پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
۱۴:۲۰ - ۰۸ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۰۵۳۳
طبیعت و محیط زیست

'مینای گورتریا دیفیوسا'؛ گل آفریقایی که برای جذب مگس‌های نر، مگس‌های ماده جعلی می‌سازد

مینای گورتر, گل آفریقایی
دانشمندان به دنبال راز گلی بودند که چگونه مگس‌های نر و مگس‌های ماده جعلی را با یکدیگر جذب می‌کند. نتیجه تحقیقات آن‌ها نشان داد که این گل آفریقایی، با ساختن یک ماده شیمیایی خاص بر روی سطح گلبرگ‌های خود، مگس‌ها را به خود جذب می‌کند.

دانشمندان کشف کرده‌اند که چگونه نوعی گل آفریقایی برای جذب مگس‌های نر، مگس‌های ماده دروغینی را روی سطح گلبرگ‌های خود می‌سازد.

توانایی نوعی گل برای تقلید از ویژگی‌های جنسی جذاب گرده‌افشان‌ها به‌منظور جذب آن‌ها به سوی شهد خود مدت‌ها است دانشمندان را مجذوب خود کرده است.

گل‌ها نمی‌توانند عینک و کلاه‌گیس بخرند تا تغییر قیافه بدهند، بنابراین، اینکه چگونه آن‌ها با استفاده از تنها جعبه‌ابزاری که در اختیار دارند یعنی دی‌ان‌ای، چنین فریبکاری‌های قانع‌کننده‌ای را انجام می‌دهند، گیج‌کننده است.

مینای گورتر, گل آفریقایی

مگس واقعی و مگس کاذب در کنار هم روی گل مینای گورتریا دیفیوسا آفریقای جنوبی

درزمینه‌ی تقلید از حشرات، ارکیده‌ها مشهورترین گل‌ها هستند و می‌توانند برای حشره بی‌اطلاعی که از گلبرگ‌های آن‌ها بازدید می‌کند، ظاهر و بوی مقاومت‌ناپذیری داشته باشند و با این کار حشره پر از گرده ارکیده می‌شود و به ناچار آن را به گل‌های دیگر منتقل می‌کند.

به‌گزارش زومیت، ارکیده‌ها ویژگی مذکور را مدت‌ها پیش تکامل داده‌اند و این رویکرد چنان موفقیتی داشته است که تمام دیگر اعضای فاقد این ویژگی، از مدت‌ها پیش از بین رفته‌اند. به همین دلیل، دانشمندان گل مینای گورتریا دیفیوسا (Gorteria diffusa) آفریقای جنوبی را بررسی کردند؛ گیاهی که تقلید جنسی آن اخیرا در تاریخ تکاملی ظاهر شده است و تمام اعضای این گونه این ویژگی را ندارند.

گلبرگ‌های گل گورتریا دیفیوسا از زرد کم‌رنگ تا نارنجی رنگ متغیر است و برخی از آن‌ها دارای خال‌هایی هستند که دایره‌ای را در اطراف مرکز گل تشکیل می‌دهند. ظاهر این گل‌ها بسیار متنوع است و در برخی از آن‌ها خال‌ها به برجستگی‌های سبز و سیاهی تبدیل شده است که به‌نظر یک مگس، دقیقا شبیه جفت ماده است که به‌طور فریبنده‌ای روی گلبرگ‌ها منتظر است.

مینای گورتر, گل آفریقایی

گل گورتریا دیفیوسا ازنظر ظاهری تنوع چشمگیری دارد.

پژوهشگران اخیرا سعی کرده‌اند ترتیب تکامل ویژگی‌های مختلف و رسیدن به چنین فریب قابل‌باوری را تعیین کنند و دریافته‌اند که ابتدا رنگ، سپس تثبیت موقعیت تصادفی و پس از آن بافت تکامل یافته است.

پژوهش جدید به سرپرستی رومن کلنبرگر، زیست‌شناس تکاملی دانشگاه کمبریج بررسی می‌کند که چگونه این سه دسته از ژن‌ها که زمانی با جذاب بودن برای مگس‌ها ارتباطی نداشتند، به بخشی از استراتژی جذب‌کننده گیاه تبدیل شده‌اند. بورلی گلاور، دانشمند زیست‌شناسی گیاهی و نویسنده ارشد مطالعه از دانشگاه کمبریج می‌گوید: «این گل مینا، ژن جدید «مگس بساز» را تکامل نداده است. ژن‌هایی که قبلا در بخش‌های مختلف گیاه وظایف دیگری را برعهده داشتند، با هم همکاری می‌کنند تا نقطه‌ی پیچیده‌ای را روی گلبرگ‌ها ایجاد کنند که مگس‌های نر را فریب می‌دهد.»

