یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
۱۰:۴۰ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۳۴۹۶
حج و عتبات عالیات

رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد

۵ میلیون و ۸۰۰ هزار عمره گزار در نوبت هستند

حج عمره,اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,حج و زیارت
اعزام کاروان زائران ایرانی به سفر حج تمتع امروز به پایان رسید و بازگشت حجاج به کشور از ۲۸ مردادماه آغاز خواهد شد. جمعیتی در حدود ۸۴ هزار نفر در سفر حج امسال شرکت کرده‌اند. حج امسال با توجه به شرایط سیاسی بین دو کشور و نیز شرایط منطقه‌ای و بین‌المللی و حضور کشورهای فرامنطقه‌ای در این حوزه و درگیری‌های جهان اسلام در شرایط خاصی برگزار می‌شود.

به‌گزارش «ایران» به‌گفته رئیس سازمان حج و زیارت، در موضوع حج به‌صورت نانوشته ما و عربستان تلاش کردیم موضوع حج را از سطح روابط سیاسی بین دو کشور تفکیک کرده و به‌صورت مجزا آن را مدیریت کنیم و از این‌رو از سال قبل در قدم اول باوجود غیر فعال بودن کنسولگری پیگیر راه‌اندازی دفتر نمایندگی بودیم و ایجاد این دفتر توانست در بحث قراردادها و کاهش هزینه اعم از هتل و حمل و نقل و غیره نقش آفرینی کند. در گام دوم سیاست‌های انقباضی را دنبال کردیم و با توجه به تغییر نرخ برابری پول ملی با ارز که تبدیل به مسأله‌ای جدی شده بود، با کمک دولت ارز۷ هزار تومانی به بحث حج اختصاص یافت و در کنار آن سیاست‌های انقباضی دررابطه با عملیات حج و کاهش هزینه‌های سفر اجرا شد. برای همین با تفاوت نرخ ارز که نزدیک دو برابر بود و با این سیاست‌های انقباضی و ارزی که دولت تخصیص داد، قیمت نسبتاً مناسبی برای سفر حج تعیین شد.

 علیرضا رشیدیان، به مشخصه دیگر حج اشاره کرده و ادامه می‌دهد: با توجه به شرایط جهان اسلام، محور اول بر حج و خودسازی قرار گرفته و محور دوم حج، اخوت دینی تعیین شده که در واقع وحدت، برابری و برادری نیاز امروز جهان اسلام است. محور سوم هم حج و تمدن اسلامی است که با توجه به شرایط جهانی و ظرفیت جهان اسلام برای ایجاد یک تمدن نوین اسلامی در شکل‌گیری و ایجاد تعامل بین نحله‌های فکری جهان اسلام برای ساخت این تمدن انسانی والهی انتخاب شد.

قیمت غیرمنطقی ناوگان سعودی

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه توضیح می‌دهد: جمعیتی در حدود ۸۴ هزار نفر در سفر حج امسال شرکت کرده‌اند و عملیات انتقال زائران ایرانی امسال توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی انجام می‌شود. ۶۰درصد پروازهای انجام شده بدون تأخیر بوده است اما در عین حال به‌دلیل یکی دو مورد نقص فنی متوسط تأخیر درپروازها تاکنون به حدود ۲۶.۱ دقیقه رسیده است. دلیل آنکه ما از ناوگان سعودی استفاده نکردیم آن بود که آنها قیمتی غیر منطقی برای پروازهای خودشان دادند و بر اساس قانون یاسا و مقررات خود عربستان این قیمت‌ها توجیه منطقی نداشت و بعد از عدم تفاهم با آنان، اعلام کردند با شرکت هواپیمایی خود پروازها را انجام دهید. از کل جمعیت زائران، ۳۷ هزار و ۴۴۷ زائر در قالب ۲۶۷ کاروان زائران مدینه اول بودند که نخست وارد مدینه شده و پس از چند روز اسکان در این شهر عازم مکه شدند و بقیه از طریق فرودگاه جده به مسجد شجره و مکه مکرمه انتقال یافتند.

وی به نظرات منفی برخی منتقدان اشاره می‌کند و می‌گوید: برخی تصور می‌کردند اگر ما را محدود کنند که همه زائران و حجاج از طریق شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما) منتقل شوند، به گونه‌ای که حتی شرکت‌های دیگر ایرانی هم در این امرحضور نداشته نباشد، دچار مشکل می‌شویم اما غیرتمندان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی بخوبی توانسته‌اند از عهده این وظیفه سنگین بر آیند.

رشیدیان در مورد زمان سفر زائران نیز بیان می‌کند: مدت اقامت زائران در مدینه قبل ۵ شب و ۶ روز و در مدینه بعد ۴ شب و ۵ روز است البته این زمان مسلماً با توجه به علاقه و عشقی که مردم ایران به زیارت مدینه و حرم پیامبر(ص) دارند، برای آنها کفایت نمی‌کند.

به‌گفته وی، ظرفیتی که دولت عربستان برای اجاره هتل‌ها می‌دهد معادل یک هزار نفر است اما برای رفاه و آسایش بیشتر زائران بر آن شدیم که حداکثر ۸۵۰ نفر در هتل مستقر کنیم. در بحث پزشکی و درمانی هم در مدینه سه درمانگاه به انضمام یک بیمارستان موارد اورژانس فعال داریم ضمن آنکه خدماتی که از بیمارستان‌های عربستان می‌گیریم هم در کنار این ظرفیت به کمک ما آمده است. تا به حال خدمات پزشکی خوب بوده و مردم رضایت دارند.

 رئیس سازمان حج و زیارت در زمینه افزایش سهمیه‌های سفر حج توضیح می‌دهد: در موضوع افزایش سهمیه امسال در مذاکراتی که با طرف عربستانی داشتیم آمار زائران از ۸۱ هزار نفر به ۸۴هزارنفر افزایش یافت یعنی در حدود ۳هزار نفر افزایش ظرفیت داشتیم.

برخورد عربستانی‌ها با حجاج ایرانی

رشیدیان ضمن ابراز خرسندی از برخورد عربستانی‌ها با زائران ایرانی می‌گوید: برخوردها هم در مبادی ورودی وهم بخش‌های دیگر بسیار محترمانه بوده و همه ایرانی‌ها در این تعاملات، احساس عزت و سربلندی می‌کنند و ملیت‌های دیگر با مردم ما بسیار با احترام برخورد می‌کنند همه این‌ها حاکی از جایگاه جمهوری اسلامی ایران است.

دلایل طولانی شدن سفر حج

امسال زمان سفر حج از سال‌های گذشته طولانی‌تر بود. رشیدیان درباره افزایش طول سفر و چرایی آن می‌گوید: این افزایش زمان به‌دلیل اسلات‌های پروازی عربستان است. برنامه پروازی که آنان به ما دادند ۲۹ روز در رفت و ۲۳ روز در برگشت است و می‌گویند یک ماه در رفت و یک ماه در برگشت زائران را جابه جا کنید. اما ما با توجه به شرایط و امکانات تلاش می‌کنیم که برگشت زائران را در ۲۳ روز فشرده و مدیریت کنیم و اگر بتوانیم در توافق با عربستان از سه فروند هواپیمای پهن بدنه از شرکت‌هایی که در لیزینیگ هواپیمایی هما است استفاده کنیم. با وجود این می‌توانیم این مدت و زمان را از یک ماه به ۲۳ روز کاهش دهیم.

حاجیان از سامانه «برکت به خانه» خرید کنند

رئیس سازمان حج و زیارت، در پاسخ به این پرسش که در خصوص خرید سوغات زائران چه اقدامات جدیدی در سال‌جاری صورت گرفته، توضیح می‌دهد: این سازمان حجاج را تشویق می‌کند که برای خرید سوغات از عربستان اقدام نکنند و فرصتی که برای عبادت در ایام حج دارند، به بازار و خرید اختصاص ندهند. در این راستا و برای تسهیل، سازمان حج و زیارت سامانه «برکت به خانه» را تدارک دیده که در این سامانه شرکت‌ها و فروشگاه‌های مختلف اینترنتی، مشابه اجناس و کالاهایی که در عربستان عرضه می‌شود را بارگذاری کرده‌اند و حجاج می‌توانند از آن سامانه خریداری کنند. قیمت کالاها و اجناس موجود در سامانه «برکت به خانه» مناسب‌تر از قیمت آن کالا در عربستان بوده و به درب منازل حجاج حمل می‌شود و هزینه گمرک نیز بر زائران بیت‌الله الحرام مترتب نخواهد شد. ضمن آنکه به حجاج پیشنهاد می‌کنیم وقتی در بازارهای عربستان کالایی را قیمت می‌کنند، با قیمت آن در سامانه «برکت به خانه» مقایسه کنند و به جای آنکه بخواهند کالای بی‌کیفیت را از بازارهای عربستان بخرند از این سامانه خریداری کنند که مسلماً به نفع زائران خواهد بود.

بـــرش

عمره به‌کجا رسید؟

رشیدیان درباره سفر عمره که از فروردین سال ۱۳۹۴ متوقف شده است، می‌گوید: درباره حج عمره امید است در مدت حضور در مکه و بعد از اعمال تشریق مذاکره‌ای داشته باشیم. اگر شرایط مورد نظر جمهوری اسلامی فراهم و استقرار نیروهای کنسولی در عربستان حل شود و موضوع حفظ عزت و امنیت و کرامت حجاج ایرانی محور عمل قرار گیرد برای این امر اقدام می‌کنیم. به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، تاکنون بالغ بر پنج میلیون و ۸۰۰ هزار عمره‌گزار درنوبت هستند.سپرده‌های این افراد در واقع در بانک انجام شده و به نام خود آنان است و هر زمان اراده کنند می‌توانند آن را بگیرند و از آنجایی رقم قابل توجهی نیست در بانک می‌ماند و سود آن هم به همان حساب واریز می‌شود.

  • 13
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
ویژه سرپوش