شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۲۹ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۱۸۵
نجوم و فضا

آدم فضایی‌ها چه شکلی هستند؟

آدم فضایی‌,شکل آدم فضایی‌
تلاش برای یافتن موجودات فضایی را می‌توان یکی از بزرگترین ماموریت‌های بشر دانست. هرچند همیشه این سوال مهم مطرح می‌شود که آدم فضایی ها چه شکلی هستند. آیا فرازمینی ها به انسان شباهت دارند؟

به گزارش گجت نیوز، کم پیش می‌آید که دانشمندان و نویسندگان داستان‌های تخیلی رویکرد مشابهی در مورد یک موضوع داشته باشند؛ اما در مورد موجودات فضایی اینگونه است. بشر هنوز نتوانسته در تلاش برای یافتن موجودات فضایی موفق شود و البته هیچ نشانه‌ای نیز از آنها دریافت نکرده است. به‌همین‌خاطر دانشمندان و نویسندگان آثار تخیلی در پاسخ به اینکه آدم فضایی‌ها چه شکلی هستند راهی جز حدس زدن ندارند. البته ناگفته نماند که حدس‌های این دو گروه فوق‌العاده با هم تفاوت دارند.

آدم فضایی‌ها چه شکلی هستند؛ سوالی با پاسخ‌های متفاوت

در فیلم‌های مختلف معمولا موجودات فضایی را به‌صورت کوتوله‌هایی با صورت سبز و چشمانی بزرگ می‌بینیم. برخی از آنها نیز شکارچیانی وحشتناک هستند که برای نابودی زمین آمده‌اند. هرچند به باور دانشمندان قیافه موجودات فضایی به محیط و شرایط سیاره‌ای بستگی دارد که آن را خانه می‌نامند. در واقع شرایط خاص سیاره‌ای دیگر می‌تواند سبب شود که آنها ساختار و ظاهری کاملا متفاوت با انسان‌ها داشته باشند.

آدام فرانک، استاد اخترفیزیک دانشگاه روچستر دیدگاه جالبی در مورد اینکه آدم فضایی‌ها چه شکلی هستند، دارد. به‌باور وی اگر موجودات فضایی در سیاره‌ای با اتمسفر بسیار قوی تکامل یابند، ممکن است فقط توانایی پرواز در آسمان سیاره خود را داشته باشند. هرچند اگر آنها در سیاره‌ای با گرانش قوی باشند، بیشتر شبیه موجوداتی با ساختار قوی همچون فیل خواهند بود.

ولنتینا اریستووا، استاد شیمی دانشگاه ادینبرو پاسخ دیگری برای اینکه آدم فضایی‌ها چه شکلی هستند، ارائه می‌دهد. به‌باور وی اگر اتمسفر یک سیاره نتواند تشعشعات خطرناک ستاره اصلی را جذب کند، احتمالا موجودات فضایی زیر زمین تکامل می‌یابند. در این حالت فرازمینی‌ها از خاک به‌عنوان لایه حفاظتی بهره خواهند برد. البته در این حالت دیگر نباید انتظار مشاهده یوفو و موجودات فضایی پیشرفته را داشته باشید؛ زیرا فرازمینی‌های مدنظر بیشتر به قارچ شباهت خواهند داشت.

فراموش نکنید که حتی در کره زمین نیز زیر خاک اشکال بسیار بیشتری از حیات وجود دارند؛ بنابراین پیدا کردن شبکه گسترده‌ای از ریشه‌ها در سیاره‌ای دیگر عجیب نیست. البته اگر سیاره‌ای در معرض تابش شدید امواج فرابنفش باشد، آدم فضایی‌های حاضر در آن شکلی جالب خواهند داشت. پوست آنها احتمالا به‌رنگ قرمز، آبی و یا سبز خواهد بود تا بتواند همچون سپری حفاظتی عمق کند.

همچنین ممکن است این مدل از آدم فضایی‌ها پروتئین‌های خاصی برای جذب بخشی از انرژی فرابنفش داشته باشند. در کنار این موارد می‌توان احتمال‌های دیگری را هم در نظر گرفت. دمای سطح بسیاری از سیاره‌های فراخورشیدی نسبت به زمین پایین‌تر است.

در این حالت احتمال دارد که آدم فضایی‌ها موجوداتی با سوخت‌وساز بسیار آهسته باشند. یکی از جانوران با سوخت‌وساز بسیار آهسته تنبل است. متابولیسم این جانور تنها ۴۰ تا ۴۵ درصد جانورانی با اندازه مشابه است. بنابراین احتمال وجود این دسته از موجودات فضایی را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

طبیعتا اگر روزی در اخبار نجوم عنوان پیدا شدن موجودات فضایی پیشرفته را مشاهده کنیم، هیجان‌زده خواهیم شد. ولی در واقعیت انتظار می‌رود که دانشمندان در بهترین حالت حیات میکروبی را در سیاره‌های فراخورشیدی پیدا کنند. فراموش نکنید که ما تنها ۲۰۰ هزار سال قدمت داریم و زمین برای بخش زیادی از عمر ۴.۵ میلیارد ساله خود تنها میزبان حیات میکروبی بوده است.

با وجود همه اینها نمی‌توان احتمال کشف موجودات فضایی پیشرفته و یا سفر آنها به کره زمین را رد کرد. اینجا باید پرسید که آدم فضایی‌های پیشرفته چه شکلی هستند. سارا رویمر، استاد اخترفیزیک دانشگاه یورک تورنتو احتمال شباهت زیاد موجودات فضایی پیشرفته به انسان را بسیار پایین می‌داند.

فیزیولوژی خاص انسان در نتیجه تکامل در محیط سیاره زمین و البته میزان زیادی شانس شکل گرفته است. بنابراین تمدن‌های بیگانه نیز باید با توجه به محیط خاص خودشان ویژگی‌ها و اعضای کاملا متفاوتی داشته باشند. البته ممکن است برخی ویژگی‌های حیوانی مشترک را در نتیجه تکامل هم‌گرا در آنها دید.

از این ویژگی‌ها می‌توان به‌ چشم‌هایی برای دیدن محیط اطراف و پاها و یا بال‌هایی برای حرکت اشاره کرد. هرچند که شباهت ما با موجودات فضایی پیشرفته همین‌جا به‌پایان می‌رسد. البته همه پاسخ‌ها به سوال آدم فضایی‌ها چه شکلی هستند، بر یک فرض بسیار مهم بنا شده است.

ما همیشه تصور می‌کنیم که موجودات فضایی نیز همچون ما به آب، نور خورشید و اکسیژن برای زنده‌ ماندن نیاز دارند. هرچند این احتمال وجود دارد که آنها در سیاره‌ای دیگر به‌گونه‌ای کاملا متفاوت تکامل یافته باشند. حتی ممکن است آنها از ساختار پایه‌ای کاملا متفاوتی بهره ببرند.

به‌عنوان مثال در کره زمین حیات بر پایه کربن شکل گرفته است؛ اما در بسیاری از آثار تخیلی موجودات فضایی بر پایه سیلیکون هستند. طبیعتا سیلیکون گزینه‌ای بسیار نامحتمل است؛ زیرا به فراوانی کربن در طبیعت یافت نمی‌شود و نمی‌توان همچون کربن ترکیبات پیچیده زیادی را بسازد. هرچند ایده کلی این مسئله کاملا ممکن است. شاید بتوان در آینده موجوداتی را بر پایه عناصری دیگر مشاهده کرد.

انسان در مدت حضور خود روی کره زمین همیشه با شگفتی‌های گوناگون از طبیعت مواجه شده است. آیا نمی‌توان انتظار داشت که جهانی با ۲ ترلیون کهکشان یک بار دیگر انسان را شگفت‌زده کند؟

با وجود همه احتمالاتی که در مورد فرازمینی‌ها وجود دارند، به‌نظر شما موجودات فضایی چه شکلی هستند؟

  • 18
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش