند نشانگر مشکل اساسی در موتور شما باشد. به احتمال زیاد سوختگی واشر سرسیلندر یا سرسیلندر و محفظه آسیب دیده موتور میتواند سبب نشتی آب به محفظه مخلوط شدن هوا و سوخت شود که این امر باعث خروج آب از اگزوز شود.

نکات مهم درمورد خروج آب از اگزوز

تعویض به موقع واشر سرسیلندر به صورت متوالی و هر چند وقت یکبار بعنوان یک قطعه مصرفی مثل روغن موتور، فیلترها و تسمه ها پس از طی کردن چند کیلومتر مشخص میتواند از خیلی از هزینه هایی که در آینده امکان دارد برای شما بوجود بیاید را کاهش داده و از وقوع آن جلوگیری کند. در صورت جدی نگرفتن این موضوع هم امکان دارد به یک باره خرج شما را چندین برابر کند و خرابی این قطعه به ظاهر ساده مشکلات بزرگی را برای خودروی شما بوجود بیاورد و از عملکرد آن بکاهد. تعویض واشر سرسیلندر که یکی از دلایل خروج آب از اگزوز است با مشورت یک مکانیک ماهر به صورت دوره ای را پیوسته در نظر داشته باشید. 

دلیل خروج آب از اگزوز زمستان,خروج آب از اگزوز زمستان,خروج آب از اگزوزدر صورت تعویض واشر سرسیلندر، مشکل خروج آب از اگزوز ماشین رفع می شود

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 14
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
بشار رسن,بیوگرافی بشار رسن,بشار رسن فوتبالیست عراقی بیوگرافی بشار رسن فوتبالیست عراقی + تصاویر

ملیت: عراق

باشگاه: پرسپولیس

تاریخ تولد: ۲۲ دسامبر ۱۹۹۶

محل تولد: بغداد

پست: هافبک

قد: ۱۷۵ سانتی متر

ادامه
ریحانه پارسا,ازدواج ریحانه پارسا با مهدی کوشکی,حواشی ریحانه پارسا بیوگرافی ریحانه پارسا بازیگر جوان سینمای ایران+ تصاویر

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۷

ملیت: ایرانی 

محل تولد: تهران

پیشه: بازیگر

فعالیت: تئاتر ۱۳۹۶ تاکنون

قد: ۱۷۸ سانتی متر

ادامه
حضرت نوح (ع),حضرت نوح زندگینامه (ع),زندگینامه حضرت نوح (ع) زندگی نامه حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر از پیامبران اولو العزم

زادگاه: بین النهرین (کوفه)

آرامگاه: اختلافی (نجف، کوفه، کرک بعلبک،  نخجوان)

نام قوم: کلده و آشور

پیش از: سام

پس از: ادریس

ادامه
صائب تبریزی,شعر صائب تبریزی,مقبره صائب تبریزی زندگی نامه صائب تبریزی (میرزا صائب) یکی از غزلسرای قرن یازدهم هجری

زاده: ۱۰۰۰ (هجری قمری)

زادگاه: تبریز

پیشه: شاعر

ملیت: ایرانی

سبک نوشتاری: سبک اصفهانی

زمینه کاری: شعر

ادامه
پژمان پشتام,بیوگرافی پژمان پشتام,زندگینامه پژمان پشتام زندگینامه پژمان پشتام کشتی گیر فرنگی کار تهرانی (+ تصاویر)

زاده:۲۱ دی ۱۳۷۲

زادگاه: باقرشهر، تهران  

پیشه: ورزش‌کار

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
ویژه سرپوش