صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > گزارش اقتصادی

گزارش اقتصادی

سرپوش - گزارش اقتصادی

برنامه نظارتی دولت برای رساندن کالاهای ضروری به دست مردم/ «مهتاب» به سامانه‌ها اضافه شد با خروج کالاهای اساسی از مرزهای کشور در برخی  کالاها با کمبود و گرانی مواجه شدیم، کالاهایی که دولت برای تنظیم بازار و جلوگیری از رشد قیمت‌ها، ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص می‌دهد این روزها بلای جان اقتصاد شده است.

معرفی ۵ بازار اصلی اقتصاد ایران در ۹ ماه اول امسال  اقتصاد ایران از ابتدای سال جاری تاکنون دستخوش تحولات متعددی بود که در بازه‌های زمانی مختلف بازارهای اقتصادی کشور را تحت‌الشعاع قرار داد.

سهم فروش آپارتمان‌های ۱۵ تا ۲۰ سال ساخت با افزایش روبه‌رو شد به گزارش دنیای اقتصاد، با تنزل سهم آپارتمان‌های نوساز به پایین‌ترین حد ممکن در سال جاری طی معاملات آذر ماه امسال، سهم فروش آپارتمان‌های ۱۵ تا ۲۰ سال ساخت با افزایش روبه‌رو شد و در پایان معاملات آذر ماه بازار مسکن به بالاترین حد امسال رسید.

چرخش به سمت کم‌فروشی افزایش قیمت لبنیات از جمله گرانی‌هایی به شمار می‌رود که از اول سال‌جاری تاکنون رکورد عجیبی را ثبت کرده به طوری که همچنان شیر، ماست، پنیر، خامه، کره، بستنی و..‌.

بررسی تغییرات قیمتی بازارهای ارز، طلا، مسکن، سهام و بانک بازدهی و سوددهی بازارهای پنج گانه شامل ارز، طلا، مسکن، سرمایه (بورس) و پول (بانک) از ابتدای سال‌جاری تاکنون تغییرات بسیاری داشته است. دراین مدت بازار ارز به دلیل جهشی که تجربه کرد در اوج قرار داشته است هرچند در نیمه دوم سال اندکی از بازدهی آن کاسته شده است.

تومان همتای دلار می‌شود! برای چهارمین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بحث رفرم پولی مطرح شده که این بار گویا جدی‌تر از دفعات قبل بوده و بر اساس آن قرار است چهار صفر از پول ملی حذف شود.

قدرت زایش پس‌انداز ایرانی به گزارش دنیای اقتصاد، با فرض اینکه ایران، امارات، عراق، عربستان و ترکیه مسیر اقتصاد خود را از سال ۱۹۷۸ و از یک نقطه آغاز کرده باشند، اقتصاد ایران طی چهار دهه اخیر عملکرد ضعیف‌تری از نظر رشد اقتصادی در مقایسه با رقبای منطقه‌ای خود بر جای گذاشته است.

روزنه های درآمدی بودجه ۹۸ پیش از هر چیز ما باید این اصل را بپذیریم که باید بودجه ریزی کشور را بر اساس شرایط و وضعیت فعلی کشور پیش بینی کنیم و نباید احساسی و شتابزده به امید درآمدهای غیرواقعی باشیم، بنابراین قطعا نمی توانیم به ویژه در شرایط حساس فعلی، نگاه غیرواقعی به درآمدها و هزینه‌های کشور داشته باشیم.

نظر برخی تجار درباره حذف صفر از پول ملی رییس کل بانک مرکزی اخیرا خبر داد که لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به دولت ارائه شده و احتمالا در آینده نه چندان دور به مرحله اجرا در می‌آید. در این رابطه برخی از تجار و اعضای اتاق بازرگانی، اجرای این طرح را در شرایط فعلی تاثیرگذار دانسته و برخی نظرات دیگری دارند.

پایان موازی‌کاری در انتشار آمار تورم و رشد اقتصادی مرکز آمار ایران بر اساس تصمیم کمیسیون شورای عالی آمار از پایان موازی کاری در تولید و انتشار آمار تورم و رشد اقتصادی خبر داد که به منزله توقف انتشار عمومی این آمارها توسط بانک مرکزی است.

چه بودجه‌ای سازنده است چه بودجه‌ای مخرب؟ چه بودجه‌ای می‌تواند در دل چرخه‌های مثبت و منفی تجاری، نقش تعدیل‌کننده و چه بودجه‌ای می‌تواند نقش مخرب داشته باشد؟ این سوال در فصل بودجه مهم و قابل تامل است.

شرکت‌های خصوصی‌سازی‌شده در ایران پس از واگذاری چه سرنوشتی پیدا کرده‌اند؟ صد شرکت اولی که به طور کامل یا تدریجی در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ از سوی سازمان خصوصی‌سازی واگذار شده‌اند، در این گزارش بررسی شده‌اند.

علت‌یابی کاهش رشد کشاورزی در فصل اول سال گزارش مرکز آمار از رشد اقتصادی ۶ ماهه اول سال ۹۷ نشان می‌دهد رشد بخش کشاورزی در این مدت منفی بوده و عدد آن منفی ۲.۵ درصد است.

شی جین پینگ چگونه چین را در مسیر ابر قدرتی جهانی هدایت می‌کند؟ در اوایل اکتبر، «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهوری امریکا در واشنگتن سخنرانی داشت. سخنرانی‌ای که به گفته بسیاری از تحلیلگران سیاست خارجی چیزی کمتر از اعلام آغاز جنگ سرد قرن بیست و یکم نبود.

معمای ۲۲ تبصره‌ای بودجه شفافیت بودجه از مسائل مهمی است که همواره بر آن تأکید شده است. روشن‌شدن نحوه توزیع منابع مالی، احتمال بروز انحراف و ایجاد رانت در بخش‌های مختلف کشور را کاهش می‌دهد.

چوب حراج بر سر بیت المال!/ داستان پر غصه خصوصی‌سازی در ایران در حالی مدافعان خصوصی‌سازی در ایران از واگذاری پیاپی شرکت‌ها دفاع می‌کند که این روزها اعتراضات کارگری به خاطر واگذاری بی رویه شرکت‌ها به اوج رسیده است. کارگران شرکت‌هایی همچون نیشکر هفت تپه، کشت و صنعت مغان، آلومینیوم المهدی، هپکو، آذرآب و ... یا بیکار شده‌اند یا تکلیف حقوقشان نامشخص است.

شمشیر دولبه حذف صفر از پول ملی بانک مرکزی ایران به‌تازگی از چک‌پول‌های جدید ۵۰هزارتومانی رونمایی کرده است که طراحی و رنگ‌آمیزی متفاوت آن، ظن حذف صفر از پول ملی و تغییر واحد آن از ریال به تومان را تقویت می‌کند.

مصوبه‌هایی که قرار است یک‌شبه آب بر آتش بحران ارز بریزد حاشیه‌های افزایش ناگهانی قیمت ارز که موجب شده است رقمی در حدود۱۰۰ هزار میلیارد تومان، معادل یک چهارم بودجه کل کشور در سال ۹۸ خسارت به اقتصاد وارد شود، هنوز اصلی‌ترین دلیل سرگیجه سیاست‌های اقتصادی و در نهایت تلاش مضاعف برای کنترل بخش‌های مهم اقتصادی است.

شاخص مدیران خرید؛ روایت مدیران از تولید بنگاه‌ها به گزارش دنیای اقتصاد، مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق بازرگانی برای اولین بار «شاخص مدیران خرید» در ایران را منتشر کرد.

امضای رکود تولید پای چک‌های برگشتی افزایش تعداد چک‌های برگشتی تنها گوشه‌ای از مشکلاتی است که هرازگاهی در میان اخبار اقتصادی مطرح می‌شود. در کنار بحران ارزی، مسکن، خودرو یا مشکلات بانکی، روند رو به رشد چک‌های برگشتی را می‌توان یکی از مهمترین دلایل نگرانی آگاهان اقتصادی برشمرد.

۱۲۳۴۵آرشیو
کالاهای اساسی مردم,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
صنایع لبنی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
تغییرات در بازارهای مهم ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
واحد پول ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بودجه 98,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پول ملی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مرکز آمار ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
خصوصی‌سازی شرکت های دولتی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,صنعت و معدن
صنعت کشاورزی در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
شی جین پینگ,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان
22 تبصره‌ بودجه 98,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
خصوصی سازی در ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
حذف صفر از پول,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
بازار ارز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
شاخص مدیران خرید,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,تجارت و بازرگانی
چک‌های برگشتی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
شاید از دست داده باشید
فردوسی‌پور فردا گزارش می‌کند
صعود نادال و کربر به دور سوم تنیس اپن استرالیا
آغاز ثبت‌نام آزمون‌های EPT و فراگیر مهارتهای عربی دانشگاه آزاد
ظریف: دستگیری خبرنگار پرس تی‌وی در آمریکا سیاسی و غیرقابل قبول است
واژگونی سرویس مدرسه در کرمان/ یک دانش‌آموز جان باخت
سونامی انصراف از دریافت وام مسکن!
ترکیب تیم ملی فوتبال ایران مقابل عراق مشخص شد
حمله بازیکنان استقلال به مدیران باشگاه!
کره جنوبی برد و به صدر جدول رسید/ چین حریف تایلند شد
دستگیری سارقان ۱۰ میلیاردی شهرهای ایران
هشدار قاسمی به نتانیاهو: پا را از گلیم‌تان فراتر نگذارید/ ایران تهدیدپذیر نیست
«دلبند» ایرانی مسافر برلین شد
فرانسه پرتاب ماهواره از سوی ایران را محکوم کرد/ ایران واکنش نشان داد
ذوب آهن از باشگاه استقلال شکایت کرد
ایران صفر - عراق صفر/ خاطره تلخ عراق، شیرین نشد