شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
۱۶:۱۵ - ۱۰ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۰۷۴۳
محیط زیست و گردشگری

رییس جامعه تورگردانان: حدود ۸۰ آژانس و تورگردان فعالیت خود را تعطیل کرده‌اند

رئیس جامعه تورگردانان ایران,بازار گردشگری ایران
رئیس جامعه تورگردانان ایران می‌گوید: اگر می‌خواهیم روزی به سطح کشورهای همسایه مانند ترکیه در حوزه جذب گردشگر برسیم باید زیرساخت‌ها را درست کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مصطفی شفیعی شکیب (رئیس جامعه تورگردانان ایران) با اشاره به آنکه به واسطه روز جهانی گردشگری هر سال فعالان این عرصه تقدیر و تشویق می‌شوند، گفت: این روز هم مانند سایر روزهایی که در تقویم وجود دارد و فقط یک روز از سال گرامی داشته می‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرد. از این دست روزها از روز مادر و پدر و کودک و نوجوان گرفته تا روز پزشک و مهندس و… در تقویم زیاد داریم و روز یا حتا هفته گردشگری نیز یکی از همین هاست. اما تنها سود آن این است برخی به یاد گردشگری می‌افتند و متوجه می‌شوند که گردشگری هم وجود دارد و می‌توان سفر رفت و گردش کرد. غافل از آنکه از طریق سفر نه تنها می‌توان دمی آسود و استراحت و تجدید قوا کرد بلکه می‌توان با آداب و رسوم، فرهنگ، صنایع دستی و تولیدات بومی و… نیز آشنا و همراه شد. 

او در ادامه به چالش‌هایی اشاره کرد که تورگردانان ایران طی سال گذشته با آن روبه رو شده‌اند و گفت: طی سال گذشته با قهر گردشگران از کشورهای اروپایی روبه رو شدیم که تبعا از سوی دولت‌هایشان به آن‌ها گوشزد شده که به ایران سفر نکنند. همین مسئله سبب شد برخی از تورگردانان که بازار هدفشان بازار اروپا بود کسب و کارشان با چالش روبه رو شود و تعدادی کار خود را ترک کردند. 

شفیعی شکیب خاطرنشان کرد: تاجایی که اطلاع دارم تاکنون حدود ۸۰ آژانس و توراپراتور فعالیت خود را تعطیل کرده‌اند یا ناچار به تغییر شده‌اند. این تعداد آژانس از میان آژانس‌های فعال ناچار به تعطیلی شده‌اند. نباید فراموش کرد که در تهران ۴ هزار آژانس مسافرتی داریم که تبعا همه آن‌ها فعال نیستند. بخصوص در حوزه تورهای ورودی، تعداد اندکی از آژانس‌ها فعال هستند و درواقع حدود ۲۱۵ آژانس عضو جامعه تورگردانان ایران هستند و از میان همان‌ها نیز با توجه به کاهش تعداد گردشگران، شاهد غیر فعال شدنشان هستیم. 

او درخصوص تاثیر باز شدن بازارهای دیگر همچون چین و روسیه در حوزه گردشگری ایران، گفت: برخی از کشورهای مستقل مانند چین و روسیه تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا قرار نگرفتند و ایران نیز سعی کرد بازار هدف گردشگری را به سمت این کشورها تغییر دهد. گردشگران این کشورها تا حدودی توانسته‌اند جایگزین تورهای اروپایی شوند اما در این حوزه نیز با چالش‌های بزرگ‌تری روبه رو شده‌ایم که از آن جمله می‌توان به کمبود راهنمای گردشگر مسلط به زبان چینی اشاره کرد. به دلیل این کمبود با افزایش شدید حقوق راهنمایان چینی زبان روبه رو شده‌ایم. در این میان شاهد بیکار شدن برخی از راهنمایان آلمانی زبان، فرانسه و… نیز هستیم. تمام این افراد سالهاست در حوزه گردشگری فعال بودند.

رئیس جامعه تورگردانان ایران ادامه داد: در تغییر بازار گردشگری از سمت غرب به سمت شرق و روسیه، علاوه بر کمبود راهنما با کمبود امکانات حمل و نقل نیز روبه رو هستیم. هواپیما، اتوبوس، قطار به اندازه کافی نداریم. همچنین در حوزه اقامت با مشکل روبه رو هستیم و هتل مناسب و خوب به اندازه کافی نداریم. از نظر زیرساخت گردشگری برای جذب توریست انبوه با مشکل اساسی روبه رو هستیم. 

او خاطرنشان کرد: درحال حاضر زیرساخت‌های گردشگری برای پذیرش همین تعداد ۴ تا ۵ میلیون گردشگر جوابگوست. البته منظور من از گردشگر ورودی آن عده پیله وری که از مرزها برای خرید از بازارچه‌ها وارد می‌شوند و حتا آن عده‌ای که در چادرها می‌خوابند یا زائرانی که در حسینیه می‌خوابند و… نیست بلکه منظورم گردشگرانی است که در حوزه گردشگری هزینه می‌کنند، در مراکز اقامتی اعم از هتل، هتل آپارتمان و بومگردی و… اقامت دارند و از جاذبه‌های گردشگری دیدن می‌کنند. اگر بخواهیم در آمار گردشگری به تعدادی که در برنامه توسعه هفتم اشاره شده دست پیدا کنیم قطعا زیرساخت‌های فعلی کشور برای پذیرش ۱۵ میلیون گردشگر ورودی مناسب نیست. 

شفیعی شکیب یادآور شد: اگر روزی برسد که ۲ هزار گردشگر به یکباره وارد بزرگترین فرودگاه بین‌المللی کشور که همان فرودگاه امام (ره) است بشوند، کوچکترین بخش رفاهی و حتا چرخ نقاله که چمدان‌های آن‌ها را جابه جا به اندازه کافی نداریم. اتوبوس، راهنما نداریم. هتل‌های مناسب برای اقامت این تعداد گردشگر نداریم. حتا وقتی چندی پیش شاهد حضور تیم فوتبال النصر در ایران بودیم، گفته می‌شد که اتوبوس مناسب برای حمل و نقل آن‌ها و رساندنشان از فرودگاه به هتل نبود. قیمت هتل محل اقامت آن‌ها به یکباره به شبی ۴۲ میلیون تومان رسید. تمام اینها گویای مشکلاتی است که در حوزه گردشگری وجود دارد. تصور کنید بخواهیم همزمان چند گروه اینچنینی را در ایران میزبانی کنیم چه خواهد شد؟ هواپیما به تعداد کافی نداریم، سرویس‌های بهداشتی بین راهی با مشکلات زیادی روبه رو هستند و… 

او ادامه داد: اگر می‌خواهیم روزی به سطح کشورهای همسایه مانند ترکیه در حوزه جذب گردشگر برسیم باید زیرساخت‌ها را درست کنیم. در سال‌های قبل از کرونا، تورگردانان سالانه در حداقل ۱۰ نمایشگاه گردشگری خارجی شرکت می‌کردند این درحالی است که امسال با وجود گذشت نیمی از سال هنوز در نمایشگاه خارجی خاصی شرکت نداشتیم و همان تعداد محدود آژانسهایی که امکان شرکت در نمایشگاه‌های خارجی را پیدا می‌کنند با هزینه‌های شخصی خود شرکت می‌کنند. نیاز است تا دولت حمایت بیشتری در این خصوص از بخش خصوصی داشته باشد.

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش