چهارشنبه ۰۸ آذر ۱۴۰۲
۲۱:۵۴ - ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۱۹۷۲
نجوم و فضا

یک رآکتور هسته‌ای برای تامین انرژی در ماه ساخته شد

راکتور هسته ای,ساخت رآکتور هسته‌ای برای تامین انرژی در ماه
یک شرکت حفاری فضایی در حال توسعه رآکتور هسته ای برای پروژه های فعالیت روی ماه است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، درو فوستل (Drew Feustel)، فضانورد ناسا، به تازگی برای ترسیم استراتژی خود به یک شرکت حفاری فضایی ملحق شده است.

امروزه صحبت های زيادي در مورد حفاری ماه وجود دارد. ماهواره ها آب را در قطب جنوب این قمر زمین مشاهده کرده اند. همچنین ممکن است مواد معدنی در زیر آن وجود داشته باشد. علاوه‌براین ، ناسا یک طرح بین المللی به نام آرتمیس را رهبری می کند تا در دهه ی آینده ماموریت های سرنشین دار و رباتیک را به سطح ماه برساند.

در حال حاضر موج بعدی ماموریت ها برای دهه ی ۲۰۳۰ یا پس از آن در نظر گرفته شده است. ماموریت هایی که تلاش می کنند از منابع موجود در محل برای ایجاد سکونتگاه های دائمی استفاده کنند. درو فوستل فضانورد تازه بازنشسته ناسا عضوی از یکی از این شرکت ها است.

فوستل که اکنون برای شرکت معدنکاری فضایی کانادا (CSMC) به عنوان معاون استراتژی کار می کند، تعداد زیادی از قراردادهای دولتی را بعنوان تقویت کننده رشد در آینده می بیند. این شرکت در حال حاضر حدود ۱۲ عضو دارد که نسبت به پنج سال قبل بیش از دو برابر شده است.

طرح ناسا برای رساندن انسان به ماه فرصت های طلایی را برای شرکت های کوچک تر ایجاد کرد. پس از موفقیت ماموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱ در سال ۲۰۲۲ که کپسول اوریون را در مدار ماه آزمایش کرد، این آژانس قصد دارد تا به زودی چندین ماموریت سرنشین دار و رباتیک را بر روی ماه فرود آورد.

برنامه ی خدمات باری تجاری ماه (CLPS) ناسا ممکن است در سال جاری یک محموله تجاری را روی سطح ماه قرار دهد. کانادا نسخه ی مخصوص به خود را دارد که به عنوان برنامه شتاب دهنده ی اکتشاف ماه (LEAP) شناخته می شود.

در همین حال، کانادا و ناسا با هم در حال کار بر روی ماموریت آرتمیس ۲ هستند که چهار انسان را در ماه نوامبر سال ۲۰۲۴ به مدار ماه می فرستد. اگر لباس های فضایی و فرودگرها آماده باشند، ممکن است فرود افراد روی ماه با ماموریت آرتمیس ۳ در سال ۲۰۲۵ یا ۲۰۲۶ انجام شود.

دیدگاه فوستل نه تنها شامل حضور در فضا می شود، بلکه تجربه ی معدن کاری و ملیت دوگانه را نیز در بر می گیرد. او یک شهروند آمریکایی- کانادایی است که لحظات مهم فضانوردی او شامل تعمیر تلسکوپ فضایی هابل و فرماندهی ایستگاه فضایی بین المللی بوده است.

فوستل پس از ۲۳ سال در روز ۳۱ ژوئیه از ناسا بازنشسته شد و به طور کلی ۲۲۶ روز را در سه مأموریت در فضا گذراند. او گفت که دهه ها کار فضایی به او آموخته است که عملگرا باشد زیرا اهداف بلندمدت فضایی دولتی تابع بودجه است.

فوستل برای اولین بار در ماه آوریل پس از ملاقات با مدیران ارشد در سمپوزیوم فضایی کلرادو (Colorado Space Symposium)، که یک رویداد بزرگ صنعتی است که هر سال برگزار می شود، به فکر پیوستن به شرکت معدنکاری فضایی کانادا افتاد. رویکرد این شرکت به نیازهای اجتماعی، به خوبی با پیشینه ی خود این فضانورد مطابقت داشت. او پیش از پیوستن به ناسا، دکترای علوم ژئوفیزیک گرفت. فوستل در معادن زیرزمینی کار می کرد و برنامه های لرزه نگاری را در محیط های خشکی و دریایی انجام می داد.

فوستل بطور غیر رسمی کار شرکت جدید خود را به رویکردهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می کند. او تاکید کرد که استخراج واقعی ماه (Moon) یک برنامه ی چند ساله تا یک دهه ای است، اما شرکت معدن کاری فضایی کانادا پروژه های درآمدزایی دارد که در این مدت از هدف استخراج بزرگتر پشتیبانی می کند.

برای مثال، این شرکت در ماه ژوئن از آژانس فضایی کانادا ( CSA) کمک مالی دریافت کرد تا یک «ماژول پزشکی مراقبت متصل» بسازد که روزی می تواند خدمات سلامت از راه دور در ماه را ارائه دهد. با این حال، نمونه های اولیه ای که این شرکت و سایر شرکت های تحت سرمایه گذاری آژانس فضایی کانادا در حال ساخت آن ها هستند، می توانند در محیط های دوردست روی زمین استفاده شوند و از جوامع بومی در کانادا نیز پشتیبانی کنند. فوستل گفت که نمونه اولیه شرکت آن ها اکنون آماده است.

همچنین یک راکتور شکافت هسته ای قابل حمل به نام «Project Leunr» در دست ساخت است که توسط آژانس فضایی اروپا به مبلغ یک میلیون دلار کانادا (۷۴۳۰۰۰ دلار آمریکا) تامین مالی شده است. این شرکت از این بودجه برای ایجاد دهه ها تحقیق در رآکتورهای کوچک استفاده می کند که از توان نسبتا پایینی استفاده می کنند اما «سطح آمادگی فناوری» بالایی برای انطباق سریع برای نیازهای فضایی دارند.

فوستل توضیح داد:نیرو چیزی است که در سطح ماه موردنیاز است و چند راه برای به دست آوردن آن وجود دارد. یکی از آن ها انرژی خورشیدی (Solar energy) و دیگری انرژی هسته ای است. انرژی هسته ای احتمالا بهترین گزینه است، اما با خطراتی همراه است. این راکتورهای خاص منبع تامین انرژی با جرم کم و کم خطر را فراهم می کنند. اما با ماژول های کافی، می توانید نیروی بیشتری تولید کنید.

استفاده زودهنگام از این فناوری مجددا در جوامع بومی شمالی در کانادا خواهد بود که اغلب برای تولید انرژی به گازوئیل و فرآورده های نفتی بسیار آلاینده متکی هستند. فوستل می گوید:ما می توانیم با استقرار این راکتورهای کوچک به حل این مشکل کمک کنیم.

یکی دیگر از قراردادهای اخیر آژانس فضایی کانادا به مبلغ ۲۴۸ هزار دلار کانادا به شرکت معدنکاری فضایی کانادا کمک می کند تا کاوش در مدار ماه را با استفاده از روش های جدید ژئوفیزیکی توسط ماهواره برای مطالعه منابع زیر سطح ارزیابی کند.

فوستل گفت که با کامل شدن پروژه، اطلاعات بیشتری در مورد این روش ها در دسترس خواهد بود، اما در اصل آنها می توانند سیگنال های حساسی را برای نقشه برداری بالقوه بخش هایی از زیر سطح تا درجه ای بی سابقه تولید کنند.

او می گوید: ما معتقدیم که می توان از آن برای اکتشاف زیرسطحی در زمین یا هر جرم سیاره ای که به آن نگاه می کنید استفاده کرد. بنابراین ما معتقدیم که در این جا یک پتانسیل برای اکتشاف مواد معدنی نه تنها در زمین، بلکه در سایر سیاره ها نیز وجود دارد.

فوستل خاطرنشان کرد که شرکت های دیگری نیز وجود دارند که علاقمند به استخراج فضایی هستند و افزود:من نمی دانم در آینده چه خواهد شد، ولی می دانم قصد ما چیست. هدف این است که شرکت را رشد دهیم و یک بازیگر اصلی و نماینده ی کانادا در توسعه ی فناوری باشیم.

  • 9
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
ویژه سرپوش