دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
۱۷:۲۸ - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۱۸۹۸
شهری و روستایی

گورستان‌ خواری؛ داستان این روزهای دماوند

گورستان عمومی دماوند,گورستان خواری در دماوند
شهرستان دماوند سال‌ها است گورستان عمومی ندارد و با افزایش قیمت زمین و همچنین نداشتن متولی مناسب برای گورستان‌های متعدد در شهر و روستاها، موضوع تملک اراضی این مناطق از سوی افراد متمول که به گفته دادستان شهرستان نوعی «گورستان‌خواری» به شمار می‌رود، مواجه شده‌است.

به گزارش ایرنا، در سالهای اخیر شهرستان دماوند نیز همچون دیگر شهرستان های استان تهران که دارای موقعیت جغرافیایی مطلوبی است، شاهد رشد بی‌سابقه قیمت زمین بوده و همین امر موجب شده است که شاهد ساخت و سازهای غیرمجاز و یا حتی زمین خواری و تصرف اراضی در منطقه باشیم.

اگرچه در سال های اخیر برخورد های لازم صورت گرفته اما باز هم سودجویان دست از کار نمی کشند و مناطق خوش آب و هوای شهرستان همواره توسط این افراد آسیب دیده است.

در پی موضوع زمین خواری و ساخت و سازهای غیرمجاز، امروزه دماوند با مساله جدیدی در زیرمجموعه این پدیده روبرو شده که می توان از آن تحت عنوان گورستان خواری یاد کرد، کمااینکه دادستان دماوند در صفحه اینستاگرام خود در این باره مطلبی نوشته است.

حال سالها است که در گورستان های دماوند علاوه بر گورستان خواری که دادستان شهرستان به آن اشاره داشت، نداشتن متولی مناسب، نبود امکان دفن اموات به دلیل تکمیل شدن برخی گورستان های محلی در داخل شهر و روستا و یا مناسب نبودن مکان برخی گورستان ها به دلیل وسعت شهر را شاهد باشیم.

محمدتقی تقی زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند در خصوص موضوع گورستان خواری که طی روزهای گذشته در صفحه اینستاگرام خود بیان کرده بود، اظهار داشت: طی سالهای اخیر شاهد افزایش قیمت زمین در شهرستان دماوند بوده و هستیم که این مهم موجب اختلاف طبقاتی در شهرستان شده است.

وی با بیان اینکه یکی از کم توسعه ترین روستای شهرستان دماوند گرمابسرد است، افزود: طی بازدیدهای صورت گرفته از منطقه شاهد بودیم، خانواده هایی هستند که جز یارانه و کمک معیشتی هیچ درآمد دیگری ندارند و در بین آنان هم افرادی هستند که در همین روستا بیش از چندهزار میلیارد سرمایه دارند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: حال تصور کنید این مهم در کل شهرستان موضوعیت داشته باشد که برخی آنقدر میزان درآمد و سرمایه‌هایشان بالا است که حتی توانایی خرید ایران خودرو را هم دارند؛ همین اختلاف طبقاتی پیش آمده، موجب شده چه در زمان حیات و چه بعد از مرگ این مهم دیده شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند تصریح کرد: یک فرد شاخصی به تازگی در یکی از روستاهای شهرستان دماوند فوت و اکنون مقبره ای برای وی احداث شده که سنگ قبر آن بالای ۳۰۰ میلیون تومان است؛ اگر چه این موضوع گورستان خواری نیست ولی در شرایط کنونی معنایی جز نماد تجمل گرایی ندارد اما نمی توان مانع و یا ایرادی برآن گرفت.

تقی زاده ادامه داد: اما موضوعی که در برخی از روستاها شاهد هستیم و نام آن را گورستان خواری نهاده ام، موضوع ایجاد و حس مالکیت نسبت به بخشی از گورستان است.

وی بیان داشت: اکنون شهرستان دماوند ۷۴روستا دارد و هر روستا هم دارای گورستان عمومی است؛ در گذشته هر فردی فوت می کرد، در گوشه ای دفن می شد که حتی برخی از آنان سنگ قبر هم نداشتند اما امروز خانواده های متمدن و خانواده هایی که خاندان یک روستا هستند، با فوت بزرگ خانواده و یا خاندان، محوطه وسیعی که معمولا حدود ۱۰ قبر است بازسازی کرده و به قبرستان خانوادگی تبدیل می کنند.

تقی زاده بیان داشت: در شهرهای بزرگ همچون تهران، هزینه قبر و یا مقبره خانوادگی به متولی گورستان پرداخت و این مبالغ برای کفن و دفن، غسالخانه و دیگر بخش ها هزینه می شود که در عمل برای استفاده عموم مردم خواهد بود و از سوی دیگر در صورت مشاهده چنین مواردی، به طور قطع کنترل و مدیریت شده است.

وی افزود: اما در شهرستان دماوند به ویژه روستاهای اطراف چون گورستان ها متولی مشخصی ندارد و قبرها رایگان هستند، برخی افراد متمول و یا صاحب نفوذ، منطقه وسیعی را برای خود و خانواده اختصاص داده و با ایجاد ستون، سقف، نصب شیروانی و محصور نمودن آن منطقه، به دیگر اهالی روستا اجازه دفن اموات خود را در آن محدوده نمی دهند.

وی ادامه داد: در این شرایط مابقی اهالی روستا به دلیل احترام، حرمت داری به همسایه و یا هم محلی و یا جلوگیری از هرگونه تبعات بین ۲ خاندان و یا طایفه، در قسمت های محصور شده، اموات خود را دفن نمی کنند.

تقی زاده اضافه کرد: اگر این موضوع ادامه یابد و به مرور تبدیل به چشم و هم چشمی شود، ممکن است کل روستاها را درگیر کرده و برخی از اهالی جایی برای دفن اموات خود نداشته باشند درحالی که هنوز گورستان روستا جای دفن اموات دارد.

دادستان شهرستان دماوند افزود: اکنون با توجه به داشتن شرایط دفن در گورستان های روستاها، مشکلی برای اهالی پیش نمی آید ولی در زمانی که جای کافی برای دفن اموات وجود نداشته باشد، مشکلاتی به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه حتی موردی را در شهر دماوند شاهد بودیم که فردی در همسایگی گورستان، به مرور اقدام به تجاوز کرده و ملک خود را به سمت گورستان توسعه داده بود، گفت: با این فرد خاطی برخورد لازم صورت گرفت و از اقدام وی جلوگیری شد.

تقی زاده با بیان اینکه اگر تصور می شود گورستان خواری عمومیت دارد، اینگونه نیست و بنظر نمی آید در آینده خرید و فروشی هم برای قبرها صورت گیرد، تصریح کرد: اما آنچه مورد هدف است، حسن مالکیت و در آینده ملک شخصی است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند با اشاره به اینکه موضوع گورستان خواری تنها در برخی روستاهای شهرستان دیده شده و طی بازدیدهایی که از مناطق روستایی داشته ام، متوجه این موضوع شدم، گفت: برای جلوگیری از افزایش اینگونه موارد به دهیاری های شهرستان دستور داده شد که قبرهای اضافی که هنوز مرده ای در آن دفن نشده است و تنها ایجاد مالکیت برای خانواده دارد، تخریب شود.

وی یکی از راه های جلوگیری از اقدامات خودسرانه در گورستان های منطقه را داشتن متولی مشخص دانست و ادامه داد: این مهم با ایجاد گورستان عمومی محقق می شود و نیاز است مکانی از سوی اداره راه و شهرسازی که متولی امر است، مشخص شود تا شاهد اینگونه مشکلات نباشیم.

تقی زاده بیان داشت: حتی در مسیر تهران به دماوند طی سال های اخیر مشاهده شده فردی در کنار گورستانی درحال سفال فروشی بود که در این سالها موفق شد با ایجاد یک سایبان کوچک در ابتدا و بعد از آن احداث اتاق و تامین برق، محلی را برای خود تامین کند که اگرچه در حوزه شهرستان دماوند نیست ولی این خود نوعی گورستان خواری است.

وی ادامه داد: حتی گورستان های متروکه هم جزو اراضی مجهول المالک است که باید توسط دولت حفظ و حراست شود و بی توجهی به این مهم بی احترامی به مردگان است.

متولی گورستان‌های روستایی هیات امنا است

اسماعیل سلیمانی، بخشدار مرکزی شهرستان دماوند در این خصوص به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برخی از آرامستان ها در روستاها به دلیل آنکه یک جمع خانوادگی در یک منطقه دفن شده اند، بازماندگان آنان به دلایلی همچون حفظ و حراست از قبرها اقدام به محصور و مسقف نمودن می کنند که این مهم بیشتر در گورستاهای کوهستانی دیده می شود.

وی با بیان اینکه تاکنون گزارشی در این خصوص به بخشداری اعلام نشده است، افزود: گرچه مسقف نمودن برخی قبور در شهرها نیز دیده شده است و این به معنای گورستان خواری نبوده و تنها هدف حراست از قبور است اما متولی گورستان ها در روستاها هیات امنای محلات هستند و این موضوع به دهیاری ها مربوط نمی شود.

گزارش کتبی در خصوص گورستان‌خواری به اوقاف ارائه نشده‌است

امیرحسین روان، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند نیز درخصوص موضوع گورستان خواری اظهار داشت: با توجه به موضوع مطرح شده از سوی دادستان شهرستان، تاکنون هیچگونه گزارش مکتوبی به این نهاد از سوی دادستانی و یا هیات امنای روستاها و محلات داده نشده است.

وی ادامه داد: اداره اوقاف نسبت به آرامستان های قدیمی و وقفی و یا آرامستان هایی که در جوار امامزادگان جلیل القدر است، نظارت دارد و دستورالعمل هایی مبنی بر ساماندهی و مدیریت آرامستان ها در دستور کار خود دارد.

روان اضافه کرد: این مهم به هیات امنای محلات جهت نظارت بر آرامستان ها ابلاغ شده است و با انجام هرگونه اقدامی خلاف دستورالعمل برخورد می شود.

وی خاطرنشان کرد: طبق دستورالعمل این نهاد، تنها محصور و مسقف کردن مزار شهدا به هیات امنا ابلاغ شده و تاکنون خلاف این مهم به صورت مکتوب به این نهاد گزارش نشده است.

روان با بیان اینکه متولی گورستان ها در شهر شهرداری ها و در روستا هیات امنا هستند، بیان داشت: حتی در برخی از روستاها کل محوطه گورستان توسط دهیاری ها و یا هیات امنا به دلیل جلوگیری از تخریب قبور و یا فراهم سازی امکان تردد در بین قبرها، تسطیح و یا ساماندهی می شود و حتی دیوارهای حائل نیز در اطراف گورستان احداث شده است.

وی ادامه داد: این مهم که در برخی نقاط کشور نیز دیده می شود، به معنای گورخواری و یا گورستان خواری نیست بلکه براساس شیوه نامه های ابلاغی و یا دستورالعمل ها صورت می گیرد و هدف ساماندهی است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند با بیان اینکه برای اقدامات پیشگیرانه باید مانع از ایجاد تنش در منطقه شد، گفت: پیشنهاد بنده به عنوان متولی این حوزه آن است که چنانچه خواسته ای از سوی نهاد و یا مسئولی به حق باشد و با برگزاری جلسات متعدد و یا مکاتبه به مسئولان ذی ربط، نتیجه ای حاصل نشود، آنگاه موضوع رسانه ای شود.

وی گفت: آنچه در خصوص این موضوع مطرح است، بحق و قانونی بودن مسئله و دیگری پیگیری موضوع به صورت کتبی و برگزاری جلسات متعدد برای مرتفع نمودن نگرانی ها است که اگر محقق شود، با چالش مواجه نخواهیم شد.

  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
فقط یه قدم دیگه مونده به مرده خواری روی بیارن چون بعدقبرستان خواری میشه مرده خواری
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش