صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > گزارش اقتصادی

گزارش اقتصادی

سرپوش - گزارش اقتصادی

کاسبی در مال‌های تهران مالی نیست! ایرانی‌ها ٤ برابر میانگین جهانی مغازه و فروشگاه دارند. این بخشی از گزارش وزارت صنعت از بازار ایران است، اما علاقه سیری‌ناپذیری آنها به کاسبی در بازار موجب شده همچنان در گوشه و کنار کلانشهرها شاهد افتتاح مال‌های بزرگ و مجتمع‌های تجاری لوکس باشیم.

گرانی کدام کالا‌ها را از سفره مردم حذف کرد از روز‌های پرتب‌وتابی که دستیابی به تورم تک‌رقمی به‌عنوان یک دستاورد تبلیغ و از مردم دعوت می‌شد با تکیه بر این دستاورد بار دیگر رأی اعتماد در صندوق‌ها بیندازند، دوسالی بیشتر نمی‌گذرد.

هشدار؛ موج دوم هجوم ملخ‌ها در اردیبهشت‌ با توجه به پیش‌بینی حضور ملخ‌ها تا پنج‌سال آینده در کشور و اینکه موجب آسیب و ضرر می‌شوند باید برنامه‌ریزی دقیق و مدونی برای مبارزه با آنها داشته باشیم. در بهمن‌ماه سال گذشته موج اول مبارزه با ملخ‌های صحرایی با سمپاشی حدود ۲۱۰۰ هکتار در کل استان انجام شده است.

سناریوهای اصلی بنزین ۹۸  پیش‌بینی سبقت رشد مصرف از مجموع تولید بنزین کشور (۱۰۵ میلیون لیتر در روز)، سرانجام باعث جدی شدن اجرای دوباره طرح سهمیه‌بندی بنزین شد.

دلایل حذف صفر از پول ملی ایران  پایگاه اطلاع‌رسانی هیات دولت روز گذشته اعلام کرد که طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی، همچنان در کمیسیون اقتصاد دولت در حال بررسی است. حذف صفرهای پول ملی موضوع جدیدی نیست و قبلا هم در سال‌های ۷۲ و ۸۶ مطرح شد اما نتیجه‌ای در بر نداشت.

تولیدکنندگان لوازم خانگی در انتظار تعیین تکلیف قیمت‌ها هستند تنها گزینه بازار لوازم خانگی در سال ٩٨ لوازم خانگی ارزان و برندهای ایرانی است. بازار لوازم خانگی هنوز در خواب بهاره به سر می‌برد و بسیاری از مغازه‌های لوازم خانگی امین‌حضور تهران، برندهای بزرگ و محبوب کره‌ای را نمی‌فروشند.

نگاهی به چالش های ایران در مقابله با «تحریم ها» و تاملی بر «فرصت‌ها» به نظر می رسد که مشکلات اقتصاد ایران در برخی حوزه های خاص، موجب شده است تا انگیزه تحریم ایران در کشورهای متخاصم ایجاد شود.

تاثیر اقدام جدید آمریکا علیه ایران را بر بازارهای اقتصادی «اقتصاد ایران قابل پیش‌بینی نیست، پس نمی‌توان به رخدادها اعتماد کرد»؛ این نظر بسیاری از کارشناسان درخصوص وضعیت اقتصادی ایران است. ماه‌ها است که اقتصاد در تلاطم به سر می‌برد و اتفاقات بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده است.

وام ۷۲ ساعته بگیرید، به سیل‌زدگان بدهید در میان همه وام‌هایی که به شدت مورد علاقه مردم است اخیرا وام جدیدی باب شده است که ظرف ۷۲ ساعت پس‌از تشکیل پرونده قابل دریافت است اما در این نوع خاص از وام پولی بدست وام گیرنده نمی‌رسد و تنها او ماهیانه قسط این وام را پرداخت می‌کند!

هوای اقتصاد بهاری می‌شود؟ فراز و نشیب بازارهای مختلف طی یک سال گذشته باعث شد تا ۱۳۹۷ به‌عنوان یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی طی چند دهه گذشته شناخته شود و تا سال‌ها بعد بسیاری از شهروندان و کارشناسان این سال را با گرانی‌هایی که از بازار ارز و سکه تا اقلام اساسی و مصرفی رقم خورد به یاد بیاورند.

بزرگترین معدنکاران جهان کدامند؟ معدنکاری یکی از مهمترین و دشوارترین مشاغل جهان است که نیازمند کار سخت و بی وقفه برای تولید محصولاتی از فلزات و سنگ‌های معدنی است. طلا، مس، بوکسیت، زغال سنگ، نیکل و روی با معدنکاری به دست می‌آیند.

حقوق مردم را بالا نبرید، چون تورم تشدید می‌شود! برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند اگر تورمی رخ دهد نباید دستمزد حداقلی کارگران را افزایش داد؛ چرا که به تورم مجدد منجر خواهد شد. این گزارش تحلیلی صحت و سقم این انگاره را مورد بررسی قرار می‌دهد.

نقشه راه اقتصاد در سال ۹۸ بسیاری از کارشناسان ۱۳۹۷ را «سال سخت اقتصاد» می‌دانند. در این سال، بازارهای مختلف با فراز و نشیب زیادی مواجه شدند. حال، در آستانه سال جدید به‌نظر می‌رسد دولت تنگناهای جدیدتر و جدی‌تری پیش‌رو دارد.

پرتره اقتصاد ایران در سال ۹۸ سال ۹۷ را به جرات می‌توان یکی از سال‌های سخت اقتصادی ایران طی یک دهه گذشته دانست. تاثیر نوسانات شدید نرخ ارز که از آن به‌عنوان عامل اصلی تمامی چالش‌های ایجادشده در اقتصاد کشور یاد می‌شود، در سایر بازارهای کشور به‌حدی بود که افزایش بی‌رویه قیمت‌ها را در برخی بازارها رقم زد.

افزايش تورم -كاهش‌ارزش پول؛ بن‌بست را بگشاييم ۹۷ هم به روزهای پایانی می‌رسد ولی واقعیت این است که بوی عید نمی‌آید یا لااقل آنطور که سال‌های پیش می‌آمد، نمی‌آید. کمتر خانواده‌ای می‌تواند از پس خرید آجیل ۲۰۰ هزار تومانی برآید و حتی اگر هم بخرد شاید کمتر میهمانی با میل تعارف میزبان را بپذیرد.

سلاطینی که در سال ۹۷ ظهور کردند، خبرساز شدند و در نهایت پای چوبه‌ی دار رفتند سرزمینی با قدرت سلطان‌پروری؛ از سلطان سکه تا سلطان قیر اقتصاد ایران، سلاطین بسیاری دارد. یکی سلطان سکه است، یکی سلطان قیر، یکی سلطان کاغذ و یکی سلطان معادن. شاید ما برخی از این سلاطین را نشناسیم و چهره و هویت واقعی آنان را ندانیم اما حرف آنها همیشه در اقتصاد ما هست.

گزارشی از بهای کالاهای پرمصرف شب عید به روایت مدیران و واقعیت بازار قیمت‌هایی که مدیران بخش‌های مختلف بازار در اخبار و تلویزیون ‏اعلام می‌کنند، زمین تا آسمان با قیمت‌هایی که مصرف‌کننده می‌خرد، تفاوت دارد. این‌که ماجرا از ‏چه قرار است؟ خیلی واضح و شفاف نیست.

راهکارهای ایجاد تعادل در بازار پرحاشیه مسکن چشم‌انداز بازار مسکن در سال آینده روشن نیست. این را می‌توان از توقف مردم برای خرید و راه‌کارهای اورژانسی دست‌‍اندرکاران اقتصادی برای ایجاد تحرک و جنب و جوش در این بازار فهمید. بر اساس گزارش‌های میدانی، به دلیل کاهش قدرت خرید مردم میزان اجاره‌نشینی نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

تلاش‌ها برای قانونی‌شدن بودجه ۹۸ شنبه هفته گذشته بود که پس از دوازده روز و بیست و هفت جلسه، بررسی جزئیات بودجه ۹۸ به پایان رسید و پس از آن مصوبات مجلس برای تطبیق با قانون‌اساسی و شرع به شورای نگهبان ارسال شد.

مخالفان و موافقان اقتصادی FATF چه می‌گویند؟ جدا از نگاه‌های منفی یا مثبت سیاسی و امنیتی به تصویب لوایح مرتبط با FATF از لحاظ اقتصادی نیز تصویب FATF در شرایط فعلی کشور مورد اختلاف اقتصاددانان است.

۱۲۳۴۵آرشیو
اجاره فروشگاه در پاساژهای تجاری بزرگ و معروف تهران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
کالاهای اساسی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
زمان هجوم ملخ‌ها,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
افزایش قیمت بنزین,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
حذف صفر از پول ملی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
لوازم خانگی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اصناف و قیمت
مشکلات در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
وام برای کمک به سیل زدگان,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بزرگترین معدنکاران جهان,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,صنعت و معدن
تورم در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پرتره اقتصاد ایران در سال ۹۸,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
افزايش تورم,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مفسدان اقتصادی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
قیمت کالاهای پرمصرف شب عید,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اصناف و قیمت
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
عباسعلی کدخدایی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
FATF,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
شاید از دست داده باشید
پخش مجدد برنامه ۹۰ در دستور کار شورای نظارت بر صداوسیما
حرف های جالب مایلی کهن درباره فردوسی پور، کی روش و محسن فروزان
آلبوم شجریان به نفع سیل‌زدگان فروخته می‌شود
پرواز نظارتی روسیه بر فراز آمریکا از امروز آغاز می‌شود
قضاوت فغانی در لیگ دسته اول
هند: خرید نفت از ایران نباید قطع شود
قیمت جدید جک S3؛ کرمان موتور ۱۹ میلیون گران کرد!
کاخ سفید: معافیت‌های نفتی ایران تمدید نمی شود/ عربستان و امارات خلا نفت ایران را جبران می‌کنند
ابرخودرو الکتریکی لوتوس به‌زودی معرفی خواهد شد
گرانی کدام کالا‌ها را از سفره مردم حذف کرد
واکنش‌ها به عدم تمدید معافیت نفتی ایران
پومپئو: عربستان و امارات گفته‌اند نبود نفت ایران را در بازار جبران می‌کنند
خودروهایی با ترکیب های عجیب و شگفت انگیز قلب های تپنده!
تویوتا لندکروزر همچنان در بازار ایالات متحده آمریکا حضور خواهد داشت
ترامپ: «جان کری» توصیه خیلی بدی به ایران کرده است