جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۵۷

وظایف و اختیارات شورای عالی اداری چیست؟

شورای عالی اداری,شورای عالی اداری چیست,هدف از تشکیل شورای عالی اداریبرای شورای عالی اداری در قانون، وظایف و اختیاراتی تعيين شده است
در مسائل اداری کشور نیاز به یک شورای مستقل الزامی می باشد به همین خاطر با مجوز ماده ۱۱۴ و ۱۱۵ قانون مدیریت خدمات کشوری شورایی تحت عنوان " شورای عالی اداری" تشکیل یافته که اشخاص صلاحیت دار و متخصص بر اساس قانون در زمینه مسائل اداری کشور، انجام وظیفه می کند.

شورای عالی اداری

شورای عالی اداری کشور  یکی از شوراهایی است که در مورد مسائل اداری نظام حقوقی ایران تصمیم میگیرد، به همین منظور ابتدا در قوانین برنامه های پنج ساله توسعه پیش بینی میشود که به عنوان مثال، میتوان از بند ۳ و ۴ ضمیمه قانون برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و همینطور ماده یک قانون برنامه سوم توسعه مصوب فروردین سال ۱۳۷۹ یاد کرد که این قوانین مدت دارد و در همان مدت پنج ساله، اعتبار قانونی دارد. با این حال، احتیاج به شورایی در خصوص مسائل حقوق اداری پس از گذشتن مدت زمان مذکور الزامی شد تا بتواند به صورت دائمی، قوانین ناظر بر این حوزه یعنی قانون مدیریت خدمات کشوری،  تشکیل و ایجاد شورای عالی اداری را بررسی کند.

از این رو شورای عالی اداری با وظایف و اختیارات مشخص براساس مواد ۱۱۴ و ۱۱۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ۱۳۸۶ مورد بررسی قرار گرفته است. دبیرخانه شورای عالی اداری در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور می باشد و وظیفه ی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اینست که در تصمیمات این شورا به خوبی نظارت کند.

هدف از تشکیل شورای عالی اداری

 هدف از تشکیل شورای عالی اداری اینست که در نظام اداری کشور در ابعاد، نقش و اندازه دولت، روشهای انجام کار و فن آوری اداری، ساختار تشکیلاتی و نظامهای استخدامی، مدیریت منابع انسانی و ارتقاء و حفظ کرامت مردم و نیل به نظام اداری و مدیریتی کارا، بهره ور و ارزش افزا، پاسخگو، شفاف و عاری از فساد و تبعیض، اثر بخش، نتیجه گرا و مردمسالار تحولی ایجاد کند.

اعضای شورای عالی اداری,شورای عالی اداری,مسئولیت های شورای عالی اداریهدف از تشکیل شورای عالی اداری اینست که در نظام اداری کشور در ابعاد، نقش و ... تحولی ایجاد کند

اعضای شورای عالی اداری

اعضای شورای عالی اداری به موجب ماده ۱۱۴ قانون مدیریت خدمات کشوری عبارتست از:

> در غیاب رییس جمهور ( به عنوان رئیس شورا )، معاون اول وی ریاست شورای عالی اداری را بر عهده دارد؛

> رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور(  عضو و دبیر شورا) ؛

> وزراء آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و کار و امور اجتماعی و سه نفر از وزراء بخش های دیگر به انتخاب هیأت وزیران

>  وزیر یا رییس دستگاه مستقل ذی ربط حسب مورد؛

> انتخاب دو نفر از استان داران توسط استانداران سرتاسر کشور؛

> انتخاب دو نفر صاحب نظر در رشته حقوق اداری و مدیریت توسط رئیس جمهور ؛

> انتخاب دو نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وسیله مجلس شورای اسلامی بعنوان ناظر . 

مسئولیت های شورای عالی اداری,شورای عالی اداری کشور,شورای عالی ادارییکی از وظایف شورای عالی اداری اینست که به تحقق برنامه های تحول نظام اداری بپردازد

وظایف و اختیارات شورای عالی اداری

برای شورای عالی اداری در قانون، اهدافی تعيين شده است. وظایف و اختیاراتی  در این قانون برای شورای عالی اداری پیش بینی شده تا دسترسی به اهداف مذکور مقدور باشد. براساس ماده ۱۱۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، وظایف و اختیارات شورای عالی اداری مفصل بررسی شده است که این وظایف عبارتند از:

- یکی از وظایف شورای عالی اداری اینست که ساختار تشکیلات دستگاه های اجرائی غیر از دستگاه هایی که در قانون اساسی احکامشان شرح داده شده، اصلاح شود یا به دستور امام خمینی( ره) و مقام معظم رهبری تاسیس شود.

- به منظور ایجاد انسجام تشکیلاتی و حذف وظایف موازی، مشابه و تکراری در ساختار داخلی دستگاه های اجرائی تجدید نظر شود که این از وظایف شورای عالی اداری محسوب میشود.

- وظایف اجرائی از حوزه های ستادی دستگاه های اجرائی جدا شود و فعالیت حوزه های ستادی به اعمالی مانند حاکمیت و امور مدیریتی و راهبردی، سياست گذاري، برنامه ریزی، سازمان دهی، نظارت و کنترل محدود شود و وظایف اجرائی به واحدهایی نظیر واحدهای استانی، شهرستانی و سایر سطوح جغرافیایی منتقل میشود و ساختار تشکیلاتی متناسب با تغییرات به عمل آمده اصلاح شود.

- یکی ازمسئولیت های شورای عالی اداری اینست که برای واحدهای استانی و شهرستانی وابسته به هر یک از وزارت خانه ها دستور العملی در یک واحد سازمانی تنظیم شود.

- از وظایف شورای عالی اداری می توان به بررسی تعيين نقش و اندازه دولت اشاره کرد و این که برای کوچک سازی دولت در چهار چوب سیاست های کلان و قوانین مربوطه، ضوابط و سیاست های مناسب در نظر گرفته شود.

- با ایجاد هرنوع دستگاه اجرائی پیش از ارائه به مراجع ذی ربط مذکور در این قانون برای شورای عالی اداری بررسی و موافقت شود.

- نظام تصمیم گیری شوراها و کمیته های کشور، بازنگری و اصلاح گردد بگونه ای که علاوه بر این که از نظر کیفیت ارتقا می یابد، مرحله های آن مراجع کوتاه شود و نهادهای تصمیم گیرنده موازی و غیرضروری حذف شوند.

- یکی از مسئولیت های شورای عالی اداری اینست که برای ارتقاء بهره وری و کارآیی نیروی انسانی و مدیریت دستگاه های اجرائی، طرح های لازم تصویب شود.

- از وظایف شورای عالی اداری می توان به تصویب مقررات لازم در جهت بهینه سازی ساختار، ترکیب و توزیع نیروی انسانی بخش دولتی اشاره کرد.

شورای عالی اداری,وظایف و اختیارات شورای عالی اداری,شورای عالی اداری در قانوناز وظایف شورای عالی اداری می توان به تصویب مقررات لازم در جهت بهینه سازی ساختار اشاره کرد

 - روشها و رویه های مورد عمل در دستگاه های اجرائی و مهندسی مجدد سیستم ها با شیوه های ساده سازی مراحل انجام کار، افزایش رضایت مراجعان، خودکار سازی عملیات، کاهش هزینه های اداری و اقتصادی نمودن فعالیت ها و کاهش میزان ارتباط کارمندان با مراجعه کنندگان اصلاح شود.

- دستور العمل هایی که بر بهره برداری مطلوب از فضاها و تجهیزات و وسائط نقلیه اداری نظارت دارد، تصویب شود که این از وظایف شورای عالی اداری محسوب میشود .

- یکی از دیگر وظایف شورای عالی اداری اینست که برای تحقق برنامه های تحول نظام اداری و طرح های مصوب شورا که نیاز به منابع جدید دارد باید منابع مورد نیازی پیشنهاد شود.

گردآوری: بخش سیاست سرپوش

  • 9
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
آرش فردوسی,بیوگرافی آرش فردوسی,زندگینامه آرش فردوسی بیوگرافی آرش فردوسی کارآفرین موفق ایرانی – آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ اکتبر ۱۹۸۵

زادگاه:اوورلند پارک، کانزاس، ایالات متحده

ملیت:آمریکایی ایرانی تبار

شناخته شده برای:تاسیس دراپ باکس

وضعیت تأهل:مجرد

ادامه
عکس های محمد اسلامی,محمد جواد اسلامی,زندگی نامه محمد اسلامی بیوگرافی محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

دین:اسلام

ادامه
آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

ادامه
حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاس زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

ادامه
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش