شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۰
۱۳:۵۲ - ۰۴ آذر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۹۰۰۲۹۲
انتخابات ریاست جمهوری

روزنامه شرق: خیز جلیلی برای انتخابات ۱۴۰۰

سعید جلیلی,اخبار انتخابات,خبرهای انتخابات,انتخابات ریاست جمهوری
حالا پايداري‌ها باز در حال ادامه همان بازي‌اند که صداي حزب مؤتلفه درآمده است. پايداري به شوراي وحدت نپيوسته و براي پيوستن هم شرط‌و‌شروط دو مرحله گذاشته است.

مؤتلفه به فهرست انتخاباتي اعلام‌شده در قم از سوي جريان‌هاي نوظهور و همسو با جبهه پايداري اعتراض کرده و آن را حاصل مهندسي يک تفکر خاص دانسته، نه مخرج فکري مشترک همه اصولگرايان. يکي از اعضای مؤتلفه هم پيش‌از‌اين گفته بود قرار نيست تفکر پايداري بر اصولگرايان غالب شود. دبير حزب مؤتلفه قم خواستار ورود جامعه مدرسين قم براي پايان‌دادن به آنچه او کوته‌بيني دانسته، شده است.

مؤتلفه سنتي‌ترين جريان سياسي اصولگرا و قديمي‌ترين حزب سياسي فعال ايران است. جبهه پايداري و احزابي مانند رهپويان انقلاب يا ايثارگران اما يکي از نوظهورترين‌هاي اصولگرايي‌اند. مؤتلفه زماني حزب بازاريان بود و از‌همين‌رو به‌نوعي وجه عمل‌گرایی‌اش بر وجه ايدئولوژيک آن غلبه دارد. برخلاف جبهه پايداري که حداقل در ظاهر تندوتيزتر و ايدئولوژيک‌تر مي‌نمايد و کمتر اهل چانه‌زني و معامله بر سر منافع مشترک جمعي است.

مؤتلفه در انتخابات مجلس پيشين سهمي کمتر از جبهه پايداري، رهپويان، ايثارگران و... از فهرست تهران داشت و حتي برخي چهره‌هاي سرشناس این حزب به نفع چهره‌هاي کمتر شناساي جبهه پايداري و نزديکان به آن از ورود به فهرست بازماندند و درحالي‌که قرار بود جاماندگان از فهرست کلا از دور انتخابات کناره‌گيري کنند اما عصبانيت چهر‌ه‌هايي مانند حسن غفوري‌فرد، عضو شوراي مرکزي مؤتلفه از اين بي‌مهري به حدي بود که شاکي شد و به حالت قهر با يک فهرست ديگر آمد؛ چراکه سران مؤتلفه که قرار بود چانه‌زني کنند، از سهم حزبي خود در ليست مشترک به نفع وحدت چشم پوشيده بودند؛ کاري که پايداري‌چي‌ها و برخي‌ها نکردند و حتي تهديد کرده بودند در صورت نداشتن سهم مورد نظر زير ميز بازي وحدت مي‌زنند.

حالا پايداري‌ها باز در حال ادامه همان بازي‌اند که صداي حزب مؤتلفه درآمده است. پايداري به شوراي وحدت نپيوسته و براي پيوستن هم شرط‌و‌شروط دو مرحله گذاشته است.

يکي از ايده‌هايي که طرح کرده‌اند، ارائه فهرست موازي با برخي عناصر مشترک است. آنها اين روزها با دست پيش مي‌کشند و با پا پس می‌زنند. از يک‌سو مي‌گويند اصولگرايي منسوخ شده اما از سوي ديگر براي سهم‌داشتن از فهرست انتخاباتي آنها شرط‌و‌شروط مي‌گذارند و مدل طرحي مي‌کنند.

بيژن نوباوه که در دوره‌هاي گذشته با فهرست جبهه پايداري وارد مجلس شده است هم به شوراي وحدت اصولگرايان حمله کرده و به نامه‌نيوز گفته است: «نمي‌گويم اينها شوراي نيروهاي انقلاب هستند يا نيستند؛ اينکه يکي اسمي براي خودش مي‌گذارد، اين طور نيست که همه قبولش کنند. واقعيت آن است که بسياري از اينها صلاحيت اين اسم‌ها را ندارند؛ چون انقلابي و کاريزماتيک نيستند و زحمت جامعه را زياد مي‌کنند. مجلس بايد کاريزماتيک باشد؛ به‌طوري‌که تحت هيچ شرايطي منافع ملي را هدر ندهد و از بين نبرد.

بزرگان اصلاحات هر آدم فاقد صلاحيتي را وارد کردند، بعد خودشان فهميدند مجلس جاي اين بازي‌ها نبود. حالا هم اگر اصولگرايي بيايد که کاريزماتيک نباشد يا بي‌حال باشد، فقط بخواهد آهسته بيايد و آهسته برود، به درد کشور نمي‌خورد... اينکه جمعي براي خودشان تصميم بگيرند که فلاني بيايد و فلاني نيايد، اشتباه بزرگي است که چندين دفعه مرتکب شدند و الان هم دارند مرتکب مي‌شوند. معتقدم اگر دوباره روش‌هاي ناموفق گذشته استفاده شود، هيچ‌کدام از نظرسنجي‌ها را هم قبول نکنند و به مردم دروغ بگويند، قطعا شکست مي‌خورند؛ چون بعضي افراد که مورد وثوق اين آقايان نيستند اما به اندازه همه ۲۵ نفري که آنها نشستند، تصميم گرفتند، رأي دارند.

بااين‌حال ايسنا ديروز به نقل از دبير حزب مؤتلفه استان قم نوشت: ليستي را که به نام اصولگرايان قم از سوي يکي از نمايندگان اين شهر اعلام شده، حاصل جمع‌بندي جبهه‌ متعلق به وي و نه نظر جمع نيروهاي انقلاب اسلامي استان قم مي‌دانيم؛ زيرا هنوز ائتلافي جامع از نيروهاي انقلابي در قم شکل نگرفته است.

محمد عرب، با بيان اينکه حزب مؤتلفه اسلامي استان قم در هيچ شورايي و ائتلافي که در رأس آن احدي از نمايندگان يا کانديداهاي مجلس شوراي اسلامي باشد يا با مهندسي ايشان شکل گرفته باشد، شرکت نکرده و نمي‌کند و آن را مخالف روحيه کار جمعي و انقلابي مي‌داند، اظهار کرد: حزب مؤتلفه قم برخي از جبهه‌ها را مصداق «همه با من» مي‌داند و به دنبال تشکيل ائتلافي است که «همه با هم» کانديداهاي اصلح را براي نمايندگي از مرکز انقلاب معرفي کنند.

او ادامه داد: حزب مؤتلفه اسلامي معتقد است شهر مقدس قم و اهل قم به اندازه کافي نيروي انقلابي متعهد و متخصص براي ورود به مجلس دارد که نيازي به استقراض شخصيت از ساير شهرها نباشد؛ بنابراين دعوت برخي گروه‌هاي سياسي از بعضي برادران اهل و متولد ساير شهرها به کانديداشدن از قم را اهانت به مردم و اهالي شريف قم و مايه سرخوردگي جوانان مستعد و انقلابي اين شهر دانسته و آن را مخالف بيانيه گام دوم انقلاب اسلامي مي‌داند.

عرب همچنين بيان کرد: برخي از جلسات سياسي که براي مردم قم و به نام قم تصميم‌گيري مي‌کنند، وقتي مقبول آحاد مردم انقلابي و بصير قم قرار خواهند گرفت که از زدوبند سياسي مبرا بوده و تبديل به جبهه‌ها، مجامع و شوراهاي هماهنگي «همه با من» نشده باشند. حزب مؤتلفه اسلامي به عنوان يکي از احزاب انقلابي و ولايي و با رايزني که با ساير تشکل‌ها و چهره‌هاي سياسي و برخي از اعضاي محترم جامعه مدرسين داشته است، ضمن احترام به تمامي برادراني که از قبل تصميم خود را گرفته و قبل از ثبت‌نام و اعلام تأييد صلاحيت‌ها، نامزد خود را معرفي کرده‌اند، اعلام مي‌کند ليستي که به نام اصولگرايان قم از سوي يکي از نمايندگان قم در رسانه‌ها اعلام شده را حاصل جمع‌بندي جبهه‌ متعلق به وي و نه نظر جمع نيروهاي انقلاب اسلامي استان قم مي‌داند؛ زيرا هنوز ائتلافي جامع از نيروهاي انقلابي در قم شکل نگرفته است.

دبير حزب مؤتلفه استان قم تأكيد کرده که مؤتلفه قم با همکاري ساير تشکل‌ها، شخصيت‌ها و جوانان انقلابي و درخواست از جامعه مدرسين حوزه علميه قم در تلاش براي تشکيل ائتلاف فراگير نيروهاي انقلاب اسلامي استان قم زير نظر و با محوريت روحانيت است تا ان‌شاءالله سه نامزد اصلح و انقلابي که در شأن مردم شريف قم باشند را براي انتخابات مجلس شوراي اسلامي به مردم شهر خون و قيام معرفي کند.

عرب در پايان گفت: مؤتلفه اسلامي معتقد است هر ائتلافي بدون هدايت، نظارت و محوريت روحانيت شکل بگيرد، فاقد جامعيت لازم بوده و از انحرافات مصون نخواهد بود و مجدانه از حضرات جامعه محترم مدرسين و به ويژه شخصيت انقلابي حضرت‌ آيت‌الله يزدي مي‌خواهيم با تدبير انقلابي به اين کوتاه‌بيني‌ها درخصوص تعيين نماينده مردم انقلابي قم خاتمه دهند.

جبهه شوراي هماهنگي اصولگرايان استان قم با تقاضاي احمد اميرآبادي‌فراهاني نماينده مردم قم در مجلس دهم تشکيل شده است.

اين جبهه احمد اميرآبادي‌فراهاني و مجتبي ذوالنور نمايندگان فعلي قم و همچنين عليرضا زاکاني را به عنوان نامزدهاي مورد حمايت خود براي انتخابات مجلس يازدهم اعلام کرده است.

sharghdaily.ir
  • 10
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
گرشا رضایی,بیوگرافی گرشا رضایی,عکس های گرشا رضایی بیوگرافی گرشا رضایی (خواننده) بهمراه تصاویرش

متولد:۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳

زمینه فعالیت: موسیقی پاپ

پیشه:خواننده، آهنگساز و نوازنده

سالهای فعالیت:۱۳۹۱ تاکنون

ساز تخصصی: گیتار الکترونیک

قد:۱۹۰ سانتیمتر

ادامه
گلاره عباسی,عکس جدید گلاره عباسی,تصاویر جدید گلاره عباسی بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر 

همسر: ادیب راد

ملیت:ایرانی

ادامه
سیما تیرانداز,بیوگرافی سیما تیرانداز,سیما تیرانداز و همسرش بیوگرافی سیما تیرانداز بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۹ شهریور ۱۳۴۹

محل تولد:تهران

تحصیلات:کارشناسی در رشته ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد کارگردانی و بازیگری از دانشکدهٔ سینما و تئاتر

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

سالهای فعالیت:۱۳۶۶ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
ویشکا آسایش,بیوگرافی ویشکا آسایش,زندگینامه ویشکا آسایش زندگینامه ویشکا آسایش بازیگر و طراح صحنه و لباس در سینما (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۱۳۵۱/۸/۱۶

محل تولد:تهران

قد: ۱.۷۶ m

تحصیلات:فارغ التحصیل طراحی صحنه از انگلستان

همسر:رضا قبادی

فرزند: گیو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش