سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
۱۰:۴۵ - ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۵۲۶۶
تاپ طنز

تا ۱۵۰۰ در جست‌وجوی خانه!

هفته گذشته در گزارشي که «ايرناپلاس» منتشر کرد مشخص شد که اگر قيمت مسکن از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۹ ثابت مي‌ماند خانوارها مي‌توانستند با کنارگذاشتن هزينه‌اي که در سال ۱۳۷۹ براي مسکن خرج مي‌کردند در سال ۱۳۸۹ صاحب‌خانه شوند. طولاني‌ترين دوره انتظار براي خريد مسکن، مربوط به سال ۱۳۹۷ و به مدت ۳۵سال است، يعني اگر قيمت‌ مسکن در اين مدت ثابت بماند و خانوارها حدودا سالي ۱۷ميليون و ۷۰۰هزار تومان کنار بگذارند، مي‌توانند در سال ۱۴۳۱ بالاخره خانه‌دار شوند.

درست است که تا به اينجا شما فهميديد که حداقل ۳۵سال تا خريد يک خانه فاصله داريد اما صبر کنيد، چون مي‌خواهيم از چند جهت مختلف به بررسي اين گزارش بپردازيم.

جهت يک: در اين گزارش آمده که اگر يک خانواده سالي ۱۷ميليون و ۷۰۰هزارتومان کنار بگذارد، ۳۵سال بعد مي‌تواند يک خانه بخرد. سوالي که در ذهن ما‌ ايجاد شده اين است که يک‌ کارگر نهايتا ماهي دوميليون تومان حقوق مي‌گيرد(آن هم اگر به‌موقع پرداخت شود) با دوميليون تومان به‌صورت خوشبينانه مي‌شود يک‌ماه زنده ماند. اينکه در اين گزارش آمده با پس‌انداز ۱۷ميليوني مي‌شود ۳۵سال بعد خانه خريد، براي وقتي بود که پس‌اندازي وجود داشت. امروز کلمه‌اي به‌نام پس‌انداز وجود خارجي و داخلي ندارد. حقوق کارگري که عملا يک شوخي است. حقوق کارمندي کمي شوخي‌ بامزه‌تري است، چون حداقل علاوه‌بر زنده‌ماندن مي‌شود يک‌جايي در اين کره‌خاکي پيدا کرد که اجاره‌خانه کمي بخواهد. مثلا در مسکن‌مهرهاي نيمه‌ساخته بيابان‌هاي اطراف تهران. اما باز هم با اين حقوق‌ها سرسال نهايتا بشود ۲۰۰هزارتومان کنار گذاشت براي عيدي بچه‌هاي فاميل!

جهت دو: فرض کنيد يک جوان در شرف ازدواجيد. پدرزن آينده شما مي‌پرسد خانه و ماشين داري يا نه؟ شما چه مي‌خواهيد بگوييد؟ فکر کرديد پدر زن شما مطبوعات را نمي‌خواند؟ حتما‌ مي‌داند که ۳۵سال طول مي‌کشد تا يک خانه بخريد. با اين وضعيت سير صعودي قيمت پرايد هم بعيد نيست که با کنارگذاشتن يک مبلغي کنار پس‌انداز خريد خانه تا ۱۵۰سال آينده يک زه‌بغل گيرتان بيايد! آن هم پس از ثبت‌نام اينترنتي.

پس عملا ازدواج هم منتفي است!

جهت آخر: شما حتي اگر فقط ۱۰سال سن داشته باشيد حتما مي‌دانيد که از زمان بدو تولدتان در بيمارستان تا به امروز دلار از ۱۰۰۰تومان به ۱۰۰۰۰تومان رسيده. يعني چيزي حدود ۱۰برابر شده. از کجا‌ معلوم که ما سالي ۱۷ميليون و ۷۰۰هزارتومان هم جمع کرديم و دوسال بعد دلار دوباره گران شد و ۳۵سال ديگر نرفت روي تاريخ خريد خانه‌مان؟

با اين وضعيت ۳۵سال آينده با ۱۷ميليون تومان يک عدد پفک‌نمکي به شما مي‌دهند که به ياد روزگاران قديم که پفک بسته‌اي هزار بود، نوش جان کنيد.

به‌شخصه خيلي دوست دارم سالي ۱۷ميليون و ۷۰۰هزارتومان جمع کنم تا ببينم مي‌توانم در اواخر عمرم يک خانه براي خودم داشته باشم يا نه!

armanme​li.‎​ir
  • 13
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر

مجلس

دولت

ویژه سرپوش