شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
۲۲:۵۲ - ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۵۰۵۷۰۴
محیط زیست و گردشگری

«ترکیه» جزو ۱۰ مقصد ناامن‌ جهان برای گردشگران زن

ترکیه,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,محیط زیست
هیچ جایی ۱۰۰درصد ایمن یا خطرناک نیست، همیشه از غرایزتان پیروی کنید، اگر احساس می‌کنید بهتر است در جایی اقامت چندانی نداشته باشید، این کار را بکنید؛ خواه تاکسی باشد یا محل اقامت.بهتر است احمق یا گستاخ به نظر برسید تا اینکه در دردسری واقعی گرفتار شوید.

به گزارش تسنیم، هرازگاهی در پی حوادث مختلف، از سوی وزارت امور خارجه کشورها اخطارهایی برای آگاهی شهروندانشان درباره سفر به مناطق مختلف جهان داده می‌شود. این اخطارها می‌تواند به دلایل امنیتی، امکان بروز فعالیت‌های خشونت‌آمیز در برخی کشورها یا بروز حوادث تروریستی و موارد دیگری همچون کودتا و جنگ‌های داخلی صادر شود. به گزارش «فوربس»، آخرین اخطارها در این مورد را مدتی پیش ایالات‌متحده برای سفر به مکزیک در پی مرگ زنی در یک تفریحگاه در آن کشور صادر کرد.

 

با این حال دامنه بروز خشونت در کشورهای زیادی گسترش یافته است و همین مسئله می‌تواند دامنگیر توریسم و برخی از گردشگران به‌خصوص زنانی که به صورت انفرادی سفر می‌کنند، شود.

 

شرکت‌های «مسافران زن انفرادی» و سایت Trip.com اخیراً دست به انتشار فهرستی از ۱۰ مقصد که بیشترین خطرات را برای زنان گردشگر دارند، زده‌اند. مصر، مراکش، جامائیکا، هند، پرو، باهاماس، کلمبیا، اکوادور، ترکیه و گوآتمالا این ده کشور هستند. به گزارش دنیای اقتصاد، براساس تحقیقات این سایت از کاربران، این فهرست جمع‌آوری شده است که به معنای نوعی احتیاط کردن در این سفرها است.

 

مصر؛ خطرناک‌ترین

چرا مصر تا این اندازه خطرناک است؟ این سرزمین در صدر فهرست Trip.com قرار گرفته و وزارت امورخارجه ایالات‌متحده آمریکا یک هشدار شدید برای سفر به این کشور صادر کرده است: «تعدادی از گروه‌های تروریستی از جمله داعش مرتکب چندین حمله مرگبار در مصر شده‌اند و مقامات دولتی و نیروهای امنیتی، سالن‌های عمومی، سایت‌های گردشگری، هواپیمایی این کشور و سایر انواع وسایل حمل و نقل عمومی و ساختمان‌های دیپلماتیک را هدف گرفته‌اند.» با این وجود مصر مقصدی بسیار جذاب است اما توصیه نمی‌شود که به‌تنهایی به آن سفر صورت گیرد. براساس گزارش Trip.com مصری‌ها می‌توانند بسیار مهمان‌نواز باشند. امتیاز این کشور از یک تا ۱۰، ۵/ ۵ است که پایین‌ترین میزان بوده و حاکی از ریسک موجود در این کشور است.

 

این گزارش تاکید کرده که حتی در کشورهایی که مشکلات سیاسی یا معضلاتی در مورد خشونت دارند، خطر ۱۰۰ درصد نیست. این موارد قطعا موجب نگرانی می‌شوند اما این لزوما به معنی کنسل کردن سفر نیست.  برخی زنان در این وب‌سایت معتبر اظهار کرده‌اند که ممکن است مردان مصری به‌خصوص در بازارهای شلوغ، حالات تهاجمی داشته باشند. همچنین بنابر اظهارات کاربران بهتر است هنجارهای مربوط به پوشش‌های محلی در مصر مورد احترام قرار گیرد. همچنین برخی افراد ترجیح می‌دهند به جای سفر انفرادی، حداقل در آغاز سفر خود در تورهای گروهی کوچک باشند. این کار به کمتر شدن چالش‌ها کمک می‌کند. در صورت استفاده از مترو، قرار گرفتن در بخش زنان و استفاده از «اوبر» به عنوان تاکسی نیز از سوی زنانی که به مصر سفر کرده‌اند، توصیه شده است.

 

مراکش؛ به زنان اعتماد کنید

مراکش، این کشور شمال آفریقا، نیز در رده دوم فهرست خطرناک‌ترین مقاصد سفر انفرادی برای زنان قرار گرفته است. براساس گزارش‌های وزارت امورخارجه ایالات‌متحده، در این سرزمین خطرات بالقوه زیادی برای خشونت تروریست‌ها علیه شهروندان آمریکایی وجود دارد. همچنین در مورد جرایمی همچون جیب‌بری، تکدی‌گری تهاجمی، کیف‌قاپی و دزدی‌های خیابانی نیز دغدغه‌های زیادی به‌ویژه در شهرهای بزرگ و مناطق پرتردد گردشگری وجود دارد.  پوشش در این کشور مساله مهمی است و تنوع گسترده‌ای در این کشور مشاهده می‌شود. با این حال توصیه می‌شود تا حدودی پوشش سفر به این کشورها مناسب باشد و از پوشیدن برخی لباس‌ها اجتناب شود.

 

به‌طور کلی راه‌های پیشگیری از مورد خشونت و سرقت قرار گرفتن در مراکش نیز مانند سایر کشورها است؛ جلوگیری از در معرض دید قرار دادن اشیای باارزش، هدفمند حرکت کردن و برخی موارد دیگر. در بعضی موارد بهترین راه بی‌اعتنایی نسبت به اشخاص و ادامه مسیر است. آنهایی که به این کشورها سفر کرده‌اند، توصیه می‌کنند اگر احساس خطر کردید، نزدیک‌ترین پلیس را پیدا کنید و رویداد موردنظر را گزارش دهید. همچنین اگر گم شدید از مردمی که در خیابان می‌بینید آدرس نپرسید، به مغازه‌ای بروید یا از یک زن سوال کنید. به اعتقاد این افراد، مردان جوان انگیزه‌هایی برای دریافت پول دارند اما زنان یا مغازه‌داران چنین انگیزه‌ای ندارند. همچنین بهتر است برخی عبارات عربی را یاد بگیرید زیرا اگر از شهر خارج شوید بیش از زبان‌هایی مانند فرانسوی به کارتان می‌آید. با این حال عبارات پایه فرانسوی نیز ارزش یادگیری برای سفر به این کشور دارد.

 

جامائیکا؛ تفریحگاه‌های ناامن

علت خطرناک بودن جامائیکا این است که تفریحگاه‌های محبوب آن عمدتا ایمنی چندانی ندارند. در واقع به نظر می‌رسد براساس گزارش‌های موجود، در سراسر جامائیکا جرائم خشونت‌بار یکی از مسائل جدی است؛ به‌ویژه در کینگستون و خلیج‌مونته‌گو. براساس این گزارش، گردشگران حتی در تفریحگاه‌های امن نیز بهتر است مراقب باشند. سفارت آمریکا در این کشور بیش از ۱۲ مورد حملات جنسی علیه آمریکایی‌هایی که در ۱۲ ماه گذشته به این کشور سفر کرده‌اند، دریافت کرده است. بیشتر این حوادث نیز در تفریحگاه‌های عمومی رخ داده‌اند و اغلب هم توسط کارکنان این تفریحگاه‌ها انجام شده است.

 

هند؛ محبوب اما خطرناک

هند با وجودی که یکی از مقاصد محبوب برای سفرهای انفرادی زنان محسوب می‌شود، یکی از خطرناک‌ترین مقاصد نیز هست. با این حال این کشور حملات تروریستی را که می‌تواند جان اتباع کشورهای دیگر را تهدید کند، تجربه می‌کند. حملات گذشته مکان‌های عمومی مانند هتل‌های مجلل و برخی دیگر از هتل‌ها، قطارها، ایستگاه‌های قطار، بازارها، سینماها، مساجد و رستوران‌ها را در شهرهای بزرگ و مناطق شهرنشین مورد هدف قرار داده بودند. این حملات در طول ساعات اوج شلوغی در بازارها و سایر مناطق رخ داده بودند؛ اما می‌توانند در جاهای دیگری نیز به‌وقوع بپیوندند.

 

نکات امنیتی ویژه‌ای در مورد هند عنوان می‌شود. کارشناسان توصیه می‌کنند با چشم‌های باز به این کشور سفر کنید. حتی با وجود داشتن یک همراه، حملات جنسی مساله‌ای جدی و ممکن است. پوشش مناسب با هنجارهای آن کشور را رعایت و حتی می‌توانید پس از ورود از پوشش هندی استفاده کنید. روزهای خود را زودتر آغاز کنید و به پایان ببرید تا به شب برنخورید. اگر از قطار استفاده می‌کنید، بلیت‌های قطار بالاترین کلاس ممکن را بخرید و از گزینه‌های حمل‌ونقل مخصوص بانوان در شهرهایی مانند دهلی استفاده کنید. در خیابان‌های شهر تنها قدم نزنید و در شهرهای کوچک‌تر همراه مرد با خود داشته باشید.  با این حال ممکن است این موارد به اندازه کافی احتیاط نیاورند. مناطقی مانند کرالا و شهرهایی مانند گجرات، پنجاب و کلکته نسبتا امن هستند. مهمانخانه‌هایی که به عنوان کسب‌وکار خانوادگی اداره می‌شوند می‌توانند مراکزی دوست‌ داشتنی برای اقامت باشند.

 

پرو؛ خطرناک‌ترین در آمریکای جنوبی

این کشور به‌دلیل سرقت‌های مسلحانه، آدم‌ربایی، سرقت خودرو، دزدی‌های کوچک و کلاهبرداری در زمینه کارت‌های اعتباری، خطرناک‌ترین کشور آمریکای جنوبی محسوب می‌شود. پرو به‌دلیل وجود مائوچوپیچو، از بقایای تمدن اینکا، معروف است. این گزارش پیشنهاد می‌کند که نکات امنیتی در این کشور رعایت شود. برای مثال توصیه می‌شود گردشگران از اوبر یا تاکسی به جای استفاده از وسایل نقلیه استفاده کنند؛ اگر می‌توانند اسپانیایی صحبت کنند؛ پس از تاریک شدن هوا بهتر است بیرون نباشند؛ از نشان دادن دارایی‌های ارزشمند خود بپرهیزند. از بلیت‌های اتوبوس ارزان استفاده نکنند؛ زیرا شرکت‌های ارزان هرگز امنیت کافی را ندارند و این منطقه برای رانندگی بسیار بدنام است. همچنین گردشگران بهتر است تنها مقداری پول نقد با خود داشته باشند که در طول روز به آن نیاز دارند و کارت‌های اعتباری و پول‌های دیگر خود را در هتل جا بگذارند.

 

باهاماس؛ مقصدی با تهدیدات جنایی

دلیل خطرات باهاماس برای بسیاری از گردشگرانی که در تعطیلات به آنجا می‌روند، نامفهوم است. با این حال شواهد جدید نشان می‌دهد در برخی جزایر آن میزان تهدیدات جنایی شامل دزدی مسلحانه و حملات جنسی زیاد است. میزان جرائم در این کشور در سال‌های اخیر افزایش یافته است. طبق گزارش سال ۲۰۱۲ سازمان ملل، این کشور یکی از بالاترین رده‌های وقوع حملات جنسی در حوزه دریای کارائیب را داشته که حتی برخی از آنها در طول روز اتفاق افتاده است. گردشگران برای حفظ امنیت خود در باهاماس، بهتر است در مناطق و تفریحگاه‌های پرجمعیت بمانند. به‌طور کلی امنیت تفریحگاه‌ها در این کشور پایین و بهتر است حتی مراقب خوراک و آشامیدنی‌ها باشید.

 

کلمبیا؛ بی‌نظیر اما ناامن

کلمبیا می‌تواند تجربه‌ای بی‌نظیر باشد؛ با این حال خطراتی مانند خشونت به‌دلیل ناآرامی‌های داخلی و قاچاق مواد مخدر، جنایت و آدم‌ربایی وجود دارد که می‌تواند در مناطق شهری و روستایی رخ دهد. از نکات امنیتی مهم در این کشور می‌توان به این موارد اشاره کرد؛ برای عبور و مرور از تاکسی استفاده کنید، از تنها پیاده‌روی کردن در شب بپرهیزید، اتوبوس‌های شبانه گزینه خوبی برای نقل و انتقال در شب هستند اما باید از موارد گران‌تر که ایمن‌تر و راحت‌تر هستند استفاده کرد.

 

اکوادور؛ نسبتا امن

بیشتر زنانی که به اکوادور سفر کرده‌اند معتقدند این کشور در مقایسه با سایر مقاصد این فهرست نسبتا امن است و در آن افراد دوستانه و طرفدار توریسم به نظر می‌رسند. با این حال برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که جرائمی همچون جیب‌بری، سرقت، دزدی از اتاق هتل‌ها، آدم‌ربایی، حملات جنسی و تجاوز به عنوان معضلات بزرگی در این کشور وجود دارند. اما به هر روی گردشگران باید مراقب دارایی‌های ارزشمند خود باشند. از سوی دیگر، وضعیت سرویس‌های بهداشتی در این کشور مناسب نیست و گردشگران بهتر است در محلات مناسب اقامت کنند و بعد از تاریکی بسیار مراقب باشند.

 

ترکیه؛ نگرانی از بی‌ثباتی

ترکیه بی‌ثباتی سیاسی قابل ملاحظه‌ای را در طول سال گذشته تجربه کرده و به همین دلیل مهم است پیش از سفر از اوضاع آن مطمئن شد. هشدارهای وزارتخانه‌های خارجه کشورهای مختلف به‌دلیل کشته شدن تعدادی از گردشگران در حملات تروریستی شامل تیراندازی، بمب‌گذاری انتحاری و مواردی از این قبیل در مناطق توریستی و فضاهای عمومی و جشن‌های خصوصی، رویدادهای ورزشی و... می‌شود که منجر به مرگ صدها نفر در ترکیه شده است.  براساس گزارش کاربران وب‌سایت Trip.com این حملات، تقریبا رایجند و باید مراقب بود. پوشش محافظه‌کارانه در مناطق کمتر شهرنشین مهم است. در همین حال گردشگران باید از مغازه‌داران عصبانی و رستوران‌دارانی که حالت تهاجمی دارند، دوری کنند و به راه خود ادامه دهند.

 

گوآتمالا؛ جرائم خشونت‌آمیز

گوآتمالا به‌دلیل بالا بودن تهدید جرائم خشونت‌آمیز مقصدی خطرناک ذکر شده است. مجرمان این کشور ممکن است این تصور را داشته باشند که شهروندان برخی کشورها و خویشاوندان آنها پول بیشتری نسبت به متوسط گوآتمالایی‌ها دارند و اقدام به تهدید آنها کنند. بهتر است در این کشور شب‌ها از تاکسی استفاده کرد؛ آن هم تاکسی که از سوی رستوران یا هتل گرفته شده باشد. اگر برای رفتن از شهری به شهر دیگر از یک تور استفاده کنید بهتر است. به گردشگران در این کشور توصیه می‌شود دارایی‌های ارزشمند خود را پنهان کنند و نیز مقداری اسپانیایی یاد بگیرند که در صورت لزوم از آن استفاده کنند. براساس این گزارش، علاوه‌بر این ۱۰ مقصد، مکزیک نیز که رکورد جذب ۳۵ میلیون گردشگر خارجی را در سال ۲۰۱۶ داشته، ممکن است با پیامدهای ناشی از مرگ و میر گردشگران روبه‌رو شود. با این حال این کشور نفتی که تلاش‌هایی برای رونق گردشگری خود انجام داده است، توانسته با مدیریت خشونت در برخی موارد شاهد شکوفایی هرچه بیشتر این صنعت در کشورش باشد.

 

توصیه‌های امنیتی

علاوه‌بر این موارد، وب‌سایت Trip.com نکاتی را برای امنیت گردشگران صرف‌نظر از مقصد پیش رو مطرح کرده است. این وب‌سایت توصیه کرده که همیشه از غرایزتان پیروی کنید. اگر احساس می‌کنید بهتر است در جایی اقامت چندانی نداشته باشید، این کار را بکنید؛ خواه تاکسی باشد یا محل اقامت. بهتر است احمق یا گستاخ به نظر برسید تا اینکه در دردسری واقعی گرفتار شوید. علاوه‌بر این به زنان دیگر نگاه کنید. به زنان محلی یا گروه‌های شامل مردان و زنان بپیوندید.

 

در مورد مقامات محلی چندان مطمئن نباشید زیرا ممکن است برخی از آنها فاسد باشند؛ در عوض از سفارت یا کنسولگری خود کمک بخواهید. از خودتان مراقبت کنید. محافظه‌کار باشید. هر چه کشوری که به آن رفته‌اید محافظه‌کارتر باشد، شما نیز باید بیشتر محافظه‌کار باشید. اگر توجه افراد را به خود جلب نکنید، می‌توانید بر تجاربی متمرکز شوید که این سفر را برای شما ارزشمند می‌کند. هر جا می‌روید مراقب باشید و به خاطر داشته باشید هیچ جایی ۱۰۰ درصد ایمن یا خطرناک نیست. مهم این است که راحت باشید. بهتر است از برخی ترس‌های بی‌مورد خود خلاص شوید؛ خواه سفری انفرادی به پاریس باشد یا بنگلادش.

 

 

 

 

 

  • 16
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

ادامه
رضا عابدینی والیبالیست,رضا عابدینی,رضا عابدینی بازیکن والیبال بیوگرافی رضا عابدینی بهترین بازیکن والیبال در پست سرعتی (+ تصاویر)

نام کامل: رضا عابدینی

تاریخ تولد: ۱۹/ ۵/ ۱۹۹۱ 

پست: مدافع

قد: ۲۰۳ سانتیمتر 

آخرین تیم باشگاهی: وزارت دفاع

ادامه
رضا بهرام,زندگینامه رضا بهرام,رضا هلاورجانی بیوگرافی رضا بهرام از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

نام هنری: رضا بهرام

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۷۰

محل تولد: یزد

شغل: خواننده

سبک: پاپ

ادامه
شهریار مقانلو,عکس های شهریار مقانلو,شهریار مقانلو بازیکن فوتبال بیوگرافی شهریار مقانلو، اقای گل لیگ ازادگان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۳

محل تولد: زنجان

ملیت: ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۷ سانتی متر

ادامه
رضا صادقی,همسر رضا صادقی,آهنگ های رضا صادقی بیوگرافی رضا صادقی محبوب ترین خواننده مشکی پوش (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: پادشاه مشکی

تولد: ۲۵ مرداد ماه ۱۳۵۸

ملیت: ایرانی

سبک( ها): موسیقی پاپ ایرانی

ساز( ها): گیتار، پیانو، کیبورد

ادامه
صادق محرمی,صادق محرمی و خانواده اش,بیوگرافی صادق محرمی بیوگرافی صادق محرمی (+جدیدترین تصاویر)

زادروز: ۱۱ اسفند ۱۳۷۴

زادگاه: هشتپر، ایران

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۴ متر

پست: دفاع راست

ادامه
فرزاد فرزین,تصاویر فرزاد فرزین,مصاحبه با فرزاد فرزین بیوگرافی فرزاد فرزین خواننده و بازیگر محبوب (+ جدیدترین تصاویر)

تاریخ تولد: ۳ تیر ۱۳۶۰ 

ملیت: ایرانی

سبک ها: پاپ، راک، الکترونیک، جاز

حرفه ها: خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا، بازیگر

سازها: گیتار، پیانو، کیبورد

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
ویژه سرپوش