سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳
۱۶:۵۲ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۵۱۱
انتخابات ریاست جمهوری

بازی زشت کاندیداهای پوششی در انتخابات ریاست جمهوری/ اصولگراها هنوز نفهمیده‌اند کاندیدای «اصلح»شان کیست؟!

اصولگرایان در انتخابات 1403,طرح اصولگرایا
یکی از خوش بینی های جریان عقلگرا در انتخابات اخیر این است که چون کاندیداهای جریان اصولگرا متعدد است و از این سو تنها یک نفر (پزشکیان) حضور دارد، پس آرای طیف مقابل تقسیم می شود و پزشکیان یا در مرحله اول به صورت مستقیم برنده خواهد شد یا به مرحله دوم می رود و از آنجا به پاستور خواهد رفت.

 امیر حسین قاضی زاده هاشمی، یکی از کاندیداهای جریان اصولگرا گفته است همه نامزدهای اصولگرا باید به نفع کاندیدای اصلح کنار بروند و بعد از تشکیل دولت هم به او کمک کنند.

بنابر گزارش عصرایران، در این باره ۴ نکته قابل ذکر است:

۱ - آیا جریان اصولگرا تا کنون نفهمیده است کاندیدای "اصلح"اش کیست و فقط چند روز مانده به انتخابات "اصلح" خود را می‌شناسد؟ یعنی این جریان، تا بدین اندازه دچار نابینایی شناختی به چهره‌های خویش است؟!

شاید بگویند می‌خواهند رأی آورترین کاندیدا را انتخاب کنند اما همه می دانند که "اصلح" مفهومی متفاوت با "رأی‌آور" دارد و بهتر است بگویند: "می‌خواهیم ببینیم کدام چهره اصولگرا رأی بیشتری دارد ولو این که اصلح هم نباشد چرا که در مسابقه کسب مناصب سیاسی، قدرت بیش از صلاحیت، ارزش دارد!"

۲ - بازی زشت کاندیداهای پوششی، یکی از آفت‌های شرم آور انتخابات ریاست جمهوری در ایران است که در دوره‌های اخیر باب شده است. بدین ترتیب که عده‌ای قصد رئیس جمهور شدن ندارند ولی با برخی چهره‌ها و جریان‌ها، اصطلاحا می بندند تا بخشی از بار آنها را در جریان انتخابات به دوش بکشند و بعد از پیروزی، سهمی از قدرت بگیرند.

حال که قانون در این باره ساکت است، مردم باید رأساً به این بازی ضد دموکراسی پایان دهند و در اعتراض به "پوششی بازی"، از دادن رأی به کاندیداهای مد نظر پوششی ها، اجتناب کنند. سیاست بازها باید بدانند که مردم علاف آنها نیستند که یک ماهی از امکانات عمومی به ویژه صدا و سیما به طور رایگان برای برندسازی شخصی و سهم خواهی از دولت بعدی سوء استفاده کنند و چند روز مانده به انتخابات یادشان بیفتد که اصلح نیستند و دو سطر نامه بنویسند و اعلام انصراف کنند!

۳ - یکی از خوش بینی های جریان عقلگرا در انتخابات اخیر این است که چون کاندیداهای جریان اصولگرا متعدد است و از این سو تنها یک نفر (پزشکیان) حضور دارد، پس آرای طیف مقابل تقسیم می شود و پزشکیان یا در مرحله اول به صورت مستقیم برنده خواهد شد یا به مرحله دوم می رود و از آنجا به پاستور خواهد رفت.

واقعیت اما چیز دیگری است. هر چند بخش عمده ای از تحلیلگران پیش بینی می کنند خود قاضی زاده هاشمی و نیز زاکانی بعد از مناظره ها کنار بروند ولی در سطحی کلان تر، حتی احتمال انصراف سعید جلیلی به نفع محمدباقر قالیباف وجود دارد.

به عبارت دیگر، احتمالاً طرح اصولگرایان این است که هر کدام سبدی از رأی را جمع کنند و در مناظره ها به طور هدفمند در خدمت کاندیدای نهایی شان باشند و سر بزنگاه، به نفع کاندیدای واقعی شان که احتمالاً قالیباف است، کنار بروند. در این میان برخی نیز می گویند این قالیباف است که باید نفع جلیلی کنار برود.

بنابراین نباید خیال رای دهندگان به پزشکیان از این بابت راحت باشد.

۴ - البته تا بدین جای کار، زاکانی شخصاً گفته است که کنار نمی رود و رئیس ستاد جلیلی هم گفته که او تا آخر می ماند. منتظر می مانیم تا ببینیم که تا چه اندازه راستگو بوده اند؟

بعد از تحریر:

الان عده ای می گویند این ها را نوشتیم که کاندیداهای اصولگرا را ترغیب به ماندن کنیم تا بمانند و رای شان پخش شود و پزشکیان ببرد.

در این که ترجیح ما پزشکیان است تردیدی نیست ولی اگر اصولگراها می خواهند رای شان مجتمع شود، از اول با یک کاندیدا بیایند؛ چرا سنت سیئه کاندیدای پوششی را باب می کنند و مردم را سرکار می گذارند؟ کار زشتی نیست؟!مسعود پزشکیان در دانشگاه تهران به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود پرداخت.

وی گفت: در جریان مهسا امینی، من تنها کسی بودم که صحبت کردم و چیزی نگفتم که اعتقاد خود را زیر سوال ببرم. این اعتقاد واقعی من است که باید حق و حقوق همه افراد حفظ شود.

-  قطعا نوع برخورد با دانشجویان را تغییر خواهم داد.

- نوع برخورد با اساتید را نمی‌پذیرم و اجازه نخواهم داد که با آن‌ها برخورد شود. حتی اگر اعتقادشان با من نخواند به آنها احترام می‌گذارم.

- دست کسانی را که در ایران می‌مانند و خدمت می‌کنند می‌بوسم.

- وقتی که رئیس دانشگاه بودم، روزی شنیدم معاون من به خوابگاه رفته و از خوابگاه بازرسی کردند، همان صبح تمام آن‌ها را تغییر دادم من حرف‌هایم را در مدیریت هم نشان دادم. اما آنچه از شما طلب دارم احترام و جایگاه را نگه دارید و آزادانه حرف بزنید و احترام بگذارید. آزادی از نظر من یعنی نباید باور و اعتقاد را زیر سوال ببریم.

- من رهبری را قبول دارم. حق ندارید به کسی که قبول دارم، توهین کنید. جو آزاد گفتگو این است که توهین صورت نگیرد.

طرح نور و گشت ارشاد به جایی نمی‌رسد. با زور نمی‌توان تفکری را را اجرا کرد. آن چیزی که من به عنوان انسان اعتقاد دارم، خدمت به مردم است.

این روش به جایی نمی‌رسد و نباید از هم متنفر بشویم. ما کاری می‌کنیم زنان و دختران از ما متنفر می‌شوند و با رفتار خود آن‌ها را در مقابل خود قرار می‌دهیم.

تا جایی که بتوانم، جلوی گشت ارشاد را خواهم گرفت. البته اگر وعده بدهم، دروغ گفته ام باید با آنها صحبت کنم تا قانع شوند.

ما در یک چارچوب پیچیده اجتماعی قرار داریم. حل معضل اجتماعی وسیله مختلف می خواهد؛ با شعار کار پیش نمی رود.

  • 13
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش