سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۱۰:۳۷ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۳۰۳۷۰۷
فرهنگ و حماسه

زیدیه در ایران

اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,فرهنگ و حماسه,زیدیان علوی

ایالات شمالی ایران از گذشته تاكنون به دلایل مختلف پیوندهای نزدیكی با هم داشته‌اند. وجود دریای خزر، ارتباطات تجاری و حوادث سیاسی و اجتماعی از جمله عوامل اصلی این پیوندها بوده‌اند. نهضت علویان زیدی در طبرستان عامل تاریخی مهمی بود كه غرب خطه شمال ایران، یعنی دیلمان را به جرجان (گرگان)‌ پیوند دهد.

بعد از فوت پیامبر، ‌ابوبكر دوسال‌وسه‌ماه خلافت كرد تا نوبت به عمر رسید. در زمان این خلیفه سپاه او به‌تدریج از سوی مرزهای غربی ایران اقدام به فتح شهرها كردند. دامنه این اقدامات در عهد عثمان به شمال ایران از جمله طبرستان، گرگان و استراباد هم كشیده شد. تاكنون پژوهشگران در چند كتاب، حوزه گسترش حکومت علویان زیدی را در نواحی طبرستان مورد بررسی قرار داده‌اند. استرآباد و گرگان در شرق و دیلمستان در غرب برای زیدیان طبرستان اهمیت زیادی داشتند. زیرا آنها از طریق دیلمان می‌توانستند به قزوین، زنجان، ری و چند مكان دیگر حمله برند و بر آن نقاط تسلط یابند.

استرآباد و گرگان دروازه و مدخل ورودی به خراسان بزرگ بودند و نیز در مسیر راه‌های تجاری و تجارت بزرگ با خراسان،‌ آسیای‌میانه و ماوراء‌النهر واقع می‌شدند. زیدیان حداقل دوبار از طریق استرآباد و گرگان توانستند بر نیشابور مركز خراسان آن عهد چیره شوند. آنها چندبار هم به ری، قزوین و سایر نواحی آن حدود حمله بردند.

«زیدیان علوی در طبرستان، دیلمستان، استرآباد و گرگان» كتاب جدیدی درباره زیدیان علوی و بنیان‌گذاری حکومتشان در طبرستان و گسترش دایره قدرتشان تا دیلمان، استرآباد و گرگان است. بخش‌های ابتدایی كتاب به معرفی پیشینه و تاریخ نواحی استرآباد می‌پردازد. در این كتاب برای پرداختن به مطالب محوری كتاب یعنی نهضت شیعیان زیدی به پیش‌زمینه‌های اجتماعی آن دوران توجه شده است.

اصولا معرفی چنین جنبش‌هایی مستلزم شناخت پدیده‌های شاخص اجتماعی، ‌سیاسی و اقتصادی آن دوران است كه نهضت‌ها و قیام‌ها بر بستر آن شكل گرفته است. در این حوزه معرفی اسپهبدان طبرستان و دیلمان، آشنایی با مذاهب و فرق اسلامی به ویژه تسنن و تشیع و چند مسئله دیگر از مهم‌ترین موارد محسوب می‌شده‌اند. نقش تعدادی از اسپهبدان موافق و مخالف زیدیان در جنگ‌ها و مقاومت‌ها بسیار حائز اهمیت بود طوری كه گاه برای امامان زیدی سرنوشت‌ساز واقع می‌شدند. معرفی خلفای بنی‌امیه، بنی‌عباس و حكومت‌های آل‌زیار و آل‌بویه و نقش آنها در ستیز با قیام‌های زیدیان از جمله علویان زیدی طبرستان نیز از مطالب مطروحه در كتاب است و نشان می‌دهد چگونه جنبش و حكومت زیدیان در شمال ایران و سایر نهضت‌های علویان زیدی، ریشه در قیام زید در سال ١٢٢ هجری‌قمری داشت.

 قیام‌های عمده و مهم ایرانی و غیرایرانی مخصوصا در دوران بنی‌امیه و بنی‌عباسی تا قرن حدود ٤ و ٥ هجری‌قمری از دیگر مطالب كتاب است. در كتاب تلاش شده از تاریخ تطبیقی و مقایسه‌ای مخصوصا در مورد شرح بعضی از وقایع بهره گرفته شود. در پایان كتاب نیز به زیدیان یمن كه امروز آنها را به نام حوثی‌ها می‌شناسند و امامان و كتب و آثارشان پرداخته شده است چراكه پس از تشكیل دولت علویان ادریسی در مغرب و علویان زیدی در طبرستان، سومین حكومت علویان زیدی در یمن تشكیل شده بود كه ریشه‌هایی در طبرستان، ‌دیلمان و گرگان داشت. 

sharghdaily.ir
  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش