سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
۰۸:۳۱ - ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۰۳۳۳
اخبار بازار خودرو

افزایش جهشی- لحظه‌ای قیمت‌ها و گردباد تورم در بازار خودرو

پراید ۳۲۰ میلیون تومانی؛ افسانه یا واقعیت؟! | وعده‌های مقامات اقتصادی دولت سیزدهم ادامه دارد

گردباد تورم در بازار خودرو ,قیمت پراید
با افزایش قیمت خودرو فاصله مشتری بالفعل با خرید خودرو در ایران افزایش یافته است. به نظر می‌رسد کیفیت زندگی در موج جدید تورم در حال آب رفتن است و طبقه متوسط آماده رویارویی با فقر می‌شود

روزنامه توسعه ایرانی: ارزان‌ترین خودرو در بازار تهران در کمتر از سه ماه بیش از ۱۲۰ میلیون تومان گران شده است. این مشتی است نمونه خروار از بازار خودروی ایران که به رغم تمامی وعده و وعیدها در حالی که تولید پراید متوقف شده هر دستگاه پراید در کمتر از یک فصل از ۲۰۵ میلیون تومان به ۳۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است. خبرهایی دیگر از این دست عبارتند از:

-جهش ۱۰ میلیونی قیمت پژو، دنا و سمند در ۲۴ ساعت.

-تداوم افزایش قیمت شاهین، کوییک و ساینا.

- رشد ۱۴۰ میلیونی پژو ۲۰۷ ظرف ۴۵ روز!   و...

ردگیری بازار خودرو نشان می‌دهد به هم ریختن توازن سبب شده است این بازار با نبود فروشنده و بیش‌بود مشتری روبرو شود. این روزها همه به دنبال خرید خودرو هستند. خودروهایی که قرار نیست به عنوان وسیله نقلیه استفاده شود، بلکه قرار است در قامت کالایی برای پس‌انداز مورد استفاده قرار گیرد.

 بررسی‌ها نشان می‎‌دهد بیش از ۹۰ درصد از خریداران خودرو در شرایط کنونی با هدف پس‌انداز و پیشگیری از کاهش قدرت خرید پولشان نسبت به خرید خودرو اقدام می‌کنند. هر چند وزیر صمت و سایر مقامات این وزارتخانه تلاش دارند بحران بازار خودرو را مرتبط با تقاضای غیرواقعی اعلام کنند اما نکته اینجاست که شرایط مذکور به واسطه موج تورم از راه رسیده شکل گرفته است و وقتی تورم در اقتصاد ایران با رشد مداوم روبروست نه فقط خودرو که سایر کالاها نیز دستخوش افزایش تقاضا می‌شوند.

 پراید چند؟

سال‌ها قبل در دوره ریاست ‌جمهوری احمدی‌نژاد رسیدن قیمت پراید به ۲۰ میلیون تومان به اتفاق مهمی برای اقتصاد ایران تبدیل شده بود. هر دستگاه پراید در آن دوره زمانی با رشد ۱۲ میلیونی قیمت به استان ۲۰ میلیون تومان رسیده و خودرویی لاکچری شده بود. حالا اما هر چند تولید خودروی پراید متوقف شده اما قیمت این خودرو در کمتر از یک فصل از ۲۰۵ میلیون تومان به ۳۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

 در عین حال بهای پراید ۱۳۱ نیز از ۱۸۷ میلیون تومان به ۳۱۰ میلیون تومان رسیده است.

 تیبا دیگر خودروی ارزان بازار نیز از ۱۹۷ میلیون تومان به ۳۴۰ میلیون تومان رسیده است. این افزایش قیمت‌ها هر چند در محدوده ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان است اما نشان از آن دارد که طبقه خریدار برای رسیدن به این خودروها باید فاصله‌ای طولانی را طی کند.

 دیگر خودروها که لوکس‌تر از این خودروها محسوب می‌شوند نیز در مدت زمانی بسیار کوتاه، یعنی کمتر از یک فصل با رشد ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومانی روبرو هستند. حالا خودروهایی که روزگاری خودروهای طبقه متوسط در جامعه ایران بوده‌اند با قیمت‌های میلیاردی روبرو هستند. لطف‌الله سیاهکلی در تذکری شفاهی در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شاهد مشکلاتی در بخش خودرو و در موضوع ارز هستیم. تا کی مردم باید خسارت کارنابلدی و ضعف مدیران را بدهند؟ هم خودرو و هم ارز اثر روانی در جامعه بر جای می‌گذارد.

وی در ادامه اظهار کرد: خودرو را به بورس بردیم و اکنون شاهد هستیم که قیمت پژو به یک میلیارد تومان رسیده است، انتظار می‌رود که استیضاح وزیر به جریان بیافتد تا مردم بدانند مجلس شورای اسلامی حامی آنهاست.

وعده‌هایی روی آب

 وعده‌های مقامات اقتصادی دولت سیزدهم حالا همگی نقش بر آب شده است.

نه سالی یک میلیون خانه ساخته شده است و نه یک میلیون شغل در یک سال ایجاد شده است. نرخ تورم همچنان می‌تازد و بنا بر اعلام رئیس اتحادیه مسکن، تغییرات قیمت مسکن ساعتی شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در سخنرانی‌های اولیه خود وعده‌های فراوانی داد. از کاهش ۲۰ درصدی قیمت خودرو تا رشد تولید و لغو قرعه‌کشی اما در نهایت قیمت خودرو روندی رو به افزایش را تجربه کرده است. آبان ماه سال جاری بود که وزیر صمت از سوی نمایندگان استیضاح شد اما حتی این استیضاح نیز نتوانست تغییری در روند کنونی ایجاد کند.

وزیر صمت در نشست استیضاحش تاکید کرد: حوزه خودرو قصه پر غصه‌ای است و نه من، نه شما، نه رهبری و نه مردم راضی نیستند؛ آیا درست است که من کنار بایستم و فقط انتقاد کنم و یا اینکه کنار خودروسازان بایستم و به اصلاح امور بپردازم؟ قبول دارم که خودروسازان باید کار را اصلاح کنند اما مهم این است که روند راضی کننده است.

وی ادامه داد: شما حرکت را ببینید نه وضعیت را؛ وضعیت امروز قابل دفاع نیست اما از سال گذشته بهتر شده و رو به بهبود هم است.

وزیر صمت در حالی مدعی شد وضعیت به گونه‌ای شده که خودروسازان الان به دنبال قسطی فروختن محصولات خود هستند که هنوز قرعه‌کشی‌ها با مشتریان متعدد روبروست.

بازار به کدام سمت می‌رود؟

چشم‌اندازی برای کاهش قیمت خودرو نیست. حالا موج تورمی بازار خودرو را هم درنوردیده و سرمایه‌گذاران برای حفظ قدرت خرید خود تلاش دارند خودرو یا هر کالای دیگری را بخرند. هر چند کارشناسان معتقدند تا زمانی که تورم مهار نشود، نمی‌توان به بهبود روند بازار دل‌خوش کرد، اما بررسی‌ها نیز نشان می‌دهد حتی وعده‌های مبتنی بر مدیریت بازار نیز نتوانسته است جامه تحقق بر تن کند.

 اقتصاد ایران حالا در گیرودار تاخت و تاز تورم، به جایی برای حفظ ارزش پول بدل شده و در نتیجه چشم‌انداز پیش رو نیز افزایشی است. این وضعیت خریدار واقعی را بیش از پیش از بازار خودرو دور نگه می‌دارد چرا که قدرت خرید در ایران به واسطه کاهش شدید ارزش پول ملی آب رفته است. حالا در شرایطی ارزان‌ترین خودرو در ایران بیش از ۳۰۰ میلیون تومان است که حداقل دستمزد در محدوده ۶ تا هفت میلیون تومان رقم می‌خورد. بخش مهمی از نیروی کار ایران نیز حداقلی‌بگیر محسوب می‌شوند.

 این بدان معناست که فاصله مشتری بالفعل با خرید خودرو در ایران افزایش یافته است. به نظر می‌رسد کیفیت زندگی در موج جدید تورم در حال آب رفتن است و طبقه متوسط آماده رویارویی با فقر می‌شود.

ایمان ربیعی

  • 18
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
۳۵۰۰۰۰۰۰میلیون تمومان قیمت تمام شده.
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش