صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > گزارش اقتصادی

گزارش اقتصادی

سرپوش - گزارش اقتصادی

سبقت تورم از بسته‌های معیشتی به نظر می‌رسد زور غول تورم این روزها حسابی بر سیاست‌های حمایتی سکانداران اقتصادی غلبه کرده است.

وزن نفت در اقتصاد ۹۸ انتشار آمارهای عملکرد بودجه در هشت ماه نخست سال جاری، وزن نفت در اقتصاد سال ۹۸ را مشخص کرد. گزارش‌ها نشان می‌دهد میزان درآمد دولت از فروش نفت و میعانات گازی در این مدت ۲/ ۲۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

افزایش ۱۶ درصدی بودجه شرکت‌های دولتی سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: بودجه شرکت های دولتی با ۱۶ درصد افزایش از ۱۲۷۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۱۴۸۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ رسیده است.

آخرین تغییرات بودجه ۹۹  لایحه بودجه ۹۹ از تصویب هیات دولت گذشت تا روز یکشنبه در صحن علنی مجلس رونمایی شود. پیگیری‌ها نشان می‌دهد که لایحه بودجه در روزهای پایانی دچار تغییرات بزرگی شده است. سقف بودجه عمومی که در ابتدا حول ۴۲۰ هزار میلیارد تومان تنظیم شده بود، به سقف ۴۸۰ هزار میلیارد تومان رسید.

یارانه ۱۶ میلیون نفر دیگر هم حذف می‌شود! با اعلام رسمی انتخاب ۶۰ میلیون نفر از یارانه‌بگیران برای کمک حمایتی دولت، به نظر می‌رسد دیگر پرداخت یارانه به ۱۶ میلیون نفری که محق حمایت معیشتی نبودند و در سه دهک بالای درآمدی طبقه‌بندی شده‌اند، معنا نداشته و باید منتظر حذف یارانه نقدی آنها نیز بود؛ موضوعی که تکلیف قانونی هم هست.

پازل عددی بودجه ۹۹ پازل بودجه ۹۹ در حال تکمیل است. پس از آنکه رئیس سازمان برنامه و بودجه درآمدهای نفت در بودجه سال آتی را اعلام کرد، خبرها از تکمیل دیگر قطعات پازل حکایت دارد. پیشنهادهای اولیه حاکی از این است که اعتبارات هزینه‌ای بودجه ۹۹، همچون ارقام نسخه اصلاح‌شده بودجه سال جاری باشد.

خودرو خانوارهای ایرانی چقدر می‌ارزد؟/ هزینه ماهانه خانوارها «هزینه ماهانه خانوارهای شهری»، «سهم هزینه‌های انرژی از کل هزینه‌های خانوار»، «میزان بهره‌مندی دهک‌ها از یارانه‌ها» و «ارزش خودروهای خانوار ایرانی» اعلام شد.

صورت‌حساب یارانه نقدی مرکز پژوهش‌های مجلس صورت حساب یارانه نقدی را منتشر کرد. بررسی صورت گرفته توسط این مرکز، از آذر ۱۳۸۹ (زمان آغاز پرداخت یارانه نقدی) تا پایان سال ۱۳۹۷، نشان می‌دهد که مجموعا ۳/ ۳۴۸ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده است.

۲ روند متضاد در بازار مسکن فروش آپارتمان در پایتخت ۱۸ درصد افزایش یافت، میانگین قیمت‌ها ۲ درصد افت کرد. بازار معاملات مسکن در تهران طی ماه میانی پاییز با دو روند متفاوت قیمت فروش و حجم خرید مواجه شد.

وداع با رمز دوم در شب یلدا استفاده از رمز دوم ثابت در تراکنش‌های بانکی و خریدهای اینترنتی تا شب یلدای امسال اعتبار دارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که از ابتدای دی ماه، مشتریان بانک‌ها تنها می‌توانند از طریق رمز دوم پویا (یک‌بار مصرف) عملیات بانکی را انجام دهند.

مالیات دهنده‌های جدید چه کسانی هستند؟ بحث مالیات این روزها بیشتر از هر زمان دیگر مورد توجه دولت قرار گرفته است.

پاسخ به ۱۰ سوال مهم متقاضیان ثبت‌نام خانه‌های دولتی (طرح ملی مسکن) طرح دولت برای ساخت و واگذاری خانه‌های دولتی از روز گذشته وارد مرحله جذب متقاضیان واجد شرایط شد.

کوچ ۱۸ میلیارد دلاری به جیب آقایان ایکس! «کالاهای اساسی در طول یکسال، ۱۱میلیارد دلار بیشتر ارز نمی‌خواهد، ولی در عرض حدود دو ماه، ۱۸میلیارد دلار ارز و ۶۲ تن طلا بر باد رفت»، این اظهارنظر یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است که این‌روزها در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود.

تغییرات سفره کم‌درآمدها بررسی داده‌های بودجه خانوار مرکز آمار نشان می‌دهد سفره محدود خانوارهای دهک اول (کم‌برخوردار) در سال گذشته، کوچک‌تر از قبل شده است. مثلا یک پنجم از میزان مصرف گوشت دام دهک اول، در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ حذف شده است تا میزان مصرف آنها، به کمتر از ۴۰۰ گرم در ماه برسد.

آفتی که دوباره سر برداشت/ ملخ های صحرایی در راه جازموریان طبق اعلام فائو موج دوم حمله ملخ های صحرایی در راه است و این در حالیست که بهار امسال هم شاهد هجوم این آفت به برخی مناطق کشور از جمله استان کرمان بودیم.

انقلاب سفید در پالایشگاه‌ها! / تکه تکه کردن بزرگترین صنایع کشور به نام خصوصی سازی در جدیدترین تصمیم‌گیری، سازمان خصوصی و وزارت اقتصاد قرار است پالایشگاه‌های کشور را به صورت واحد واحد واگذار کنند. این در حالی است که واگذاری جزیره‌ای پالایشگاه‌ها نتیجه‌ای جز از هم گسیختگی زنجیره‌های ارزش ندارد و در آینده‌ای بسیار نزدیک مشکلات جدی برای اقتصادی آن برای کشور مشخص خواهد شد.

بيكاری نفتكش‌ها نرخ حمل محموله‌هاي نفتي به دليل نگراني از عواقب سياسي و اقتصادي همكاري با كشورهاي تحريم شده همچنين تخطي از قوانين واشنگتن افزايش يافت.

انتشار اوراق مالی در شرایط فعلی با اقتصاد ایران چه می‌کند شاید زمانی که دولت برای نگارش بودجه ۹۸ پیش‌بینی فروش ۱.۵ میلیون بشکه در روز را داشت، هیچ‌گاه تصورش را هم نمی‌‎کرد این عدد در سال ۹۸ به زیر ۵۰۰ هزار بشکه و در برخی روزها به ۳۰۰هزار بشکه برسد. همین تحلیل اشتباه سبب شد خرج دولت بیش از دخلش شود.

لوازم التحریرهای لاکچری؛ از مداد نوک‌طلا تا دفترچه نیم‌میلیونی خودنویس‌هایی که در بدنه‌شان پوکه فشنگ جنگ جهانی کار شده یا مداد نوکی‌‏هایی با نوک طلا پدیده‌های جالب بازار نوشت‌افزار تهران است. بازار لوکسی که در آن دفترچه‌های ‏مشق نیم‌میلیون تومانی پیدا می‌شود و قیمت برخی اقلام آن به اندازه یک مترمربع خانه در ولنجک و ‏زعفرانیه است.

خانوارهای ساکن در تراز منفی شکاف درآمد و هزینه ۶ دهک درآمدی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ در جهت منفی حرکت کرد و تنها وضعیت ۳ دهک بهبود یافت و وضعیت دهک پنجم نیز تغییر خاصی نکرده است.

۱۲۳۴۵آرشیو
تورم,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
آمار درآمدهای نفتی اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
افزایش بودجه شرکت‌های دولتی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
برنامه مالی سال آینده,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
حذف یارانه نقدی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پازل بودجه ۹۹,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
هزینه ماهانه خانوارها,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
یارانه نقدی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
استفاده از رمز دوم ثابت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
مالیات,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
احمد توکلی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
وضعیت تورمی فقرا,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
ملخ های صحرایی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
پالایشگاه نفت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
بيكاری نفتكش‌ها در کشور,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
التحریرهای لاکچری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اصناف و قیمت
وضعیت خانوار شهری در سال 98,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
شاید از دست داده باشید
ترامپ: استیضاح برای من از نظر سیاسی خوب است
فوت ۳ نفر در حادثه رانندگی/ ۳۵ کشته و زخمی در سه حادثه تصادف
عمران خان برای میانجی‌گری بین تهران و ریاض عازم عربستان می‌شود
داروغه‌زاده: «مست عشق» مجوز ندارد، به جشنواره فجر هم نمی‌آید
جدیدترین اظهارات استراماچونی: اوضاع همانی است که بود/ با فتح الله‌زاده هیچ ارتباطی نداشتم
حسن نصرالله: نصرالله:اگر به ایران حمله شود، ایران پاسخ خواهد داد/ آمریکایی‌ها می‌خواهند حزب الله را از شهرشان بیرون کند
اسکوچیچ: چرا بین من و استراماچونی فرق می‌گذارید؟
اولتیماتوم باشگاه استقلال خطاب به رسانه‌ها
عجیب‌ترین هوادار فوتبال ایران کیست؟/ بازمانده حادثه نوشهر، تماشاگر ویژه وطنی
بیرانوند مصدوم شد/ دروازه‌بان پرسپولیس دو بازی تیمش را از دست داد
اتهام‌زنی دوباره پامپئو علیه ایران
ترور پسر یک مقام جریان صدر در بغداد
بیرانوند: کت و شلوار استراماچونی از طلاست؟؛ چرا کسی از وزارت ورزش دنبال بازگشت برانکو نبود؟
خبر خوش برای هواداران استقلال؛ پول استراماچونی به ایتالیا رسید +سند
رقابت «سرخ‌پوست» در سه جشنواره بین‌المللی