دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
۱۷:۲۸ - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۱۸۹۸
شهری و روستایی

گورستان‌ خواری؛ داستان این روزهای دماوند

گورستان عمومی دماوند,گورستان خواری در دماوند
شهرستان دماوند سال‌ها است گورستان عمومی ندارد و با افزایش قیمت زمین و همچنین نداشتن متولی مناسب برای گورستان‌های متعدد در شهر و روستاها، موضوع تملک اراضی این مناطق از سوی افراد متمول که به گفته دادستان شهرستان نوعی «گورستان‌خواری» به شمار می‌رود، مواجه شده‌است.

به گزارش ایرنا، در سالهای اخیر شهرستان دماوند نیز همچون دیگر شهرستان های استان تهران که دارای موقعیت جغرافیایی مطلوبی است، شاهد رشد بی‌سابقه قیمت زمین بوده و همین امر موجب شده است که شاهد ساخت و سازهای غیرمجاز و یا حتی زمین خواری و تصرف اراضی در منطقه باشیم.

اگرچه در سال های اخیر برخورد های لازم صورت گرفته اما باز هم سودجویان دست از کار نمی کشند و مناطق خوش آب و هوای شهرستان همواره توسط این افراد آسیب دیده است.

در پی موضوع زمین خواری و ساخت و سازهای غیرمجاز، امروزه دماوند با مساله جدیدی در زیرمجموعه این پدیده روبرو شده که می توان از آن تحت عنوان گورستان خواری یاد کرد، کمااینکه دادستان دماوند در صفحه اینستاگرام خود در این باره مطلبی نوشته است.

حال سالها است که در گورستان های دماوند علاوه بر گورستان خواری که دادستان شهرستان به آن اشاره داشت، نداشتن متولی مناسب، نبود امکان دفن اموات به دلیل تکمیل شدن برخی گورستان های محلی در داخل شهر و روستا و یا مناسب نبودن مکان برخی گورستان ها به دلیل وسعت شهر را شاهد باشیم.

محمدتقی تقی زاده، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند در خصوص موضوع گورستان خواری که طی روزهای گذشته در صفحه اینستاگرام خود بیان کرده بود، اظهار داشت: طی سالهای اخیر شاهد افزایش قیمت زمین در شهرستان دماوند بوده و هستیم که این مهم موجب اختلاف طبقاتی در شهرستان شده است.

وی با بیان اینکه یکی از کم توسعه ترین روستای شهرستان دماوند گرمابسرد است، افزود: طی بازدیدهای صورت گرفته از منطقه شاهد بودیم، خانواده هایی هستند که جز یارانه و کمک معیشتی هیچ درآمد دیگری ندارند و در بین آنان هم افرادی هستند که در همین روستا بیش از چندهزار میلیارد سرمایه دارند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: حال تصور کنید این مهم در کل شهرستان موضوعیت داشته باشد که برخی آنقدر میزان درآمد و سرمایه‌هایشان بالا است که حتی توانایی خرید ایران خودرو را هم دارند؛ همین اختلاف طبقاتی پیش آمده، موجب شده چه در زمان حیات و چه بعد از مرگ این مهم دیده شود.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند تصریح کرد: یک فرد شاخصی به تازگی در یکی از روستاهای شهرستان دماوند فوت و اکنون مقبره ای برای وی احداث شده که سنگ قبر آن بالای ۳۰۰ میلیون تومان است؛ اگر چه این موضوع گورستان خواری نیست ولی در شرایط کنونی معنایی جز نماد تجمل گرایی ندارد اما نمی توان مانع و یا ایرادی برآن گرفت.

تقی زاده ادامه داد: اما موضوعی که در برخی از روستاها شاهد هستیم و نام آن را گورستان خواری نهاده ام، موضوع ایجاد و حس مالکیت نسبت به بخشی از گورستان است.

وی بیان داشت: اکنون شهرستان دماوند ۷۴روستا دارد و هر روستا هم دارای گورستان عمومی است؛ در گذشته هر فردی فوت می کرد، در گوشه ای دفن می شد که حتی برخی از آنان سنگ قبر هم نداشتند اما امروز خانواده های متمدن و خانواده هایی که خاندان یک روستا هستند، با فوت بزرگ خانواده و یا خاندان، محوطه وسیعی که معمولا حدود ۱۰ قبر است بازسازی کرده و به قبرستان خانوادگی تبدیل می کنند.

تقی زاده بیان داشت: در شهرهای بزرگ همچون تهران، هزینه قبر و یا مقبره خانوادگی به متولی گورستان پرداخت و این مبالغ برای کفن و دفن، غسالخانه و دیگر بخش ها هزینه می شود که در عمل برای استفاده عموم مردم خواهد بود و از سوی دیگر در صورت مشاهده چنین مواردی، به طور قطع کنترل و مدیریت شده است.

وی افزود: اما در شهرستان دماوند به ویژه روستاهای اطراف چون گورستان ها متولی مشخصی ندارد و قبرها رایگان هستند، برخی افراد متمول و یا صاحب نفوذ، منطقه وسیعی را برای خود و خانواده اختصاص داده و با ایجاد ستون، سقف، نصب شیروانی و محصور نمودن آن منطقه، به دیگر اهالی روستا اجازه دفن اموات خود را در آن محدوده نمی دهند.

وی ادامه داد: در این شرایط مابقی اهالی روستا به دلیل احترام، حرمت داری به همسایه و یا هم محلی و یا جلوگیری از هرگونه تبعات بین ۲ خاندان و یا طایفه، در قسمت های محصور شده، اموات خود را دفن نمی کنند.

تقی زاده اضافه کرد: اگر این موضوع ادامه یابد و به مرور تبدیل به چشم و هم چشمی شود، ممکن است کل روستاها را درگیر کرده و برخی از اهالی جایی برای دفن اموات خود نداشته باشند درحالی که هنوز گورستان روستا جای دفن اموات دارد.

دادستان شهرستان دماوند افزود: اکنون با توجه به داشتن شرایط دفن در گورستان های روستاها، مشکلی برای اهالی پیش نمی آید ولی در زمانی که جای کافی برای دفن اموات وجود نداشته باشد، مشکلاتی به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه حتی موردی را در شهر دماوند شاهد بودیم که فردی در همسایگی گورستان، به مرور اقدام به تجاوز کرده و ملک خود را به سمت گورستان توسعه داده بود، گفت: با این فرد خاطی برخورد لازم صورت گرفت و از اقدام وی جلوگیری شد.

تقی زاده با بیان اینکه اگر تصور می شود گورستان خواری عمومیت دارد، اینگونه نیست و بنظر نمی آید در آینده خرید و فروشی هم برای قبرها صورت گیرد، تصریح کرد: اما آنچه مورد هدف است، حسن مالکیت و در آینده ملک شخصی است.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دماوند با اشاره به اینکه موضوع گورستان خواری تنها در برخی روستاهای شهرستان دیده شده و طی بازدیدهایی که از مناطق روستایی داشته ام، متوجه این موضوع شدم، گفت: برای جلوگیری از افزایش اینگونه موارد به دهیاری های شهرستان دستور داده شد که قبرهای اضافی که هنوز مرده ای در آن دفن نشده است و تنها ایجاد مالکیت برای خانواده دارد، تخریب شود.

وی یکی از راه های جلوگیری از اقدامات خودسرانه در گورستان های منطقه را داشتن متولی مشخص دانست و ادامه داد: این مهم با ایجاد گورستان عمومی محقق می شود و نیاز است مکانی از سوی اداره راه و شهرسازی که متولی امر است، مشخص شود تا شاهد اینگونه مشکلات نباشیم.

تقی زاده بیان داشت: حتی در مسیر تهران به دماوند طی سال های اخیر مشاهده شده فردی در کنار گورستانی درحال سفال فروشی بود که در این سالها موفق شد با ایجاد یک سایبان کوچک در ابتدا و بعد از آن احداث اتاق و تامین برق، محلی را برای خود تامین کند که اگرچه در حوزه شهرستان دماوند نیست ولی این خود نوعی گورستان خواری است.

وی ادامه داد: حتی گورستان های متروکه هم جزو اراضی مجهول المالک است که باید توسط دولت حفظ و حراست شود و بی توجهی به این مهم بی احترامی به مردگان است.

متولی گورستان‌های روستایی هیات امنا است

اسماعیل سلیمانی، بخشدار مرکزی شهرستان دماوند در این خصوص به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برخی از آرامستان ها در روستاها به دلیل آنکه یک جمع خانوادگی در یک منطقه دفن شده اند، بازماندگان آنان به دلایلی همچون حفظ و حراست از قبرها اقدام به محصور و مسقف نمودن می کنند که این مهم بیشتر در گورستاهای کوهستانی دیده می شود.

وی با بیان اینکه تاکنون گزارشی در این خصوص به بخشداری اعلام نشده است، افزود: گرچه مسقف نمودن برخی قبور در شهرها نیز دیده شده است و این به معنای گورستان خواری نبوده و تنها هدف حراست از قبور است اما متولی گورستان ها در روستاها هیات امنای محلات هستند و این موضوع به دهیاری ها مربوط نمی شود.

گزارش کتبی در خصوص گورستان‌خواری به اوقاف ارائه نشده‌است

امیرحسین روان، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند نیز درخصوص موضوع گورستان خواری اظهار داشت: با توجه به موضوع مطرح شده از سوی دادستان شهرستان، تاکنون هیچگونه گزارش مکتوبی به این نهاد از سوی دادستانی و یا هیات امنای روستاها و محلات داده نشده است.

وی ادامه داد: اداره اوقاف نسبت به آرامستان های قدیمی و وقفی و یا آرامستان هایی که در جوار امامزادگان جلیل القدر است، نظارت دارد و دستورالعمل هایی مبنی بر ساماندهی و مدیریت آرامستان ها در دستور کار خود دارد.

روان اضافه کرد: این مهم به هیات امنای محلات جهت نظارت بر آرامستان ها ابلاغ شده است و با انجام هرگونه اقدامی خلاف دستورالعمل برخورد می شود.

وی خاطرنشان کرد: طبق دستورالعمل این نهاد، تنها محصور و مسقف کردن مزار شهدا به هیات امنا ابلاغ شده و تاکنون خلاف این مهم به صورت مکتوب به این نهاد گزارش نشده است.

روان با بیان اینکه متولی گورستان ها در شهر شهرداری ها و در روستا هیات امنا هستند، بیان داشت: حتی در برخی از روستاها کل محوطه گورستان توسط دهیاری ها و یا هیات امنا به دلیل جلوگیری از تخریب قبور و یا فراهم سازی امکان تردد در بین قبرها، تسطیح و یا ساماندهی می شود و حتی دیوارهای حائل نیز در اطراف گورستان احداث شده است.

وی ادامه داد: این مهم که در برخی نقاط کشور نیز دیده می شود، به معنای گورخواری و یا گورستان خواری نیست بلکه براساس شیوه نامه های ابلاغی و یا دستورالعمل ها صورت می گیرد و هدف ساماندهی است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند با بیان اینکه برای اقدامات پیشگیرانه باید مانع از ایجاد تنش در منطقه شد، گفت: پیشنهاد بنده به عنوان متولی این حوزه آن است که چنانچه خواسته ای از سوی نهاد و یا مسئولی به حق باشد و با برگزاری جلسات متعدد و یا مکاتبه به مسئولان ذی ربط، نتیجه ای حاصل نشود، آنگاه موضوع رسانه ای شود.

وی گفت: آنچه در خصوص این موضوع مطرح است، بحق و قانونی بودن مسئله و دیگری پیگیری موضوع به صورت کتبی و برگزاری جلسات متعدد برای مرتفع نمودن نگرانی ها است که اگر محقق شود، با چالش مواجه نخواهیم شد.

  • 10
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
فقط یه قدم دیگه مونده به مرده خواری روی بیارن چون بعدقبرستان خواری میشه مرده خواری
مشاهده کامنت های بیشتر
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
هادی کاظمی بیوگرافی هادی کاظمی بازیگر مردمی ایران

تاریخ تولد: ۱۳ آبان ۱۳۵۵

محل تولد: تهران، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: از سال ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته بازیگری از دانشگاه آزاد

همسر: سمانه پاکدل، بازیگر

ادامه
معین زد بیوگرافی معین زد، خواننده و ترانه سرای ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۷۰

محل تولد: همدان

حرفه: خواننده 

سبک موسیقی: خواننده و ترانه سرا

شروع فعالیت: پاپ، رپ

ادامه
ویژه سرپوش