یکی از ژن‌ها به جا‌به‌جایی آهن در گیاه کمک می‌کند، دیگری موجب رشد تارهای ریشه می‌شود و سومی زمان تشکیل گل‌ها را کنترل می‌کند. ژن‌های حرکت‌دهنده آهن نقاطی را ایجاد می‌کنند که گرده‌افشان‌ها را برای دریافت پاداش شهد به مرکز گل هدایت می‌کند. این استراتژی گرده‌افشانی، استراتژی آزموده‌شده‌ای است که گل‌ها مدت‌ها پیش از تقلید جنسی بر آن متکی بودند.

ترکیب رنگیزه‌های حاصل (کاروتنوئیدها که رنگ زرد مایل به نارنجی ایجاد می‌کنند و رنگ آبی‌بنفش تیره آنتوسیانین‌ها) رنگ سیاه سبزآبی را تولید می‌کند که مانند رنگ پوشش مگس‌ها به‌نظر می‌رسد.

مینای گورتر, گل آفریقایی

تصویر میکروسکوپی از منطقه مگس دروغین گل گورتریا دیفیوسا

مجموعه‌ای از ژن‌هایی که معمولا در محدود کردن تولید گل نقش دارند، بعدا به‌عنوان کلید روشن خاموشی برای نقاط هدایت‌کننده به سمت شهد تغییر کاربرد داده شدند و موجب پیدایش مگس‌های کاذب در محل‌های ظاهرا تصادفی روی گلبرگ‌ها شدند.

اگر استراتژی جذب گرده‌افشان‌ها، نشان دادن محل شهد گل باشد، پس حلقه‌ی واضحی از نقاط مانند تابلویی عمل می‌کند که محل فرود آمدن را نشان می‌دهد. اما وقتی استراتژی تقلید جنسی باشد، به‌نظر می‌رسد که هرچه کمتر باشد، برای مگس‌ها بهتر است.

توالی ژنی که معمولا در تولید تارهای ریشه‌ گیاه دخیل است، مسئول واقعی جلوه دادن فریب است و موحب ایجاد شکل و بافت سه‌بعدی خال‌های مگس‌مانند روی گلبرگ می‌شود. محصول این ژن پروتئینی به نام EXPA است که دیواره‌های سلولی سخت گیاه را سست می‌کند و موجب اتساع بازگشت‌ناپذیر سلول می‌شود. این پروتئین در گلبرگ، باعث گسترش موهای موجود می‌شود و به آن بافتی سطحی می‌دهد. پژوهشگران دریافتند که ژن مذکور در برگ‌های و گلچه‌های بدون خال عمل نمی‌کرد، اما در ریشه‌های درحال رشد به طور متوسط و در گل‌های خال‌دار به شدت بیان می‌شد.

پژوهشگران همچنین می‌دانند که ژن تولیدکننده پروتئین EXPA در برجسته کردن چیزی که در غیر این صورت بیشتر شبیه ماکت مقوایی از مگس ماده است، نقش دارد، زیرا فقط در گلبرگ‌های متقاعدکننده‌ترین گل‌ها بیان می‌شود و حتی در میان این گل‌ها، بیان تقریبا به‌طور کامل در گلبرگ‌های بدون نقطه یا برآمدگی دیده نمی‌شود. کلنبرگر می‌گوید: «مگس‌های نر مدت طولانی را روی گل‌های با خال‌های ساده نمی‌مانند، اما به‌قدری مگس‌های کاذب را باور می‌کنند که زمان بیشتری را صرف تلاش برای جفت‌گیری می‌کنند و گرده بیشتری را به گل منتقل می‌کنند و به گرده‌افشانی آن کمک می‌کنند.»

به‌نظر می‌رسد همکاری سه مجموعه ژن موجود، میان‌بُر تکاملی را برای این استادان تغییر قیافه ایجاد کرده است.

  • 15
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش