یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳
۰۰:۴۰ - ۱۰ آبان ۱۳۹۵ کد خبر: ۹۵۰۸۰۰۱۵۵
علما و مراجع تقلید

آیت‌الله حسین نوری همدانی:

در مزار کوروش جمع شده‌اند، همان شعارهایی که برای رهبری می‌دهیم، برای کوروش می د‌هند و باز ما زنده، نشسته‌ایم و تماشاگر هستیم

اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,علما,حسین نوری همدانی
یکی از مراجع تقلید گفت:‌ تعجب می‌کنم چه طور می‌توانند در مزار کوروش جمع شوند، همان شعارهایی که برای رهبر معظم انقلاب می‌دهیم، برای کوروش بدهند و باز ما زنده، نشسته‌ایم و تماشاگر هستیم.

به گزارش انتخاب، آیت‌الله حسین نوری همدانی ظهر امروز در دیدار جمعی از کارکنان وزارت دفاع با بیان اینکه سوره‌ای به عنوان انسان در قرآن کریم اختصاص پیدا کرده است، اظهار کرد: انسان از نطفه آفریده شده و از این راه درس‌های فراوانی از جمله خداشناسی وجود دارد که باید وظیفه خود را در برابر این موضوع درست تشخیص دهیم.

 

وی خاطرنشان کرد: انسان دارای قدرت شنوایی، بینایی و تعقل است، بنابراین در راهی که انسان باید در پیش گیرد،‌ مسئله هدایت بسیار مهم است.

 

این مرجع تقلید با اشاره به اهمیت استفاده از محضر استاد گفت:‌ انسان باید استادی برای خود انتخاب کند و خدمت به استاد را فراموش نکند و باید در نظر داشت برکت علم در احترام استاد وجود دارد، هر اندازه برای استاد احترام بیشتری قائل باشیم، علم برکت بیشتری پیدا می‌کند.

 

وی خاطرنشان کرد: کتاب راز آفرینش در مورد شگفتی‌های خلقت انسان است، انسان می‌تواند از طریق این کتاب درس خداشناسی بخواند.

 

آیت‌الله نوری همدانی اضافه کرد:‌ تمام شایستگی‌هایی که باید در انسان وجود داشته باشد، در نطفه وجود دارد، بنابراین قدرت بزرگی باید انسان را با عقل، کمال و هوش آفریده باشد.

 

وی با بیان اینکه کار پیامبران انسان‌سازی است، گفت: آنها می‌خواهند انسان را بسازند و راهنمایی کنند، خداوند تنها معصومان را کامل خلق کرده، انسان‌های عادی از ابتدا کامل نیستند، باید در دنیا به عنوان مدرسه درس بخوانند و کامل شوند.

 

استاد حوزه علمیه قم علم‌آموزی را از جمله اصول برای آفرینش انسان ذکر کرد و افزود: هر اندازه مطالعه و علم انسان بیشتر باشد، شایستگی او نیز افزایش پیدا می‌کند، امام علی(ع) در سخنی فرمودند ارزش هر انسان به اندازه علم اوست.

 

وی خاطرنشان کرد: عقل از دیگر مواردی است که انسان باید به آن توجه داشته باشد، عقل با علم متفاوت است،‌ علم دانستن و عقل به معنای بصیرت و تشخیص حق از باطل است، انسان عاقل دچار لغزش نمی‌شود، باید در نظر داشت، تقوا در عقل تأثیر دارد.

 

آیت‌الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: امام صادق(ع) در حدیثی فرمودند باید عقل، جهل و لشکریان آن را بشناسید و باید در نظر داشت هر کجا عقل است، لشکریان آن نیز حاضر هستند.

 

وی یادآور شد: آزمونی که بتوانیم معین کنیم، افراد در چه حدی از عقل هستند، وجود ندارد، ولی گذشت زمان، روزگار و فراز و نشیب‌ها می‌تواند تا اندازه‌ای عقل افراد را نشان دهد.

 

این مرجع تقلید با بیان اینکه کشور ایران سال‌های فراوانی زیر سیطره پادشاهان و رژیم شاهنشاهی بودند، افزود: مردم انقلاب کردند و زحمت کشیدند تا با شکل‌گیری انقلاب، اسلام ناب آورده شود.

 

وی با اشاره به تجمع برخی افراد بر سر مزار کوروش گفت: شاه می‌گفت کوروش آسوده بخواب، ما بیداریم، اکنون عده‌ای دور مزار کوروش جمع شدند و طواف کردند و در این تجمع دستمال درآوردند و گریه کردند.

 

آیت‌الله نوری همدانی خاطرنشان کرد: در دوران امام خمینی(ره) نیز عده‌ای به یاد کوروش بودند، ایشان فرمودند شنیدم این افراد جمع شدند، گریه کردند که اسلام به این مملکت آمده است، این افراد همان‌ها هستند و ضد انقلاب هستند، تعجب می‌کنم چه طور می‌توانند در مزار کوروش جمع شوند، همان شعارهایی که برای رهبر معظم انقلاب می‌دهیم، برای کوروش بدهند و باز ما زنده، نشسته‌ و تماشاگر هستیم.

 

وی ادامه داد: کدام قدرت در این بخش کوتاهی کرده که این افراد اینگونه جمع شوند، با توجه به اینکه مملکت اسلامی و انقلابی قرار داریم، باید بیدار و هوشیار باشیم، این انقلاب دنباله‌گر انقلاب پیامبر و ائمه اطهار(ع) است و آنها خواستند انسان بسازند.

 

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اصل ایمان و عقیده به عنوان اصل دیگر برای انسان‌سازی گفت: ایمان و عقیده به انسان قدرت می‌دهد، این اصل در هشت سال جنگ استکبار و استبداد را قلع و قمع کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: تعهد، تقوا و عمل از دیگر اصول است، بنابراین انسان باید در نظر داشته باشد که با این اصول ساخته می‌شود و انقلاب با این اصول به وجود آمد، بنابراین باید بیدار و آگاه باشیم.

 

آیت‌الله نوری همدانی تصریح کرد: خداوند خواسته انسان‌ها آگاه، بیدار و با استقامت باشند، تا جلوی نقشه‌های دشمنان را بگیرند و در انقلاب زمینه‌های ظهور امام زمان(عج) را فراهم کنیم.

 

وی تأکید کرد: باید به اندازه‌ای قوی باشیم که کسی جرأت نکند، در برابر انقلاب حرکتی را انجام دهد.

 

 

 

 

  • 10
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش