جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
۱۸:۰۲ - ۲۹ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۲۶۸۲
محیط زیست و گردشگری

عذرخواهی رئیس سازمان محیط‌ زیست از اصفهانی‌ها

مازو تسوزی در اصفهان,عذرخواهی رئیس سازمان محیط‌ زیست از اصفهانی‌ها
دبیر شورای هماهنگی سازمان های مردم نهاد زیست محیطی استان اصفهان گفت: اگر مصوبه ای از طرف شورای امنیت ملی در خصوص مصرف مازوت وجود دارد در اختیار رسانه ها قرار داده شود تا مردم مشاهده کنند.

به گزارش ایرنا، حشمت الله انتخابی امروز در نشست فعالان محیط زیست که به مناسبت روز هوای پاک در کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد، گفت: اگر مصوبه‌ای از طرف شورای امنیت ملی در خصوص مصرف مازوت وجود دارد در اختیار رسانه‌ها قرار داده شود تا مردم مشاهده کنند در قبال کدام مزیت‌ها باید این همه ضرر و بیماری را به جان بخرند.

او تصریح کرد: امسال در اصفهان، در ۳۰۰ روز گذشته فقط یک روز هوای پاک داشته ایم و بیش از ۵۰ درصد از روز‌ها ناسالم یا ناسالم برای عموم بوده است. در سه سال گذشته هم بیش از سه روز هوای پاک نداشته ایم. دستگاه ناظر بر قانون هوای پاک کدام نهاد است و چه می‌کند؟

این فعال محیط زیست با اشاره به وظایف دستگاه‌های اجرایی در وضعیت قرمز و ناسالم اشاره شده در دستورالعملِ اعمال ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های موقت زمانی، مکانی و نوعی در شرایط اضطرار آلودگی هوا مربوط به تبصره ۳ ماده ۳ قانون هوای پاک، گفت: استفاده از سوخت مایع در نیروگاه‌ها و صنایع مجاور کلان‌شهر‌ها ممنوع و در این تبصره به صراحت به توقف مصرف مازوت تاکید شده است، اما پرسش این است که اداره کل حفاظت محیط زیست و استانداری اصفهان چگونه می‌خواهند این قانون را رعایت کنند؟

او با اشاره به ماده ۲ قانون هوای پاک که تصریح می‌کند، تمامی اشخاص، دستگاه‌ها و موسسات اعم از دولتی و غیردولتی، شهرک‌ها، و نواحی صنعتی موظف به رعایت مقررات قانون هوای پاک هستند و سازمان حفاظت محیط زیست مسئول نظارت بر حسن اجرای این قانون است، گفت: نقش نظارتی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان به ویژه در ۳ سال گذشته به چه شکلی بوده و چرا باوجود این نظارت‌ها، روز به روز شرایط در حال بدتر شدن است.

دبیر شورای هماهنگی سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی استان اصفهان ادامه داد: چرا پلمب مشعل‌های مازوت سوز نیروگاه باز شده و وضعیت اجرای قانون هوای پاک تا این حد تاسف بار است.

او تصریح کرد: بند ۵ از ماده یک قانون هوای پاک می‌گوید مواقع اضطراری مواقعی است که با استمرار پایداری جوی و یا افزایش میزان غلظت آلاینده‌ها، شرایط به گونه‌ای در کوتاه مدت سلامت انسان و محیط زیست را دچار "مخاطره جدی" کند وماده ۳ قانون هوای پاک می‌گوید در مواقع اضطرار سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت کشور و تصویب هیات وزیران باید از ممنوعیت‌ها یا محدودیت‌ها موقتی زمانی، مکانی و نوعی را برای پیشگیری از اثرات زیان‌بار و مقابله با منابع آلوده کننده هوا برقرار کند.

انتخابی در ادامه با انتقاد از پایبند نبودن به نظارت جدی بر رعایت ماده‌ها و تبصره‌های قانون هوای پاک که مسبب شرایط اضطرار آلودگی هوای اصفهان شده است، افزود: طبق اعلام استانداری، در دو ماه گذشته در شهر اصفهان با شرایط اضطرار هوا روبه رو بوده ایم و از طرف دیگر واژه "مخاطره جدی" در بند ۵ ماده یک قانون هوای پاک بسیار شفاف است؛ چرا باوجود صراحت قانون، حتی پس از اینکه شاخص آلودگی هوا به بالای ۱۵۰ رسید، فعالیت منابع آلاینده از جمله مصرف مازوت در نیروگاه متوقف نمی‌شود؟

«تبصره ۲ ماده ۳ قانون هوای پاک تصریح دارد که در شرایط اضطرار آلودگی هوا تمامی دستگاه‌ها و ارگان‌های ذی ربط در محدوده ضوابط قانونی موظف به همکاری و رعایت الزامات اعلامی حفاظت محیط زیست هستند و مسئولان و مدیران مستنکف از این حکم مشمول ماده ۵۷۶ قانون مجازارت اسلامی می‌شوند.»

دبیر شورای هماهنگی سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی استان اصفهان با اشاره به این قانون ادامه داد: پرسش این است که تا کنون اداره کل محیط زیست استان کدام دستگاه و ارگان را مجازات کرده است؟

انتخابی اظهار داشت: وزارت نیرو بر اساس ماده ۲۳ آیین نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی‌ها موضوع ماده ۲ قانون هوای پاک موظف بوده است تا پایان تیرماه ۱۳۹۸ کلیه نیروگاه‌هایی که در طول سال ۱۳۹۷ به دلیل مصرف سوخت مازوت بیش از ۳۰ روز حدود مجازِ انتشار آلودگی را رعایت نکنند، با تایید سازمان حفاظت محیط زیست به نصب تجهیزات کاهش نشر آلاینده‌های هوا مجهز کند.

او افزود: خواست ما این است که استانداری اصفهان و اداره کل حفاظت محیط زیست استان گزارشی از اقدامات نیروگاه شهید منتظری برای اجرای این بند از آیین نامه فنی مرتبط با قانون هوای پاک ارائه کنند.

نشست فعالان محیط زیست به مناسبت روز هوای پاک امروز با حضور سازمان‌های مردم نهاد محیط زیستی اصفهان در کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد.

۲۹ دی ماه روز ملی هوای پاک است.

  • 12
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش